Корисні поради на кожен день


Від чого з’являється карієс? Методи профілактики

Від чого з’являється карієс Методи профілактики

Карієс – це одне з найпоширеніших стоматологічних захворювань, яке вражає тканини зуба, починаючи з емалі, і може призвести до руйнування тканин, а згодом і до розвитку серйозних ускладнень та до втрати зуба. Основні симптоми карієсу: зміна кольору емалі, прояв чутливості на гаряче, холодне або солодке та, у запущених випадках, біль. Вчасне лікування карієсу дозволяє уникнути таких проблем, як пульпіт та повна втрата зуба. Потрібне лікування карієсу в Києві? Сучасна стоматологічна клініка VixClinic пропонує ефективні методи діагностики, лікування та профілактики цього захворювання. А від чого карієс з’являється та що робити, щоб запобігти його розвитку, розповідаємо далі. 

Причини виникнення карієсу

Головна причина карієсу – бактерії, які продукують кислоти, які поступово вимивають фтор та кальцій з тканин зубів. Окрім бактерій та кислот, карієс також розвивається через:

  • недостатнє слиновиділення, оскільки чим менше слини, тим швидше шкідливі кислоти руйнують тканини зубів;
  • вживання надмірної кількості солодкої їжі та напоїв, яка не лише сприяє розвитку карієсу, але й негативно впливає на здоров’я всієї порожнини рота;
  • недостатня або неправильна гігієна ротової порожнини, яка призводить до накопичення зубного нальоту, який є ідеальним середовищем для розвитку бактерій;
  • генетичні фактори, які безпосередньо впливають на структуру та міцність зубів і прилеглих тканин, а також на формування слини;
  • хронічні захворювання, зниження імунітету, проблеми з травною системою або гормональні порушення також сприяють розвитку карієсу.

Якими бувають стадії розвитку карієсу зубів?

Карієс – це захворювання, яке розвивається поступово і непомітне з першого погляду. Точно описати, як виглядає карієс неможливо, оскільки він відбувається у декілька етапів:

  1. Початкова стадія, коли з’являється білі або темні плями на поверхні емалі. Поява  і збільшення плям не супроводжуються болем або чутливістю, тому пацієнти часто не звертають на них увагу.
  2. Поверхневий карієс, який протікає з помітним ураженням емалі і появою чутливості до гарячого або холодного.
  3. Середній карієс, при якому на місці, де колись була ледь помітна пряма, утворюється каріозна порожнина, а зуб частіше реагує на температуру їжі та напоїв і навіть повітря.
  4. Глибокий карієс, при якому ураження охоплює глибокі шари дентину та може торкнутися пульпи і супроводжується сильним болем, особливо під час жування.
  5. Пульпіт, який розвивається через відсутність лікування карієсу і може призвести до втрати зуба. 

Коли звернутися до стоматолога?

Звертатися до стоматолога необхідно коли:

  • ви помітили зміну кольору зубів (появу білих, коричневих чи темних плям);
  • з’явилися перші симптоми карієсу, зокрема чутливість до температури або біль під час жування;
  • ви відчуваєте неприємний запах із рота, навіть після чищення зубів. 

Важливо! Профілактичний огляд у стоматолога необхідно проходити двічі на рік, а професійну гігієну ротової порожнини – раз у пів року. Це допоможе вчасно визначити та вилікувати карієс, уникнувши ускладнень.

Профілактика розвитку карієсу

Для того, аби запобігти розвитку карієсу та невідворотнім наслідкам, потрібно дотримуватися простих правил профілактики. Так, ефективна профілактика карієсу грунтується на:

  1. правильному очищенні зубів двічі на день протягом 2-3 хвилин, використовуючи щітку з м’якою щетиною та зубну пасту з захистом від карієсу. Також не варто забувати й про зубну нитку та йоржики для очищення міжзубних проміжків;
  2. регулярному використанні ополіскувачів, які допомагають знищувати бактерії та забезпечують додатковий захист емалі;
  3. правильному харчуванні, багатому на кальцій та фосфор, які містяться у молочних продуктах, рибі та горіхах, а також на обмеженні вживання солодощів та напоїв із високим вмістом цукру;
  4. професійній гігієні ротової порожнини для видалення зубного нальоту та каменю  , а також на регулярних профілактичних оглядах у стоматолога;
  5. використанні  зубних паст з фтором та уникненні надто гарячих або холодних продуктів, які можуть пошкодити емаль.

Дотримуючись цих простих рекомендацій, ви, можливо, і не дізнаєтеся, як лікують карієс, оскільки зможете суттєво зменшити ризик розвитку карієсу та зберегти здорову усмішку на довгі роки.

Карієс – це захворювання, якого можна уникнути за допомогою своєчасних візитів до стоматолога та правильного лікування. Не відкладайте турботу про своє здоров’я –  записуйтеся до фахівців вже сьогодні! Наприклад, приватна клініка VixClinic пропонує широкий спектр стоматологічних послуг, якісну діагностику та професійне лікування різноманітних захворювань ротової порожнини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *