Зміст
Найпопулярнішими цитрусовими є апельсини, лимони та грейпфрути. Однак насправді фруктів даного виду набагато більше. Помело є одним із них, його досить легко знайти на полицях великих супермаркетів. Фрукт має вражаючі розміри, приємний смак та величезний набір вітамінів і мінералів.
Помело: це
Помело – це плід вічнозеленої рослини, яке має кілька назв (Citrus maxima або Citrus grandis). В різних країнах ці фрукти можуть називатись помело, помпельмус або шеддок. Залежно від виду рослини плоди мають блідо-зелене або жовте забарвлення. Помело значно більше за розмірами, ніж грейпфрут – до 30 см у діаметрі та вагою до кількох кілограмів.
Цікаво, що цей фрукт можна вживати в їжу повністю, а не тільки соковиті скибки серцевини. М’якуш і шкірку використовують для приготування багатьох страв. Порівняно з іншими цитрусовими помело має більш виражені волокна, дуже солодкий смак і відносно негірку шкірку.
Цікаво, що помело і мандарин – це єдині первинні цитрусові, які ростуть у диких умовах. Всі інші сучасні фрукти з’явились в результаті схрещення цих культур між собою або з іншими рослинами. Наприклад, грейпфрут став нащадком помело та апельсина (який своєю чергою є гібридом мандарина і помело).
Люди, які вперше дізнаються, що таке помело, можуть здивуватись незвичній будові плоду. Річ у тім, що фрукт має дуже товсту шкірку (до 5 см у товщину). Під нею знаходиться шар м’якуша, під яким ховаються налиті соком скибки (білого, помаранчевого або рожевого кольору). Хоча насправді помело менш соковите, ніж апельсин, грейпфрут чи інші види цитрусових. Для багатьох людей цей фрукт є цінним через відносно низьку кислотність.
Характерний смак помело має нотки квіткового аромату. Це унікальна риса фрукта, яка відрізняє його від усіх інших цитрусових.
Де та як росте помело
Науковці виявили, що перші дерева Citrus grandis росли в прадавні часи на півдні Азії та на території Малайського архіпелагу. Також ця рослина виявлена на Гаваях, Фіджі та Тонга.
Науковці ретельно дослідили, як росте помело та змогли адаптувати його до різних умов. Культура активно вирощується у багатьох країнах у промисловому масштабі. Головними експортерами є Китай, Таїланд, Тайвань, Бангладеш, Індія, Індонезія й Таїті. Деякі сорти фрукта потрапляють до магазинів із садів Ізраїлю, США, Південної Африки, країн Карибського басейну та Середземномор’я.
Дерева Citrus grandis, які ростуть у тропічних країнах, можуть давати плоди вагою до 10 кг. Якщо ж рослини вирощують у менш сприятливих умовах, розмір фруктів значно зменшується. В Україні теплолюбна вічнозелена рослина не може рости у відкритому ґрунті. Її вирощують виключно в опалюваних теплицях або в жилих приміщеннях. Для цього можна використати насіння або купити паросток.
Цікавий факт: дерева помело можна поливати морською водою або розчином морської солі. Однак ні в якому разі не допускається контакт рослини з хлорованою водою. Знаючи, як росте помело, можна виростити деревце удома. Його крону підрізають для надання декоративного ефекту, квіти та плоди з’являться не раніше ніж через 3-5 років.
Помело: калорійність і склад
Нутриціологи та дієтологи радять включити помело до раціону, адже воно містить велику кількість корисних речовин. Водночас фрукт дуже низькокалорійний, тому підходить людям, які відстежують енергетичну цінність своєї їжі.
Калорійність помело залежить від форми продукту, сушені фрукти більш концентровані, ніж свіжі. Це варто враховувати, перш ніж додавати їх до своїх страв.
Калорійність помело та вміст поживних речовин у 100 грамах продукту:
Речовина | Свіжий фрукт | Сушений фрукт |
Калорії | 41,6 ккал (174 кДж) | 306 ккал (1281 кДж) |
Білки | 0,76 г | 3 г |
Вуглеводи (з них цукор) | 9,62 г (7 г) | 67 г (59 г) |
Жири | 0,4 г | 0,3 г |
Клітковина | 1 г | 2 г |
Помело є чудовим джерелом вітаміну C, B1 та B2, а також рибофлавіну, кальцію, фосфору, заліза, натрію, тіаміну, міді та калію. В цих екзотичних фруктах міститься багато антиоксидантів, завдяки яким зменшується кількість вільних радикалів у організмі. Регулярне вживання помело знижує ризик появи окислювального стресу і певною мірою нівелює його наслідки.
Помело: користь
Для багатьох помело – це перш за все джерело вітаміну С. В одній чашці нарізаних скибок знаходиться близько 116 мг цієї речовини. Це 129% від рекомендованої добової кількості для дорослої людини.
Значення вітаміну С для організму важко переоцінити. Будучи потужним антиоксидантом, він захищає клітини від руйнівного впливу вільних радикалів та зменшує наслідки окислювального стресу.
Вітамін С необхідний для багатьох процесів:
- сприяє зміцненню імунітету;
- активізує вироблення колагену;
- допомагає ефективному засвоєнню заліза.
Важливо зазначити, що вітамін С потрапляє в організм лише зовні: з їжею або у вигляді пігулок (ін’єкцій). Людське тіло не виробляє його самостійно. Тому потрібно уважно слідкувати за тим, щоб у раціоні було достатньо цієї речовини.
Регулярне вживання помело – це чудовий спосіб профілактики багатьох захворювань. Зокрема, фрукт знижує ризик появи сезонних застуд, хвороб серцево-судинної системи, порушень нервової системи та деяких видів раку. Науковці припускають, що продукти з високим вмістом вітаміну С можуть бути профілактикою раку стравоходу, молочної залози, шлунку, легенів, підшлункової залози та простати.
Джерело антиоксидантів
Антиоксиданти мають бути в раціоні кожної людини, оскільки вони відіграють надзвичайно важливу роль у різних процесах життєдіяльності. Це сполуки, які знищують зайві вільні радикали й тим самим захищають організм від руйнування. Цікаво, що певна кількість вільних радикалів має залишатись, адже в них теж є своя функція. Однак, коли їх стає занадто багато, вони пошкоджують здорові клітини та спричиняють окислювальний стрес. Це прискорює процеси старіння, підвищує ризик появи цілого ряду хвороб, у тому числі хронічних.
Окрім вітаміну С в помело також містяться інші антиоксиданти:
- нарингенин;
- нарингін;
- лікопін;
- рутин;
- гесперидин.
Додаючи цей фрукт у своє меню, можна покращити як загальне самопочуття, так і зовнішній вигляд.
Високий рівень клітковини
Залежно від розміру один плід помело може містити близько 6 грамів клітковини (переважно це нерозчинна клітковина). Середня добова норма для дорослої людини становить 25 грамів на день.
Дослідження показали, що клітковина (харчові волокна) має надзвичайно великий вплив на роботу всього організму. Вона покращує роботу шлунково-кишкового тракту, допомагає налагодити регулярність випорожнень та запобігає запорам. Також завдяки клітковині покращується робота серця, адже знижується рівень шкідливого холестерину.
Ще одна перевага клітковини, яка міститься саме у фруктах – це підвищення щільності кісткової тканини. Зрештою, харчові волокна сприяють здоровому зниженню маси тіла (у довгостроковій перспективі), активізують мозкову діяльність та попереджають появу деяких хронічних захворювань.
Варто додати, що вказана користь помело проявляється тільки за умови вживання цілих, не подрібнених у блендері фруктів.
Допомога у зниженні ваги
Помело має цінність для тих, хто працює над зменшенням маси свого тіла. Низькокалорійний продукт не руйнує схему харчування. До того ж він містить досить багато клітковини, тому допомагає надовго зберегти відчуття ситості.
Помело – це чудове наповнення для салатів, десертів та смузі. Також його можна використовувати як смачний та корисний перекус.
Зміцнення серця, покращення його роботи
Що таке помело, дуже добре знають люди, які піклуються про своє серце і судини. Цей фрукт їм вже могли порадити лікарі або дієтологи. Помело здатен помітно знизити рівень холестерину в крові, також він позитивно впливає на рівень тригліцеридів – два види жирів, які зазвичай пов’язані із найпоширенішими захворюваннями серцево-судинної системи. Також користь помело проявляється у тому, що в артеріях не накопичується кальцій.
Було проведено дослідження, в ході якого науковці виявили, як саме діє помело на організм при регулярному вживанні. Випробування проводилось на щурах протягом 21 дня. З’ясувалось, що фрукт дійсно допомагає знизити кількість жирів у крові. Це пов’язано із тим, що холестерин із їжі повністю засвоюється організмом під час травлення.
Зауважимо, що для більш конкретних висновків щодо впливу помело на організм людини потрібні додаткові дослідження. Також варто зазначити, що фрукт не можна вживати людям, які приймають ліки проти високого холестерину.
Профілактика діабету
Помело – це справжній суперфуд для людей, які мають підвищений ризик появи діабету. Як і більшість інших цитрусових, цей фрукт допомагає підтримувати глікемічний контроль, тобто, він нормалізує рівень цукру в крові.
Така здатність продукту обумовлена цілим спектром речовин, які містяться в окремих частинах фрукта. Рослинна сполука нарингенін допомагає збільшити поглинання глюкози клітинами, в результаті чого покращується чутливість до інсуліну. Важливо додати, що найбільшу користь приносить вживання свіжих фруктів.
Помело: шкода та протипоказання
Більшість людей можуть вживати помело кожного дня, насолоджуючись його смаком та відчуваючи на собі всі описані вище переваги. Однак тим, хто приймає рецептурні ліки, потрібно бути уважними. Деякі медикаменти не дозволено комбінувати із даним фруктом. Через сполуку під назвою фуранокумарин може статись пригнічення ферментів, які повинні метаболізувати ліки. В результаті, препарат перестане засвоюватись організмом та почне накопичуватись. Це небезпечно, адже людина може стикнутись із посиленням побічних ефектів. Також вона не отримуватиме належного лікування, її медикаменти не будуть діяти так, як було заплановано. Такий же ефект має грейпфрут.
Помело не можна вживати під час лікування підвищеного тиску та високого холестерину. Також його не варто пропонувати людям, які приймають циклоспорин. Щоб уникнути взаємодії помело з іншими ліками, потрібно їсти фрукт не раніше, ніж через 4 години після прийому препаратів. Краще за все заздалегідь порадитись із лікарем.
Якщо в людини виявлена алергія на помело, їй доведеться взагалі відмовитись від цього продукту.
Поради щодо споживання помело
Ми вже згадували про те, що помело можна вживати повністю, викидаючи тільки жорсткі прожилки між м’якушем та соковитими скибками. Однак спершу його потрібно очистити, тобто відділити шкірку та м’якуш від центральної частини.
Помело – це фрукт із дуже товстою шкіркою. Її прорізають гострим ножем у чотирьох місцях, щоб можна було зняти кожну частину окремо. Після того, як буде відділена шкірка, варто відокремити весь м’якуш. Зрештою залишиться останній етап – видалити білі прожилки та тонкі шари плівки зі скибок. Такий спосіб застосовують, коли потрібно зберегти скибки помело цілими.
Набагато простіше впоратись із гігантським фруктом, якщо розрізати його навпіл (так, як роблять із грейпфрутом). Серцевину можна вибрати ложкою, а м’якуш і шкірку викинути або ж використати для приготування різних страв.
Користь помело найкращим чином розкривається у тому разі, коли фрукт використовується свіжим. Однак існує безліч різних способів вживання цього плоду:
- Додати в салат цілі або нарізані шматочками скибки.
- Зробити сік або смузі (монокомпонентний або в поєднанні з іншими продуктами).
- Приготувати страви із соку (соуси, желе, мус, крем для десерту).
- Зварити варення.
- Нарізати шматочками у ранкову кашу (вівсяну, манну, кукурудзяну тощо).
- Додати сік фрукту замість лимонного соку у салатах, коктейлях, м’ясних та рибних стравах.
Зі шкірки помело можна приготувати смачні цукати із пікантним цитрусовим смаком. Цей процес досить тривалий, однак результат того вартий. Натуральні солодощі чудово підходять для доповнення збалансованого раціону. Також їх можна подарувати рідним на свята.
Джерела: www.webmd.com, www.health.com, www.healthline.com