Зміст
Вербна неділя 2023 – день, коли християни згадують про Господній Вхід до Єрусалиму, який відбувся більш як 2 тисячі років тому. Головні атрибути – це гілки верби, від яких і пішла назва «Вербна неділя». Ці гілочки обов’язково мають бути освяченими.
Вербна неділя 2023 року: коли святкують
Щороку свято випадає на різні дати, це залежить від Великодня. Тому Вербну неділю у 2023 році святкуватимуть згідно з традицією – за тиждень до Свята Воскресіння. Вербна неділя 2023 року для православних вірян відзначатиметься 9 квітня, а Великдень рівно за тиждень – 16 квітня.
Вербна неділя 2023 року: історія свята
У Вербну неділю згадують подію, яка була описана у Святому Письмі. Це день, коли Ісус Христос в’їхав на віслюку до священного міста Єрусалиму, а люди зустрічали його, як царя, кидаючи на його шляху гілки пальми та вигукуючи «Осанна». Такої слави він заслужив тим, що воскресив Лазаря, який помер декілька днів тому. Очевидці, які бачили це унікальне воскресіння, рознесли звістку про небачене раніше диво. Тож до Єрусалиму Ісус із Назарета входив, як Спаситель, про якого всі знали, йому співали, а його шлях був усипаний квітами та гілками пальми. Цей день усім так запам’ятався, що Вербну неділю святкують і донині.
Свято входу Господнього до священного міста святкують усі християни, а символом свята історично є пальмові гілки. Але, оскільки пальми в Україні не ростуть, пальмові гілки замінили на вербові, адже верба вже квітне на Вербну неділю, тобто ранньою весною. Окрім цього, верба має цілющі властивості, тому дуже цінується. Завдяки вербовим гілкам і пішла назва свята «Вербна неділя», а взагалі свято ще називають Входом Господнім до Єрусалиму.
Вербна неділя 2023 року: традиції святкування
Люди з давніх часів вірували в те, що верба має цілющі властивості, її часто висаджували біля криниць та біля будинків для того, щоб вона очистила воду та захистила житло від різного зла. Гілочки верби треба збирати напередодні Вербної неділі, у Лазареву суботу, щойно сходить сонце. Щоб наламати гілочок, обирають молоденьке дерево, на якому немає пошкоджень.
Які є традиції святкування:
- із самого ранку люди освячуватимуть вербні гілки. Для цього віряни йдуть до храмів;
- раніше, коли в церкві на Вербну неділю освячували гілочки верби, ними махали в сторону хмар на небі, щоби прогнати непогоду;
- після цього освячені гілочки відносять додому й залишають у вазах, аж поки вони не засохнуть, можна навіть залишити до наступної Вербної неділі. Вважається, що освячені гілки верби на Вербну неділю будуть оберігати дім та його мешканців від лиха;
- гілочки можна покласти до курника, вулика або хліва. Так можна захистити від хвороб своїх домашніх тварин;
- гілочки можна використати для того, щоб розмалювати піч, у якій за тиждень після Вербної неділі 2023 будуть готувати паска на Великдень;
- є традиція на Вербну неділю злегка бити один одного такими гілками, і водночас промовляти такі слова: «Не я б’ю, верба б’є, за тиждень Великдень, на здоров’я, на красу, на захист»;
- християни вірують, що ляскаючи хвору дитину освяченими вербовими гілками, можна допомогти їй швидше одужати;
- є традиція у Вербну неділю випікати святковий хліб, всередину якого кладуть «котики» верби. Потім такий хліб можна згодувати худобі, це віджене від них хвороби.
Вербна неділя 2023 року: заборони
Оскільки під час Вербної неділі ще не закінчується Великий піст, то забороняється їсти м’ясні, молочні продукти та яйця. Але дозволяється на честь свята поласувати рибою, морепродуктами, гарячими стравами, олію на рослинній сировині та навіть випити трохи вина.
У Вербну неділю 2023 року заборонено тяжко працювати чи виконувати хатні справи, треба відпочивати та присвятити свій час для богослужіння. Молодим дівчатам забороняється займатися рукоділлям.
Вербна неділя 2023 року: прикмети
Для Вербної неділі 2023 року існують народні прикмети стосовно погоди. Наприклад, якщо заморозки, то урожай фруктів очікується багатий. А якщо сонячний день та немає вітру, то літня пора буде теплою. Якщо навпаки, на Вербну неділю 2023 буде сильний вітер, то влітку погодні умови будуть дуже часто і швидко змінюватись. Якщо йде дощ, врожай буде дуже добрим.