Корисні поради на кожен день


Чому вино Шардоне таке популярне та з чим його поєднувати?

Шардоне

Вино шардоне є одним із найпопулярніших вин у світі – і це не без підстав. Воно є збалансованим, універсальним і легко поєднується з багатьма стравами. Це просто ідеальне вино для початківців, оскільки воно дружелюбоне та зрозуміле. Виноград вирощують по всьому світу та отримують чудові вина, що відображають характер сорту, терруар та стиль виробництва.

Що таке вино шардоне?

Шардоне — як уже сказано вище, це надзвичайно популярне сухе біле вино, яке можна знайти в більшості виноробних регіонів світу. Від Каліфорнії до Нью-Йорка, від Квебеку до Італії, від Південної Африки до Нової Зеландії – Шардоне займає важливе місце в галузі.

Бокал шардоне може мати колір від блідо-жовтого до солом’яно-золотистого, від середнього до насиченого з помірними танінами та кислотністю.

Шардоне відомий своєю адаптивністю, здатністю до старіння та маслянистим смаком. Це також один із найпростіших у вирощуванні винних сортів винограду, завдяки чому його популярність зросла у всьому світі.

Сорт винограду шардоне

Виноград Шардоне

Цей сорт так само щасливий у прохолодному кліматі, як і в теплому. І це зробило його одним із найпоширеніших сортів на Землі. З нього роблять не тільки сортові тихі вина, але і шампанське, ігристе і десертне вино.

Виноград, який використовується для виготовлення білого вина, жовто-зелений на початку дозрівання і часто темніє до жовтого або зелено-коричневого під час збору врожаю. Цей маленький округлий виноград зберігає досить високу кислотність і смак зелених фруктів у прохолодному кліматі, але набуває смаку тропічних фруктів у теплі.

Шардоне високої якості можна виготовляти майже в будь-якому кліматі. Але найкращі якості сорту проявляються на ділянках із високим вмістом крейди, глини та вапняку.

Виноград набуває характеру свого терруару (тобто ґрунту та клімату, у якому він вирощується). Це дозволяє виробляти багато стилів шардоне, від димних і цитрусових до мінеральних вин та медових тропічних.

Органолептичні властивості

Оскільки сорт винограду шардоне дуже виразний у своєму терруарі, діапазон отриманих смаків є неймовірно багатим і різноманітним. Основні фруктові смаки можуть бути будь-якими: від цедри лимона Мейера до маракуйї та печених яблук.

У більш прохолодному кліматі шардоне буде більш цитрусовим. У той же час цей сорт в теплішому кліматі або пізньому зборі матиме трохи меншу кислинку з нотами папайї, ананаса чи інжиру.

У певних ґрунтах шардоне набирає ароматів вологого кременевого каміння, бджолиного воску або жасмину.

Але це лише один аспект смаку вина. Дійсно, цілий ряд інших ароматів надає не ґрунт чи виноград, а процес виноробства.

Дубове та невитримане шардоне – у чому різниця?

Велика різниця між шардоне без дуба та витриманим шардоне полягає в смаку, тому що ви не можете отримати цей фірмовий маслянистий смак без витримки вашого вина у дубі.

Аромат масла походить від діацетилу, побічного продукту процесу яблучно-молочного бродіння в дубовій бочці. Це процес, через який проходить більшість червоних вин. Однак шардоне — одне з небагатьох білих вин, яке має глибину та силу, щоб протистояти цьому.

Яблучно-молочне бродіння (MLF) — це процес, у якому Oenococcus oeni (хороша бактерія) перетворює яблучну кислоту в молочну.

Яблучна кислота міститься у винограді та зелених яблуках, що сприяє їх терпкості. Молочна кислота, навпаки, міститься в молочних продуктах. Це більш м’яка, кремова кислота. Тож ви вже бачите, як цей процес може перетворити кисле вино на вершкове.

Винороби можуть додавати різні штами бактерій, щоб посилити або зменшити цей хімічний процес. Або вони можуть просто довірити природі виконувати свою роботу.

Але саме отриманий діацетил є зіркою дубового шардоне. Діацетил використовується, щоб зробити попкорн зі смаком масла, схожим на масло, і він також створює наше культове масляне вино.

Шардоне, витримане в дубових бочках, також може виражати нотки ванілі, кокоса та пекарських спецій, таких як кориця та мускатний горіх. Він часто має тенденцію до більш тропічних фруктових смаків.

Але не все шардоне є дубовим, а це ж вино без витримки в дубі має зовсім інший характер.

Органолептичний профіль невитриманго шардоне

Шардоне без дуба виробляється в бочках з нержавіючої сталі. Оскільки MLF заблоковано, воно не набуває масляних властивостей. Натомість воно має чіткий і терпкий смак лимона, груші та зеленого яблука – трохи схожий на піно гріджіо, але менш квітковий.

Це біле вино свіже, яскраве та виразно сухе. Ноти кислоти та мінеральності легко виділяються, що робить язик ніжним і легким.

Ідеальне гастрономічне поєднання для шардоне

Оскільки сорт має таку широку палітру смаків, його чудово та легко поєднувати з різними продуктами.

Усі види морепродуктів — це гарне місце для початку, від риби на грилі до сирої риби та молюсків.

Біле м’ясо, як-от курка та свинина, також добре підійде, особливо якщо його приготувати з м’яким масляним або вершковим соусом. Поєднуючи м’ясо з шардоне будь-якого стилю, варто уникати надсолодких соусів.

Залежно від того, дубове чи недубове ваше вино, ви зможете використовувати різні нюанси, поєднуючи своє вино з їжею.

Подавайте вино злегка охолодженим, щоб отримати від нього максимальну користь. 

Поєднання для дубового шардоне

Складність, насиченість і маслянисті відтінки дубового шардоне роблять його ідеальним поєднанням зі свіжим лобстером. Він також може чудово протистояти крабу, телятині, свинині, курці та жирній рибі, як-от смажений лосось.

Тривало витримане шардоне буде творити чудеса з більш сміливим сиром, таким як камамбер або блакитний сир.

Ви також можете доповнити своє дубове вино смаженими ароматами від копчених продуктів до карамелізованої цибулі та підсмажених горіхів.

Поєднання для невитриманого шардоне

Навпаки, шардоне без витримки найкраще поєднується з більш делікатними смаками білого м’яса. Біла риба, проста смажена курка з травами або трохи свіжих креветок гарно смакуватимуть до цього хрусткого білого вина.

Ви також можете спробувати поєднати вино з м’яким вершковим сиром, таким як козячий або Брі. Кремові супи та макаронні вироби також є чудовим варіаном.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *