Корисні поради на кожен день


Корисні хобі, які роблять нас розумнішими та щасливішими

Корисні хобі, які роблять нас розумнішими та щасливішими

Якісний відпочинок допомагає перезавантажити мозок, поповнити енергетичну батарейку та віднайти нові ресурси. Однак мало хто з сучасних людей вміє правильно відпочивати. Науковці вважають, що корисні хобі настільки ж важливі, як сон чи спілкування з друзями. Роблячи щось задля задоволення, а не за гроші, людина краще бореться зі стресом, знаходить нові креативні шляхи розв’язання задач, розширює коло цікавих знайомств.

Що таке хобі

Хобі – це загальна назва, яку використовують для позначення неробочої діяльності, розваг, справ на дозвіллі. Головними відмінностями хобі від простого відпочинку є певний азарт, зацікавленість, а також активна участь людини в цій діяльності.

Цікаві хобі можуть стосуватися колекціонування будь-яких речей, подорожей, шопінгу чи будь-яких інших справ. Також можна виділити корисні хобі. До їх числа відносять заняття, в результаті яких отримується матеріальна чи нематеріальна вигода. Приклад корисного хобі – це вивчення іноземних мов, їзда на велосипеді, заняття йогою та дихальними практиками, рукоділля тощо. Тобто, окрім задоволення в процесі здійснення цієї діяльності, людина додатково отримує результат, який можна оцінити об’єктивно.

Чому корисно мати хобі

Якщо ще кілька десятиліть тому трудоголізм вважався позитивною рисою характеру та всіляко заохочувався, то зараз психологи відносять його до залежностей. Підпадаючи під залежність від роботи, людина втрачає майже все. Парадоксально, але вона може навіть не отримувати за це гідної оплати. Саме трудоголіки голосніше за все кричать про те, що хобі займаються тільки ліниві.

Насправді ж дослідження доводять, що різноманітні види хобі значно покращують стан ментального здоров’я. До речі, завдяки можливості відволіктись та переключити увагу, люди потім стають продуктивнішими в трудовій діяльності.

Улюблена справа, не пов’язана з роботою, або пов’язана з нею лише дотично, має безліч плюсів.

Користь хобі

Переваги та користь хобі в різних аспектах життя:

Ментальне благополуччя

Пошук та встановлення емоційного балансу, зниження рівня стресу, самопізнання, самореалізація. Маючи приємну та цікаву страву, людина може відпочити морально, в неї стає менше негативних думок та переживань.

Розвиток

Нова діяльність, незнайома інформація, знайомства та інша активність допомагає утворювати нові нейронні зв’язки в мозку. Завдяки цьому розвивається інтелект, пам’ять, увага, концентрація, фантазія, просторове мислення, творчі навички. Залежно від того, який вид хобі вибрала людина, вона також може розвинути дрібну моторику, м’язи, гнучкість аналітичне мислення, здатність будувати стратегії тощо.

Соціалізація

Для ментального здоров’я людини надзвичайно велике значення має спілкування з однодумцями. Справжньої близькості та розуміння може не бути в сім’ї (адже її не обирають) та на роботі (куди ідуть задля грошей). Але хобі – цесправа виключно для задоволення. Вона дозволяє знаходити цікавих співбесідників, ділитись враженнями та досвідом з небайдужими людьми, об’єднуватись у спілки та клуби, підтримувати дійсно тісні соціальні зв’язки. Таким чином, хобі допомагає покращувати когнітивні навички, працювати в команді, вчитися домовлятися та іти на компроміси, стати більш толерантним і лояльним.

Практичне значення

Наявність хобі позитивно впливає на організаційні здібності людини. Вона може знайти свій власний спосіб упорядкування справ, розробити для себе систему тайм-менеджменту та віднайти баланс роботи і відпочинку (work-life balance). Додатковим плюсом може бути дохід від улюбленої справи – продаж готових виробів, організація платних івентів, влаштування виставки чи монетизація експертного блогу, видання книжки, платні майстер-класи, виступ на сцені чи гра в складі оркестру.

Врешті решт, саме хобі може надати життю сенс в екзистенційному аспекті. Яким би насиченим не було трудове та особисте життя людини, іноді тільки улюблена справа здатна надати тверду опору та стабільність. Досить згадати відому американку Джулію Чайлд, яка перетворила своє захоплення французькою кулінарією на професію. Фактично, вона стала інфлюенсеркою, коли ще навіть не було такого слова.

Як знайти хобі під себе

Улюблена справа може виникнути як побічний інтерес на роботі, однак нерідко хобі переростає в діло всього життя. Психологи не радять від початку планувати якийсь конкретний шлях на перспективу. Вони кажуть, що головний принцип – отримувати задоволення від процесу. Саме від процесу, а не від результату. Цим хобі відрізняється від роботи. Звичайно ж, тут не йдеться про шкідливі звички або залежності, які можуть дарувати приємні враження в моменті, але є руйнівними в довготривалій перспективі.

Щоб зрозуміти, як знайти хобі, варто навчитися прислухатися до себе. Також людина має налаштуватися на численні експерименти, дозволити собі бути спонтанною та інтуїтивною.

Кілька способів пошуку хобі

Подумати, які справи та заняття приносять справжнє задоволення.

Не потрібно сприймати хобі як шлях до отримання матеріальних цінностей чи вигоди (принаймні, на початку). Насамперед людині має бути цікаво та радісно в процесі.

Влаштувати мозковий штурм

Це можна зробити самостійно чи, можливо, залучити до цього друзів чи близьких. Головне правило мозкового штурму – абсолютно всі ідеї збираються в загальний список без критики та насміхання. Кожна думка чи натяк на думку важливі, адже справжні бажання часто бувають заховані надто глибоко в підсвідомість. Фільтрація та обдумування варіантів здійснюється, коли список буде сформовано.

Пригадати свої захоплення в дитячому віці або в школі

Напевне, було щось, що могло примусити забути про все на світі. Хтось годинами малював котиків і пташок, інша людина розбирала електронні іграшки або вишивала хрестиком. Орієнтиром можна назвати відчуття приємної втоми, яка наставала після довготривалої роботи. Цікаві хобі приносять задоволення, розслаблення або навпаки, бадьорість.

Оглянути власне оточення

Хто з людей викликає повагу та захват? Чим вони займаються, який стиль життя ведуть, які в них цінності та цілі? Можливо, варто поговорити з кимось з них, щоб побачити їхній світ зсередини. Важливо розуміти, чи можна побачене органічно вбудувати у своє життя. Хобі не передбачає кардинальних змін в побуті чи роботі. Воно має бути певним додатком.

Подумати, що завжди вдавалось робити добре?

Речі, які даються просто та швидко, нерідко знецінюються. Але ж саме в цій сфері часто проявляються вроджені здібності і таланти. Якщо людина з дитинства артистична та любить показувати сценки, можливо, їй варто подумати про вивчення акторської майстерності на дозвіллі.

Майстер-класи та гуртки

За браком ідей можна оглянути, який вибір курсів, майстер-класів та секцій є поблизу. Для тих, хто живе в маленьких містах чи селах, або має обмежені фізичні можливості, доступні численні варіанти освіти в інтернеті. Безоплатні відео на Ютубі здатні навчити будь-чому, також існує величезна кількість платних вебінарів, семінарів, курсів, клубів та інших активностей.

Не боятися виходити з горезвісної зони комфорту

Однак це потрібно робити обдумано та обережно. Вихід із зони комфорту значить, що ця зона взагалі є, і вона стала надто тісною для людини. Для мільйонів українців сьогодні немає безпечного місця у власній країні, а за відсутності безпеки немає мови про комфорт. Експериментувати та пробувати нову діяльність варто тоді, коли є впевненість у фінансовому аспекті та задоволені основні потреби.

Шукаючи нове хобі, потрібно розуміти, що воно буде займати певний час. Це значить, що якісь інші речі стануть недоступні. Наприклад, якщо людина звикла багато годин витрачати на читання і тепер хоче знайти альтернативне захоплення, вона має обмежити час на книжки. Коли здається, що вільного часу взагалі немає і урізати нічого, варто провести «інвентаризацію» свого розпорядку дня/тижня/місяця. Зазвичай, це сигнал до того, що потрібно змінювати побут. Можливо, для такої роботи знадобиться допомога психотерапевта.

Цікаві хобі, які покращують якість життя

Щоб покращити когнітивні здібності та підвищити гнучкість мозку, варто знайти відповідну активність. Прекрасним прикладом є читання або перегляд детективів. Розгадування загадок разом із героями, вишукування підказок та побудування причинно-наслідкових зав’язків розвиває логічне мислення.

Відомо, що Шерлок Холмс полюбляв метод дедукції, він робив висновки про окремі явища, ґрунтуючись на загальних поняттях про категорію, до якої ті явища відносились. Однак різні детективи можуть показати, як працюють інші методи. Наприклад, індукція – коли висновок про факти, явища, предмети робиться на основі знань про клас в цілому.

Ще один вид дозвілля, який обирають для себе мільйони людей – це складання пазлів. Розбираючись з головоломками, людина тренує свою увагу, здатність концентруватися, акуратність, терплячість. До того ж з часом напрацьовується навичка до логічного та просторового мислення.

Найпопулярніші хобі для інтровертів часто передбачають діяльність у приміщенні. Однак для тих, хто любить активний відпочинок і не проти напружити мозок, є прекрасний варіант – квест-кімнати. В цьому хобі об’єднуються одразу кілька важливих аспектів – соціальна складова, вміння орієнтуватися у просторі, тренування здатності приймати швидкі рішення, логічне мислення та багато інших.

Відеоігри

Відеоігри

Люди, які вважають відеоігри поганою звичкою та «викрадачем» часу, мають ознайомитися з результатами новітніх досліджень. Американські вчені Бавелір і Грін провели ряд експериментів на базі Рончестерського університету. Вони вивчали, як відеоігри впливають на мозок. В результаті було доведено, що гравці краще вирішують стратегічні завдання. Вони вміють тримати в пам’яті складні алгоритми та розвивають уважність.

Вчені університету Айови дослідили взаємодію людей похилого віку з комп’ютерними іграми. Їх висновки вражають – у 681 учасника значно сповільнились процеси старіння. Деякі люди змогли подовжити активну фазу життя на 7 років.

Однак не варто забувати, що надмірне захоплення онлайн-квестами може перерости в залежність. Щоб гра залишалась хобі, потрібно дотримуватись певної міри.

Читання книжок

Читання книжок

Читання – таку відповідь дає більшість людей на питання «що таке хобі?». Причин цьому досить багато, адже книжки доступні майже всім, а підібрати літературу можна на будь-який смак. Незалежно від того, що саме люди читають –  біографії, фентезі чи вступ до квантової фізики – вони отримують численну кількість переваг.

Плюси читання:

  • покращення роботи мозку;
  • зменшення стресу;
  • виникнення відчуття щастя;
  • підвищення рівня емпатії;
  • розширення словникового запасу;
  • тренування концентрації уваги;
  • загальний ріст продуктивності в роботі та повсякденному житті.

Додатковою перевагою читання є здатність протистояти «кліповому мисленню», який часто є наслідком довготривалого перегляду коротких відео.

Садівництво, догляд за рослинами

Садівництво

Садівництво передбачає різні види хобі: вирощування квітів вдома чи на відкритому ґрунті, вирощування їстівних чи декоративних культур, експерименти з доглядом і селекцією, ландшафтний дизайн, а також багато інших занять.

Експерти кажуть, що робота з рослинами має наступний вплив на людину:

  • вдосконалює навички спостережливості;
  • покращує здоров’я внаслідок зниження стресу;
  • приносить відчуття спокою, зменшує тривожність, допомагає при депресивних станах;
  • підвищує рівень креативності;
  • навчає керувати проєктами різних масштабів.

Це корисне хобі частково пов’язане з пасивним спостереженням за життєвим циклом рослин. Воно приносить радість, адже улюблені рослини приємні оку. Також садівництво дозволяє людині порадіти через свої досягнення. Якщо мова йде про їстівні овочі, фрукти або ягоди, то дуже приємно отримувати їх як нагороду за свої зусилля.

За наявності бажання та підприємницьких здібностей людина може монетизувати садівництво – продавати квіти, розсаду, паростки чи готову продукцію. Саме тому заняття, пов’язані з доглядом за рослинами – це найпопулярніші хобі.

Малювання

Малювання

В цю категорію можна включити роботу з різноманітними художніми інструментами та засобами. Живопис виконується на папері або полотні, аквареллю, масляними чи акриловими фарбами. Не слід забувати про існування пастелі, олівців, художніх маркерів, техніки «колаж» чи аплікації.

Малюючи, люди самі обирають свій стиль та предмет для зображення. Це навчає їх прислухатися до себе та не перейматися через думку оточуючих.

Однією з переваг цього хобі стає вміння придивлятися до навколишнього середовища, помічати деталі або навпаки, охоплювати цілісну картину.

Волонтерство

Волонтерство

Описуючи найпопулярніші хобі, мало хто включить в список волонтерство. Однак в дуже багато людей в Україні та інших країнах витрачають свій час та ресурси, щоб допомогти іншим. Це надзвичайно корисне хобі, яке важливе для тих, хто надає допомогу, так само як для тих, хто її отримує. Роблячи добрі справи, можна задовольнити багато своїх потреб. Самотні люди можуть відчути себе цінними та потрібними, а зневірені нерідко знаходять новий сенс у житті.

Що кажуть про користь волонтерства експерти:

  • відчуття радості від допомоги іншим;
  • знайомство з людьми, які мають такі ж цінності та цілі;
  • набуття нових навичок;
  • розширення свого кругозору.

До речі, за допомогою волонтерства можна поєднати декілька своїх хобі. Наприклад, влаштувати курси з живопису для людей з інвалідністю або продавати речі ручної роботи, щоб закупити корм для тварин у притулку.

Для благодійної діяльності підходять різні сфери, оскільки допомоги потребують люди будь-яких верств населення: від українських військових, ветеранів та переселенців до людей з інвалідністю та хворі на рак діти. Також існують окремі організації, які підтримують літніх людей та безхатніх тварин.

Вивчення іноземної мови

Вивчення іноземної мови

Окрім очевидної вигоди від знання нової мови, це заняття дозволяє покращити пам’ять та когнітивні навички. Загаломвиди хобі, пов’язані з обробкою нової інформації, сприяють підвищенню концентрації та навчають приймати ефективні рішення.

Для вивчення іноземної мови не обов’язково витрачати багато грошей і часу. Існує безліч безкоштовних курсів та уроків для початківців.

Спорт

Спорт

Ця категорія об’єднує в собі такі цікаві хобі як заняття вдома або в залі, біг на природі, танці та аеробіку, плавання в басейні чи у відкритій воді, навіть шахи та кіберспорт (деякі комп’ютерні ігри). Звичайно, це лише короткий список можливих варіантів.

Спорт корисний для тіла і розуму, він зміцнює м’язи, підвищує витривалість організму, вчить новим навичкам та розширює горизонти можливостей. Він чудово впливає на ментальне здоров’я, бувши одним з головних засобів боротьби проти депресії.

Важливо пам’ятати, що хобі не повинно бути виснажливим або надто важким.

Догляд за домашніми тваринами

Догляд за домашніми тваринами

Не даремно люди в усьому світі селять у своїх домівках різних тварин. Це чудовий спосіб дозвілля для тих, хто не знає, як знайти хобі. Наявність у квартирі, будинку чи на домашній території тварин має великий вплив на психоемоційний стан.

Власники тварин мають такі переваги:

  • в них вищий загальний рівень щастя;
  • вони завжди мають, з ким поспілкуватися (погратися, спроєктувати емоції, отримати зворотну реакцію);
  • в них розвивається співчуття;
  • такі люди більш організовані та відповідальні.

Вважається, що погладжування тварини здатне знизити артеріальний тиск.

Рукоділля

Рукоділля

Рукоділля зазвичай асоціюють з хобі для дівчат, але насправді це гендерно нейтральне заняття. Багато модельєрів-чоловіків здобули всесвітню славу. В Інстаграмі та інших соціальних мережах можна знайти безліч чоловіків, які шиють, вишивають, в’яжуть чи займаються іншим видом рукоділля.

Дане хобі для дівчат та хлопців корисне завдяки наступним чинникам:

  • напрацьовує навички багатозадачності та планування;
  • розвиває дрібну моторику;
  • відносно невисока вартість матеріалів (можна вибрати матеріали з різних цінових категорій);
  • розкриває творчі здібності;
  • допомагає розвинути навички з концентрації уваги;
  • робить мозок більш гнучким.

Досягнувши певного рівня майстерності, люди, які займаються рукоділлям, можуть вводити в свій гардероб унікальні та цікаві речі. Також дуже популярний напрямок – створення або реставрація меблів та інших предметів інтер’єру.

Кулінарія

Кулінарія

Цей вид діяльності також прийнято вважати хобі для дівчат, але його спокійно опановують тисячі самостійних та відповідальних чоловіків. Кулінарія особливо сподобається тим, хто має специфічні потреби в їжі (алергія, непереносимість певних продуктів, перехід на здорове харчування, спортивна дієта, вегетаріанство, веганство).

Переваги хобі:

  • творчість та самовираження;
  • задоволення від процесу та результату;
  • вміння планувати;
  • розвиток пам’яті (адже доводиться тримати в голові різні рецепти та дозування головних інгредієнтів);
  • широкий простір для нових вражень та експериментів;
  • збагачення культурного досвіду (знайомство з традиціями та звичаями різних народів);
  • наполегливість;
  • здатність прийняти виклик та досягти мети;
  • фантазія (коли йдеться про комбінування продуктів за власним рецептом);
  • своєрідна медитація (рутинні дії допомагають розвантажити мозок).

Нарешті, очевидна вигода – економія. Щоб їсти корисну і смачну їжу в закладах громадського харчування, знадобиться немалий бюджет. Якщо купувати лише продукти і готувати вдома, можна більш раціонально розподіляти свої кошти.

Підсумовуючи, можна сказати, що хобі бувають дуже різними, але всі вони надзвичайно корисні. Багато людей, які мають стійку психіку та міцне тіло постійно займаються улюбленою справою, хоч вони можуть навіть не знати, що таке хобі. Досить згадати тих, хто роками працює на присадибній ділянці і не хворіє на ніщо, важче за нежить. Знайти хобі до душі не важко – варто прислухатись до себе та довіритись інтуїції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *