Зміст
Існує два види часнику, який можна вирощувати на ґрунті – ярий та озимий. Перший висаджують навесні, він має невеликі за розміром зубчики. Озимий часник саджають восени та залишають у ґрунті до настання теплого сезону. Щоб отримати хороший врожай та не поморозити посадковий матеріал, потрібно знати, коли садити часник на зиму та як це робити.
Коли садити часник на зиму

Перевагою озимого часнику є досить раннє зростання. Він стає одним із перших видів весняної зелені. Стрілки озимого часнику насичені вітамінами та добре підходять для додавання у цілий ряд страв.
Посадка часнику має проводитись у правильно обраному місці та в певний період року. Досвідчені городники радять висаджувати часник на грядках, де раніше росли огірки, баклажани, бобові, кабачки, гарбузи, перець або ягідні кущі. Якщо ж ви обмежені у площі городу та часник з року в рік росте на одному місці, ґрунт варто підживити добривами.
В будь-якому разі грядка з часником має знаходитись на сонячній ділянці.
Озимі культури вирощують як на домашніх городах, так і в промислових масштабах. Однак не існує чітких строків та алгоритмів, як посадить часник на зиму. Термін посадки залежить від погодних умов, а вони своєю чергою – від регіону України та особливостей конкретного року. Тобто посадка часнику у різних областях здійснюється в різний час. Також час посадки може змінюватись відповідно до середньої температури. Якщо осінь видається довга та тепла, то доводиться почекати, щоб посадить часник на зиму. Надто рання посадка загрожує псуванням посадкового матеріалу, він зогниє. Якщо ж затриматись та висадити зубки надто пізно, вони не встигнуть укорінитись та померзнуть.

В разі дуже теплої осені може виникнути питання, коли садити часник в листопаді та чи можна це робити? Аграрії радять дотримуватись загальних правил та слідкувати за прогнозами погоди.
Головний принцип: на момент настання справжньої холодної зими у зубчика часнику вже має відрости 12-18 корінців довжиною від 5 до 10 см. Це відбувається в середньому за один місяць. Тож потрібно посадить часник на зиму приблизно за 35-45 днів до морозів.
Коли саджають часник у різних регіонах України
Аграрії дають наступні рекомендації жителям різних областей:
- північ – 3-тя декада вересня;
- центр та захід – 1-ша половина жовтня;
- південь – 2-га половина жовтня;
- Закарпаття – 2-га половина жовтня.
Такі терміни узгоджені з погодними умовами. Посадка часнику здійснюється за температури близько +10 °C. Необхідно відстежувати прогноз погоди, щоб посадка часнику не співпала з короткочасним похолоданням.
Важливо розуміти, що садити часник надто рано теж не можна. Якщо він встигне прорости, молоді пагони загинуть від морозу. Таким чином посадковий матеріал буде зіпсовано.
Як садити часник правильно

Обравши добре освітлену ділянку, потрібно підготувати землю до висаджування часнику. Найкращий тип ґрунту для даної культури – супіщаний некислий. Він складається із піску та глини в нерівних частинах, піску має бути більше. Рівень кислотності такого ґрунту нейтральний або слаболужний. Головна особливість супіщаного некислого ґрунту полягає в тому, що він добре пропускає повітря та рідину. Однак концентрація води та поживних речовин у ньому достатня для підтримки життєдіяльності рослин.
Розділення головок часнику на зубки потрібно робити тільки перед посадкою. Не можна допускати їхнього засихання.

Перед закладенням у ґрунт зубки варто знезаразити. Існує кілька варіантів:
- занурити на 30 хвилин у слабкий розчин марганцівки (1 г на 1 л води);
- покласти на 2-3 години у розчин кухонної солі (3 ст. л. на 5 л води);
- вимочити 2 години у золі (400 г золи на 2 л води, прокип’ятити 30 хвилин, охолодити).
Також для дезінфекції можна використати розчин мідного купоросу (1 ст. л. на 10 л води). Вимочувати зубки протягом 10-15 хвилин.
Як підживити ґрунт
Не варто удобрювати землю свіжим перегноєм одночасно з посадкою часнику. Через це зубки можуть постраждати від шкідників та хвороб. Оптимальною буде посадка часнику на ділянку, удобрену заздалегідь. Краще за все внести добрива за 10-14 днів. Щоб досягти рівномірного розподілу речовин у землі, потрібно ретельно перекопати ділянку на один штих лопати.
Рекомендована норма добрив складає 5-6 кг перегною на кожен квадратний метр. Додатково можна внести ще по 30 г суперфосфату, 20 г калійної солі, розчин мідного купоросу (1 ч. л. на 10 л води). Після цього ділянку можна накрити плівкою, а зняти її вже перед самою посадкою.
Посадка часнику

Робити лунку для кожного зубчика не потрібно, можна зробити кілька борозен. Рекомендований відступ між ними – 20-25 см. На дно варто покласти грубозернистий пісок (1,5-3 см заввишки), це захистить часник від гниття у надто вологій землі.
Висаджувати всі зубчики потрібно на рівній відстані один від одного. Аграрії дослідили, на яку глибину садити часник – вона складає 15-20 см. Також вони надають рекомендації щодо відстані між зубками: маленькі зубки слід садити за 8-10 см один від одного, а великі – на відстані 12-15 см. Закривши борозни з посадженими зубками, потрібно обов’язково замульчувати ґрунт. На нього зверху кладуть сухий торф або тирсу, змішану із землею. Дуже важливо дотримуватись рекомендацій щодо того, на яку глибину садити часник. Якщо посадити надто близько до поверхні, зубки можуть померзнути.
Підсумуємо: однозначної відповіді на питання «Коли садити часник на зиму?» немає. Щоб визначити оптимальний термін, потрібно врахувати цілий ряд чинників та обставин. Однак, якщо дотримуватись рекомендацій спеціалістів, можна впоратись із цим завданням та отримати чудовий урожай озимого часнику.