Корисні поради на кожен день


Види відпочинку: які існують та як підібрати найкращий

Види відпочинку які існують та як підібрати найкращий для себе

Майже кожен список рекомендацій з покращення самопочуття включає фрази «врегулюйте графік сну» та «підберіть свій вид відпочинку». Багато хто поєднує ці поняття, але вони мають фундаментальні відмінності. Звичайно ж, сон дуже важливий для здоров’я, але він не є єдиним форматом відпочинку. В статті ми розглянемо, чому відпочинок в принципі важливий, які бувають види відпочинку, та в який спосіб можна відновити свій ресурс.

Про важливість правильного відпочинку

У вирі буденності люди можуть перестати зустрічатися з друзями, їздити в подорожі та шукати нові враження. Маючи сім’ю та роботу, а іноді навіть дві роботи, вони залишають собі єдиний вид відпочинку – сон. Але при цьому їм не вдається досягти бажаної бадьорості та активності. Навіть після міцного та хорошого сну вони швидко втомлюються, відчувають перманентну нестачу енергії та виснаження.

Лікарка, докторка медичних наук Сандра Далтон-Сміт досліджує, які бувають види відпочинку та як вони впливають на самопочуття людей. Вона відмічає, що роль рекреаційних заходів часто недооцінюється. Жертвуючи відпочинком та відновленням ресурсу, можна добитися короткочасного підвищення продуктивності, але в довгостроковій перспективі це – найкоротший шлях до вигорання.

Про важливість відпочинку також розповіла психологиня Юлія Джеджелій, яка є співзасновницею Центру КПТ в Україні. Вона дає визначення «повноцінного відпочинку». Це діяльність, яка допомагає відновити енергетичний баланс, тобто призводить до поновлення фізичних та психологічних ресурсів.

Якісний відпочинок: визначення поняття

Витрачаючи енергію, люди повинні звідкись її брати. Про справжнє відновлення можна говорити тоді, коли людина достатньо спить (за умов якісного сну) та має дозвілля. В ідеалі якісний відпочинок повинен займати 42% часу, тобто, 10 годин на день.

Що включає якісний відпочинок:

  • регулярний нічний сон протягом 7-9 годин;
  • фізична активність мінімум 30 хвилин (швидка ходьба, вправи, активні рухи);
  • взаємодія з приємними людьми, що мають такі ж цінності (друзі, колеги, родина, романтичні партнери);
  • усвідомлене харчування наодинці або в компанії близьких людей (споглядання їжі, повільне поїдання, акцентування уваги на кожному смаковому нюансі);
  • активне дозвілля, під час якого людина читає книжки, гуляє в парку або займається творчою діяльністю (рукоділля, музика, настільні ігри).

В умовах повномасштабної війни може здаватися недоречним планування відпустки або подорож мальовничими куточками країни. Але науковці АРА – Американської психологічної асоціації – сформулювали 4 аргументи «за»:

  1. Підвищення рівня задоволеності життям.
  2. Покращення фізичного самопочуття.
  3. Зниження рівня тривоги, зменшення стресу, профілактика та лікування депресії.
  4. Значне підвищення продуктивності при поверненні на роботу.

Прислухаючись до свого організму, можна одразу відзначити, коли сталося перевантаження та потрібен відпочинок. Симптоми втоми: дратівливість, низька результативність, небажання спілкуватися з людьми, відчуття перевантаження, нестача енергії для початку нового дня.

Види відпочинку

Сандра Далтон-Сміт вважає, що види відпочинку потрібно підбирати відповідно до 7 сфер життя людини. Виходячи з цього, можна виокремити і 7 видів відпочинку.

Фізичний

Його поділяють на активний та пасивний. Активний відпочинок – це заходи, пов’язані з рухом або піклуванням про тіло (йога, масаж, вправи). До пасивного відпочинку вона відносить сон або дрімання.

Розумовий

Він потрібен для того, щоб розвантажити мозок, перемкнути його на іншу діяльність, змінити ритм його роботи. Якщо людина весь час заглиблена в одну й ту ж працю, їй необхідно кожні 2 години робити перепочинок з медитацією або іншими практиками (вправи на дихання, спостерігання за пташками, піклування про рослини чи тварин). Також варто завести блокнот для виписування настирливих думок. Це полегшить засипання.

Сенсорний

Актуальний для тих, хто весь час працює в оточенні голосного шуму, телефонних розмов, галасу людських голосів або в умовах яскравого світла та мерехтливих вогнів (наприклад, працівники заводів, кол-центрів або торговельних центрів). Їм варто завести звичку протягом робочого дня заплющувати очі на кілька секунд. Також необхідно подбати про гігієну сну – відкладати гаджети за годину до сну.

Творчий

Важливий для людей, які по роду своєї діяльності генерують нові ідеї та концепти (маркетологи, СММ, дизайнери, фотографи, HR). Творчим відпочинком вважається те, що викликає захоплення, щирий подив, нові яскраві емоції. До цієї категорії належить насолода мистецтвом або радість від споглядання природи.

Емоційний

Включає вільне висловлення емоцій та почуттів, відчуття свободи від соціального тиску, можливість бути собою.

Соціальний

Спілкування з людьми, які заряджають умовну внутрішню «батарейку». Важливо мати в колі спілкування тих, хто допомагає відновлювати ресурс. Але необхідно навчитися відрізняти таких людей від тих, хто навпаки, призводить до виснаження. Іноді найближче оточення є близьким лише формально. Тоді потрібно шукати можливість позитивної соціальної взаємодії деінде. Можливо, це будуть люди з-за кордону. Користь принесуть навіть онлайн-розмови.

Духовний

Цей вид відпочинку дозволяє віднайти сенс діяльності, приносить відчуття прийняття та приналежності до чогось більшого, ніж сама людина. Він включає участь у справах релігійної громади, виконання духовних практик, волонтерську активність.

Щоб збалансувати свій побут, варто спочатку ввести в нього декілька видів активного та пасивного відпочинку. Згодом, коли нові справи стануть звичними, можна додавати інші заходи.

Види активного відпочинку

Активний відпочинок

Для енергійних людей, які бажають урізноманітнити своє життя та повернути йому смак, найкраще підходять активні види рекреаційних заходів.

Види активного відпочинку, які можна впровадити в повсякденне життя:

  • поїздки на велосипеді;
  • ігри, направлені на створення командного духу (тімбілдінг);
  • садівництво;
  • розважальні ігри в парі або команді (теніс, бадмінтон, боулінг);
  • аеробіка та спортивні танці;
  • катання на лижах та сноуборді;
  • прогулянки на природі, спостерігання за птахами та тваринами (наприклад, в контактному зоопарку);
  • катання на байдарках та човнах;
  • стрільба з лука;
  • риболовля;
  • парки розваг з канатними дорогами та різними перешкодами, які потрібно долати самотужки або в команді;
  • кінні прогулянки;
  • катання на роликах та скейтборді;
  • квести в місті або у квест-кімнатах.

Надаючи перевагу активному відпочинку, не варто забувати про безпеку. Якщо обрана розвага передбачає певні запобіжні засоби, їх не можна ігнорувати. Це значить, що потрібно завчасно купити шолом та наколінники для катання на роликах, запастись зручним взуттям для бігу, обрати ті танці, що проходять в добре вентильованих приміщеннях.

Користь від активного відпочинку

Фізичний активний відпочинок – це помірні фізичні вправи та навантаження без перенапруження. В результаті такі заходи мають приносити радість, задоволення та релаксацію. Види активного відпочинку включають величезну кількість варіантів: від досить спокійного гольфу до бігу або участі в командних іграх. Тому обрати щось, що підійде конкретній людині, досить легко.

Активний відпочинок не повинен бути напряму пов’язаним з роботою. Також він не має бути надто тяжким та виснажливим. Тобто, не треба ставати учасником змагань, бо це передбачає довгі тренування, а також включає аспект суперництва. В разі поразки людина отримає не позитивні, а скоріше негативні емоції.

Переваги активних рекреаційних заходів:

  • соціальна взаємодія – імовірніше за все людині доведеться виходити з дому та спілкуватися з іншими, принаймні з тренером;
  • особисте вдоволення – досягнення, експерименти, встановлення особистих рекордів та спостерігання за своїм прогресом позитивно впливає на самооцінку, сприяє особистісному розвитку та росту;
  • доступність – більшість видів такого відпочинку не потребують великих витрат грошей або часу. Також вони доступні для людей різного віку та гендеру;
  • підвищення фізичного здоров’я та витривалості – регулярна активність допомагає передбачити деякі хвороби серця, діабет, дегенеративні захворювання мозку;
  • позитивний вплив на психічне здоров’я – значно зменшується рівень стресу, тривога, занепокоєння. Завдяки розвагам в компанії інших людей зменшується відчуття самотності.

Окрім цього, різні види активного відпочинку стимулюють ті відділи мозку, що відповідають за навчання нового. Таким чином розвивається пам’ять, з’являються додаткові навички та уміння. Людина вчиться генерувати незвичні стратегії та методики, які пізніше може застосувати в особистому житті або трудовій діяльності.

Види пасивного відпочинку

Пасивний відпочинок

Пасивний відпочинок – це спосіб вповільнити темп життя та віднайти радість у спокійних, можливо навіть лінивих заняттях. Щоб відпочити таким чином, можна залишитись вдома. Вийде спокійний день з мінімальним рівнем стресу. Однак, якщо піти в спа-центр, зняти на вихідні номер в готелі або сходити в кінотеатр, це також буде належати до пасивного відновлення внутрішнього ресурсу.

Види пасивного відпочинку:

  • читання книг (статей, манги, графічних романів);
  • перегляд фільмів (серіалів, програм, довгих відео на Ютубі);
  • прибирання в повільному режимі (тільки якщо це приносить задоволення та відчуття завершеності);
  • пікнік на природі або на березі водойми;
  • медитація та техніки релаксації, вправи на глибоке дихання (заняття самостійно або за певною програмою чи безкоштовними відео уроками);
  • хобі, пов’язані з малорухомим видом діяльності (в’язання, шиття, вишивання, малювання, складання пазлів, гончарство, різьба по дереву, розфарбовування фігурок або розмальовок для дорослих);
  • гра в шахи, шашки, нарди або доміно.

Очевидно, пасивний відпочинок – це зазвичай час, який люди проводять на самоті. Це дозволяє підзарядити «соціальну батарейку» та повернути собі контакт з внутрішнім «я». Але спокійна діяльність сумісна з іншими також входить до переліку видів пасивного відпочинку.

Користь від пасивного відпочинку

На перший погляд, може здатися, що пасивність не приносить іншої користі окрім банального відновлення фізичних сил. Але насправді це є зміною діяльності в разі, коли в інші дні людина виконує велику кількість задач та постійно спілкується з іншими.

Види пасивного відпочинку перш за все підходять інтровертам, яким дуже важко дається робота в колективі. Іноді вони настільки виморюються, що їм важко розмовляти або знаходитись в одному приміщенні з найближчими людьми. Їхня енергія відновлюється лише тоді, коли вони перебувають наодинці з собою.

Пасивний відпочинок варто порадити тим, хто більшу частину часу знаходиться в оточенні великої кількості людей. Наприклад, працівникам соціальної сфери, вчителям, продавцям та екскурсоводам.

Однак, людям, які ведуть сидячий спосіб життя, слід чергувати види пасивного відпочинку та активну діяльність. Навіть, якщо вони краще за все відновлюються на самоті у своїй улюбленій квартирі, їм необхідно привчати себе до періодичної фізичної активності.

Зловживання пасивним дозвіллям може мати негативні наслідки:

  • звуження спектра інтересів;
  • уповільнення психомоторних реакцій;
  • погіршення стану здоров’я.

Обираючи для себе види відпочинку, можна розробити графік. Наприклад, чергувати активність та спокійні домашні заняття через вихідні. Також добре працює участь у командних видах дозвілля. Адже згодом встановлюються дружні стосунки з іншими учасниками та вибиратись з дому стає значно легше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *