Корисні поради на кожен день


Мотивація на прибирання: де її взяти

Мотивація на прибирання де її взяти

Чистий дім радує кожного, але не всі знаходять час на те, щоб позбавити своє житло від сміття. Прибирання потребує ресурсу, і мова не тільки про фізичні сили. Люди, які змогли перетворити цей процес на науку, поділились своїми відкриттями та інсайтами. Виявляється, генеральне або повсякденне прибирання може бути веселим, надихаючим та приємним.

Чому немає сил на прибирання

Якщо від самої думки про майбутнє вигрібання мотлоху та очищення забруднених поверхонь втрачається будь-яке бажання щось робити, важливо знайти причину такої демотивації.

Частіше за все «прибирального» настрою немає через наступні обставини:

  1. Втома. Женучись за образом «ідеальної» сім’ї, можна незчутися й отримати вигорання. Фактори, які потребують додаткових сил та уваги, зазвичай достатньо вагомі. Це може бути перевантаження на роботі, перші або останні тижні навчального семестру, догляд за дітьми або хворими родичами.
  2. Нелюбов до прибирання. Людина може просто не відчувати радості від процесу. Також можливо, що це здається їй нудним, нецікавим, неприємним. Це нормально, адже всі мають різне сприйняття.
  3. Страх від масштабу. Якщо житло велике, то безлад, який в ньому утворюється природним шляхом, дійсно може налякати. Приголомшення від того, що здається непідйомною задачею, вбиває мотивацію.
  4. Відсутність системи. Іноді може здатися, що генеральне прибирання приводить до настання ще більшого хаосу в помешканні. Коли не зрозуміло, як керувати цим хаосом, дуже легко здатися ще до початку.
  5. Немає потрібного інвентарю. Старі, вицвілі ганчірки, зламані інструменти та неправильно підібрані мийні засоби роблять процес прибирання вкрай непривабливим та ускладнюють його.
  6. Відчуття, що минуле прибирання було нещодавно. Такі емоції дуже знайомі людям, які мають дітей або утримують домашніх тварин. Вже через кілька годин на чистих поверхнях з’являється нове сміття.
  7. Несправедливий розподіл обов’язків. Коли людині потрібно виконувати більше роботи з прибирання, ніж іншим членам родини, це може здатися нечесним. Так само відбувається, якщо хтось один повинен піклуватися про чистоту житла, де мешкає кілька людей.
  8. Знецінення чистоти та самого прибирання. Інколи люди вважають, що витрачати час на таку звичайну справу – це неправильний розподіл ресурсів. Для них більш цінним стало б відпрацювання подвійної зміни. Тобто тут проблема полягає в розставленні пріоритетів.

Окрім того, щоб просто відпочити та зібратися з духом, можна задіяти кілька дієвих стратегій.

Де взяти мотивацію на прибирання

Визначивши, чому зникає мотивація на прибирання в оселі, потрібно попрацювати з собою в цьому напрямі. Після перших спроб змінити свою звичну поведінку можуть бути відкати, тобто час від часу все одно буде виникати бажання відкласти чи пропустити прибирання. Але регулярне повторення нового алгоритму дій рано чи пізно принесе результат – повсякденне прибирання стане простішим, вимагатиме меншого напруження і не займатиме багато часу. Можлива навіть повна зміна відношення до такого буденного процесу. Замість роздратування він викликатиме приємне передчуття та очікування нагороди.

Змінити своє мислення

Фактично, це і є перший крок до зміни парадигми. Якщо асоціації, які пов’язані за прибиранням, дуже негативні, мозок буде захищатися від важких переживань. Це логічно, адже нікому не хочеться робити щось неприємне, розчаровуюче, безрезультатне або таке, що ніхто не помічає.

Варто спробувати подивитися на ситуацію під новим кутом. З цим може допомогти психотерапевт або хороший друг. Потрібно виписати на аркуш паперу всі плюси, які має генеральне прибирання, або найбільш проблемний вид діяльності. В ході виконання вправи можна помітити, що результат корисний для всіх. Чисте помешкання – це естетично приємний інтер’єр, захист від зараження мікробами та бактеріями, можливість швидко знайти потрібні речі та багато інших переваг.

Починати з простого

У стані сильного безладу люди інколи починають кілька процесів одночасно і намагаються бути багатозадачними. Насправді це тільки ще більше виснажує їх та затримує досягнення остаточного результату. Набагато краще працює прийом, коли повсякденне прибирання розбивається на етапи. За один етап необхідно опрацювати одну категорію справ – розібрати сухе прання, перекласти речі з валізи в шафу, посортувати брудну білизну за кольором тощо. Наступну категорію справ слід починати тільки по закінченню першої.

Також відомий прийом, коли категорією обирають не вид справ, а місце прибирання. Наприклад, можна за один раз розібрати безлад в одній шухляді.

Таким чином мозок своєчасно отримує мотивацію у вигляді дофаміну від закінченого процесу. Це сприймається, як невеличке досягнення і працювати в даному напрямі стає приємніше. Тим паче, що в діях з’являється сенс – результат очевидний.

Знайти доречний час

Прибирання може бути внесене в розпорядок дня в довільному пункті, але братися за цю роботу варто тоді, коли емоційний та фізичний ресурс найвищий.

Більшість людей відчувають підйом вранці. Звичайно ж, це не є непорушним правилом. Якщо хтось відчуває енергійність в середині дня після ситного обіду чи прогулянки, варто почати прибирати саме в цю пору.

Розробити графік та програму прибирання

Одна з найдієвіших порад полягає в тому, щоб створити чітку послідовність дій з відмітками часу, потрібного для їх виконання. Послідовні процедури через кілька тижнів стануть звичними та генеральне прибирання вже не буде таким лячним, як раніше.

Періодичність очищення речей та одягу

ПредметДіяПеріод
Постільна білизнаЗамінити, випрати1 раз на 7 днів
ПодушкиПочистити, провітрити1 раз на 3-6 місяців
МатрацПеревернути1 раз на 3 місяці
 Почистити чохол1 раз на 6 місяців
Рушники у ваннійЗамінити, випрати1 раз на 7 днів
Шарфи, шапки, рукавиціВипрати3-5 разів на сезон
КилимиВибити, почистити1 раз на рік

Відмітки часу теж мають значення – побачивши, що якась задача вимагає всього лише 15 хвилин, людина легше поставиться до початку її виконання.

Прибирати за таймером

Відомий метод організації часу – техніка Помодоро. Метод передбачає чергування роботи та відпочинку, кожен часовий відрізок має свою тривалість. Частіше за все, пропонується працювати 25-30 хвилин і відпочивати 5-10 хвилин. Наявність розкладу вносить розмірений темп в процес прибирання. Структура допомагає перетворити «хаос» на щось зрозуміле та контрольоване.

Особливо ефективною є ця техніка в разі прибирання дуже великої території. За день можна зробити кілька підходів, або розподілити блоки між різними днями протягом тижня. Якщо зосередитись на окремих категоріях завдань або працювати почергово з різними кімнатами, то за тиждень можна прибрати весь будинок.

Щоб планувати майбутню роботу було легше, можна створити список всіх завдань та роздрукувати його. Під час кожного прибирання варто звірятися зі списком та відмічати зроблене. Це знов-таки призведе до викиду дофаміну та стане додатковою мотивацією.

Прибирання як сімейна подія

Чистота і порядок в жилому просторі – це об’єктивна необхідність побуту. В таких умовах всі члени родини захищені від небезпек, пов’язаних з бактеріями та алергенами. Вони можуть проживати своє життя у зручному темпі, якщо не витрачають час на пошук загублених в домі речей. Цілком логічно, що підтримка чистоти має бути спільним обов’язком для всіх мешканців будинку чи квартири.

Батьки, які роблять всю домашню роботу самі та не залучають дітей, можуть згодом стикнутися з неприємними наслідками. Діти ризикують вирости несамостійними та інфантильними. Набагато краще змалечку залучати їх до спільної домашньої праці. На додачу до всього, колективне виконання роботи дуже зближує. Тому сімейне генеральне прибирання можна розглядати як своєрідний team building.

Діти будуть допомагати охочіше, якщо дозволити їм обирати тип завдань. Також добре працює техніка перетворення прибирання на гру. Звичайно, кожен гравець має в кінці отримати нагороду.

Навести лад в мийних засобах та інструментах

Засоби для прибирання мають велике значення для якості роботи і для настрою тих, хто її виконує. В продажу представлені найрізноманітніші рідини, порошки, гелі, піни та пасти для очищення найрізноманітніших предметів. Сучасна хімічна промисловість демонструє справжні дива на цій ниві. Хороші засоби для прибирання допоможуть легко і дуже швидко відмити багаторічний жир з духової шафи та повернуть сяяння плитці на підлозі. При цьому більшість з них є несе потенційної шкоди довкіллю та безпечна для людини.

Таку ж увагу необхідно приділити інвентарю. Завдяки правильно сформованому арсеналу ганчірок, щіток та скребків повсякденне прибирання буде займати стільки ж часу, як заварювання чаю.

Підібрати фон

В епоху інформації буває важко відволіктись від інтернету та спілкування. Можна використати прибирання як привід, щоб нарешті послухати новий альбом улюбленого гурту чи все те, на що зазвичай не вистачало часу.

Рухаючись по дому та займаючись прибиранням, можна також прослухати аудіокнигу, подкаст, лекцію по психології, мотивуючий виступ на TED або щось інше.

Пам’ятати про результат

Тримаючи фокус на майбутній чистоті та порядку, буде набагато простіше виконувати неприємну та важку роботу. Думки про охайний, чистий, гарний та безпечний дім будуть підживлювати мотивацію та зменшувати рівень стресу.

Відмовитися від перфекціонізму

Бажання зробити все ідеально знищило багато чудових ідей. Зовсім не обов’язково сортувати засоби для прибирання за алфавітом, книжки не мають стояти як під лінійку, а сувенірним статуеткам не потрібен спеціальний алгоритм розставлення. Безлад – це частина життя, а прибирання необхідне для його приборкання. Неможливо зовсім уникнути безладу, з цим треба змиритися. Будинок ніколи не буде ідеальним. Цього не варто вимагати ні від себе, ні від своїх дітей.

Зациклившись на ідеї ідеального виконання конкретного завдання, можна зануритись у прокрастинацію. Прибирання так і не буде зроблене, а безлад накопичуватиметься. Все ж, краще зробити щось задовільно, ніж не зробити взагалі.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *