Зміст
Зелена петрушка застосовується мало не в кожному літньому салаті, це один з найпопулярніших видів прянощів. Однак корінь петрушки також можна використовувати в їжу. Він смачний та корисний, підходить для вживання у сирому, відвареному та консервованому вигляді. До того ж корінь петрушки є важливим інгредієнтом багатьох лікувальних зборів та настоянок. Його здавна застосовують у народній медицині. В цій статті ми розглянемо, чим корисний корінь петрушки та як його додати в раціон.
Корінь петрушки: лікувальні властивості
Лікувальні властивості кореня петрушки обумовлені його унікальним складом. Він може змінюватись залежно від того, в якому ґрунті вирощувалась рослина та якими були умови догляду. Однак головні компоненти залишаються незмінними.
Склад кореня петрушки:
- ефірна олія (від 0,08% до 0,1%);
- вітаміни групи B (B1, B2);
вітамін С; - провітаміни А (каротиноїди);
- вуглеводи та органічні кислоти у змінних пропорціях.
Окрім цього до складу продукту входять важливі для людини мінерали та мікроелементи: натрій, фолієва кислота, калій, мідь, кальцій, фосфор, йод.
Плануючи використовувати корінь петрушки в медичних цілях, варто уважно розібратись у властивостях та протипоказаннях цього продукту. Якщо мова йде про лікування серйозної хвороби, то не можна покладатись тільки на народні рецепти. Необхідно звернутись до лікаря і порадитись із ним щодо додаткового вживання трав.
Харчова цінність свіжого кореня петрушки (100 грамів)
Речовина | Кількість |
Калорії, енергія | 61 ккал, 255 кДж |
Білки | 2,6 г |
Вуглеводи | 9,69 г |
Цукор | 4,91 г |
Жири | 0,48 г |
Клітковина | 4 г |
Садова петрушка Petroselinum crispum var. tuberosum належить до родини окружкових, вона є родичем селери, фенхелю, анісу та кропу.
Основними лікувальними властивостями кореня петрушки є:
- здатність лікувати запалення;
- полегшення спазмів;
- боротьба з мікробами;
- сечогінна дія.
Загалом всі частини рослини (зелень, коріння, стебла) допомагають виводити сечову кислоту, що запобігає утворенню каменів у нирках. Корінь петрушки може використовуватись для регуляції роботи нирок та печінки. Також він позитивно впливає на обмін речовин.
Як заготовити корінь петрушки самостійно
Спеціалісти із лікарських трав радять заготовлювати корінь петрушки восени вже у перший рік вирощування рослини. Також це можна зробити у будь-який час протягом теплого періоду наступного року.
Корені потрібно обережно викопати, стараючись не пошкодити. Свіжими їх додають у салати, супи, овочеві страви. Висушені корені можна зберігати до зими.
Щоб засушити корінь, його потрібно добре вимити та розрізати уздовж. Сушіння має відбуватись на свіжому повітрі, однак не на сонці. Корінь петрушки чудово висушується в електричній сушарці. Однак варто уникати температури вище 40 градусів за Цельсієм, інакше випаруються ефірні олії.
Зберігати сушений корінь петрушки потрібно в щільно закритій тарі у сухому та темному місці.
Корінь петрушки: користь
Коренева частина рослини містить дуже багато речовин, необхідних для нормального функціонування організму людини. Додаючи корінь петрушки у свій щоденний раціон, можна збалансувати рівень багатьох вітамінів та мінералів. Зокрема, вітаміну С, який має великий вплив на стан імунітету. Вітамін С сприяє виробленню колагену в організмі, це важливий компонент волосся, кісток, нігтів, шкіри, м’язів та сухожиль. Вітаміни А і K допомагають зміцнити кістки та підтримують серце. Не менш важливу роль відіграє залізо, фосфор та магній. Їх наявність у достатній кількості покращує роботу всіх органів.
Ще один помітний плюс продукту – низька калорійність. Корінь петрушки, як і більшість коренеплодів, чудово підходить тим, хто має рахувати калорії.
Боротьба з вільними радикалами
У свіжому та приготованому корені петрушки міститься велика кількість антиоксидантів. Це речовини, які протистоять вільним радикалам та зменшують нанесену ними шкоду.
Сучасна наука вже довела користь антиоксидантів для загального стану здоров’я людини. Завдяки їхньому впливу на організм вдається знизити ризик появи та розвитку хронічних захворювань (хвороби серцево-судинної системи, діабет, рак). Також антиоксиданти здатні пригальмувати деякі процеси, пов’язані зі старінням.
В корені петрушки присутні такі антиоксиданти як міристицин та апіол.
