Корисні поради на кожен день


Арттерапія: що це та чим корисна для ментального здоров’я

Арттерапія що це та чим корисна для ментального здоров’я

Взаємодія з різними текстурами, матеріалами та кольорами має значний вплив на психічний стан людини. Саме тому психотерапевти використовують у своїй практиці образотворче мистецтво. Арттерапія підходить як дітям, так і дорослим. Вона рекомендована для тих, хто бореться із серйозними психічними захворюваннями, має підвищений рівень тривожності або ж проходить через складний етап життя.

Арттерапія: це

Арттерапія це

Арттерапія – це напрям у психотерапії, який передбачає використання мистецтва і творчості для покращення психоемоційного стану людини. Суть арттерапії полягає у тому, що людина отримує можливість для самопізнання та самовираження. Це допомагає їй гармонізувати свій психічний стан.

Визначних досягнень у цій галузі домоглися члени Американської арттерапевтичної асоціації. Це дипломовані психотерапевти, які активно застосовують свій досвід для допомоги людям із різних верств населення. В США арттерапевти відвідують громадські заклади та ведуть приватну практику. Цих спеціалістів можна побачити у лікарях, школах, ветеранських клініках, закладах для реабілітації, кризових центрах, будинках для літніх людей тощо.

Вплив арттерапії на ментальне здоров’я

Методики арттерапії

Доведено, що арттерапія – це чудове доповнення до традиційної психотерапії. В поєднанні із розмовною терапією та фармацевтичними препаратами (якщо їх призначив психіатр) вона покращує когнітивні функції, надає емоційну стійкість та впевненість у собі.

Одна з ключових переваг даної практики полягає в універсальності. Її можна застосовувати у різні способи та адаптувати під конкретні умови, потреби та можливості.

Обираючи ті чи інші види арттерапії, можна зрозуміти, які саме емоції виникають у людини. Творчість допомагає вивести почуття на фізичний план, зробити їх матеріальними або перетворити на видимий образ. Таким чином терапевт, який супроводжує пацієнта під час арттерапії, отримує додаткову інформацію. Для роботи з конкретною людиною потрібен індивідуальний підхід, тому арттерапія не обмежує вибір мистецьких засобів. Частіше за все це малювання, однак великою популярними є й інші види творчості.

Арттерапія – це один з найефективніших способів зменшення напруги в тілі, вона допомагає знизити рівень стресу. Також це дає людині можливість під новим кутом подивитись на проблематичну ситуацію, яку вона намагається вирішити в психотерапії. Дехто припускає, що дієвість таких практик пов’язана з активацією інтуїції.

Ще одна важлива функція творчості полягає в створенні нових нейронних зав’язків у мозку. Саме тому різні методики арттерапії є ефективними для літніх людей. Це може стати профілактикою хвороби Альцгеймера, деменції та інших нейродегенеративних захворювань.

Переваги арттерапії

Що таке арт терапія

Арттерапія для дорослих і дітей все частіше використовується українськими психотерапевтами. Навіть скептики високо оцінюють результати такого лікування.

Зменшення загального стресу і тривоги

Під час створення мистецького проєкту людина має бути зосереджена на завданні. Вона знаходиться «тут і зараз», її внутрішній діалог зазвичай зупиняється. У більшості тривожних людей внутрішній діалог має негативний характер. Тому вони стають спокійнішими, коли той припиняється або стишується.

Знаходячись у творчому процесі, людина здатна проявляти гнучкість, креатив, винахідливість. Якщо в її житті мало ситуацій, де вона може проявити ці якості, то арттерапія – це те, що принесе їй спокій. Дослідження показали, що регулярні творчі сесії протягом 45 хвилин на день здатні знизити рівень кортизолу (гормону стресу).

Підтримка когнітивних здібностей

Науковці довели, що творчість значною мірою впливає на мозкову діяльність. Виявилось, що під час створення мистецьких проєктів люди входять у стан потоку, вони зосереджені та повною мірою присутні у теперішньому моменті. Інші когнітивні процеси призупиняються. За цей час мозок має змогу відпочити від високого навантаження, викликаного тривогою, внутрішніми конфліктами, травматичними спогадами тощо.

Деякі люди відмічають, що завдяки арттерапії змогли увійти в певний трансовий стан. Після виходу з нього вони відчувають радість, задоволення, ейфорію.

Зменшення больових відчуттів

Робота над творчими проєктами здатна відірвати людину від тяжких роздумів і негативного внутрішнього діалогу. Також концентрація на привабливих кольорах, формах і фактурах сприяє розслабленню напружених м’язів. Як результат, людина може відчути зменшення больового синдрому. Це актуально для тих, хто має болі психосоматичного характеру. Однак не можна вважати, що творчість зможе втамувати будь-який біль. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, варто звернутись до лікаря і з’ясувати його причину.

Підвищення самооцінки

Коли людина займається мистецтвом, вона буквально створює нові об’єкти та предмети. Попри те, які види арттерапії вона обирає, це допомагає їй відчути себе творцем. Головна перевага такої діяльності у тому, що людина самостійно приймає рішення, робить той чи інший вибір (кольори, матеріали, розмір тощо), керує процесом. Це потужний інструмент самопізнання. До того ж якщо людина задоволена результатом, це значно підвищує її самооцінку.

Ще один аспект стосується подолання труднощів в ході арттерапії. Коли людина проходить певний розвиток у мистецтві, набуває нових навичок та умінь, вдосконалює свою техніку, вона врешті відчуває гордість за себе. Саме тому методики арттерапії добре підходять тривожним та невпевненим у собі людям.

Джерело емоцій та вражень

У більшості людей творча робота викликає дуже багато емоційних переживань (як приємних, так і негативних або тривожних). Все це може стати хорошою базою для майбутнього опрацювання в терапії. Методики арттерапії стають ефективним засобом контролю за емоціями. Якщо людині важко впоратись із сильними переживаннями, вона може вдатись до творчості та приборкати їх.

Вивільнення емоцій та прихованих відчуттів може бути корисним для тих, хто має проблеми з самовираженням. Важливо подбати про те, щоб цей процес проходив у атмосфері безпеки та довіри. Тому необхідна присутність арттерапевта або психотерапевта.

Види арттерапії

Види арттерапії

Арттерапія для дітей та для дорослих відрізняється в деталях, але загальні принципи залишаються спільними. Також немає обмежень щодо вибору техніки. Це залежить не від віку пацієнта, а від його уподобань та від програми, за якою працює психотерапевт.

Найпоширеніші види арттерапії:

  1. Малювання, розфарбовування – техніки можуть бути будь-якими (олівці, маркери, фарби, малювання пальцями по паперу або тканині тощо). Зазвичай людина отримує загальну тему, а потім може імпровізувати та креативити.
  2. Створення колажів – матеріалами стають вирізки з журналів, фотографії, фактурний папір, тканина та будь-що інше.
  3. Фотографія – терапевт дає завдання, окреслює тематику або стиль. Людина робить фотографії у довільний час, а потім обговорює свої роботи з терапевтом.
  4. Ліплення, гончарство – глина чудово підходить для створення різноманітних артоб’єктів. Людина може займатись такою творчістю вдома або ходити до студії.

У перелік ефективних методик можна включити наступні види арттерапії: ораторське мистецтво, написання художніх текстів та віршів, заняття музикою та вокалом, роботи з деревом, камінням чи металом, рукоділля (в’язання, вишивка, шиття тощо), драма і театр, заняття танцями.

Як працює арттерапія

Арт терапія малювання

В ході досліджень науковці з’ясували, як саме впливають на стан людини творчі заняття. Вони окремо вивчали, як працює арттерапія для дорослих та дітей, однак загальний механізм впливу виявився спільним.

Коли людина стає пацієнтом арттерапевта, це зазвичай комбінується з іншими техніками, наприклад, когнітивно-поведінковою терапією.

Як виглядає процес арттерапії:

  1. Постановка мети, розробка програми.
  2. Обрання методики арттерапії.
  3. Надання людині завдань і вказівок для творчої роботи.
  4. Заохочення людини до роздумів над тим, що відбувається під час арттерапії.
  5. Аналіз виконаної роботи, обговорення емоцій та відчуттів людини, розбір асоціацій та спогадів.

Терапевт ніколи не втручається у процес створення мистецького об’єкта, хоча може спостерігати за ним. Його роль полягає у тому, щоб задавати людині запитання, направляти хід саморефлексії, стимулювати розмірковування над емоціями та відчуттями.

Кому підійде арттерапія

Арт терапія

Дослідження, які проводились у США та інших країнах, довели ефективність арттерапії при лікуванні цілого ряду захворювань. Також вона допомагає полегшити деякі стани, що не є хворобами, але спричиняють дискомфорт і заважають жити повноцінним життям.

Зокрема, арттерапію можна порекомендувати тим, хто має:

  • тривожний розлад або підвищений рівень тривоги;
  • схильність до депресії або діагностовану депресію;
  • психічну травму;
  • гострий або хронічний стрес;
  • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
  • хворобу Альцгеймера, деменцію;
  • розлад аутичного спектра (РАС).

Дослідження показали, що креативна та творча робота полегшує ментальний стан людей з онкологічними захворюваннями.

Варто додати, що зовсім не потрібно бути митцем чи мати виражені творчі здібності, щоб займатись арттерапією. Цей вид лікування підходить будь-кому.

Арттерапія для дітей: особливості та переваги

Арттерапія для дітей

Арттерапія для дітей може проводитись в індивідуальному порядку або ж у групі. В будь-якому разі це є різновидом терапевтичного втручання, тому важливо пояснити дитині всі правила і необхідність їх дотримання. Наприклад, вона має розуміти, що не можна заважати іншим дітям.

Експерти кажуть про те, що арттерапія для дітей починає давати перші результати не одразу. Зазвичай дитині потрібно кілька сеансів, щоб призвичаїтись та зрозуміти, що цей простір безпечний. На наступних сеансах вона вже зможе відкрити свій творчий потенціал. Щоправда, дехто з дітей швидко адаптується і починає ефективно працювати з першої зустрічі.

Арттерапія для дітей – це не уроки малювання або іншої творчості. Тобто, тут не викладають правил комбінування кольорів. Увага дитини має бути сконцентрована на процесі, а не на результаті. Готову роботу не оцінюють, її не називають правильною або неправильною, не шукають у ній недоліки та не виправляють. Якщо дитина захоче залишити якийсь проєкт незакінченим, їй не заважають. Дитина в будь-який момент може почати весь процес спочатку.

Ефективно проведена арттерапія допомагає налагодити сон та знизити рівень тривожності. Також вона здатна покращити соціальні навички дитини.

Арттерапія для дорослих: чому важлива

Арттерапія для дорослих

Дорослі люди, яким призначають арттерапію, можуть мати проблеми із розумінням та вираженням емоцій. Також даний вид лікування показаний тим, хто бореться із залежностями, реабілітується після серйозних травм або бажає затримати розвиток нейродегенеративного захворювання.

Арттерапія для дорослих ефективна завдяки тому, що проникає у підсвідомість повз усі установки та когнітивні упередження. Якщо людина не досягає бажаних успіхів у розмовній терапії, варто спробувати звернутись напряму до емоцій та глибинних цінностей.

Цікаво, що багато людей продовжують займатись творчістю та мистецтвом, навіть коли їхнє лікування закінчується. Можна сказати, що арттерапія дійсно змінює життя. Вона вносить у повсякдення яскраві кольори та додає вражень. Водночас вона сприяє зниженню рівня тривожності та допомагає долати стрес.

Джерела: www.verywellhealth.com, www.forbes.com, www.husson.edu

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *