Корисні поради на кожен день


Псиліум: користь і шкода та як приймати

Псиліум

Клітковину можна отримувати з різних джерел. Експерти рекомендують вживати овочі, крупи та цілозерновий хліб. Однак, якщо немає можливості сформувати збалансований раціон з усіма необхідними продуктами, можна скористатися спеціальними добавками. Однією з таких добавок є псиліум, який дуже легко додати до свого меню. Він має зручну форму випуску та довгий термін зберігання. В цій статті ми розглянемо що таке псиліум, чим корисний та які властивості роблять його популярним на ринку.

Що таке псиліум

Псиліум це

Псиліум – це продукт, який виготовляється із лушпиння насіння подорожнику. Він також відомий під назвами іспагул, ісфагул та іспагол. Варто уточнити, що рослина, з насіння якої роблять псиліум – це зовсім не той подорожник, який можна побачити вздовж українських доріг. Сировиною для псиліума є лушпиння з насіння індійського подорожника (Plantago ovata). Ця однорічна рослина дуже невибаглива, росте в основному в Індії. Період цвітіння настає у квітні та триває до серпня, після відцвітання суцвіть-колосків утворюються насінини. Їх збирають та очищують від лушпиння, яке потім перетирають у дрібне борошно.

Порівняльна характеристика 100 г псиліуму та висівок зі злаків (по 100 г кожного продукту):

Речовина/калоріїПсиліумВівсяніПшеничніЖитні
Калорії (ккал)42246165114
Клітковина85154215
Білки1,517,31612
Вуглеводи05116,59
Жири0,673,83,4

Псиліум був відомий людям здавна. Зазвичай вони застосовували його для покращення роботи шлунково-кишкового тракту. Сьогодні цей продукт можна купити в аптеках, магазинах здорового харчування, навіть у звичайному супермаркеті.

Псиліум може мати різну форму:

  • лушпиння;
  • дрібно змелений порошок;
  • гранули;
  • капсули з порошком всередині.

Підбираючи продукт, варто брати до уваги, як саме він буде використовуватись. Капсули та гранули можна вживати, як таблетки. Порошок та лушпиння додають у страви під час приготування.

Властивості псиліума

Що таке псиліум

Одними з перших користь псиліуму виявили медики Індії та Китаю. Вони з’ясували, що змелене лушпиння насіння подорожнику здатне налагоджувати роботу шлунку та кишківника. Зокрема, користь проявляється в лікуванні діареї та запору. Також в деяких Азійських країнах відвар з псиліуму використовувався як засіб проти кашлю. Коли порошок потрапив до Європи, були відкриті додаткові переваги цього продукту: позитивний вплив на стан суглобів, шкіри та волосся.

Підсумувавши, можна виділити наступні переваги псиліуму:

  • насичення організму клітковиною;
  • покращення роботи кишківника, усунення діареї та закрепу;
  • допомога в лікуванні синдрому роздратованого кишківника та виразкового коліту;
  • зменшення проявів підвищеної кислотності шлунку;
  • покращення метаболізму;
  • нормалізація рівня холестерину та цукру в крові;
  • профілактика захворювань серцево-судинної системи.

Експерти припускають, що порошок настільки корисний через свою здатність виводити токсини з організму людини. Псиліум – це природний ентеросорбент, який вбирає в себе воду, набухає та утворює своєрідну плівку зсередини травного тракту. Цей захисний шар допомагає загоювати ранки та ерозії, а також зменшує неприємні відчуття під час процесу травлення.

Ще одна важлива особливість псиліуму – покращення відтоку лімфи та зниження кількості токсинів у міжклітинному просторі. Така властивість пов’язана з тим, що волокна з порошку з’єднуються із жирами та жовчними кислотами.

Багато хто може знати псиліум в якості дієвого безрецептурного засобу проти закрепу.

Псиліум: користь

Псиліум користь і шкода

Регулярне вживання псиліуму має надзвичайно позитивний вплив на весь організм. Далі ми детальніше розповімо про кожну корисну властивість і дамо рекомендації фахівців щодо правильного застосування продукту.

Значення для травної системи

Псиліум майже повністю складається з клітковини, зокрема, целюлози та геміцелюлози. Залежно від походження рослини, умов її зростання та обробки у псиліумі може міститись від 80% до 85% клітковини. Важливо те, що близько 70% з неї – це розчинна клітковина. У продукті відсутні легкозасвоювані вуглеводи та глютен, що робить його ідеальним джерелом харчових волокон для людей з целіакією. Наприклад, у пшеничних та вівсяних висівках лише 10-15% клітковини, а розчинною є лише 5%.

Потрапляючи в шлунок та кишківник, псиліум вбирає в себе рідину. Утворюється гель, який потім збільшує кількість калових мас та покращує перистальтику кишківника (скорочення м’язів у стінках кишківника). Тому випорожнення стають регулярними та відбуваються легше. Ця здатність продукту надзвичайно важлива для людей, що мають геморой, анальні тріщини або запори.

Користь псиліуму також проявляється в тому, що він налагоджує мікрофлору кишківника. Будучи природним джерелом пребіотика, продукт стимулює вироблення корисних для людини бактерій.

Для багатьох людей дуже важливою є протизапальна дія псиліуму. Внаслідок цього продукт може стати в пригоді при лікуванні виразкового коліту. Коли псиліум потрапляє в товстий кишківник, починається процес ферментації та синтезується бутират. Завдяки цій коротколанцюжковій жирній кислоті зменшується кількість запалень.

Детальніше про значення псиліуму для травної системи

Може здатися, що існують розбіжності в том, як псиліум діє на шлунково-кишковий тракт. Однак він дійсно може стати в пригоді при багатьох хворобах:

  1. Позбавлення від закрепів. Люди з хронічними запорами можуть страждати від багатьох неприємних або навіть небезпечних проявів цього стану. Причини закрепу можуть бути різними, частіше за все це трапляється через неправильне харчування, нестачу води в організмі, зниження фізичної активності, прийом певних ліків тощо. В більшості випадків псиліум допомагає розв’язувати проблему запору. Однак необхідно слідкувати за тим, щоб одночасно з порошком пити велику кількість води. Інакше стан може погіршитись. Псиліум насичується рідиною, утворює гель та збільшує об’єм калових мас, робить їх м’якшими. Випорожнення стають частішими та проходять легше.
  2. Допомога в приборканні діареї. Розлад травлення спіткає багатьох людей, однак для декого він стає хронічним. Діарея трапляється, коли калові маси стають надто рідкими, а випорожнення проходить надто часто. Приймаючи псиліум, людина може покращити свій стан. Порошок набиратиме вологу, запобігаючи передчасному випорожненню. Калові маси ставатимуть більш густими та стабільними. Існують дослідження, які підтверджують користь псиліуму для розв’язання проблеми діареї. Науковці припускають, що додавання псиліуму в раціон допоможе людям з хворобою Крона. Також продукт рекомендують тим, хто має діарею через прийом ліків.
  3. Покращення стану при синдромі подразненого кишківника. Медики досі не називають точних причин цього шлунково-кишкового розладу. Однак відомо, що він може бути пов’язаний із гормональним дисбалансом, стресами, інфекціями та іншими факторами. За статистикою на СРК страждає близько 10-20% населення, переважно це жінки. Розлад може мати різні форми, в деяких випадках переважають симптоми діареї, в інших – запор, також є комбінований тип. Псиліум – це відносно безпечний та доступний спосіб боротьби з СПК. Продукт покращує стан в будь-якому разі.

Навіть, якщо людина не має виражених проблем із травленням, псиліум все одно здатен покращити її здоров’я. Річ у тім, що імунітет значною мірою залежить від роботи шлунково-кишкового тракту. Налагодження роботи мікрофлори допомагає організму ефективніше боротися з інфекціями, пришвидшує регенерацію тканин та клітин, зменшує запалення.

Допомога людям з діабетом

Псиліум – це один із продуктів, який позитивно впливає на рівень цукру в крові людини. Його можна порадити людям, які мають діабет, або бажають звести до мінімуму ризик його появи. Вживання цього продукту допомагає нормалізувати рівень цукру та оптимізувати рівень інсуліну.

Такий ефект виникає через те, що лушпиння насіння подорожника вбирає рідину, утворює густу масу та робить процес травлення більш повільним. Це знижує імовірність різких стрибків цукру в крові людини.

Позитивний вплив на печінку

Науковці провели ряд досліджень, щоб з’ясувати, як псиліум діє на весь організм людини та на його окремі органи. Виявилось, що додавання порошку в щоденний раціон може допомогти в лікуванні деяких захворювань печінки. Мова йде про неалкогольну жирову хворобу печінки. Ця патологія супроводжується скупченням жиру в клітинах печінки. Також підвищується ризик появи запалень, цирозу, печінкової недостатності та інших захворювань.

Користь псиліуму проявляється у тому, що він не дозволяє жирові накопичуватися в клітинах печінки. Продукт характеризується тим, що він загалом зменшує всмоктування жиру в кров людини. Не дивно, що його часто використовують як добавку до раціону, що сприяє схудненню.

Значення для серцево-судинної системи

Перелічуючи всі переваги та плюси псиліуму, не можна ігнорувати його користь для серця та судин.

Продукт позитивно впливає на стан артерій, він запобігає накопиченню ліпопротеїнів низької щільності («поганого» холестерину). Це обумовлено тим, що гель, який утворює порошок, захоплює жовч. Це стається у тонкому кишківнику. Таким чином жовч транспортується до товстого кишківника, а потім і виводиться з організму разом із каловими масами. Коли в організмі не залишається жовчі та жовчних кислот, печінка починає використовувати холестерин із крові, щоб синтезувати заміну. В результаті, знижується рівень «поганого» холестерину, а в судинах не утворюються бляшки.

Допомога в зниженні ваги

Сучасні маркетологи чудово розуміють, що продукт буде продаватись краще, якщо він допомагає знизити масу тіла людини. Однак не всі спеціалісти з реклами етично використовують цю інформацію. Лушпиння насіння подорожника дійсно допомагає в боротьбі з ожирінням та може стимулювати схуднення. Однак варто додати, що цей продукт зазвичай є лише частиною комплексного підходу.

Псиліум не можна вважати «чарівною таблеткою», яка здатна самостійно розв’язувати всі проблеми з надмірною вагою. Його перевага полягає в тому, що порошок розчиняється у воді та робить процес травлення довшим. В результаті, всмоктування вуглеводів та жирів проходить повільніше, а секреція інсуліну в організмі знижується. Доведено, що підвищення рівня інсуліну позначається на кількості підшкірних жирових відкладень.

Ще одна причина почати вживання псиліуму під час схуднення полягає в тому, що цей продукт притлумлює відчуття голоду. Людині простіше дотримуватись запланованого режиму харчування, вона не збивається на перекуси та не страждає від «зривів» на шкідливі смаколики.

Насправді багато продуктів можуть похизуватись високим вмістом клітковини. Однак він має найменшу калорійність.

Чим корисний псиліум

Псиліум: шкода і протипоказання

Перед тим, як приймати псиліум, варто ознайомитись не тільки із перевагами продукту, а й з можливими побічними ефектами.

Зазвичай люди реагують на псиліум добре, однак іноді виникає алергічна реакція. Щоб перевірити, як організм впорається із новою добавкою, потрібно вводити її в раціон поступово. Також дуже важливо уважно спостерігати за станом шкіри, травленням та загальним самопочуттям.

Можлива побічна дія від лушпиння насіння подорожника:

  • надмірне газоутворення (здуття живота);
  • болі та спазми в животі;
  • порушення травлення (діарея);
  • нудота, блювання.

Якщо людина має гостру алергію на псиліум, в неї може виникнути анафілактичний шок. Це дуже небезпечний стан, який потребує негайного медичного втручання. Він характеризується труднощами з диханням, набряком горла та обличчя, висипаннями на шкірі, свербінням шкіри, посиніння або побіління язика, запаморочення та непритомність.

Псиліум (лушпиння насіння подорожника) не можна вживати людям, які мають проблеми з ковтанням, звуження органів кишково-шлункового тракту або мають хронічне захворювання та приймають рецептурні ліки (потрібно порадитись із лікарем). Також продукт не радять вагітним жінкам, дітям до 6 років і літнім людям старшим за 65 років.

Як приймати псиліум

Як приймати псиліум для схуднення

Досліджуючи питання того, як приймати псиліум, потрібно врахувати форму продукту. Ціле лушпиння має більший об’єм, ніж порошок. У 2 ст. л. такого продукту міститься стільки ж корисних речовин, як в 1 ст. л. порошку. Про вміст капсул чи гранул псиліуму потрібно читати на етикетці конкретного продукту.

Простіше за все розвести псиліум у воді або іншій рідині та впити, як напій. Не потрібно чекати, доки речовина розбухне. Ні якому разі не можна приймати порошок або лушпиння в сухому вигляді. Існує ризик задухи або непрохідності кишківника.

Дозування псиліуму

Користь псиліуму проявляється найкраще, коли він постійно присутній у раціоні. Тобто, прийом має бути регулярним та систематичним.

Продукт у капсулах варто вживати по 1-2 капсули за один раз перед кожним прийомом їжі. При цьому необхідно слідкувати за тим, щоб вживати достатню кількість води – по 30 мл на кожну капсулу.

Порошок розводять у рідині в пропорції: 1 ст. л. на склянку. Лушпиння розбавляють у кількості 2 ст. л. на 1 склянку рідини. Оптимальна доза продукту – 10 грамів на добу.

Якщо людина почала вживати псиліум, щоб покращити стан свого здоров’я, ефект вона може відчути через 12-24 годин, або через кілька днів (залежно від захворювання).

Як додати псиліум до раціону

Зацікавившись тим, що таке псиліум багато людей шукають додаткові способи того, як включити цей продукт у свій раціон. В пригоді стають нові рецепти, які постійно винаходять творчі блогери та автори кулінарних каналів.

Наприклад, псиліум можна додавати у випічку. Порошок здатен замінити певну кількість борошна, наприклад, у пропорції 2:1 (борошно та псиліум відповідно).

Також порошок добре підходить для приготування різноманітних страв:

  • котлет, фрикадельок, інших страв з фаршу;
  • соусів та підлив;
  • сирників та запіканок;
  • оладок, млинців, омлетів.

Щоб вирішити, скільки продукту додавати у конкретну страву, доведеться провести власний експеримент або довіритись досвіду того, хто вже випробував рецепт.

Чим можна замінити псиліум

Чим можна замінити псиліум

Лушпиння насіння подорожника не всім подобається через свою текстуру, також цей продукт може бути недоступний у тому чи іншому регіоні.

Тому варто знати про можливі варіанти заміни:

  • хітозан – продукт, який використовується в програмах зі зменшення маси тіла. Це природний полісахарид, що допомагає зменшити всмоктування жирів у кров під час травлення;
  • Джимнема Сильвестра – рослина, що може бути використана для контролю рівня цукру в крові;
  • пажитник (фенугрек) – насіння рослини чинить позитивну дію на рівень цукру та рівень інсуліну;
  • інулін – пребіотик для стимулювання росту корисних бактерій у кишківнику;
  • алое вера – рослина, яка має заспокійливу дію на травну систему;
  • пектин – розчинна клітковина, яка сприяє зменшенню рівня холестерину в крові людини.

Щоб знайти, чим можна замінити псиліум, варто звернутись до дієтолога або нутриціолога. Спеціаліст порадить варіанти, що підійдуть конкретній людині з урахуванням стану її здоров’я. Частіше за все псиліум замінюють іншими видами клітковини, наприклад добутим із насіння льону.

Джерела: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com, health.clevelandclinic.org

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *