Корисні поради на кожен день


Черешня: користь для здоров’я та унікальні властивості

Черешня користь для здоров’я та унікальні властивості

Приємний смак та помітна користь – цей набір характеристик підвищує привабливість будь-якого продукту. В даному аспекті така ягода як черешня виграє по всім пунктам. Насичений колір, яскравий смак і соковита текстура мало кого залишають байдужим. Користь черешні обумовлена наявністю великої кількості вітамінів, мікроелементів, клітковини та антиоксидантів. В статі ми розглянемо, що становить собою черешня, користь продукту та як вживати черешню задля збереження її поживної цінності.

Черешня: унікальні особливості

Черешня це ягода

Фактично, черешня – це фрукт, а точніше, кісточковий плід, але в побуті її цілком можна називати ягодою. Справжня ягода повинна мати багато насіння всередині, а у черешні – лише одна тверда кісточка.

Соковита зовнішня частина ягоди, яка знаходиться навколо кісточки, може мати різне забарвлення: від світло-жовтого до темно-червоного, майже чорного. Залежно від пори плодоносіння, буває рання та пізня черешня. Користь ягід не залежить від часу дозрівання, всі вони відрізняються широким вмістом поживних речовин. Наразі черешня є одним з найцінніших продуктів завдяки своїй поживній цінності та органолептичним властивостям.

Завдяки тому, що рослина виділяє багато камеді, вона цінна для текстильного виробництва – камедь застосовують для обробки тканин. Таніни –  речовини, добуті з кори дерева – використовують в процесі виготовлення предметів зі шкіри. Відвари з кори та коріння раніше були відомі як природні фарбники для вовни та тканин.

Деревина черешні є хорошим матеріалом для меблів, предметів інтер’єру та декору. Дуже популярні мундштуки та трубки для паління, зроблені з черешні.

Знавці народної медицини добре знають, чим корисна черешня для організму людини. Ягода здавна відома тим, що підвищує апетит, допомагає знизити температуру під час лихоманки, покращує відкашлювання в разі виникнення бронхіту чи трахеїту.

Варто зазначити також, що ефірна олія з насіння черешні входить до складу лікерів та парфумерних композицій.

Черешня: калорійність

Черешня калорійність

В складі м’якоті цієї ягоди практично немає жиру (близько 0,2 грама на 100 грамів продукту). Більшу частину плоду становить вода – 82%. Також в ньому присутні вуглеводи (16%) та білок (1%). Енергетична цінність 100 грамів черешні становить 217 кДж або 52 ккал. Глікемічний індекс – 25 одиниць.

Склад продукту:

  • органічні кислоти;
  • цукри (фруктоза, глюкоза);
  • вітаміни (C, A, B1, B2, E, PP);
  • пектинові речовини;
  • макроелементи (калій, кальцій, магній);
  • мікроелементи (залізо, йод);
  • антоціани (флавоноїди).

Точний фітохімічний склад та харчова цінність черешні залежить від сорту, кліматичного регіону та біодоступності конкретних сполук.

Низька калорійність черешнідозволяє їсти її в будь-який час доби.

Черешня: користь

Корисні властивості черешні

Частіше за все люди купують черешню, бо вона першою відкриває літній сезон. Але окрім виразного смаку, вона також несе корить організму, допомагаючи покрити дефіцит вітамінів. Науковці стверджують: всього одна склянка черешні здатна закрити добову потребу організму в мікроелементах, які беруть участь у кровотворенні.

Підтримка імунітету

Через високий вміст базових поживних речовин, черешня здатна активізувати захисні сили організму після виснажливого весняного авітамінозу. Черешня, користь якої не залежить від сорту чи кольору, містить багато вітаміну С: в 100 грамах ягід представлено до 21% денної норми цього вітаміну.

Черешня також багата на залізо: 100 грамів продукту покривають 13% денної норми даного мінералу.

Боротьба з вільними радикалами

Антиоксиданти захищають тіло людини від руйнівного впливу вільних радикалів. Чим ефективніше працюють антиоксиданти, тим довше людина залишається бадьорою, активною та молодою. Вчені включають черешню до двадцятки продуктів, що мають найвищий рівень антиоксидантів.

Досліджуючи, чим корисна черешня, вони встановили наступне:

  1. Речовини кверцетин та антоціани (флавоноїди) ефективні під час комплексного лікування раку, але поточні висновки ґрунтуються на дослідженнях in vitro, проведених на тваринах.
  2. Антоціани також мають протизапальну дію. Це говорить про те, що користь черешні набагато більша, ніж може здатися. Ягода допомагає зменшити прояви запалення, такі як головний біль та біль у м’язах.
  3. Бета-каротин, або провітамін-А , що міститься у червоній черешні, є потужним антиоксидантом. Його дія проявляється у відновленні шкірних покровів та органів зору.

Через те, що черешня відрізняється високою концентрацією таких поліфенольних антиоксидантів як антоціани, флафоноїди та катехіни, її вживання може бути повноцінною профілактикою пошкодження клітин та розвитку запалень. Відповідне дослідження показало, що споживання полівенолів знижує розвиток серцево-судинних захворювань впродовж 5 років.

Користь черешні

Жовта черешня відрізняється високою концентрацією вітаміну С. Як потужний антиоксидант, він стимулює роботу імунної системи, посилює захисні функції організму від вірусних та бактеріальних інфекцій. Також вітамін С відіграє дуже важливу роль в процесі кровотворення та синтезу гормонів.

Користь для серцево-судинної системи

Після аналізу результатів декількох досліджень було встановлено, що «вітамінний коктейль» в ягодах черешні сприяє зміцненню серцевого м’яза та судин. Саме тому людям, які страждають на гіпертонію, хвороби серцево-судинної системи, атеросклероз, рекомендована черешня. Користь ягоди проявляється в декількох напрямах.

РечовинаДія на організм
КалійЕлемент, надважливий для серцевого м’яза. Допомагає вивести зайву рідину. Також калій стабілізує водно-електролітний баланс та знижує вміст тригліцеридів в крові, зменшує рівень шкідливого холестерину
АнтоціаниСтимулюють вироблення оксиду азоту в організмі, активізують функції клітин кровоносних судин
Флавоноїди
Фосфор
Укріплюють стінки капілярів, запобігають їх руйнуванню, зменшують крихкість
Користь черешні для серця і судин

Зважаючи на те, що хвороби серця є однією з головних причин смертності у світі, не дивно, що науковці приділили так багато уваги вивченню впливу черешні на серцеву систему. Численні дослідження показали, що наявність черешні в раціоні допомагає боротися з тромбами та високим тиском. Цікаво, що тиск знижується на 7% навіть в тому разі, якщо люди вживають ягоди лише протягом сезону.

Контроль рівня цукру в крові

Люди, які страждають на діабет 2 типу, мають уважно слідкувати за рівнем цукру в крові. Черешня в цьому плані є корисною альтернативою традиційним солодощам. Доведено, що вона може знижувати рівень гемоглобіну, що можна відстежити за маркером A1C (HBA1C) – глікований гемоглобін.

Цікаво, що хороші результати дає регулярне вживання черешні натще протягом короткого терміну (близько тижня).

Зменшення проявів артриту та подагри

Чим корисна черешня

Через свої сечогінні властивості черешня підходить тим, хто хворіє на подагру. Дослідження показали, що 30 плодів черешні знижують ризик нападу подагри на 35%. У комбінації з алопуринолом – на 75%.

Для підтримки організму під час лікування від артриту та подагри можна вживати ягоди в будь-якій формі: свіжі, сік, екстракти ягід, сушена черешня, консервовані ягоди. В народній медицині є рецепт відвару з черешневих плодоніжок. Він потенційно може зняти больовий синдром при артриті.

Корисний вплив на сон

Ягоди черешні також допомагають врегулювати режим сну. Їх вживання в будь-якому вигляді покращує засинання та робить сон якіснішим – міцним, глибоким, відновлювальним. В ході дослідження учасники пили сік або їли свіжу черешню перед сном (за годину). В результаті вони відмітили покращення процесу засинання та сну в цілому.

Даний ефект обумовлений високим вмістом в черешні мелатоніну – гормону, необхідному людині для регуляції циркадних ритмів. Ще один фактор – антиоксиданти. Вони знижують рівень окислювального стресу і таким чином сприяють засинанню.

Відновлення м’язів після тривалих навантажень

В одному з досліджень брали участь професійні бігуни на довгі дистанції. Вони зазначили, що постійне вживання соку з черешні допомагає їм легше переносити виснажливі тренування.

Науковці пов’язують це спостереження з тим, що черешня містить антиоксиданти та цілий комплекс вітамінів. На їх думку, свіжа черешня і продукти з неї можуть бути більш ефективними, ніж нестероїдні протизапальні препарати. До речі, це стосується лише терпкого сорту.

Додатковий плюс – натуральний продукт не спричиняє проблем зі шлунково-кишковим трактом, печінкою та нирками.

Черешня: користь для жінок

Користь черешні для жінок

Жінки частіше за чоловіків стикаються з дефіцитом заліза. Саме тому їм потрібно вводити в раціон продукти з підвищеним вмістом цього елементу. Користь черешні для жінок полягає у тому, що можна досить легко збалансувати рівень заліза. У порції зі 100 грамів ягід міститься близько 10% добової норми мікроелемента.

Ще один важливий компонент соковитої м’якоті –  йод. Частіше за все його нестачу відчувають жителі великих міст. Черешня допомагає уникнути дефіциту йоду, адже це дуже небезпечний стан, що веде до хвороб щитоподібної залози.

Попри те, що черешня солодка, вона безпечна для діабетиків та некалорійна. Ця особливість важлива для тих, хто слідкує за кількістю спожитих калорій та рівнем глюкози в крові.

Користь черешні для жінок також пов’язана з наявністю в ягодах антиоксидантів. Захищаючи організм від вільних радикалів, ці речовини затримують процеси старіння, покращують стан шкіри, стимулюють роботу імунітету.

Важливий момент: зазначені вище органолептичні властивості черешні характерні також і для вишні.

Як додати черешню до свого меню

Черешня

Залежно від власних уподобань, люди обирають солодкий або кислий сорт черешні. Ягоди можуть мати жовтий, рожевий або червоний колір. Також плоди черешні розрізняються за розміром – дикі дерева родять дрібні ягоди, а вирощені спеціалістами дають багатий врожай достатньо великих та соковитих плодів.

Терпкі та кислі черешні зазвичай використовують для приготування пирогів, пиріжків, компотів, киселів та інших страв.

Пиріг з черешні може бути приготований з будь-якого тіста (дріжджове, пісочне, бісквітне) та містити безліч різноманітних типів начинок на додачу до вказаних ягід (м’який сир, мікс фруктів та ягід, вершковий крем). Щоб страва була безпечною для людей з діабетом, необхідно підібрати хороший замінник цукру. Але будь-яке термічне навантаження на продукт знижує його поживну цінність.

Солодкі ягоди можна вживати в свіжому вигляді або ж додати до каші, млинців, смузі чи іншої їжі без термообробки.

Високу поживну цінність мають соки. Користь черешні в такому продукті не настільки висока, як у свіжих ягодах, однак сік доступний протягом всього року, тоді як ягоди зазвичай продаються тільки в червні-липні.

Щоб подовжити термін зберігання куплених ягід, з них можна зварити напій. Звичайний компот з черешні має приємний смак та чудово освіжає.

Існує кілька способів заготівлі ягід на зимовий сезон:

  • сушіння;
  • приготування варення;
  • консервування в сиропі;
  • консервування соку;
  • маринування або соління.

Найпопулярнішим методом зберігання є варення з черешні. Класичний рецепт потребує великої кількості цукру, однак при необхідності його можна замінити на інший підсолоджувач. Користь черешні у варенні може бути підсилена додатковими компонентами – волоськими горіхами або фундуком, апельсином чи лимоном. Підходять будь-які інгредієнти на смак.

Джерела: www.healthline.com, health.clevelandclinic.org, www.bbcgoodfood.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *