Корисні поради на кожен день


6 доказів того, що практика вдячності працює

6 доказів того, що практика вдячності працює

Як часто буває так, що ви не радієте своїм досягненням, покупкам, подорожам? Працюючи понаднормово та жертвуючи вихідними, ви нарешті отримуєте омріяне підвищення. Однак уже через кілька тижнів ви знов незадоволені та шукаєте нову мету. Ви приділяєте увагу благам, яких у вас немає, відчуваєте нестачу грошей і статусу, незадоволені тим, чого донедавна так жадали. І про вдячність як концепцію в даному контексті говорити важко.

Можливо, ця ситуація показала вам, що ваші досягнення ніколи не були вашим щирим бажанням. Інколи люди намагаються побудувати своє життя, орієнтуючись не на власні цінності та потреби, а на чужі вказівки. Однак існує імовірність, що у вас притупилась здатність відчувати вдячність. Хороша новина в тому, що це зворотний процес. Ви можете попрацювати над ним самостійно або ж скористатися допомогою спеціаліста. Найкращі результати отримують люди, які поєднують ці методи. Так, консультація психолога онлайн дозоляє отримувати якісну психологічну допомогу незалежно від місця вашого проживання. Це сучасний та ефективний інструмент саморозвитку.

Що зміниться, якщо практикувати вдячність

Спершу може здатись, що бути вдячним за щось досить просто. Це відчуття гостре, коли в житті людини з’являється щось нове та приємне. Однак особливе мистецтво полягає у тому, щоб затриматись у такому стані.

Коли новина втрачає свою свіжість, емоційна реакція людини також стає менш інтенсивною. На цьому етапі варто почати звертати увагу на дрібніші приводи для вдячності. Вони завжди є, просто потрібно натренуватись їх помічати.

Розглянемо, як саме вдячність впливає на життя людини:

Концентрація на позитиві

Хороші, красиві або приємні речі бувають настільки звичними, що людина сприймає їх, як належне. Вдячність за них допомагає підкреслити їхню цінність, надає їм значення та ваги. Мозок людини налаштований на автоматичний пошук негативу, він шукає небезпеку та намагається захиститись від неї (або виправити те, що не працює). Однак для того, щоб помічати позитив, потрібно докладати зусиль. Вдячність дуже добре справляється з цим.

Нагадування про важливі речі

Кожну сучасну людину оточує безліч подій та ситуацій. Досить легко поринути у лабіринт щоденних турбот і випустити з уваги все інше. Вдячність стає м’яким поштовхом, лагідним нагадуванням про важливість доброго слова, смачної їжі, теплої квартири. Звичайно ж, вона має нагадати й про більш глобальні поняття – щирість у стосунках, людяність, взаємодопомога тощо.

Спонукання до життя в моменті

Підшукуючи приводи для вдячності, людина повертається з ілюзорного світу своєї уяви до реальності. Якщо вона бажає подякувати за смачну гарячу каву, вона не буде бездумно поглинати напій, одночасно гортаючи соцмережі. Щоб відчути справжню вдячність, вона залишиться усвідомленою, буде цінувати кожен ковток, відмічати відтінки смаку та аромату.

Відхід від порівняння

Люди можуть порівнювати себе з іншими, перетворюючи своє життя на нескінченне та безсенсовне змагання. Вдячність – це здатність надихатись чужими досягненнями та талантами, а не токсичне бажання бути кращим в усьому. Коли людина вдячна за те, чим володіє або за свої власні уміння, вона зміцнює та стабілізує свою самооцінку. Також приглушується або взагалі припиняється негативний внутрішній діалог.

Покращення настрою

У побуті кожної людини є безліч факторів, які псують її настрій, викликають пригнічений стан, знижують продуктивність. Практика вдячності допомагає підняти настрій собі та іншим. Проста, але щира подяка за невеличку послугу змінює загальну атмосферу. Хтось притримав двері ліфта, поділився ручкою на нараді, порадив хорошого перукаря – все приводи для висловлення вдячності.

Зміцнення стосунків

Особливе значення має практика вдячності для побудови близьких стосунків. Вона допомагає концентруватись на позитиві. Тим самим стимулює людей повторювати ті дії, за які їм колись подякували. До того ж кожному приємно чути, що його зусилля цінують. Це визнання, підтвердження того, що ці стосунки дійсно важливі для обох людей.

Вдячність, яка стала частиною буденності людини, має потужну силу. Вона допомагає відчувати щастя і повноту життя, підтримувати ментальне здоров’я та будувати якісні стосунки.

Вдячність це

Як почати практикувати вдячність

Головний принцип практики – вдячність має бути щирою. Не можна просто удавати або проговорювати слова уголос, не вірячи в них. Можливо, доведеться докласти зусиль, щоб дослухатись до себе та визначити, що саме викликає відчуття справжньої вдячності.

Ще один важливий аспект полягає у тому, що вдячністю не можна маскувати проблеми. Якщо ігнорувати складні ситуації, натомість примушуючи концентруватись на позитиві, це не допоможе знайти рішення. Така поведінка називається токсичним позитивом і може нашкодити.

Прості поради для тих, хто починає практику вдячності:

  1. Знайдіть свою причину для вдячності та особисту мотивацію. Вони можуть збігатись із причинами та сенсами оточуючих, або ні.
  2. Не намагайтесь охопити все й одразу. Почніть з однієї невеликої вдячності на день. Ви можете відвести тиждень на те, щоб кожного дня відчувати вдячність за ранкову каву. Наступного тижня додайте щоденну вдячність за можливість прийняти гарячий душ. Таким чином список причин для вдячності ростиме природним шляхом.
  3. Оберіть візуальне нагадування про вдячність. Щоб дисциплінувати себе і регулярно виконувати техніку, варто призначити собі сигнал. Простіше за все, встановити звукове нагадування на смартфоні. Також добре працюють невеликі предмети, які ви можете покласти у кишеню (камінець, намистина). Кожного разу, торкаючись його рукою, ви будете згадувати про щось, за що відчуваєте вдячність.
  4. Заведіть журнал вдячності. Письмові техніки надзвичайно ефективні. Спробуйте щодня записувати про три речі, за які відчуваєте вдячність.
  5. Висловлюйте вдячність вголос. Така вправа допоможе вам краще запам’ятати привід для вдячності, потім його буде легше згадати. Окрім цього ви зможете покращити день комусь іншому.
Щоденник вдячності

Не забувайте, що ви практикуєте вдячність для саморозвитку. Не можна бути надто вимогливими та прискіпливими до себе. Навіть, якщо ви забули про техніку в якийсь день, проявіть самоспівчуття і продовжуйте свою справу. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *