Зміст
Своєчасна обрізка дерев – це основний процес догляду за садом. І найкращим інструментом для обрізки сухих гілок чи формування крони дерев вважається садова пилка. Вона може бути прямою, вигнутою, зі звуженим робочим полотном чи телескопічною рукояткою. Для тих, хто не має досвіду покупки такого інструменту, ми зазначимо, як вибрати садову пилку, які технічні характеристики брати до уваги.
Як вибрати садову пилку: різновиди
Ручна садова пилка – це компактний, ергономічний інструмент, який складається з двох елементів: рукоятки та полотна з зубцями. Якщо ми говоримо про механічні моделі, вони не мають двигуна та працюють за рахунок докладеного зусилля. До числа найрозповсюдженіших різновидів садових пилок відносяться:
- класичні прямі пили;
- вигнуті або серповидні;
- ножівки;
- телескопічні;
- дворучні.
Універсальною вважається садова пилка пряма, яка підійде для більшості відповідних процесів. Для неї характерне незначне звуження ріжучої частини та широко посаджені зубці. Така конструкція забезпечує чіткий розріз та спрощує роботу в умовах великої кількості густо посаджених гілок. Основна перевага таких моделей – вони практично не травмують дерева.
Садова пилка серповидна відрізняється відповідною формою, що дозволяє робити більш глибокий розріз, витрачаючи на процес менше сил та часу. Завдяки невеликим за розміром зубцям вона робить точний та акуратний розріз, тому до неї варто придивитися у разі необхідності спилювання сухих гілок на живих деревах.
Ще один різновид, який варто мати під рукою – садова пилка-ножівка, яка підходить для розпилювання будь-якою деревини. Її характерною рисою вважається рукоятка спеціальної форми, де розташований обмежувач. Ріжуче полотно при цьому може бути стандартним або вигнутим. Ножівки найкраще себе зарекомендували при обрізанні нижніх гілок.
Садові пилки телескопічні навпаки призначені для обрізання гілок, які знаходяться на висоті. Їх відмінність полягає у висувній рукоятці, довжина якої може доходити до 2 метрів. Завдяки цьому можна не використовувати дробину, якщо потрібно видалити високо посаджені гілки. За формою їх можна віднести до різновиду класичних пил, оскільки зазвичай вони мають пряме полотно.
Для розпилу колоди підійде садова пилка дворучна, але вона передбачає, що до процесу буде залучено одночасно двоє людей. Зазвичай такі пили мають великі зубці, які гарантують швидкий розріз під час проходження полотна в обидві сторони. Але вони вважаються морально застарілими, оскільки неефективні та вимагають суттєвих затрат часу для розпилу. Тому при виникненні необхідності розпилу великої кількості колод зі значним діаметром краще придбати електричну або бензинову пилу.
Як вибрати садову пилку за конструкцією
За конструкційними особливостями усі садові пили поділяються на 2 групи: зі складним та фіксованим полотном. У фіксованих моделей полотно завжди статичне та максимально щільно прилягає до рукоятки. Простота конструкції – їхня головна перевага. Вона є запорукою того, що інструмент прослужить довго навіть за умови інтенсивного експлуатаційного навантаження. Але така пила потребує обережного ставлення, оскільки о неї можна травмуватися, якщо не передбачити відповідне місце для збереження.
Складні садові пилки мають рухливе полотно, яке можна сховати в рукоятці. Це спрощує транспортування та в цілому збільшує безпечність користування. Але рухливе лезо вважається більш чутливим до сили натиску, тому воно менш надійне.
Довжина та товщина лез
Обираючи садові пилки, також потрібно врахувати їх розмір, конкретніше – довжину та товщину лез, та розміри зубців. Від довжини лез залежить комфорт користування та ефективність роботи. Враховуйте, що вона має бути щонайменше у 2 рази більша від товщини гілки, яка розпилюється. Але якщо вона буде занадто довга, то полотно пили з часом почне вигинатися, а це не тільки шкодить інструменту, але й збільшує час роботи. Універсальною для більшої кількості робіть вважається довжина у 25 см, але краще мати під рукою декілька пилок з різними показниками.
На зручність користування та швидкість спилювання також впливає товщина лез. Занадто тонке полотно почне вигинатися, особливо якщо потрібно розпилити широку в діаметрі гілку. Якщо ж воно буде товстішим, аніж потрібно, то зубці не будуть прорізати деревину. Радимо обирати садові пилки з показником від 1 до 2 мм.
Що стосується розміру зубців, то вони мають відповідати габаритам деревини, з якою працюєте. Якщо цей показник не більше 3-5 см, обирайте моделі з невеликими зубцями. Але у більшості випадків достатньо товщини зубців у 6 мм. Також має значення посадка зубців. Зубці, розташовані близько один до одного, гарантують акуратну, рівну лінію спилу, оскільки не виривають волокна деревини. Садові пилки з широко посадженими зубцями варто використовувати у тому випадку, якщо потрібно швидко спиляти гулку чи розпиляти брусок, при цьому якість розпилу не має значення.
Як обрати садову пилку за матеріалом
Розбираючись в тому, як обрати садову пилку, зверніть увагу на матеріал полотна та рукоятки. Зазвичай для виготовлення полотна використовується сталь, але вона може бути різної якості. Найкращий інструмент – виготовлений із загартованої сталі, яка чудово витримує інтенсивну експлуатацію та впродовж тривалого часу не потребує заточки. В продажу також представлені садові пилки, полотно яких зроблено зі сталі з великим вмістом вуглецю. Добре, якщо додатково полотно посилено хромовим напиленням, яке не допускає появи корозії. Але й пилки із нержавіючої сталі також не бояться вологи.
Для виготовлення рукоятки найчастіше використовуються наступні матеріали:
- Пластик – найдешевший матеріал з усіма випливаючими з цього перевагами та недоліками. Пластик не боїться коливань температури та вологи, але він досить чуттєвий до необережної експлуатації, оскільки при надмірному навантаженні може тріснути.
- Пластикова основа з гумовими накладками – більш комфортне рішення. Гума не тільки перешкоджає вислизанню інструменту з рук, але й захищає від натирання. Оптимальний варіант для тих, хто вимушений працювати в саду впродовж тривалого часу, при цьому обмежений в бюджеті на покупку пилки.
- Метал – найнадійніший матеріал серед усіх, які використовуються для виготовлення рукоятки. Але він не дуже комфортний, оскільки буде швидко охолоджуватися під час роботи при низьких температурах.
- Дерево – золота середина між пластиком та металом. Дерев’яна рукоятка дуже приємна на дотик та завдяки унікальній текстурі має естетичний зовнішній вигляд. Ціна такої садової пилки залежить від бренду, але вона однозначно вища за пластикову.
Сподіваємося, що наші поради стосовно того як вибрати садову пилку допомогли сформувати уявлення про специфіку інструменту та технічні особливості кожного різновиду.