Зміст
Лінь здавна вважається недоліком, її засуджують та намагаються викорінити. З раціонального погляду це цілком виправдано, адже неможливо досягти своїх цілей, не докладаючи зусиль. Однак в сучасній психології саме поняття «лінь» розглядають як комплекс різних станів. Це складне явище, яке потребує дослідження та вивчення, а не насильницького подолання.
Що таке лінь та чому виникає
Лінь – це стан людини, який трапляється через сильну втому (фізичну чи психічну), відсутність зрозумілої цілі, замалу кількість мотивації або з інших причин. Лінь супроводжується небажанням змінювати чинний хід речей, відмовою від трудової діяльності, а іноді й від спілкування.
Зі сторони може здатися, що лінива людина просто не хоче нічого робити, адже справжні мотиви часто бувають приховані навіть від самої людини. Тому оточуючі, які не бажають заглиблюватися у причини цього стану, використовують примус. Вони змушують «лінивих» робити щось через силу, соромлять їх за ледарство, обмежують доступ до ресурсів та привілеїв.
У Гарвардській школі бізнесу вважають, що лінь не є вродженою рисою. Американські експерти вважають це питанням раціонального використання ресурсів. Природно, що людина стає більш продуктивною та активною, коли в неї є енергія та бажання щось робити. Натомість якщо вона втомлена, виснажна або демотивована, її мозок буде боротись за збереження залишків ресурсів.
Виходячи з цього, можна сказати, що лінь – це індикатор. Даний стан має бути знаком для людини, що її сили вичерпуються і потрібен відпочинок для відновлення.
Причини виникнення ліні
Варто відзначити, що люди мають різні механізми формування мотивації. У нейровідмінних людей, наприклад, з РДУГ (розлад дефіциту уваги з гіперактивністю чи без) мотивація може виникати за певних умов і швидко зникати. Це пов’язано з особливостями функціонування мозку. В цій статті ми розглянемо тільки те, що стосується механізму ліні в нейротипових людей (статистична більшість).
Чому виникає лінь
Одноманітна діяльність
При тому, що мозок людини зазвичай прагне до стабільності та добре знаної рутини, він також потребує різноманіття. Якщо монотонність затягується в часі, це може призвести до переходу мозку в «режим автопілота». Недостатня стимуляція ніби відключає його. Людина може помічати це як сонливість, втрату інтересу до звичних справ і дій, небажання витрачати час на певну роботу чи дозвілля.
Як визначити, чи є застій в буденному розпорядку дня? Задати собі кілька питань:
- чи в робочий день (навчальні години) включені перерви?
- чи дає робота (навчання) можливість вибудувати баланс між різними сферами життя? Чи не виходить так, що часу вистачає лише на роботу, а особисте життя, громадська активність та інші справи відкладаються на потім?
- чи не застрягла людина в зоні комфорту?
- чи є можливість внести зміни у свою робочу (навчальну) рутину, соціальне чи особисте життя.
Даючи відповідь на питання, можна зрозуміти, чи не утворилось «болото» в одній зі сфер життя.
Надмірне навантаження
На жаль, більшість людей зростали в атмосфері, де їх примушували робити те, що не хочеться. Вони мали рано вставати на навчання та роботу, дотримуватися суворих правил поведінки, ігнорувати свій фізичний та психологічний дискомфорт. В результаті, вже в дорослому віці ці люди не вміють прислухатися до себе і розуміти себе. Дуже часто це стає причиною перевантаження, виснаження та вигорання.
Якщо людина не розпізнає перші ознаки втоми, вона не розуміє, що їй варто відпочити. Така людина бере перерву лише тоді, коли фізично не може працювати. Однак в такому разі період відновлення затягується і можливі різні додаткові ускладнення.
Окрім накопиченої втоми причиною перевантаження може бути стресова ситуація в сім’ї, на роботі чи в стосунках.
Виснажена людина втрачає продуктивність. Задля збереження останніх крихт ресурсів мозок дає команду обмежити активність – це виглядає, як лінощі. В такій ситуації не варто намагатися знайти швидкі рецепти, як побороти лінь. Найкращим виходом буде корекція всього способу життя: режиму та гігієни сну, раціону, фізичної активності, відпочинку та дозвілля.
Проблеми зі сном
Насправді проблеми з засинанням, а також якістю та тривалістю сну стають причиною багатьох порушень. Під час сну в організмі людини відбувається багато важливих процесів. Експерти рекомендують дорослим спати не менше 7 годин на добу.
В разі недотримання цієї рекомендації, можна помітити багато негативних проявів:
- погіршення імунітету;
- хронічна втома (фізична та розумова);
- значне зниження працездатності.
Людина відчуває себе слабкою, частіше хворіє, не має бажання займатися енергозатратною діяльністю.
Як відрізнити лінь від захворювання
Деякі хвороби можуть спровокувати стан, схожий на лінь. Це пов’язано з тим, що організм не може функціонувати належним чином. Також симптоми, схожі на лінь бувають у людей з порушеннями психічного здоров’я.
Проблеми з ментальним станом проявляються, як відсутність мотивації, хронічна втома, самоізоляція (відстороненість від спілкування). Якщо немає явних фізіологічних причин, які б спровокували це, варто звернутись до психолога або психіатра.
Спеціалісти можуть поставити наступний діагноз:
- депресія;
- тривожний розлад;
- сезонний афективний розлад (САР);
- біполярний розлад;
- посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
- гострий стресовий розлад.
Також лінь і прокрастинація властиві людям з РДУГ та деякими іншими нейровідмінностями.
Не потрібно боятися психотерапії або ліків, виписаних психіатром. Сучасні протоколи лікування адаптовані до вимог міжнародних стандартів. Фармацевтичні препарати нових поколінь мають високу ефективність і мінімальну побічну дію, але призначати їх може тільки лікар. Комплексна терапія рятує життя та допомагає покращити його якість.
Лінь як симптом може супроводжувати наступні соматичні захворювання:
- анемія;
- авітаміноз;
- порушення роботи щитоподібної залози;
- знижений рівень цукру в крові;
- діабет;
- хвороба Аддісона;
- захворювання серцево-судинної системи;
- рак.
Очевидно, що розібратися з такими станами самостійно неможливо. Обов’язково потрібно звернутися до медустанови, проконсультуватися з лікарем, здати аналізи та з’ясувати справжню причину лінощів.
Як позбутися ліні: поради
Якщо людина провела ґрунтовне дослідження свого стану, але фізіологічних та ментальних проблем не було виявлено, можна спробувати змінити поведінкові патерни. Існують спеціальні методи боротьби з лінощами.
Управління цілями
Психологи та коучі рекомендують приділити увагу правильній постановці цілей. Нереалістична мета, а також надто багато складних та незрозумілих завдань можуть призвести до втрати інтересу. Іноді це стає причиною вигорання.
Якщо мета більше лякає, ніж мотивує, її варто змінити або переформатувати. Можливо, потрібно буде звернутися до спеціаліста, щоб якісно попрацювати з цілями (сформулювати їх, визначити пріоритети, розкласти на кроки, розписати графік виконання).
Не треба чекати, поки сформуються ідеальні обставини
Перфекціонізм не приносить нічого хорошого. Прагнучи ідеальності, людина завжди знаходить недоліки – в собі, у своїй роботі, в оточуючому світі.
Здавалось би, що поганого в бажанні виконати завдання на відмінно? Нічого, якщо це прагнення керується здоровим глуздом. Однак перфекціонізм небезпечний тим, що з часом він набирає обертів. Людина втрачає об’єктивність, вона не може раціонально оцінити результат своєї роботи. Їй все здається недостатньо якісним, вона всюди помічає помилки, не може насолодитися закінченою справою, постійно знаходиться в напрузі й стресі.
Американське дослідження 2017 року показало, що за 27 років рівень перфекціонізму серед студентів коледжів значно зріс. Були вивчені дані за період від 1989 по 2016 роки.
Фактори посилення перфекціонізму:
- більш конкурентне середовище, недоброзичливе до молодих людей;
- зростання нереалістичних очікувань батьків;
- сучасні батьки більш тривожні та контролюючі, ніж у попередніх поколіннях.
На фоні перфекціонізму у студентів з’являється надмірна критика до себе, частішають випадки тривожних та депресивних розладів.
Яке відношення це має до ліні? Мозок людини не любить великої напруги. Він намагається уникати ситуацій, коли доведеться докладати надмірні зусилля задля сумнівної нагороди. Якщо людина, схильна до перфекціонізму, не впевнена, що зможе зробити справу ідеально, вона буде постійно відкладати її.
Що таке лінь, як не прокрастинація? А прокрастинація – це прямий наслідок руйнівної дії перфекціонізму.
Змінити вектор внутрішнього діалогу
Багато хто з людей веде внутрішній діалог із собою. Якщо ці розмови носять негативне забарвлення, вони стануть серйозною перешкодою на шліху до успіху. Можна роками шукати оптимальний рецепт, як побороти лінь, але так і не добитися помітних результатів.
Один з розповсюджених прикладів негативного внутрішнього діалогу – називати самого себе лінивим та картати за це. Щоб позбутися цієї шкідливої звички, знадобиться час, терпіння та багато роботи над собою. Зазвичай люди звертаються по допомогу до психолога, тому що самотужки виправити негативний внутрішній діалог дуже складно.
Привласнити собі свої досягнення
Частою причиною лінощів та прокрастинації є нестача похвали. Насправді всі дії кожної людини здійснюються задля отримання винагороди або уникнення покарання.
Позитивне підкріплення є більш потужним мотиватором, ніж страх перед негативними наслідками. Маючи цю інформацію, можна придумати, як побороти лінь в конкретному випадку. Можливо, людині не вистачає схвалення головної концепції всієї справи. Якщо вона сумнівається в міцності «кістяка» свого проєкту, то в неї не буде бажання витрачати енергію на реалізацію малоперспективних задач.
Ще одна поширена причина – недостатня похвала на проміжних етапах. Якщо мозок не отримує винагороду тут і зараз, йому важко зрозуміти необхідність подальших вкладень ресурсів у дану справу. Важливо знаходити способи періодично «радувати» мозок, щоб підтримувати його інтерес. Це може бути щотижневий похід у кафе після закінчення робочого тижня, або оновлення підписки на стримінговий сервіс в разі успішного завершення місяця.
Психологи радять завести звичку фіксувати свої досягнення в письмовому вигляді. Тоді людині буде легше зрозуміти, за що себе можна похвалити.
Як побороти лінь за допомогою здорового способу життя
Деякі люди навіть не здогадуються, що таке лінь, поки не збивається їх розмірений спосіб життя. Вони можуть не бачити взаємозв’язок між поганим харчуванням, порушеним режимом сну, нестачею фізичної активності та лінощами. Однак всі ці фактори дійсно важливі.
Як підвищити продуктивність за допомогою здорового способу життя:
- Їсти більше продуктів з високим вмістом білка. Це надає енергію та регулює вміст цукру в крові (грецький йогурт, мигдаль, яйця, м’ясо, тунець).
- Зменшити кількість жирної та солодкої їжі в раціоні, оскільки вона викликає стрибки рівня цукру, перевантажує травну систему і печінку.
- Додати в розпорядок дня фізичні вправи та активність (прогулянки, короткі розминки вдома, відвідування тренажерного залу, групи танців або йоги).
- Розробити свою особисту систему відпочинку та графік сну, дотримуватися гігієни сну.
- Навчитися керувати стресом (можливо, знадобиться допомога спеціаліста або навіть фармацевтичні препарати).
- Пити більше води (носити з собою пляшку з водою, встановити додаток для відстежування кількості випитої води).
- Позбавитися шкідливих звичок (попрощатися з цигарками, зменшити кількість алкоголю, визнати наявність трудоголізму та боротися з ним).
Лінь – це скоріше симптом, ніж справжня проблема. Не варто концентруватися саме на ній. Потрібно взяти її до уваги та подумати, про що вона може розказати. Інколи достатньо простого відпочинку. Однак можлива ситуація, коли пора звернутися по допомогу.