Корисні поради на кожен день


Геморой вагітних: Причини, симптоми та лікування

Геморой у вагітних

Геморой у вагітних – поширена проблема, особливо в другому і третьому триместрі. Явище найчастіше виникає в результаті хронічних запорів і зростання матки, які підвищують тиск у венах, що вистилають анальний канал. Однак варто знати, що можна істотно знизити ризик їх появи [1].

Геморой прямої кишки при вагітності – причини

Варикозне розширення анальних вен може бути особливо неприємним під час вагітності. Це поширене явище пов’язане з підвищенням венозного тиску, викликаним тиском матки на кровоносні судини черевної порожнини і малого тазу. Підвищення тиску у венах, розташованих навколо заднього проходу, уповільнює кровотік в них [2]. Потім цей стан є причиною появи різноманітних розширень і деформацій стінок судин варикозного характеру через порушення здатності відтоку надлишкової крові.

Причинами геморою під час вагітності найчастіше є хронічні запори, уповільнений обмін речовин і знижена фізична активність . Крім того, вони можуть бути результатом підвищення рівня прогестерону, гормону, що відповідає за еластичність стінок кровоносних судин, коливання якого сприяють їх розширенню і розриву. Геморой часто з’являється після пологів через підвищення тиску в результаті сильних сутичок і пологів [3].

Варикозне розширення анальних вен – як вони проявляються?

Симптоми геморою та їх інтенсивність багато в чому залежать від глибини варикозного розширення вен. Внутрішній геморой найчастіше викликає безболісну кровотечу із заднього проходу під час або відразу після дефекації. Ви можете спостерігати, як слизові виділення просочуються і осідають на стільці [1]. Лише при появі патологічно змінених гемороїдальних вузлів виникають печіння і свербіж в задньому проході, нетримання калу. Періодично виникає біль. Зовнішній геморой при вагітності означає посилення наявних симптомів. Сильний біль викликається прогресуючими венозними тромбами. Також може бути відчуття неповної дефекації. Цей стан викликає труднощі в гігієні, а ураження часто подразнюють навколишню шкіру, що ускладнює комфортне сидіння та відпочинок [3].

Як виглядає зовнішній геморой? Вони виглядають як червоні горбки, які можна промацати рукою . Внутрішні, однак, непомітні і зазвичай виявляються лікарем під час ректального дослідження пальцем. Мазь від геморою при вагітності та інші неінвазивні методи не завжди призводять до зникнення симптомів і зворотного розвитку змін. Тому починати профілактику геморою варто з початку першого триместру  .

Медикаментозне лікування геморою

Лікарська терапія залежить від стадії захворювання і вираженості супутніх симптомів. Варто знати, що специфіка вагітності часто унеможливлює прийом певних ліків і мазей, тому природні методи є найбільш кращими. Проте, якщо необхідно, лікар може прийняти рішення про проведення фармакологічного лікування вагітної жінки, і ви повинні пам’ятати, що під його наглядом завжди потрібно використовувати цей тип препаратів – незалежно від того, чи доступні вони за рецептом чи ні [2].

Література

1. Mayo Clinic. Hemorrhoids. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268

2. Poskus, T., Sabonyte-Balsaitiene, Z., Jakubauskiene, L. et al. Preventing hemorrhoids during pregnancy: a multicenter, randomized clinical trial. BMC Pregnancy Childbirth 22, 374 (2022). https://doi.org/10.1186/s12884-022-04688-x

3. Rao, Satish S.C. Constipation, Hemorrhoids, and Anorectal Disorders in Pregnancy. The American Journal of Gastroenterology 117(10S):p 16-25, October 2022. | DOI: 10.14309/ajg.0000000000001962

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *