Корисні поради на кожен день


Чим обробити туї від пожовтіння: поради

Чим обробити туї від пожовтіння

Вічнозелені рослини чудово підходять для оздоблення будь-якого простору. Вони охайно виглядають біля громадських будівель та створюють особливу атмосферу у домашніх дворах. Щоправда, садівникам доводиться бути максимально пильними. Вони мають відстежувати стан рослин та вчасно визначати, чим обробити туї від пожовтіння. Причина захворювання може критися у хворобах, шкідниках або дефіциті мінералів.

Причини пожовтіння туї

Сохне туя що робити

Щоб вічнозелені рослини добре розвивались та нарощували зелену масу і кореневу систему, їм потрібні певні умови. Пожовтіння всієї крони або окремих гілок може бути симптомом декількох проблем. Далі в статті розглянемо найпоширеніші з них.

Пожовтіння туї навесні

На початку нового сезону садівники висаджують куплені рослини або ж пересаджують кущі та молоді дерева на нові місця. Якщо згодом хвоя почала жовтіти, можна припустити, що була порушена технологія висадки. Також одна з можливих причин – неправильно підібране місце (наприклад, на протязі). Не можна допускати, щоб хвойні рослини знаходились на ділянці з неглибоким проляганням підземних вод. Також вічнозелені чагарники та дерева не будуть рости на ґрунті з високим вмістом глини або піску. При висадці рослин потрібно заздалегідь вирахувати відстань між ними. Якщо хвойники будуть рости у гущавині, вони почнуть жовтіти.

Чим підживлювати туї

Інколи навесні жовтіти починають вічнозелені кущі або дерева, які знаходяться на одному місці роками. Причина часто криється у комбінації яскравого сонця та залишків снігу. Промені відбиваються від снігу, як від дзеркала, та пошкоджують гілля. Серед можливих причин – висока активність ультрафіолету впродовж зимового сезону, хвороби туї, мала кількість поживних речовин у ґрунті або недостатній полив у холодний період.

Чому туя висихає восени

Термін життя гілочок туї складає від 3 до 6 років. Потім вони висихають, відмирають, а на їхньому місці виростають нові. В такому випадку пожовтіння туї восени є природним процесом оновлення дерева.

Окрім цього варто враховувати, що деякі сорти туї змінюють колір хвої при зміні сезонів: з яскраво-зеленого на золотистий. Це стосується Холструп, Брабант, Колумни. Завдяки цьому адаптивному механізму рослини готуються до скорочення світлового дня та пониження температури.

Обробка хвойних весною

Підсумуємо, в чому може бути причина пожовтіння туї:

  • помилки під час посадки;
  • надлишок вологи, застій води;
  • недостатній полив;
  • надто густа посадка;
  • неправильно підібрана концентрація добрив (шкодить як нестача, так і надлишок);
  • ураження шкідниками або зараження хворобами;
  • вплив ультрафіолету (весняні опіки)

Визначивши причину хвороби туї, варто негайно вжити заходів для лікування рослини. Зволікання може призвести до загибелі дерева.

Хвороби туї, які призводять до пожовтіння

Хвороби туї

В теплий період року на хвойних деревах живе дуже багато комах. Деякі види харчуються соками рослини, її корою або хвоєю. В результаті, туя слабшає та починає хворіти. Також джерелом ряду захворювань стають мікроби та бактерії, що розповсюджуються вітром, птахами та тваринами.

Буре шютте

Це одне з найпоширеніших хвороб туї, воно викликане грибком. Зараження відбувається навесні, коли сходить сніг. Його прояви можна помітити протягом всього теплого сезону. Гілки сохнуть, набувають жовтого або бурого кольору та опадають. Розрізняють близько 8 видів бурого шютте. Спеціалісти радять якнайшвидше видаляти пошкоджені гілки та спалювати їх, щоб не допустити зараження інших хвойних на ділянці. Боротьба з цією хворобою полягає у своєчасній профілактиці, а також у використанні біологічних методів захисту.

Для профілактики потрібно своєчасно обрізати старе гілля, регулярне підживлення рослин, видалення бур’янів та сухих гілок із саду. Ці заходи направлені на те, щоб не дозволити грибку поширюватись. Обробка туї біологічними препаратами знищує гриби та запобігає пожовтінню хвої. Зазвичай використовують «Фундазол» (0,2%). Обробляти дерева потрібно протягом весняного періоду з регулярністю раз на 10 днів.

Песталоцієве в’янення (песталоція)

Збудником цієї хвороби є грибок під назвою Pestalotia. Поширюючись по гілках туї, він викликає засихання кінчиків пагонів та посіріння хвої. Також можуть з’являтись чорні крапки, коричневі та жовті плями на гілках.

Для профілактики на самому початку теплого сезону туї обробляють препаратами, що містять мідь. Пошкоджені гілки необхідно видалити та спалити. Ґрунт навколо дерева має бути добре дренованим. Велике значення має регулярний полив та вчасне підживлення.

Лікування уражених дерев досить складне та багатокрокове. Потрібно ретельно підібрати препарати та застосовувати їх у правильному порядку – Стробі, Фундазол, Байлетон в комбінації з Цирконом.

Побуріння туї

Інфекційне захворювання, причиною якого стає патоген типу Didymascella thujina. В першу чергу страждає листя рослин, потім хвороба поширюється на нижні пагони та вражає все більше й більше гілок. Найбільш вразливі до побуріння молоді рослини. Цей грибок полюбляє темні та вологі місця. Найчастіше він з’являється на туях, які ростуть надто щільно.

Боротьба з даною хворобою включає видалення пошкоджених ділянок та обробку протигрибковими препаратами.

Фітофтора, фітофтороз

Це ще одне грибкове захворювання, через яке може статись пожовтіння туї. Якщо зволікати, гілки рослини почнуть жовтіти одна за одною, потім засихати та відпадати. Дуже важливо відслідковувати стан дерева та прибирати вражені ділянки.

Якщо туя вже захворіла, то її потрібно обробити фунгіцидами з високою концентрацією міді. Частіше за все садівники обирають мідний купорос. Для профілактики варто обприскувати здорові дерева спеціальними фунгіцидами – Світч, Тагнікур Гард, Сігнум, Белліс. Таку обробку варто впровадити навесні та восени при підготовці до зимового сезону.

Фітофтора може з’являтись там, де туї посаджені надто густо. Також ця хвороба виникає через застій рідини. Тому потрібно подбати про хороший дренаж.

Пожовтіння туї через шкідників

Український клімат надзвичайно сприятливий для життя найрізноманітніших видів комах. В той час, коли яскраві метелики радують око, інші шестиногі становлять серйозну загрозу для хвойних.

Попелиця кипарисова

Туї досить часто потерпають від попелиць. У цієї комахи є дві дорослі форми – вона може бути крилатою або безкрилою. Попелиці особливо ласі до молодих пагонів. Вони висмоктують із них сік, натомість лишаючи продукти своєї життєдіяльності – медову росу. Через щільну плівку рослина не може здійснювати фотосинтез. Гілки покриваються цвіллю, сохнуть та в’януть.

Найкращим є виведення попелиці на самому початку зараження рослини. Спеціалісти рекомендують препарат Піримікс 100 РС. Це інсектицид системної дії.

Ялиновий павутинний кліщ

Про появу цього шкідника можна здогадатись по зміні кольору листя. Воно покривається бурими, жовтими або сірими плямами. Якщо паразитів дуже багато, гілки стають червонувато-коричневими. Хвоя з них опадає.

Кліщі розміщуються всередині крони, де їх не може намочити дощ. Зазвичай вони оточують дерева навесні та в осінній період. Іноді гілки, уражені цими шкідниками, не відновлюються навіть після знищення колонії.

Для виведення павутинного кліща потрібен спеціальний препарат, більшість звичайних інсектицидів недієві. Краще за все обрати інсекто-акарициди – Балазо або Талстар.

Щитівки

Поки цих комах небагато, вони не чинять значної шкоди хвойним деревам. Однак їхня популяція швидко збільшується та розповсюджується по гілках. В ході своєї життєдіяльності щитівки виділяють медову росу, так само як попелиці. Згодом ця речовина покриває листя, викликає появу плісняви та перешкоджає процесу фотосинтезу. Гілки туї починають жовтіти, сохнуть та опадають.

Щоб позбутись цих шкідників, використовують спеціальні олійні розчини, а також інсектициди Пірипроксифен та Бупрофен.

Окрім вказаних комах-шкідників небезпеку для туї становлять також жуки-довгоносики, туєва міль та цілий ряд інших паразитів. Щоб їх виявити, потрібно регулярно оглядати дерева.

Чим обробити туї від пожовтіння

Як реанімувати туї

Досвідчені садівники запевняють, що правильно виконана профілактика запобігає пожовтінню туї. Зокрема вони радять попіклуватись про добрива та підібрати, чим підживити туї в домашніх умовах.

Сучасні виробники пропонують безліч варіантів препаратів з різними мінералами. Окремі суміші призначені для вирішення тієї чи іншої проблеми. Також існують комплексні добрива, які загалом зміцнюють дерево і сприяють його стійкості до хвороб.

Чим підживити туї в домашніх умовах:

  • фунгіциди для профілактики зараження грибками – Тіовіт Джет, Мікротіол Спеціаль, Скор, Амістар Голд, Топсін М;
  • для знищення комах-шкідників – Актара, Актеллік, Ампліго, Кораген;
  • для захисту стовбура від шкідників – інсектициди Актара, Прованта Максі або препарати системної дії.

Визначившись із тим, чим підживити туї в домашніх умовах, потрібно ознайомитись з інструкцією конкретного препарату. Виробники завжди детально пояснюють, як саме використовувати їхній продукт. Від цього залежить ефективність обробки, а також безпека рослини та самого садівника.

Чим підживити туї в домашніх умовах

Загальні правила обробки туї:

  • погода має бути сухою та безвітряною;
  • дозування та регулярність обробки має відповідати інструкції;
  • профілактичну обробку варто проводити, коли захворювання ще не почалось. Це зекономить час та зусилля в майбутньому;
  • лікування рослин потрібно починати одразу ж після того, як були помічені перші ознаки захворювання;
  • не можна забувати про прикореневе підживлення туй навесні та влітку калійними та фосфатними добривами;
  • якщо врятувати дерево не вдалось, його потрібно видалити та спалити.
Чим кропити туї від хвороб

Тож, вирішуючи, чим обробити туї від пожовтіння, необхідно чітко розуміти причину зміни кольору хвої. Якщо справа у догляді, варто приділити більше уваги поливу, дренажу ґрунту та добривам. Для боротьби з хворобами та шкідниками потрібно спершу розпізнати «ворога в обличчя», а потім підбирати відповідний препарат.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *