Зміст
Весняна погода може бути непередбачуваною. Українці впевнились у цьому під час квітневого похолодання. Впродовж травня, останнього весняного місяця температура все ще буде нестабільна. Тому садівникам знадобляться поради щодо того, який захист від заморозків вбереже їхні улюблені рослини.
Чому травневі заморозки можуть бути особливо шкідливими

Рослини, які прокидаються після зими та починають новий сезонний цикл, проходять через певні фази розвитку. Холодна погода може трохи затримати цей процес, однак він все одно продовжується.
У квітні та травні більшість плодових дерев випускають молоді пагони та активно цвітуть. Пізніше утворюється зав’язь та виростають плоди. Дерева та кущі дуже вразливі у період вегетації, занизька температура здатна сильно пошкодити цвіт і молоді зелені гілки. Якщо замерзає квіт, він уже не перетвориться на зав’язь. Це значить, що плоду з нього не буде.
Травневе похолодання небезпечне ще й тим, що страждає більшість овочевих саджанців у полях та на грядках. Захист від заморозків потрібен як деревам та кущам, так і городині.
Ще один шкідливий фактор для квітучих дерев холодною весною – відсутність бджіл. Комахи необхідні для запилення квітів. На жаль, садівники ніяк не можуть вплинути на цей чинник.
Наслідки заморозків для рослин
Коли рослина виходить із зимового сну, всі процеси в її наземній та підземній частині пришвидшуються. Відростають нові пагони, які потребують великої кількості поживних речовин. Через активний сокорух тканини рослини накопичують велику кількість вологи. Відомо, що вода розширюється при замерзанні. Заморозки призводять до того, що клітини рослини буквально розриваються. Руйнування може бути настільки значним, що рослина гине.
Характерні прояви пошкоджень дерев, кущів, рослин
Якщо захист від заморозків не був здійснений вчасно, дерева, кущі та городина можуть постраждати. Критичною є температура -2 градуси за Цельсієм. За таких умов існує ризик втрати близько 10% вразливих рослин. Якщо ж температура знизиться до -4 градусів за Цельсієм, буде втрачено близько 90% молодих пагонів, квітів та розсади. Цвіт, який ще не розкрився та знаходиться у бутоні, залишається неушкодженим за температури до 0 градусів за Цельсієм. Можна перевірити, чи бруньки пережили холод – розрізати одну вздовж. Якщо вона зелена, то варто очікувати цвітіння в майбутньому. Чорна серцевина бруньки вказує на перемерзання. Обморожені бруньки не розквітнуть і не дадуть плодів.
Основні ознаки обмороження:
- листя та квіти набувають коричневого кольору та засихають (хоча одразу після морозної ночі можуть виглядати цілком здоровими);
- квіти осипались;
- листя зів’яло.
Помічено, що деякі дерева краще за інших витримують низькі температури. Наприклад, яблуні та груші. Плодові дерева, які дають дрібні плоди (вишні, сливи), можуть дуже сильно постраждати.
Коли мороз вражає розсаду або висаджені у ґрунт пагони, першою ознакою стає в’янення верхніх листочків. Стебла можуть стати млявими та м’якими, наче втративши пружність. Якщо враження надто сильне, рослина може загинути. Також можливе виживання, однак ріст і розвиток уповільняться.
Основні методи захисту від заморозків
Аби забезпечити рослинам захист від заморозків, варто діяти оперативно та злагоджено. Найкращі результати дає комплексний захист. Першим пунктом плану є відстеження температури за прогнозами погоди. Звичайно ж, прогнози можуть давати похибки, але загалом вони здатні вчасно попередити про небезпеку. Наступний крок – тримати напоготові матеріали для захисту рослин.
Захист овочевих культур та однорічних рослин
Найбільш дієва порада – почекати з висадкою таких рослин у відкритий ґрунт. Якщо зберігається ризик зниження температури до критичного рівня, потрібно потримати розсаду в теплому приміщенні у теплиці або будинку.
Варто зазначити, що деякі культури досить добре витримують холод. Їх можна сіяти та висаджувати у грядки без остраху. Наприклад, горох, морква, редис, цибуля, шпинат, салат і капуста.
Цікаво, що паростки картоплі здатні відновитись, навіть якщо верхівка куща примерзла. В такому разі активуються її сплячі вічка.
Як захистити дерева та багаторічні рослини
Рослини, які неможливо занести у тепле приміщення, змушені круглий рік перебувати надворі та витримувати всі погодні негаразди. Весняні морози не страшні цибулинним квітам – нарцисам, тюльпанам, мускарі. В крайньому разі вони уповільнять свою вегетацію, але все одно розквітнуть. Особливу чутливість до зниження температури мають хости та дицентри.
Квіти, які встигли випустити нові пагони, напередодні морозних днів /ночей краще накрити (троянди, півонії). Для накривання підходить різноманітна пластикова тара. Однак потрібно слідкувати, щоб листя і паростки не торкались стінок тари.
Дуже хороший результат дає чорне агроволокно. Потрібно щільно накрити ним кущ, прикріплюючи краї до землі. Варто використовувати саме чорний матеріал, адже він відбиває менше сонячного світла і тим самим зберігає більше тепла всередині укриття.

Захист багаторічних ягідних кущів та невеликих дерев:
- залишити зимовий шар мульчі на ґрунті навколо стовбура або зробити новий із соломи, тирси, деревної кори;
- ретельно укутати гілки та крону агроволокном;
- добре полити ґрунт навколо куща або дерева (волога земля краще зберігає тепло).
Накрити агроволокном великі дерева неможливо, тож залишається лише два пункти зі списку вище. Можна полити землю та прикрити її шаром мульчі.

Інколи використовують метод задимлення, щоб підвищити температуру повітря біля дерев. Садівник цілеспрямовано створює димову завісу над рослинами, щоб уберегти їх від морозу. Щоб утворилась густа завіса, потрібно підпалити вогку солому, тирсу, листя або інші рослинні матеріали. Вони не горітимуть, а тлітимуть. Час виконання процедури – від 2-х годин до ранку.
Як допомогти рослинам відновитися після заморозків
Більшість експертів вважає, що намагатись рятувати цвіт після обмороження – марна справа. Якщо молоді пагони та квіти змінили колір та зів’яли, варто визнати поразку. В такому разі головне завдання садівника полягає у тому, щоб спробувати врятувати дерево або кущ.
Потрібно оглянути рослину та обрізати всі відмерлі гілки. Висновок про те, чи вижило дерево, можна буде робити лише за 2-3 місяці. Іноді відновлення відбувається з неочікуваних ділянок. Можуть відрости нові пагони, які згодом перетворяться на міцні гілки.
Найбільшого стресу рослинам завдає різка зміна температури. Якщо діяти швидко, деякі рослини можна врятувати. Наприклад, рано вранці полити холодною водою обмерзлі гілки. Лід танутиме більш рівномірно і бруньки зазнають меншого стресу.
Існує кілька препаратів, які допомагають рослинам відновитись після морозу. До їхнього складу входять фітогормони, амінокислоти тваринного походження, мінеральні добрива, а також інші корисні речовини. Такі суміші можна використовувати як для усунення наслідків обмороження рослин, так і для його запобігання. Залежно від інструкції виробника препарат вноситься у ґрунт або розприскується на крону.
На майбутнє потрібно завчасно подбати про захист від заморозків і не допускати обмороження рослини.