Зміст [показати]
Радість від самостійно вирощеної городини може бути зіпсована через те, що рослини погано ростуть, мало родять або хворіють. Огірки вважаються досить вибагливими та тендітними, за ними потрібно уважно доглядати протягом всього сезону. В нашій сьогоднішній статті ми ділимось із вами найкращими порадами про те, чим кропити огірки, щоб не жовтіли, чим обумовлена ця проблема в цілому.
Чому жовтіють огірки: найпоширеніші причини
Для ефективної боротьби з проблемою потрібно спочатку потрібно визначити причину її виникнення. Листя огірків може змінювати колір через захворювання. Також на його стан впливають інші фактори – шкідники, неправильно підібраний режим поливу або непідходящий склад ґрунту.
Причини пожовтіння огірків на ґрунті

Якщо жовтіти починають поодинокі листочки біля самої землі, рано бити на сполох. Старе листя у прикореневій зоні відмирає через густу тінь і це нормально. Достатньо просто прибрати листя. Коли ж плями покривають велику частину листя і поширюються на молоді листочки, потрібно застосовувати певні заходи.
Одна з головних причин пожовтіння листя на кущах огірків – це недостатній полив. Через банальну нестачу води листя починає сохнути. Ще один фактор ризику – полив холодною водою з колонки або колодязя. Різниця температур спричиняє шок для рослини, її коріння може постраждати. Окрім пожовтіння листя також може статись уповільнення росту. Експерти кажуть про те, що поливати огірки бажано теплою відстояною водою. Оптимальна температура становить 23–25°С. Робити це потрібно ввечері, коли спадає денна спека.
Недостатня кількість поживних речовин також може призвести до жовтих плям на листі та плодах. Зокрема, мова йде про калій.
З’ясовуючи, чому жовтіють огірки, варто врахувати можливість зараження рослини мікробами, вірусами та бактеріями. Наприклад, коли після посушливого періоду починаються дощі, на листі розмножуються грибкові спори.
Комахи, які живуть на огірках та висмоктують соки рослини, можуть пошкоджувати листя, стебла і плоди.
Чому жовтіють огірки в теплиці
Вирощуючи огірки у теплиці, можна надійно захистити їх від перепадів температур та потрапляння більшості бактерій. Однак залишається небезпека недостатнього поливу. Цікаво, що надмірна кількість води так само шкодить, як і нестача. Тож потрібно слідкувати, щоб полив здійснювався регулярно та у помірному об’ємі.

Серед інших імовірних причин пожовтіння листя і плодів – дефіцит поживних речовин, надлишок окремих сполук у ґрунт і, зараження вірусом мозаїки.
Визначивши, чому жовтіють огірки, можна обрати засіб для розв’язання даної проблеми.
Чим кропити огірки, щоб не жовтіли: дієві засоби
Відрегулювати температурний режим або графік поливу можна самостійно. Однак, якщо мова йде про боротьбу з хворобами або шкідниками, без спеціальних рецептів та сумішей не обійтись.

Народні засоби для боротьби з пожовтінням огірків:
- Часниковий настій – 200 грамів подрібненого часнику залити 10 літрами води та настоювати 24 години. Потім цією водою потрібно обприскувати кущі щотижня.
- Розчин золи – 1 склянку золи додати у 10 л води та настояти добу. Такою сумішшю необхідно поливати огірки під коріння. Також можна покропити листя.
- Настій кропиви – набрати 1 кг свіжої кропиви та залити 10 літрами чистої води. Настій готується протягом 2-х тижнів та виходить досить концентрованим. Його потрібно розбавляти водою у пропорції 1:10 та обприскувати листя.
- Настій деревію – 500 г зеленого деревію потрібно залити 5 л киплячої води та настояти 2 дні. Цей настій призначений для обприскування кущів кожні два тижні.
- Розчин харчової соди – 1 ст. л. соди заливають 10 л води та наносять на листя огірків 1 раз на тиждень.
- Розчин молочної сироватки – 1 л сироватки необхідно залити 10 літрами води. Розчином окроплюють листя кущів кожні 10 днів.
Насправді народних рецептів, недорогих та доступних досить багато. Для приготування розчину та обприскування огірків використовують цибулинне лушпиння, кефір, чай та хвою. Важливо застосовувати такі засоби постійно протягом вказаного терміну. Можна чергувати різні настої під час сезону. Таким чином підвищиться ефективність боротьби з пожовтінням огірків.
Якою хімією кропити огірки, щоб не жовтіли
Хімічні засоби, які запобігають або лікують жовті плями на огірках:
- Алірін-Б – біофунгіцид, який застосовується для лікування кореневих і листових інфекцій, викликаних грибками. У 10 л води потрібно розчинити 1 таблетку та обприскувати кущики кожні 14 днів.
- Фтоспорин-М – біофунгіцид, який містить бактерії для знищення багатьох різноманітних грибкових захворювань. На 1 л води рекомендується взяти 1 г порошку і приготувати розчин для обприскування (раз на 10-14 днів).
- Топаз – системний фунгіцид, який чудово позбавляє огірки від борошнистої роси та інших відомих грибкових інфекцій. Щоб окропити листя, варто розчинити 2 мл у 10 л води, застосовувати його потрібно кожні 2 тижні.
- Актара – інсектицид, який ефективно бореться зі шкідниками. На 10 л води знадобиться всього 1 г препарату. Обприскувати кущі розчином потрібно тоді, коли з’являться жовті плями через комах.
- Превікур Енерджі – системний фунгіцид, який допоможе позбавитись жовтих плям і одночасно простимулює ріст рослини. Препарат добре захищає від кореневої гнилі. На 10 л води потрібно 3 мл речовини. Обприскувати огірки рекомендується кожні 2 тижні. також можна поливати ґрунт над корінням.
- Квадріс – фунгіцид, незамінний у боротьбі з різноманітними видами грибків. 5 мл препарату необхідно розчинити у 10 л води. Розчин підходить для скроплювання листя з періодичністю раз на 2-3 тижні.
Окрім вказаних препаратів популярними є також Ридоміл Голд, Циркон, Актеллік, Консенто та інші. Обираючи, чим кропити огірки, щоб не жовтіли, потрібно уважно читати інструкцію до застосування конкретної речовини. Велике значення має регулярність і спосіб обробки. Експерти рекомендують використовувати профілактичне обприскування, не чекаючи появи захворювань та шкідників. Для цього добре підходять біологічні препарати – Фітоспорин-М та Алірін-Б.