Корисні поради на кожен день


Як розвивати інтуїцію: практичні поради

Інтуїція як розвивати

Слово «інтуїція» часто використовується в обігу. Люди кажуть про інтуїтивні здогадки та висновки, посилаються на інтуїцію задля жарту, або ж просто не задумуються про значення цього терміну. Однак ті, хто спостерігав, як інтуїція працює в реальності, надають їй велике значення. Вони бачать переваги в тому, щоб розвивати дану навичку і правильно нею користуватися.

Що таке інтуїція

Інтуїція – це специфічна форма знання, яка становить собою готовий висновок чи рішення без усвідомлення людиною проміжних етапів (збір даних, зіставлення, порівняння, розмірковування та інших). Тобто людина не розуміє, чому вона прийняла конкретне рішення, але воно здається їй вірним. В повсякденні слово «інтуїція» використовується як синонім до слів «чуття (шосте)», «здогадка», «передчуття».

Досліджуючи це поняття, вчені розділилися на дві групи. Перші вважають інтуїцію формою несвідомого інтелекту. Вони наполягають на тому, що більшість людей використовують інтуїцію постійно протягом кожного дня. Зазвичай це якісь дрібні рішення та вибори, які не мають великого впливу на життя. Вчені першої групи кажуть, що інтуїтивні висновки ґрунтуються на найпростіших емпіричних правилах.

Друга група вчених називають інтуїцію швидкою системою прийняття рішень, яка заснована на почуттях. Тобто, вони виділяють два способи прийняття рішень – інтуїтивний та логічний. На їх думку, перша система дозволяє робити висновки швидше, буквально за секунди. Друга потребує більше часу. Однак вона більш ґрунтовна і точна, тому дозволяє приймати виважені рішення, які відповідають сучасним нормам моралі та людяності. 

Обидві системи важливі, адже іноді для виживання рішення потрібно приймати блискавично. В більш спокійних умовах людина має керуватися не тільки своїми внутрішніми почуттями та емоціями, а ще й соціальними протоколами, правилами поведінки, статтями Кримінального Кодексу врешті решт. Дана теорія описана в книзі Деніела Канемана «Мислення, швидке та повільне» (2011).

Вивчаючи, що таке інтуїція, можна виявити кілька видів цього явища:

  1. Експертна – є результатом того, що людина накопичила знання в певній галузі протягом тривалого навчання. Також вона властива тим, хто має багатий життєвий досвід.
  2. Творча – притаманна людям, схильним до креативності. Вона проявляється в знаходженні нових шляхів розв’язання проблем, унікальних стратегій, цікавих нетривіальних ідей.
  3. Соціальна – здатність тонко орієнтуватися в мотивах оточуючих людей, розуміння їхнього настрою, можливість передбачати деякі вчинки.
  4. Тимчасова – виникає час від часу, коли є нагальна потреба у швидких рішеннях або потрібно проаналізувати великий пласт інформації.

Чи існує жіноча інтуїція

Дуже часто можна почути вислів «жіноча інтуїція». Однак немає доказів того, що інтуїція залежить від гендеру чи статі. Виникнення такого явища як жіноча інтуїція може бути пов’язане з тим, що жінкам століттями заборонялось вчитися. Вони не мали доступу до наукових фактів та досліджень, не вміли будувати дискусію та висловлювати аргументи. Не дивно, що деякі з них вимушені були вдатися до магічного мислення, щоб довести цінність своєї думки.

Чи можна розвинути інтуїцію

Про те, що аналітичні здібності можна розвивати, відомо всім. Люди вивчають закони логіки та економіки, опановують мистецтво дебатів та тренуються робити підрахунки. Однак про розвиток інтуїції говорять відносно рідко. Дехто взагалі вважає, що ця здатність або дана людині, або ні. Тобто, її відносять до певного дару чи таланту, з яким потрібно тільки народитися.

Люди, які стикаються з проявами інтуїції щодня, запевняють – це не магія і не таїнство. Інтуїція – це навичка, яку можна активувати та вдосконалити.

Один з методів розвитку інтуїції полягає у систематичному створенні інформаційного середовища з певною тематикою. Тема може бути будь-якою, головне, щоб вона цікавила людину. Цим шляхом ідуть ті, хто постійно відвідує семінари та конференції, читає періодичні видання, спостерігає за висвітленням своєї теми в соцмережах. 

Іншими словами, якщо людина оточує себе речами та явищами, що стосуються певної теми, вона стає справжнім експертом в даній сфері. З часом вона може самостійно проводити аналіз факторів, робити висновки та прогнози. Не завжди цей процес проходить свідомо. Коли логічний ланцюжок роздумів приховано навіть від самої людини, а висновок «народжується» ніби сам по собі, це і є інтуїція.

Повертаючись до поняття «жіноча інтуїція», можна зробити цікаве спостереження. Соціальна інтуїція властива жінкам більшою мірою, ніж чоловікам. Дослідження показують, що жінки краще інтерпретують вирази облич людей, їхні жести та інтонацію голосу. Завдяки швидкому та ефективному декодуванню невербальних сигналів вони краще розпізнають брехню, знаходять індивідуальний підхід до людей, зчитують неозвучений підтекст.

Інтуїція розвивається в міру дорослішання: від дитячого та підліткового до дорослого віку ця навичка стає більш точною та ефективною. Це значить, що дорослі люди також можуть покращувати та вдосконалювати інтуїцію. Почати ніколи не пізно.

Для чого варто розвивати інтуїцію

У кожного в житті можуть трапитись досить непередбачувані події. Щоб зуміти швидко зорієнтуватись та прийняти вірне, вигідне для себе рішення, варто використати всі резерви свого мозку по максимуму.

Якщо є два способи обробки інформації (аналітичний та інтуїтивний), то чому б не використати їх обидва?

Переваги розвитку інтуїції можна побачити на прикладі ситуації, коли необхідно обрати новий будинок для проживання сім’ї. Людина, яка більше схильна до логічного прийняття рішень, буде звертати увагу на практичні аспекти справи:

  • площа будинку та прилеглої території;
  •  інфраструктура, відстань до магазинів та лікарень, шкіл і дитячих садочків, наявність облаштованих укриттів та пунктів незламності;
  • фінансова сторона питання (загальна вартість, відсоткова ставка по іпотеці, становище на ринку нерухомості);
  • необхідність ремонту та його вартість тощо.

Попри те, що всі ці нюанси надзвичайно важливі, повз увагу раціональної людини може пройти надто багато речей. Наприклад, вона може не помітити, що в будинку незатишна атмосфера (невдале планування кімнат, мало сонячного світла, незручне розташування господарських приміщень).

Попрацювавши над розвитком інтуїції, можна стати більш чуйним до навколишніх людей, а також до самого себе. Це дозволить краще зрозуміти прагнення близьких і свою власну мотивацію.

Інтуїція та швидкі рішення

Вміння помічати те, що не впадає в око одразу, компонувати розрізнені часточки інформації та швидко це все аналізувати також стає доступне людям з розвиненою інтуїцією.

Керівники здатні приймати важливі рішення впродовж однієї телефонної розмови. Спортсмени можуть за часточки секунди спроєктувати теоретичну траєкторію польоту м’яча та спланувати свої дії. Професійні перегонники повинні вміти швидко орієнтуватися на трасі, адже від цього часом залежить їхнє життя.

Один з головних доводів «за» розвиток інтуїції – вона допомагає пізнати себе і довіряти собі. Людина, яка вміє покладатися на «внутрішній голос», цілісна, її ментальний стан більш стабільний.

Як розвивати інтуїцію: поради

Тим, хто тільки почав прислухатись до «внутрішнього голосу», корисно скористатись наступними п’ятьма порадами.

Приділяти увагу своїй інтуїції

Сучасну епоху не випадково називають інформаційною. Люди кожного дня отримують дуже багато даних з різних джерел, не завжди достовірних та об’єктивних. До того ж нині в пошані саме раціональність та науковий підхід. Люди не звикли дослухатись до інтуїції, їм з дитинства кажуть, що це несерйозно. А ті, хто все-таки налаштувався на власну «хвилю», часто втрачають цей контакт через сильний фоновий шум.

Що ж робити? По-перше, нагадати собі, що свій «внутрішній голос» має значення. Потрібно перестати його знецінювати.

Дуже корисним буде виділення певного часу для спілкування з самим собою.

Визначити мову, якою «говорить» інтуїція

Для когось це може бути справжній голос у голові, який промовляє слова. Інші люди отримують сигнали від підсвідомості через зорові образи або фізичні відчуття в конкретній частині тіла (тепло в грудях, поколювання пальців). Також «внутрішній голос» часто проявляється як емоційна реакція. Відзначимо, що деякі психічні розлади можуть супроводжуватися зоровими або слуховими галюцинаціями. В цій статті ми не розглядаємо такі випадки, адже ними мають займатися виключно спеціалісти медики.

Вести журнал саморефлексії

Письмові практики підходять не всім людям, однак є дуже дієвими для багатьох. Думки або відчуття, записані на папері, ніби отримують право на існування. Виписавши свої спостереження, людина може перечитати їх та побачити розгорнуту картину подій. Поки це залишається в голові, воно не усвідомлюється.

З чого почати письмові практики:

  • записати своє передчуття;
  • звернути увагу на те, як саме та в якому місці в тілі воно проявляється;
  • записувати всі слова (описувати візуальні образи), які спливають у свідомості під час письма;
  • зіставити подібні випадки та вивести закономірність.

Найкращий спосіб привчити себе фіксувати послання від «внутрішнього голосу» – це носити з собою журнал чи блокнот.

Паралельно з записуванням відчуттів можна вдатися до вільного малювання (довільні малюнки, геометричні фігури, каракулі). Така вправа дозволяє людині трохи вповільнитися, тому контакт з інтуїцією налагоджується швидше.

Тренувати уважність

Це додаткова навичка, яку варто розвинути. Уважна людина уміє помічати важливі речі в тому числі власні відчуття емоції, реакції тіла.

Опанувавши фізичний рівень (спостереження за тілом), потрібно рухатись до психічного (спостереження за думками). На заваді розвитку інтуїції часто стоїть надмірна критика. Люди прискіпуються до власних висновків та роздумів. Варто уникати надмірної токсичної критики.

Записувати свої сни

Цей спосіб розвитку інтуїції також підходить не всім. Хтось просто не пам’ятає своїх снів, а інший уявляє, як його примусять шукати тлумачення снів у чисельних сонниках. Однак потрібно розуміти, що тут немає місця магічному мисленню. Під час відпочинку мозок обробляє отриману за день інформацію, сегментує та каталогізує її, зберігає в «довгострокову» пам’ять. В якийсь момент він може зіставити розрізнені дані та видати нову ідею, висновок чи рішення.

Записувати сни краще за все зранку, одразу після пробудження. Під час запису не варто хвилюватися про почерк, стиль мови або дотримання цензури. Не можна паралельно піддавати записи критиці. Для цього буде інший час. Записування сновидінь – це перший етап своєрідного мозкового штурму.

Якщо потрібна додаткова допомога для розвитку навички інтуїтивного мислення, можна спробувати техніку семи запитань.

7 запитань до себе, щоб почути «внутрішній голос»

Ставити собі питання можна під час самостійної роботи або ж в терапії. В будь-якому випадку бажано робити це письмово.

Обдумуючи певну ситуацію, потрібно спитати себе:

  1. Наскільки комфортною вона відчувається саме для вас?
  2. Відповідь або рішення, яке спало на думку, здається правильним?
  3. Що ви відчуваєте, коли думаєте про ситуацію?
  4. Де в тілі проявляється ця реакція?
  5. Якою була ваша перша інтуїтивна реакція?
  6. Яке у вас передчуття стосовно подальшого розвитку подій?
  7. Якби ви точно знали рішення, яким би воно було?

Можливо, під час виконання вправи з’являться додаткові питання. Їх також необхідно розглянути та дати відповідь. Інтуїція – це не наукове поняття, тому при її вивченні варто дотримуватись гнучких стратегій.

Медитувати

Важко дати універсальну і підходящу для всіх пораду, як розвивати інтуїцію. Дехто надто сильно концентрується на завданні, не може його відпустити та розслабитись. Інші навпаки, часто розпорошують свою увагу, тому не можуть зібрати думки в одну купу. В обох випадках гарним інструментом стає медитація. Вона допомагає привести мозок в робочий стан – позбавляє від нав’язливих побутових думок, емоцій та тривожної активності. Людині стає простіше виконувати свої робочі завдання, діапазон її міркувань звужується, припиняються метушливі рухи, покращується концентрація.

Якщо ж людина помічає, що її інтуїція краще працює, коли вона сама знаходиться в спокійному стані, то медитація буде найкращою технікою для розслаблення.

Медитація може мати дуже різні форми:

  • проведення часу на самоті в тиші;
  • колективна медитація з наставником;
  • з використанням музики або спеціальних звуків (наприклад, звук «ОМ»);
  • керована медитація (наприклад, аудіозапис з підказками щодо того, які м’язи мають розслаблятися та в якій послідовності).

Медитувати можна як 5 хвилин, так й кілька годин. Більшість людей потребує певних тренувань, щоб навчитися медитувати. До речі, на відміну від медитацій, які показують в кіно, справжні практики не передбачають входження в глибокий транс. Якщо людині вдалося трохи призупинити потік своїх думок, глибоко та рівномірно подихати, розслабити м’язи обличчя та тіла хоч на кілька хвилин – це вже успіх.

Слідувати своїм інстинктам

Науковці вважають, що в сучасних людей немає інстинктів, тому це слово тут буде використане в узагальненому значенні та як синонім до інтуїції.

Коли людина відчуває інстинктивний потяг до якихось дій чи поведінки, це може бути проявом інтуїції. Якщо вона вдовольнить своє бажання та отримає позитивне підкріплення (питання було вирішене оптимальним способом, висновок виявився правильним, вибір був вдалим), то почне довіряти собі. Звичайно ж, потрібно пам’ятати, що особиста свобода закінчується там, де починається свобода іншої людини.

Щоб навчитися відрізняти «правильні» інтуїтивні сигнали від власних побажань, потрібно постійно тренуватися.

Частіше бувати на природі

Зв’язок між інтуїцією та прогулянками на природі може бути неочевидним. Однак багато хто з експертів радить виділять час для того, щоб поспілкуватися з флорою і фауною.

Як розвивати інтуїцію на природі:

  • спостерігати за зміною сезонів;
  • підмічати різні процеси та явища;
  • шукати відповіді на питання, які виникають (гуглити, читати книжки);
  • прислухатися до своїх думок, які виникають під час прогулянки.

Природна гармонійна краса допоможе людині розвинути відчуття зв’язку з іншими живими істотами та рослинним світом.

Практикувати інформаційний детокс

Доступ до великої кількості дешевої інформації значно змінив світ, а разом з тим і побут людей. Нові реалії відповідно вимагають нових правил та законів. Наприклад, важливо навчитися фільтрувати дані, адже не всі вони правдиві. Також потрібно опанувати навичку інформаційної гігієни.

Людина, що постійно оточена різноманітною інформацією, навряд чи буде цікавитися, що таке інтуїція. Фоновий шум, постійні відволікання, стрес, швидка зміна образів і звуків посилюють втому. Також через постійну залученість в людини може з’явитись тривожність.

Інформаційний детокс передбачає проведення певного часу без гаджетів. «Розвантаження» важливе для нервової системи людини, а зокрема позитивно впливає на контакт з «внутрішнім голосом». Добре відпочивши від яскравих подразників, людина буде більш чутливою до власних думок та емоцій. Вона зможе відстежити появу ідей, почує послання від свого іншого «Я».

Існує багато практик для проведення інформаційного детоксу. Їх тривалість може коливатись від кількох годин до днів і навіть тижнів.

Задавати інтуїції прямі запитання

Інтуїція – це частина особистості, навіть, якщо сама людина не усвідомлює, як цей механізм працює. Якщо добре вибудувати співпрацю, можна використовувати інтуїцію для отримання допомоги в конкретних ситуаціях.

Як ставити питання «внутрішньому голосу»:

  1. Сформулювати саме запитання, записати його на папері, в комп’ютері або в гаджеті.
  2. Дати питанню «подихати» – трохи побути з ним під час виконання домашніх справ. Також можна просто відкласти його на кілька годин (днів).
  3. Записати в журнал всі думки-відповіді, які приходять в голову.

Іноді люди обирають певний спосіб того, як має прийти відповідь на їхнє запитання. Хтось перемішує треки в плейлисті, обирає рандомну пісню та вслухається в слова. Інші відкривають улюблену книгу на випадковій сторінці та читають «послання». Щоб налаштуватися на хвилю інтуїції, добре підходять метафоричні асоціативні карти. Ми писали про них в окремій статті.

Вести журнал ідей

Письмові практики чудово підходять для того, щоб зробити інтуїцію видимою. Ведучи систематичні записи, людина починає звертати увагу на ті думки, передчуття й емоції, які раніше залишались на периферії свідомості.

Записувати можна все, що завгодно у будь-який спосіб:

  • вранці, одразу після пробудження;
  •  перед сном;
  • протягом дня, коли думки приходять в голову;
  • один раз на день, збираючи всі ідеї.

В разі, коли нова звичка ніяк не хоче вкорінюватись, можна купити спеціальний блокнот та зручну, красиву ручку. Багато хто використовує декоративну канцелярію, щоб зробити процес ведення журналу приємнішим. Для даної мети підходять різні засоби – наліпки, кольорові олівці та маркери, закладки та інші речі.

Розвивати творчі здібності

Малювання, ліплення, кераміка, виготовлення колажів, фотографія – це тільки декілька ідей, які допоможуть людині проявити свій творчий потенціал. Візуальні образи чудово допомагають там, де важко сформулювати думку словами.

Інтуїція – це порадник і помічник, який завжди поряд. Якщо навчитися розпізнавати її сигнали й чути «внутрішній голос», можна значно покращити якість свого життя.

Джерела: www.skillshare.com, www.mindbodygreen.com, edition.cnn.com, positivepsychology.com

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *