Зміст
Сьогодні мільйони українців розпочинають новий етап життя в Польщі. Часто після успішного облаштування в іншій країні люди замислюються над відкриттям власного бізнесу, який би приносив стабільний дохід. Однак багато хто вважає підприємництво складною справою з численними ризиками. І в цьому є частка правди, адже для відкриття бізнесу в Польщі необхідно врахувати низку важливих аспектів – це ж інша країна з іншими законами та правилами. Розберімося, як відкрити підприємництво в Польщі, та розглянемо основні форми власності підприємства.
Чи може українець легко відкрити фірму за кордоном?
Для успішного старту достатньо просто легально перебувати на території країни. Отже, власником бізнесу може стати також громадянин України на тих же правах, що й громадяни Польщі, якщо він отримав ідентифікаційний номер PESEL. Крім того, потрібно подати інші документи: дійсний закордонний паспорт власника та
електронний підпис (для засновників за межами Польщі необхідне засвідчення довіреного профілю в консульстві або підтвердження електронного підпису через відеоверифікацію).
Які є форми власності підприємств?
У Польщі існують різні форми власності підприємств, серед яких:
- приватне;
- з обмеженою відповідальністю;
- акціонерне товариство;
- громадянське товариство.
Приватне підприємство є найпростішою формою власності. Основні переваги цього варіанту – безкоштовна реєстрація та відсутність вимог щодо обов’язкового стартового капіталу. Крім того, підприємець може самостійно вибрати режим оподаткування. Якщо річний дохід не перевищує 2 мільйони євро, доступний спрощений облік.
Для створення підприємства з обмеженою відповідальністю потрібна участь кількох акціонерів. Мінімальний стартовий капітал у цьому випадку становить 5000 злотих. Акціонери відповідають за зобов’язання компанії лише в межах внесених коштів. Що стосується акціонерних товариств, їх зазвичай засновують декілька осіб, і тут необхідно забезпечити стартовий капітал у розмірі не менше ніж 100 000 злотих. Реєстрація такого підприємства онлайн неможлива, тому потрібна співпраця з нотаріусом для отримання посвідчення.
Громадянське товариство може бути засноване окремими підприємцями або компаніями. Серед переваг – простота реєстрації, спрощене оподаткування та облік. Стартовий капітал не обмежений, але на практиці такі товариства часто переформатовуються в інші форми власності.
Як підібрати тип бізнесу?
Вибір форми бізнесу значно підвищує шанси на успіх. Визначення оптимальної форми підприємства дозволить скористатися спрощеною системою оподаткування та забезпечити надійний правовий захист. Щоб зробити правильний вибір, варто звернути увагу на декілька важливих моментів:
- проконсультуйтеся з юристом;
- проведіть аналіз ринку;
- розробіть або перегляньте бізнес-план;
- врахуйте особливості кожного типу бізнесу.
Оформлення фірми в Польщі — складний процес. Більшість досвідчених підприємців рекомендують звернутися за консультацією до юриста чи бухгалтера. Фахівці допоможуть розібратися в складних питаннях і дадуть цінні поради.