Зміст
Перші дні після різдвяних або пасхальних свят зазвичай потребують від нас повернення до звичних справ та реальності. І попри емоційну піднесеність та радість від можливості побути в колі близьких людей, цей період може супроводжуватися певними складнощами. У психологів навіть є для цього окремий термін – післясвяткова депресія. В цій статті ми розберемося, що це за явище, як зазвичай проявляється та як його подолати.
Що таке після святкова депресія?
Святкова депресія або післясвятковий синдром – це депресія, яка може проявитися в період одночасного інтенсивного стресу та емоцій, обумовлених переживанням значної події. Вона має декілька схожих проявів з тривожністю, зокрема для неї притаманне:
- безсоння;
- дратівливість;
- знижений рівень енергії;
- проблеми з концентрацією уваги.
Але якщо порівнювати цей синдром з клінічною депресією, він зазвичай триває не дуже довго. Але навіть за умови короткої тривалості, післясвяткова депресія може значно погіршити життя. Якщо власного ресурсу вийти з цього стану не вистачає, найкращим рішенням буде звернутися до фахівців. Підібрати психолога для віддаленої консультації можна у категорії https://e-likari.com.ua/doctors/psixolog/ онлайн сервісу eLikari. Обирайте спеціаліста за відгуками, стажем роботи чи напрямком та починайте працювати.
Чому виникає післясвяткова депресія

Офіційних досліджень на цю тему існує небагато, але клінічні психологи стверджують, що головною причиною формування післясвяткової депресії є зниження рівня адреналіну. Кожного разу, після того, як ми переживаємо якусь значну подію в нашому житті (новорічні свята, день народження, весілля) ми спостерігаємо закономірне зниження рівня адреналіну як гормону стресу. І цей біохімічний процес має значний вплив на наш психологічний стан.
Ще одна пастка, в яку ми попадаємо після свят – це зниження рівня дофаміну. Передчуття свята і всього, що з ним пов’язане (від підготовки, прибирання, покупки подарунків до безпосередньо зустрічі), спонукає організм до вивільнення дофаміну. Якщо максимально спростити суть дофаміну, то це хімічна речовина, яка покращує настрій. І вивільнення дофаміну може проявлятися у вигляді певної ейфорії та припливу енергії. Коли свято закінчується, рівень дофаміну також може впасти, викликаючи ті самі емоції, що й депресія: сонливість, підвищена втома, дратівливість, розчарування та відчуття виснаження.
На думку психологів, на наш психологічний стан після свят також впливає випадання з рутини. Особливо це стосується дітей та підлітків. Для них розпорядок дня є базою, без якої вони не можуть нормально функціонувати. Але й дорослі почуваються краще, коли щоденно дотримуються певних дій. Свята, особливо тривалі, порушують структурований графік, вибиваючи з нього спорт, навчання, побутові завдання. Ба більше, часто тривалі свята ми використовуємо як відпустку, порушуючи дієту чи тривалість сну. І необхідність повернення до звичного способу життя може провокувати формування абстинентного синдрому.
Ще один фактор, який безпосередньо впливає на наш психологічний стан – це святковий раціон. Зазвичай в ньому багато цукру та алкоголю, при цьому останній є депресантом. Саме тому після тривалого вживання алкогольних напоїв та занадто солодкої та жирної їжі ми можемо відчувати типові прояви депресії.
Як подолати післясвяткову депресію

Основний спосіб виходу з післясвяткової депресії полягає у корегуванні нашого фізичного та психологічного стану.
Повернення до розпорядку дня
Цілком логічно, що рутина, якої ми дотримувалися до настання свят – це перше, що потрібно зробити в стані післясвяткової хандри. Якісний щоденний сон впродовж 8-9 годин, щоденна фізична активність та раціон, багатий на поживні речовини – це три кити, на яких базується наше фізичне та ментальне здоров’я. Психологи радять починати саме з цих трьох факторів.
Завжди майте щось, на що будете чекати з нетерпінням
На думку психологів, кращий спосіб відпустити поточне – це подивитися у майбутнє. Тому якщо ви відчуваєте певний емоційний хаос через закінчення свят, поверніть свій фокус уваги на прийдешні важливі дати. Це можуть бути не тільки календарні свята, але й просто заплановане дозвілля, відпустка, зустріч з друзями, похід в кіно чи будь-що інше, що викликає у вас відчуття радості.
Зменшіть кількість часу, проведеного в соціальних мережах
Одна з негативних сторін соціальних мереж полягає у тому, що вони здатні посилювати почуття порожнечі та смутку. Гортаючи стрічку, ми можемо починати заздрити подарункам чи тому, як інші провели свята. Відмова від постійного перегляду соціальних мереж дозволяє перевести фокус уваги на реальні речі, ті, що є перед нами в поточний час, та почати цінити їх.
Будьте поблажливі до себе
Післясвяткова депресія може ускладнити життя, але вона не буде тривати постійно. Допоки не виходить нормалізувати свій стан, будьте терплячими та поблажливими до себе. Але якщо симптоми не зменшуються впродовж тривалого часу, доречно буде звернутися по допомогу до фахівців.