Корисні поради на кожен день


Прополіс: які хвороби лікує та чим корисний

Прополіс які хвороби лікує та чим корисний

Люди навчились ефективно використовувати всі речовини, які виробляють бджоли. Окрім меду найбільше користі приносить перга, маточне молочко і прополіс. В цій статті ми розкажемо про видатні цілющі властивості, якими володіє прополіс. Наукові факти, результати досліджень та народні рецепти – про все це читайте далі.

Що таке прополіс

Прополіс – це речовина, яку медоносні бджоли збирають із весняних бруньок, обробляють своїми ферментами та використовують під час будівництва вуликів. Вона необхідна комахам для різних цілей, зокрема для ущільнення свого житла. Бджоли замазують нею щілини у зовнішніх та внутрішніх стінках. Також комахи використовують прополіс для стабілізації мікроклімату (температури, рівня вологи), корегування розмірів внутрішніх відсіків вулика і дезінфекції сот перед тим, як матка відкладе в них яйця. Ще одна функція даної речовини – ізоляція чужорідних предметів, що потрапили у вулик.

Що таке прополіс, люди чудово знали ще у прадавні часи. Вони використовували його для захисту ран від інфекцій. Греки цінували цю речовину за її здатність лікувати нариви. Єгиптяни включали прополіс у бальзамічну суміш, за допомогою якої робили мумії.

Прополіс це

Склад прополісу може бути різним, це залежить від типу рослин, які ростуть у конкретній місцевості. Саме тому науковцям складно дати однозначну рекомендацію щодо того, чи корисний він для людини та як його краще використовувати.

Цікаво, що існує кілька видів прополісу: будівельний та антибактеріальний. Перший тип бджоли застосовують для ущільнення вулика та інших практичних цілей. Другий має складніший вміст, він насичений корисними речовинами та служить для дезінфекції.

Як виглядає прополіс

Свіжий прополіс – це клейка субстанція, що має темний колір та гіркуватий смак. Бджолиний клей легко збирається та стягується у кульки. Насправді забарвлення прополісу варіюється залежно від його складу. Він може бути сірим, буро-зеленим, брудно-бежевим, темно-коричневим або чорним.

Одразу після збирання речовина має сильний аромат, що нагадує запах берези. Згодом прополіс темнішає, стає твердішим, а аромат вивітрюється.

Прополіс: лікувальні властивості

Попри відомі лікувальні властивості, прополіс – це засіб, який підходить не всім. Перш ніж покладатись на його цілющу силу, варто порадитись із лікарем. Зазвичай прополіс додають до складу комплексної терапії або вживають для зміцнення імунітету. Не можна розраховувати, що він самотужки вилікує певне захворювання.

Вивчення складу прополісу досі не завершене. Науковці в різних країнах світу проводять дослідження, щоб достеменно з’ясувати всі особливості та секрети цієї унікальної речовини.

Наразі відомо, що прополіс – це суміш ефірних олій, фітонцидів, коричної кислоти, рослинних смол та воску. Бджолиний клей може похизуватись тим, що містить велику кількість вітамінів та мікроелементів (калій, кремній, мідь, марганець, залізо, натрій, хлор, сірка). Також прополіс може похизуватись великою кількістю антиоксидантів.

Ключові властивості прополісу:

  1. Знеболювальна – виявилось, що ця речовина може швидко та ефективно втамовувати біль. Настоянка прополісу може використовуватись місцево, її наносять на пошкоджені ділянки шкіри. В результаті може знизитись загальна температура тіла.
  2. Антисептична – прополіс надзвичайно швидко знищує шкідливі для організму людини бактерії. Це потужна допомога в боротьбі із вірусними захворюваннями.
  3. Протизапальна – натуральний засіб зменшує запалення в організмі та стимулює роботу імунітету.

Окрім цього, користь прополісу проявляється у здатності вбивати деякі види грибків та паразитів.

Цікава особливість прополісу полягає в тому, що у бактерій не виробляється до нього імунітет (як це буває при лікуванні синтетичними антибіотиками).

Прополіс: користь

Прополіс користь

Бджолиний клей здавна використовується як компонент для ліків, а також для косметичних засобів. Він загоює рани, знімає запалення, допомагає у гігієні порожнини рота.

Загоєння ран

Дослідження, які проводились на хворих з діабетом, показали досить оптимістичні результати. Прополіс допоміг активувати регенерацію шкіри. Рани загоювались швидше, ніж без застосування ліків із прополісом.

У людей з діабетом рани можуть гоїтись дуже повільно, тому відкриття ролі прополісу має таке значення. Застосовуючи бджолиний клей, можна добитись того, щоб нові клітини шкіри утворювались швидше. Перевага прополісу частково полягає у тім, що він запобігає появі та поширенню інфекцій.

Догляд за порожниною рота

Науковці з’ясували, що більшу частину зубного нальоту становить фосфат кальцію. В ході досліджень вони також виявили, що прополіс успішно бореться із цією сполукою. Точніше, він не дозволяє їй утворюватись та осідати на зубах. Можна сказати, що бджолиний клей запобігає появі зубного нальоту.

Не дивно, що прополіс – це речовина, яку можна побачити у складі зубної пасти, ополіскувача для ротової порожнини або деяких ліків. Медики вважають, що особливо корисним для зубів та ротової порожнини є комбінація прополісу з медом.

Лікування запалень

Одна з найвідоміших властивостей прополісу – це вплив на запалення. Науковці вважають, що секрет ефективності цієї речовини у високій концентрації антиоксидантів.

Таке відкриття дає змогу використовувати прополіс у лікуванні хвороб, викликаних запаленням. Також ця речовина може полегшити перебіг захворювань, де запалення виступає симптомом. Проводилось дослідження, в ході якого науковці з’ясовували вплив прополісу на стан суглобів при артриту. Виявилось, що препарат зменшував набряки та загалом допомагав у лікуванні запалень.

Допомога в лікуванні герпесу

Прополіс показав свою ефективність при лікуванні різних форм герпесу (оральний, генітальний). Вірус герпесу має кілька модифікацій та передається від однієї людини до іншої під час контакту.

Вивчаючи нові способи лікування цієї хвороби, науковці виявили надзвичайну ефективність прополісу. Вони порівняли дію цієї речовини із впливом медикаментів, якими зазвичай лікують герпес (ацикловір). Виявилось, що у ряді досліджень прополіс впорався навіть кращим за ліки.

Боротьба з раком

Рак залишається однією з найстрашніших хвороб людства, тому науковці невтомно шукають способи боротьби з ним. Особливу увагу вони приділяють дослідженню природних засобів.

Були проведені численні дослідження властивостей прополісу, які надали наступну інформацію:

  • прополіс запобігає поділу ракових клітин (рак поширюється повільніше);
  • флавоноїди надають профілактичну дію, заважаючи появі та поширенню ракових клітин;
  • прополіс активує власні захисні сили організму, які зменшують вірогідність появи раку;
  • найбільша ефективність прополісу проявилась у боротьбі проти раку молочної залози, товстої кишки, печінки, легенів, підшлункової залози.

Вивчаючи, що таке прополіс, медики звернули увагу на високу концентрацію флавоноїдів. Окрім цього вони виявили цілий набір інших важливих речовин:

  • апігенін;
  • кавова кислота;
  • ферулова кислота;
  • галангін;
  • лютеолін;
  • мірицетин;
  • піноцембрін;
  • кверцетин.

Вони припустили, що ці компоненти мають стати в пригоді при лікуванні онкологічних захворювань. Варто уточнити, що дослідження проводились у пробірках (на окремих клітинах), а також на тваринах. Щоб надати однозначні висновки щодо дії прополісу на рак, потрібно більше даних та тривалі випробування за участю людей.

Зміцнення серцево-судинної системи

Користь прополісу проявляється у позитивному впливі на серцево-судинну систему. Найбільш поширеними причинами серцевих хвороб є проблеми з кровоносними судинами. Коли вони звужуються або забиваються, може статись інфаркт, стенокардія або інсульт.

Регулярне вживання прополісу підвищує ефективність лікування:

  • гіпертонії;
  • атеросклерозу;
  • ішемічно-реперфузфійного пошкодження міокарда.

Науковці припускають, що вплив прополісу на стан серця і судин зумовлений антиоксидантами в його складі. Захищаючи організм від вільних радикалів та зменшуючи окислювальний стрес, бджолиний клей загалом покращує здоров’я людини та зміцнює її імунітет.

Також кардіопротекторні властивості мають такі речовини як фенольні сполуки (хризин, лютеолін, піноцембрін, кверцетин).

Які хвороби лікує прополіс

Надзвичайно багатий склад прополісу, його натуральне походження та активний вплив на організм людини привели до того, що сьогодні цю речовину включають до різноманітних ліків. Медики використовують бджолиний клей для полегшення станів різного ступеня тяжкості.

Які хвороби лікує прополіс

Які хвороби лікує прополіс:

  • опіки, рани, виразки, які довго не заживають;
  • гінекологічні проблеми;
  • дерматологічні захворювання;
  • ларингологічні хвороби;
  • нейродегенеративні захворювання;
  • проблеми шлунково-кишкового тракту;
  • захворювання дихальних шляхів;
  • серцево-судинні хвороби.

Фармацевтична промисловість попіклувалась про те, як вживати прополіс з максимальною користю та зручністю. Сьогодні ця речовина доступна у найрізноманітніших видах: від природної грудкуватої форми до настоянок і капсул. Засоби з прополісом застосовуються не тільки для лікування гострих та хронічних захворювань, а і для їх профілактики.

Шкода та протипоказання до використання прополісу

Якою б видатною не була користь прополісу, необхідно пам’ятати про застереження при його застосуванні. Бджолиний клей може викликати алергічну реакцію. Це актуально для людей, які вже помічали у себе алергію на інші продукти бджільництва, наприклад, на мед або пилок.

Однак обережність важлива навіть у тому випадку, коли алергії не виявлено. Щоб виключити виникнення побічної дії, потрібно зробити попередню пробу. Якщо засіб із прополісом призначений для зовнішнього застосування, необхідно нанести невелику кількість речовини на шкіру зап’ястка. Якщо через 2 години не виникло ніякої реакції, то продукт безпечний для людини і його можна приймати так, як зазначив виробник або рекомендував лікар.

Ознаки алергії та побічної дії:

  • почервоніння шкіри;
  • висипання;
  • свербіння, больові відчуття;
  • дерматит, схожий на псоріаз;
  • кропив’янка.

Якщо людина планує почати прийом прополісу внутрішньо (наприклад настоянка прополісу на спирту), то необхідно зробити відповідну пробу. Першою дозою має стати незначна частина препарату, близько 1/14 від лікувальної дози. В разі, коли алергії немає, то людина не відчує ніяких змін у самопочутті. Якщо ж в неї є алергічна реакція, вона одразу помітить нудоту і різі в животі.

Протипоказано вживати прополіс людям, які:

  • хворіють на алергічний риніт;
  • мають проблеми з печінкою (загострення хронічних хвороб);
  • хворіють на алергічний дерматит.
Настоянка прополісу

Також важливо враховувати те, що певні речовини у складі прополісу можуть сповільнити процес згортання крові. Тобто кров стане рідшою та підвищиться ризик кровотечі. Це значить, що прополіс не можна вживати в комбінації із ліками, які розріджують кров (антикоагулянти).

Спиртова настоянка прополісу заборонена до прийому людям, яким не можна вживати алкоголь.

Основні форми прополісу

Сьогодні прополіс можна побачити у складі багатьох фармацевтичних препаратів, а також у звичайних продуктах.

Виробники ліків пропонують наступні варіанти:

  • льодяники;
  • сиропи від кашлю;
  • мазі;
  • лосьйони;
  • краплі;
  • таблетки та капсули;
  • свічки з прополісом;
  • настоянки.

Настоянка прополісу дуже поширена, адже вона доступна майже в кожній аптеці та коштує зовсім недорого. Вона може мати за основу воду або спирт.

Також прополіс часто застосовується при виробництві косметичних засобів. Його можна побачити у складі кремів, сироваток, помад і бальзамів для губ, воску для епіляції, зубної пасти та ополіскувачів для ротової порожнини.

Сироватка з прополісом

Поціновувачі натурального продукту можуть купити сухий прополіс у точках продажу меду та продуктів бджільництва. Його можна вживати, просто відділяючи невеликі частинки від загальної маси. Із сухого прополісу дуже легко приготувати водний екстракт або спиртову настойку.

Як вживати прополіс

Перед тим, як вживати прополіс, варто порадитись із лікарем. Ця активна речовина може увійти в конфлікт із тими ліками, які вже призначені. Також є імовірність алергічної реакції.

Препарати з вмістом прополісу (мазь, крем, свічки) потрібно використовувати згідно з інструкцією, наданої виробником. Виключення становить лише призначення лікаря.

Сухий прополіс можна їсти в сирому вигляді. Невеликий шматочок продукту розсмоктують перед прийомом їжі. Також його можна розчинити у воді, чаї або каві та випити. Рекомендують приймати прополіс вранці та ввечері за 20-30 хвилин до їди.

Прополіс як вживати

Водна настоянка прополісу вживається натще. Рекомендована доза для дорослої людини становить 15-30 крапель двічі на день в разі лікування та один раз на день для профілактики та зміцнення імунітету. Прийом проводиться від одного до трьох тижнів. Але точне дозування повинен встановити лікар. 

Спиртова настоянка прополісу підходить для зовнішнього та внутрішнього застосування. Нею змочують тампони та протирають шкіру, роблять компреси на рани, закапують у слуховий прохід. Варто зауважити, що така настойка часто використовується у розбавленому вигляді. Як саме її застосувати у конкретному випадку, потрібно дізнатись у лікаря.

Прополіс має безліч корисних властивостей і чудово підходить для комплексної терапії різних захворювань. Однак потрібно обов’язково робити попередню пробу препарату, щоб уникнути алергічної реакції.

Джерела: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, www.webmd.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *