Зміст
Яскраві квіти, пишні кущі та тривалий декоративний ефект – це головні переваги садової гортензії. Тисячі українців нетерпляче чекають початку теплого сезону, щоб нарешті насолодитись цими прекрасними квітами. В нашій новій статті з’ясовуємо, що становить собою гортензія, на які види поділяється та яким має бути догляд за гортензією за усіма правилами.
Особливості гортензії як садової рослини

Гортензія (Hydrángea) – це рослина родини гортензієвих, яка поширена у різних частинах земної кулі. Її вирощують в азійських країнах (Південна та Східна Азія), у Європі, а також на обох американських материках (Північна та Південна Америка). Існує понад 70 різновидів гортензії. Найбільшими колекціями можуть похизуватись квітникарі Китаю та Японії.
В Україні можна вирощувати окремі види гортензій, якщо забезпечити їм правильний догляд. Ці рослини цінуються за надзвичайно красивий зовнішній вигляд – суцвіття становлять собою щільну кулю або пірамідку. Не менш важливим плюсом є можливість поєднання гортензії з іншими декоративними рослинами в саду. Їх активно використовують для оздоблення невеликих присадибних ділянок, парків та масштабних садів. Гортензія – досить висока рослина, тому її часто висаджують вздовж огорож та всередині великих клумб.
Будучи багаторічною рослиною, гортензія кожного року росте на одному й тому ж місці. Це ідеальний варіант для тих, хто бажає один раз спланувати посадку саду, а потім лише підтримувати в ньому порядок.
Знаючи, як розмножувати гортензію, можна виготовити сухоцвіти. Ця квітка має оригінальний та яскравий вигляд не тільки у свіжому, але і в сухому стані.
Важливо знати, що рослина місить отруйні речовини – ціаногенні глікозиди. Ні листя, ні квіти гортензії не можна вживати в їжу.
Види гортензії

Догляд за гортензією не можна назвати простим. Однак попри це українці продовжують експериментувати з різними видами та сортами даної рослини.
Справжніми улюбленцями українців стали наступні види гортензій:
Гортензія крупнолиста
Гортензія крупнолиста (Hydrangea macrophylla), яка в усьому світі відома як гортензія садова. Якщо добре доглядати за цією рослиною, вона може вирости до 2 м у висоту та сформувати великий кущ. У даного виду прямі довгі пагони, матове листя та крупні квіти. Діаметр суцвіть може сягати 15-25 см. Період цвітіння починається з другої половини теплого сезону і триває до холодів. Гортензія крупнолиста добре підходить для вирощування в саду, але також її можна саджати у горщиках. Квіти неймовірно виглядають у живих та сухих букетах.
Гортензія волотиста
Гортензія волотиста (Hydrangea paniculata). Цей вид високо цінують за витривалість, універсальність та відносну невибагливість. Він добре підходить для формування огорож або доповнення груп. Окрім цього гортензія волотиста чудово підходить як єдина декоративна рослина (сольна партія). За сприятливих умов кущі здатні виростати до 10 м. Суцвіття пірамідальні, їхній середній розмір – 20-25 см у довжину. Темне листя має легку опушку, яка більш густа на нижній стороні.
Гортензія деревовидна
Гортензія деревовидна (Hydrangea arborescens). Попри свою назву, цей вид гортензій росте акуратними та досить компактними кущами. Їхня середня висота складає близько 1 м. На круглих кущиках виділяються напівсферичні суцвіття (до 15 см в діаметрі) та велике листя. На пухнастих пагонах ростуть досить крупні (до 20 см) листочки яскраво-зелені зверху та сизі з нижньої сторони. Гортензія деревовидна використовується для оздоблення огорож, формування периметра ділянки або для додавання у композиції.
Гортензія метельчата
Гортензія метельчата «Grandiflora», сорт волотистої гортензії. Даний вид належить до високих, його кущі можуть виростати до 5 метрів та мати 2,5 м в діаметрі. Листя має розмір від 7 до 15 см, зубчасте по краях. Особливість такого виду гортензій полягає у формі та розмірі суцвіть. Гортензія метельчата цвіте великими конічними суцвіттями до 30-40 см, що можуть мати різні кольори та випромінюють приємний аромат.
Гортензія лаймлайт
Гортензія лаймлайт (Hydrangea paniculata «Limelight»), її також називають гідрангія, гортензія зелена або мітловидна. Свою назву вид отримав завдяки цікавій формі та незвичному кольору суцвіть – конусовидні (мітловидні) квіти мають світло-зелений відтінок, який змінюється на яскраво-червоний ближче до кінця теплого сезону. Максимальна висота кущів гортензії лаймлайт складає 2,5 м, крона зазвичай густа, шаровидна. Квіти надзвичайно крупні (до 30 см), що є іще однією перевагою сорту.
До списку інших популярних видів гортензії входить гортензія дуболиста, гортензія промениста, гортензія кучерява. Існує вид гортензії, який становить собою ліану – гортензія черенкова (Hydrangea petiolaris). Вона випускає повітряні корінці, якими зачіпляється за гілки та кору дерев. За відсутності опори ліана займає велику площу на землі. В нашій країні таку гортензію використовують для заплітання альтанок, утворення живих огорож та декорування стін. Вона здатна плестись по дерев’яним та кам’яним поверхням.
Гортензія: правила висаджування саджанців
Дізнаючись про те, як розмножувати гортензію, більшість людей роблять вибір на користь саджанців. Виростити цю рослину з насіння значно складніше.
Вибір найкращого місця для гортензії
Попри те, що більшість інструкцій з вирощування називають гортензію тінелюбною рослиною, найкраще за все вона почуває себе на сонці. До того ж тільки рослини, які знаходяться у сонячних місцях саду, демонструють пишні та яскраві квіти.
Варто зважати на те, що тривалий вплив прямих сонячних променів може зашкодити кущам і знищити квіти. Тому гортензію варто саджати у напівтіні або у місцях, де сонце буває кілька годин на день.
Підготовка ґрунту для гортензії
Догляд за гортензією передбачає створення певного рівня вологості. Рослина не повинна пересихати, але і заливати її не слід. Хороший спосіб регулювання вологості землі – використання мульчі. Це природні матеріали, які насипають на ґрунт навколо коріння рослини (наприклад, кора дерев, верхні шари торфу, суха хвоя з лісу). Мульча не дозволяє воді швидко випаровуватись
Гортензія чудово росте у кислих плодючих ґрунтах з наявністю торфу. Щоб підвищити показник кислотності та покращити ґрунт для гортензії, можна використовувати суху хвою. Цей же матеріал варто додавати у лунки при пересадці кущів. Цей секрет може бути корисним тим, хто цікавиться, як розмножувати гортензію. Відсаджуючи молоді кущики, потрібно створити їм якомога більш сприятливі умови для росту.
Якщо є можливість, можна самостійно зробити ґрунт для гортензії:
- листова земля;
- торф;
- перегній;
- пісок;
- азотне добриво.
Такий субстрат закладають у лунки при посадці кущів. Він покращує ґрунт для гортензії та пришвидшує вкорінення.
Гортензія: догляд

Головний принцип догляду за гортензією полягає у тому, щоб надати рослині доступ до великої кількості води, а також вчасно підживлювати спеціальними добривами.
Полив
Грунт, у якому ростуть гортензії, має бути вологим. Щоб зберегти достатній рівень вологості, варто щотижня рясно поливати його (15-20 літрів води на один середній кущ).
Пропустити один або два поливи можна лише в тому випадку, коли йдуть дощі.
Внесення добрив
Добриво для гортензій – це обов’язковий елемент догляду. Щоб отримати густий та пишний цвіт, необхідно підживлювати ґрунт кілька разів за сезон. Оптимальний час для першого разу – кінець травня або початок червня. Саме тоді рослина починає активно рости і їй потрібні додаткові поживні речовини.
Добриво для гортензій має такий самий склад, як добриво для рододендронів. Тому в магазині можна купити будь-який з цих двох видів добрив. Також підійде інша суміш з азотом. Однак доведеться окремо підбирати речовини для підчищення кислотності.
Вдруге добрива потрібно вносити у ґрунт перед тим, як розпустяться квіти. У деяких інструкціях рекомендують вносити добриво для гортензій у кінці серпня, але це не має сенсу.
Догляд за гортензією під час цвітіння

Основний догляд за гортензією відбувається до або після періоду цвітіння. В пункті про внесення добрив ми вже вказали оптимальний час для підживлення. Тому квітучу рослину потрібно лише вчасно поливати.
Ще один важливий елемент догляду за гортензією – це розпушування землі під кущем. Таку процедуру радять робити двічі за сезон. Тоді корені зможуть отримувати більше кисню і рослина краще ростиме.
Зрештою догляд за гортензією також передбачає видалення всіх зайвих паростків. Вони можуть утворюватись протягом літа. Тонкі гілки потрібно зрізати під корінь, щоб вони не конкурували з цвітоносами за поживні речовини.
В міру відцвітання сухі квіти потрібно оббирати.
Хвороби та шкідники гортензії
Хороша новина для всіх садівників полягає в тому, що гортензія надзвичайно стійка до захворювань та шкідників. Однак вона може бути заражена, якщо її неправильно обрізати або коли її гілки ламає вітер.
Частіше за все гортензія страждає від:
- хлорозу;
- сірої та білої гнилизни;
- борошнистої роси;
- іржі;
- кільцевої плямистості;
- сухого та мокрого почорніння;
- шкідників (попелиці, павутинного кліща, нематодів).
Краще за все приділити увагу профілактиці – правильно доглядати за рослиною і слідкувати за здоров’ям інших рослин в саду.
Якщо ж зараження вже сталось, потрібно обрати відповідний препарат і обробити кущ. Це може бути фунгіцид, інсектицид або комбінований засіб.
Обрізання гортензії та формування крони

Завдяки тому, що кущі гортензії дуже пишні та густі, їх можна обрізати для формування крони. Краще за все це робити восени після сезону цвітіння. Обрізати можна досить багато – до половини висоти куща. Тоді навесні виросте дуже багато нових зелених пагонів.
Наступна обрізка має виконуватись на початку теплого сезону. Всі тонкі пагони (тонше 1 см) потрібно прибрати, щоб вони не витягали з рослини поживні речовини.
Раз на 7-8 років можна виконувати «омолоджування куща» -– обрізати понад половину висоти, щоб стимулювати ріст нових пагонів.
Як розмножувати гортензію

Молоді саджанці гортензії можна переміщати у відкритий ґрунт тільки у віці 2-х років (якщо вони вирощені з насіння). Більш зручним є спосіб розмноження живцями. Після осінньої обрізки пагонів деякі з них можна проростити для утворення нових кущів. На кожному живці має бути 3-7 бруньок. Верхню частину пагона потрібно обрізати рівно, а нижню – навскіс. Для пророщення пагонів їх поміщають у грунт, поливають та накривають банкою або плівкою.
Гортензію можна розмножувати методом поділу куща. Однак це підходить тільки для великих кущів віком понад 7 років.
На останньому етапі догляд за гортензією передбачає підготовку рослини до зимівлі. Навіть морозостійкі сорти можуть постраждати від холоду, тому кущі потрібно вкривати. Для цього підходять дрібні гілки, сухе листя та солома, а також агроволокно. Гортензія у горщиках має бути занесена на зиму в приміщення.