Зміст
Маючи власний клаптик землі, можна по-різному ним розпорядитись. Дехто робить ставку на городину та вирощує картоплю і помідори. Інші вважають за краще насадити квітучих декоративних рослин. В будь-якому випадку необхідно підготуватись до цікавих викликів та складних випробувань. Одним із них є боротьба зі шкідливими комахами. Весняні шкідники вражають практично всі культурні рослини. У цій статті пропонуємо найдієвіші методи знищення 6 поширених шкідників.
Травневі хрущі

Травневих хрущів можна побачити в усіх регіонах України. Попри свою назву, вони з’являються не лише в травні. Залежно від регіону, травневий хрущ показується з середини квітня до початку червня. Дорослі особини об’їдають листя дерев: дубів, берез, верб, тополь, груш, яблунь, слив та черешень. Також вони полюбляють листя кущів та чагарників.
Справжню небезпеку становлять їхні личинки, що живуть у землі та знищують коріння рослин. Цікаво, що личинки травневого жука живуть у ґрунті протягом 4-х років. Відомо, що 3-5 личинок здатні повністю з’їсти корені молодого дерева. Також личинки можуть пошкодити картоплю та інші коренеплоди. Особливими ласощами для цих шкідників є коріння суниці садової.
Виявити личинок досить просто – вони потрапляють у грудки землі під час обробки грядок. Ще одна ознака – рослини на певній ділянці починають в’янути, хоча ніяких видимих причин для цього немає.
Способи боротьби з травневими хрущами:
- Збір вручну – навесні потрібно перекопати землю та вибрати личинки. Під час цього процесу будуть пошкоджені також і яйця хруща. В літній та осінній період шкідники зариваються глибоко в ґрунт.
- Вилов у пастки – якщо знищити дорослих особин, ті не встигнуть відкласти яйця. Для цього під деревами розстеляють підстилку та струшують хрущів. Потім знищують. Краще за все виловлювати їх в прохолодний час доби (раннім ранком), доки комахи сонні та не літають.
- Приманювання на світло – у темну пору встановлюють спеціальну пастку із неглибокої ємності з липким шаром та джерелом світла. У такі пастки потрапляє дуже багато різних літаючих шкідників окрім хрущів.
Існують препарати, які допомагають у боротьбі з травневими хрущами – біологічні інсектициди та хімічні засоби. До їхнього числа належить Стоп Хрущ, Ентоцид, RembeK. Застосовуйте препарати згідно з інструкцією та вранці або ввечері при відсутності дощу та сильного сонця.
Попелиця (тля)

Попелиця – це одна із найменших комах-шкідників, які загрожують городині та саду у травні. Ці весняні шкідники можуть мати різний колір (чорний, сірий, зелений, помаранчевий), однак всі вони однаково небезпечні. Попелиці харчуються соком рослин. Вони розміщуються на м’яких ділянках, утворюючи цілі колонії та виснажуючи рослину. Тля полюбляє молоде листя, бутони, нові пагони. Якщо вчасно не вжити заходів, рослина буде повільніше рости та розвиватись. Також може початись захворювання, що призведе до загибелі рослини.
Попелиці до смаку різноманітні культури: садові дерева, овочі та городина, квітучі та декоративні рослини та чагарники.
Щоб знизити ризик зараження ділянки попелицею, можна слідкувати за поширенням буряну та вчасно його видаляти. На них можуть зимувати яйця шкідників. Також важливим є розпушування ґрунту. Сучасні виробники пропонують чудовий вибір препаратів для знищення та запобігання попелиці. В даному списку як хімічні, так і біологічні засоби. При сильному зараженні спеціалісти радять використовувати такі інсектициди як Фуфанон, Бі-58.
Існує кілька народних методів боротьби з тлею:
- обробка рослини мильним розчином;
- обприскування тютюновим розчином;
- протерти пагони та бутони розчином з часнику та мила.
Дехто з садівників також використовує розчин із червоного перцю, спирту або деревного попелу.
Колорадський жук

Цього весняного шкідника чудово знають всі городники України. Колорадський жук частіше за все вражає паростки картоплі. Однак він також не гребує іншими пасльоновими – помідорами, перцем та баклажанами. Дорослі особини та личинки селяться як на розсаді, так і на городині, що вже висаджена у відкритий ґрунт. Об’їдаючи листя і молоді пагони, ці весняні шкідники буквально знищують рослини.
Більшість народних методів діє слабко, недовго та не може повною мірою позбавити від жуків. Прагнучи уникнути застосування хімічних препаратів, городники використовують настої з сильним запахом для відлякування комах. Наприклад, настій з цитрусових шкірок, тополиного листя, попелу або гіркого перцю. Також вони висаджують ароматні квіти поряд із грядками картоплі, перцю та баклажанів (чорнобривці, пижму, лаванду). Ще один традиційний метод боротьби – збирання жуків та личинок з листя городини.
Хімічні інсектициди мають більш виражений ефект, однак вони також не завжди здатні впоратись із колорадським жуком. Експерти радять комбінувати препарати. Використати один, а наступного разу – інший. Що стосується конкретних інсектицидів, які можна використовувати у боротьбі з колорадським жуком, то це Актара, Командор, або Спінтор. Обробку рослин препаратами потрібно виконувати вранці до 10:00 години або ввечері після 18.00. В ці періоди шкідники саме харчуються.
Капустяний білан (капустянка)

Невеликі білі метелики з темними плямками на крилах спричиняють значну шкоду капусті та іншим городнім культурам.
Ці весняні шкідники полюбляють селитись на:
- капусті;
- брукві;
- ріпі;
- редисці;
- хрінові;
- гірчиці та ін.
Небезпеку становить гусінь, яка поїдає листя рослин під час свого росту. Також шкідники вражають насінники, м’якуш капустяних головок, бутони та квіти.
Щоб позбутись капустянки, потрібно ретельно перекопувати землю перед посадкою розсади. Також не можна залишати яйця цих комах на листі. Вражені частини рослини потрібно обрізати та спалювати. Мульчування ґрунту допомагає зменшити кількість кладок яєць. Для цього підходять натуральні матеріали (тирса, солома), а також агроволокно.
Після висадки паростків капусти у відкритий ґрунт варто застосувати інсектицидні протиотруйники. Протягом росту рослини потрібно обробляти спеціальними засобами, призначеними для знешкодження лускокрилих шкідників. Біоінсектициди, які зазвичай використовуються у боротьбі з капустянкою – це Лепідоцид, Бітоксибацилін.
Існують народні методи боротьби з капустянкою, однак вони не дають 100% гарантії успіху. Щоб позбутись яєць та личинок, можна обприскати паростки капусти відваром з деревію, полину та лопуха. Також використовують настій з деревної золи та рідкого мила, відвар гірчиці або тютюнового пилу.
Малиново-суничний довгоносик

Деякі весняні шкідники становлять небезпеку не для городини, а для плодових кущів. Малиновий довгоносик селиться на малині, ожині, суниці, трояндах та шипшині. Жуки та їхні личинки спочатку вражають листочки та молоді пагони рослин, а потім переходять до бутонів. Під час процесу розмноження та розвитку нових особин бутони повністю знищуються.
Експерти радять не садити поряд суницю та малину, а також прибирати листя суниці за закінчення періоду родючості. Також варто збирати та спалювати опале з кущів листя. На ньому можуть лишатись шкідники, які активуються наступного року, якщо залишити листя на місці.
Якщо жуків на рослині більше, ніж 3-4 особини, варто застосувати інсектициди. Суницю оброблюють, коли починає відростати нове листя, а малину – у період утворення бутонів. Для цього фахівці радять використовувати такі препарати як Іскра або Фітоверм.
Яблунева міль

Яблунева міль, а зокрема її гусінь становлять серйозну небезпеку для плодових дерев. Якщо особин стає надто багато, вони можуть позбавити дерева листя ще до середини літа. Ці шкідники небезпечні навіть для майбутнього врожаю – наступної весни може опадати зав’язь, стає менше плодових бруньок або ж з них не утворюються плоди.
Яблунева міль відкладає яйця у червні. Згодом із них з’являється гусінь та залишається зимувати. Вона прокидається, коли закінчується зима. Ці весняні шкідники починають активно поїдати молоде листя на дереві. Вражена зелень стає бурою, відсихає та відпадає. Потім гусінь оплітає павутиною певні ділянки гілок. В таких групах може бути до 1000 особин. Згодом з них утворюються метелики та цикл починається заново.
Найефективнішим методом боротьби з яблуневою міллю є комбінування механічної та біологічної обробки. Навесні потрібно обібрати з дерева гілки, на яких живе гусінь, та знищити. Біопрепарати слід застосувати, коли гусінь почне виходити з-під щитків. Наступний етап обробки має бути одразу після цвітіння. Один з найпопулярніших біопрепаратів з інсектицидною дією, який можна використовувати саме у боротьбі з яблуневою міллю – це Лепідоцид.
Використовуючи біологічні та хімічні засоби для боротьби з весняними шкідниками, потрібно обов’язково дотримуватись інструкцій виробника. Також не варто нехтувати заходами особистої безпеки – респіратором, рукавичками та водонепроникним фартухом.