Зміст
Страх перед стоматологами властивий багатьом людям: як дітям, так і дорослим. Це нормальна захисна реакція на вразливий стан, в якому перебуває людина, сідаючи в крісло стоматолога. Однак іноді страх набуває такого масштабу, що перетворюється у фобію – дентофобію. Варто розуміти, що з такими емоціями можна впоратись. В деяких випадках досить незначного самонавіювання та самовмовляння, в інших знадобляться складніші техніки. В цій статті зібрані найкращі з них. Ми розповімо, як уникнути стресу перед візитом до стоматолога та впоратись із тривогою і прокрастинацією.
Спокій пацієнта часто залежить не тільки від його власної реакції на стоматологію, а ще й від атмосфери у кабінеті. Наприклад, спеціалісти клініки dr.miller.vn.ua чудово обізнані про найефективніші способи заспокоєння клієнтів. Вони піклуються не тільки про фізичний добробут, але й про ментальний стан кожного пацієнта.
Психологічні техніки для зниження тривожності
Страх відрізняється від фобії інтенсивністю переживань. Якщо людина настільки боїться стоматолога, що уникає профілактичного огляду і тим паче необхідного лікування, то мова йде про дентофобію.
Дослідження говорить про те, що дентофобія може проявлятись у більшій чи меншій мірі у 13-24% людей. Цікаво, що страх перед стоматологами часто притаманний певним групам. Наприклад, у дорослих віком від 40 до 64 років він був більш яскраво виражений, ніж в інших категорій населення. При цьому у всіх групах жінки відчувають сильніший страх, ніж чоловіки. Ще один факт – люди із низьким соціально-економічним статусом частіше мають фобію.
За результатами досліджень було з’ясовано, що у боротьбі з дентофобією найкращий ефект має когнітивно-поведінкова терапія. Для цього потрібно звернутись до кваліфікованого психотерапевта, який працює в даному методі. Самостійна робота над страхом підходить тим, хто має не фобію, а тривожність. Описані далі методи допоможуть вирівняти емоційний стан, уникнути негативних думок і покращити настрій.
Як уникнути стресу перед візитом до стоматолога: поради для дорослих

Відчуваючи страх перед відвідуванням кабінету стоматолога, варто подумати, чим саме він викликаний. Краще за все виконувати цю задачу у письмовому вигляді – виписати на аркуш паперу або у нотатки смартфона всі свої установки щодо лікування зубів та ясен. Список може включати фрази, що починаються зі слів «Я боюся, що…». Також варто виписати побоювання та острахи, які, на перший погляд, здаються неважливими.
Наприклад, людина вважає, що дорослий чоловік не повинен боятись уколів. Однак насправді це неприємна процедура і немає нічого страшного в тому, щоб зізнатись собі в страху перед нею. Можливо, у списку страхів опиниться згадка про моторошний фільм жахів з участю стоматологічних атрибутів (крісло, інструменти). Також в процесі записування можуть згадатись страшні історії, які людина почула в далекому дитинстві. Потрібно записати все без критики, осуду та фільтрів.
Ця вправа дозволяє виявити страхи, які лежать на поверхні свідомості або ховаються у глибині. На наступному етапі людина може проаналізувати, наскільки кожен страх обґрунтований. Інколи допомагає навіть те, що всі приховані думки та візуальні образи були виведені у свідомість. Поки вони ховаються у підсвідомості, вони здаються великими та всеосяжними. Якщо ж підсвітити їх та сконцентрувати увагу на окремих елементах, страхи втрачають свою владу над людиною.
Практичні поради для боротьби з тривожністю:
- Знайти мотивацію – якщо мотив більш потужний, ніж страх, зважитись на лікування буде легше (гарна посмішка, нові фотографії, можливість їсти будь-яку їжу, нові стосунки).
- Розгляд альтернатив – якщо людина боїться уколів, варто спитати лікаря, чи є інші способи знеболення.
- Обговорити страхи на консультації – перш ніж почати лікування, варто провести ознайомлювальну консультацію зі стоматологом. Потрібно пам’ятати, що лікар зацікавлений у спокої та комфорті своїх пацієнтів. Йому можна задати всі свої запитання та проговорити страхи. Впевнені відповіді кваліфікованого спеціаліста допоможуть відновити спокій та розвіють хвилювання.
Частіше за все люди відкладають візит до стоматолога через страх болю, уколів, інструментів або через загальний дискомфорт і відчуття безпорадності. Варто розуміти, що сучасна стоматологія змогла нівелювати більшість із цих негативних факторів. Знеболювальні препарати нових поколінь чудово працюють протягом тривалого часу, а стоматологи-професіонали пильнують за станом пацієнтів та не роблять нічого без попередньої згоди.
Роль батьків у підготовці дитини до візиту

Для дитини похід до стоматолога може бути дуже лякаючою та тривожною подією. Щоб не поглиблювати існуючий страх та не створити нові фобії, потрібно ретельно підібрати клініку.
Гарантія успішного лікування полягає у комбінації кількох факторів:
- професійна поведінка стоматолога;
- комфортне середовище (затишний кабінет, зручне крісло);
- правильна підготовка дитини до сеансу.
Роль батьків у підготовці дитини має вирішальне значення. Якщо доросла людина знає, як уникнути стресу перед візитом до стоматолога, то вона зможе навчити цього й дитину. Варто подбати про мотивацію та винагороду, завчасно розповісти про те, що відбуватиметься у кабінеті. Також дуже ефективною може бути розповідь про те, що всі знайомі та рідні дитини періодично ходять до стоматологів.
Якщо дитина дуже сильно боїться та не може опанувати свій страх, не можна її примушувати або карати. Потрібно звернутись до дитячого психолога.
Поради щодо вибору клініки з дружньою атмосферою
Сучасне покоління має доступ до найбільш комфортної стоматології за всі часи існування людства. Один із важливих факторів розвитку цієї галузі – конкуренція. В кожному українському місті досить хороший вибір кабінетів та клінік.
Людина може обрати саме те місце, яке подобається їй візуально та в якому вона відчуває себе відносно спокійно. Для внутрішнього комфорту має велике значення розташування клініки, вид з вікна кабінету, фонова музика та навіть особистість лікаря.
На що звернути увагу, обираючи клініку:
- чистота, стерильність;
- комунікація персоналу з клієнтами;
- відгуки інших пацієнтів;
- спектр послуг;
- гарантії;
- географічне розташування.
Останній пункт не менш значущий, ніж інші. Якщо до клініки буде незручно добиратись, зросте імовірність прокрастинації та відкладання візиту. Насправді кожна людина здатна самостійно сформулювати для себе поради, як уникнути стресу перед візитом до стоматолога. Знаючи свої страхи та слабкі місця, можна обрати достойну нагороду, відшукати обхідні шляхи та аргументи, навіть зіграти на своїх амбіціях.