Допомога в лікуванні запалень
Запалення може виникнути в будь-кого, адже це природна реакція на інфекцію. Однак, якщо запалення стає хронічним, воно спричиняє багато негативних наслідків. Окрім того, що знижується загальний рівень енергії в людини та погіршується самопочуття, можуть з’явитися захворювання серця та суглобів, підвищується ризик розвитку раку.
Речовини, які борються з запаленнями – міристицин, апіол, фуранокумарин.
Виведення токсинів
Корінь петрушки має значний вплив на печінку. Він стимулює її роботу, а зокрема пришвидшує виведення токсинів.
Саме печінка відповідає за позбавлення організму від шкідливих речовин, які потрапили з їжею, ліками або через шкіру. Тому їй не завадить допомога. У відповідному дослідженні науковці становили, що сік з кореня петрушки має дуже корисний вплив на печінку Він пришвидшує вироблення глутатіону – це антиоксидант, який синтезується печінкою та відповідає за детоксикацію. Також корінь петрушки стимулює вироблення інших ферментів печінки, що покращує стан організму.
Зміцнення імунної системи
Говорячи про користь кореня петрушки, медики зазвичай мають на увазі загальну укріплюючу дію продукту. Позитивний вплив на імунітет здійснюється завдяки роботі антиоксидантів, а також через надзвичайно багату колекцію з різноманітних вітамінів та поживних речовин. Корінь петрушки здатен збільшувати вироблення білих кров’яних тельців (лейкоцитів).
Додаткову користь для імунітету має протигрибкова дія продукту. Він допомагає знищити бактеріальні та грибкові інфекції, таким чином, допомагаючи імунній системі.
Потенційна користь в лікуванні раку
Науковці докладають максимум зусиль, щоб знайти ефективні засоби для боротьби з раком. При цьому має значення екологічність та безпечність ліків. Тому особливу увагу вони приділяють вивченню властивостей лікарських рослин.
Корінь петрушки важливий для дослідників завдяки таким речовинам як флавоноїди. Ці сполуки здатні нейтралізувати канцерогени, що своєю чергою запобігає пошкодженню тканин і здорових клітин. Одне з досліджень в пробірці також показало, що екстракт кореня петрушки здатен пригнічувати ріст онкоклітин, типових для раку молочної залози.
Завдяки великій кількості клітковини корінь петрушки дуже корисний для шлунку та кишківника. регулярне вживання цього продукту може знизити ризик виникнення раку товстої кишки та яєчників.
Варто додати, що наразі дослідження ще тривають. Говорити про однозначну користь та допомогу в лікування раку поки рано.
Захист очей, підтримка гостроти зору
Сполуки, що містяться в корені петрушки, допомагають покращити стан органів зору і є профілактикою можливих захворювань у майбутньому. Зокрема, мова йде про лютеїн та зеаксантин. Вони попереджають вікові зміни в органах зору.
Ще одна важлива для очей речовина – бета-каротин.
Корінь петрушки для чоловіків та жінок
Користь кореня петрушки була відома українцям ще століття тому. Вони активно використовували цей продукт для укріплення організму та лікування нирок.
Сучасні лікарі можуть порекомендувати корінь петрушки як допоміжний засіб проти набряків серцевого походження. Відвар зі свіжого чи сухого кореня допомагає збільшити діурез. Окрім цього велике значення має калій, який міститься у продукті. Він позитивно впливає на стан серцевих м’язів.
Відвар готується наступним чином:
- подрібнений корінь петрушки заливають 250 мл води;
- доводять до кипіння та проварюють протягом 10-12 хвилин;
- проціджують та охолоджують.
Приймати відвар потрібно регулярно, не менше 3-х разів на день по 1 склянці.
Корінь петрушки надзвичайно корисний в лікуванні циститу. Щоб посилити його дію, можна скомбінувати корінь із листям кучерявої петрушки в пропорції 1:1. Народна медицина каже, що від циститу допомагає настій. Щоб його приготувати, потрібно залити окропом подрібнений корінь (250 мл води для 2-х ст. л. сировини) та настоювати протягом 4-6 годин. Пити настій рекомендується невеликим дозами (2-3 столові ложки) до 5 разів на день.
Корінь петрушки для чоловіків має особливе значення, адже має здатність покращувати еректильну функцію. Під час лікування простатиту можна додатково приймати настоянку зі свіжого кореня. Її готують протягом 10-12 годин. Краще за все застосувати термос – в нього потрібно покласти перетертий на терці корінь (2 ст. л) та залити киплячою водою (200 мл). Готову настоянку проціджують та приймають перед їжею по 1 ст. л.
Щоб скористатися максимальною користю із кореня петрушки, варто додати цей продукт у свій щоденний раціон. За бажанням можна навіть готувати з нього сік. Цей засіб є потужним стимулятором для кори надниркових залоз. Також сік із петрушки значно покращує травлення. До речі, сік рекомендується вичавлювати із всієї рослини, а не тільки з коріння. Варто пам’ятати, що сік дуже концентрований, тому його потрібно приймати з обережністю. Оптимальна доза – 1 ст. л. три рази на день.
Значення кореня петрушки для жіночого здоров’я
Народна медицина запевняє, що вживання петрушки допомагає жінкам відрегулювати водний баланс, а також нормалізувати періодичність менструального циклу.
Завдяки загальному зміцнюючому ефекту петрушку можна рекомендувати жінкам, які стикнулися з типовими проявами клімаксу. Страви та настоянки з кореня петрушки допоможуть зменшити неприємні прояви стану. Також корінь петрушки варто додати до раціону в період лікування від циститу, нефриту та пієлонефриту.
Жінкам, які вигодовують немовлят, можна вживати відвар з петрушки на молоці. Це збільшить кількість грудного молока.
Корінь петрушки: протипоказання та побічна дія
Інколи в людей виникає алергія на петрушку, тому краще за все провести пробу перед вживанням продукту, соку з нього, відвару або настоянки.
Корінь петрушки не рекомендується людям, які страждають на захворювання нирок (нефрит, гломерулонефрит). Якщо хвороба у важкій або гострій стадії, корінь не варто вживати взагалі. Оксалати в продукті можуть кристалізуватись в рідинах організму.
Страви з цього коренеплоду заборонено вживати вагітним жінкам. Також медики не радять корінь петрушки для немовлят. Вони відмічають, що коріння має більшу концентрацію активних речовин, ніж зелень. Дитячий організм може не впоратись із ними. Листя петрушки можна вводити в раціон малюка з 6 місяців.
Як вживати корінь петрушки
Більшість коренеплодів дуже легко додавати у щоденне меню, однак необхідно враховувати особисті потреби людини та її запити щодо харчування. Наприклад, якщо вона дотримується певної дієти, то продукти мають бути приготовані з мінімальною кількістю масла і бажано без смаження. Корінь петрушки для схуднення можна використовувати так само як моркву, буряк, пастернак або селеру.
Коли ж немає обмежень щодо технології приготування та комбінації з іншими продуктами, то додавати корінь петрушки можна практично у будь-яку страву.
Найпростіший спосіб вживання кореня петрушки:
- нарізати кубиками, соломкою, терти на терці, та пропускати через м’ясорубку для запікання, варіння, смаження, вживання у сирому вигляді;
- свіжий корінь петрушки добре смакує у салатах, або як перекус разом із нарізаною морквою;
- корінь можна поєднувати із морквою, картоплею, капустою, ріпою, цибулею, часником, пастернаком, кореневою селерою;
- петрушка покращує смак супів, овочевих рагу, може бути використана для приготування м’ясних страв;
- є хорошим компонентом для смузі;
- корінь петрушки доповнює веганські та вегетаріанські страви – комбінується з тофу, овочами.
Для кухарських потреб використовують як свіжий, так і сушений корінь петрушки. Купити сушений подрібнений продукт можна у багатьох українських онлайн-магазинах.
Чай з кореня петрушки
З кореня петрушки можна заварити незвичний, але дуже ароматний та корисний чай.
Інгредієнти:
- петрушка – 2 столові ложки подрібненого свіжого кореня або 2 чайні ложки сушеного;
- вода – 2 склянки;
- добавки – підсолоджувач на смак, м’ята або лемонграс, імбир, лимон.
Для приготування чаю потрібно закип’ятити воду, залити нею обрані інгредієнти. Чай має настоюватись протягом 5 хвилин, потім його можна процідити та пити. Щоб збалансувати смак, варто додати кислоту. Для цього добре підходить лимон, каркаде, варення з кислих ягід або лимонна кислота.
Чай з кореня петрушки має майже такі самі властивості, як лікувальна настоянка або відвар. Однак вони виражені не так яскраво. Однак лікарі не радять вживати більше однієї чашки на день.
Корінь петрушки – це універсальний, запашний та смачний продукт, який дуже легко ввести у свій буденний раціон. Коренеплід можна виростити самотужки, або ж купити готовим. Якщо ви плануєте вирощувати його вдома, потрібно обирати спеціальне насіння кореневого сорту петрушки.
Джерела: www.medicinenet.com, www.healthline.com, www.babytotablenutrition.com