Корисні поради на кожен день


Самореалізація: з чого почати

Самореалізація з чого розпочати

Розриваючись між нудною та нелюбою роботою, сім’єю, яку потрібно забезпечувати, та рідкими виїздами на відпочинок, багато людей починають вигоряти. Вони зазнають тяжкого тиску через вимоги та очікування, навантажені на них. Зникає почуття контролю за своїм життям. Точніше, їм починає здаватися, що це життєві обставини контролюють їх. У таких умовах самореалізація неможлива.

Щоб розкрити та реалізувати свій потенціал, необхідно спочатку підготувати ґрунт, дізнатися про свої сильні та слабкі сторони, скласти план і мати деякі корисні звички. В статті ми розглянемо, що таке самореалізація, чому виникає потреба в самореалізації та як її втілити в життя.

Що таке самореалізація

Самореалізація – це активація свого особистого потенціалу, розкриття своїх здібностей, здійснення свого призначення. Насправді цей термін має досить багато визначень, вони стосуються різних соціокультурних аспектів.

Психолог Абрахам Маслоу розробив теорію потреб, зобразивши всі потреби людини як піраміду. Самореалізація виявилася на самій вершині, однак, щоб досягти її, необхідно подбати про задоволення всіх інших потреб. Це означає, що самореалізація людини не є пріоритетом, коли є необхідність у їжі, відпочинку та медичній допомозі. Люди з фінансовими проблемами, занурені у турботи про виживання, рідко мають час та можливості для розкриття свого потенціалу.

Самореалізація людини може бути досягнута лише як результат навмисних зусиль, постановки цілей та поступового їх втілення. Важливо розуміти, що самореалізація – це не думки та емоції людини, навіть не її тіло чи розум. Це сукупність того, що людина переживає і як вона проявляє себе у світі.

Види самореалізації

Психологи говорять про три види самореалізації:

  1. Добробут – успіх, пов’язаний із соціальною сферою (розуміння та схвалення свого місця в суспільстві, певний авторитет, достатня кількість соціальних зв’язків).
  2. Професійну – досягнення у професії чи справі. Це успіх, досягнутий у галузі, де діяльність має матеріальну винагороду. Крім оплати своєї праці людина отримує також високу самооцінку, почуття гордості та причетності до досягнень підприємства.
  3. Творчу – це використання творчого потенціалу в різній діяльності. Така праця може передбачати матеріальну нагороду чи ні. Іноді єдиним результатом стає реалізація творчих ідей, сублімація енергії, моральне задоволення.

Розуміючи себе та адекватно оцінюючи свої можливості, людина має можливість повною мірою розкрити свої таланти.

Самореалізація: з чого почати

Застрягання в негативних переживаннях (стрес, страх, тривога) відбувається через надмірне захоплення невідповідними людині речами. Крім того, нескінченний «біг у колесі» може роками залишатися непоміченим через майстерне уникнення реальності. Люди за всіх часів могли знайти, куди втекти. Дехто приділяє весь свій вільний час та увагу книгам, інші стали кіноманами, треті просто нескінченно скролять стрічку соцмереж.

Щоб досягти розуміння того, що таке самореалізація, необхідно вибратися зі звичного ритму життя. Величезне значення має вивчення не тільки профільної літератури, але філософських праць.

Що потрібно для того, щоб самореалізація людини стала можливою:

  • опанувати навички самоаналізу та самоприйняття – це допоможе впізнати себе, прибрати самокритику, правильно та раціонально оцінювати свої можливості;
  • освоїти самоконтроль – необхідне управління емоціями;
  • проявляти ініціативу, бути активним – ці якості корисні в різних ситуаціях у робочому та особистому житті;
  • навчитися спілкуватися з людьми – чим краще побудована комунікація, тим більш продуктивною буде співпраця;
  • підвищувати рівень відповідальності – цей принцип допомагає навчитися брати відповідальність за власні вчинки, прийняті рішення та їх результат;
  • знайти свою мотивацію – без цього аспекту неможливо розпочати будь-яку діяльність, він є основним провідним мотивом, причиною та метою.

Оцінюючи свої переваги та недоліки, розвиваючи таланти та проявляючи потенціал, люди можуть скласти максимально реальний план досягнення конкретних цілей.

Самореалізація: особливості

Будь-який життєвий сценарій включає три етапи:

  1. Благополуччя – переважно це пошук чи створення комфортних базових умов.
  2. Успішність – на даному етапі людина підвищує свою якість життя, набуває фінансової незалежності та достатку.
  3. Реалізація – спираючись на міцний фундамент, збудований під час попередніх етапів, можна сконцентруватися на розвитку своїх здібностей, кар’єрних досягненнях і творчих проєктах.

Як і будь-яка ґрунтовна робота, процес самореалізації потребує постійних зусиль, терпіння та регулярності. Експерти рекомендують щодня приділяти цьому хоча б трохи часу. Важливо, щоб процес став рутиною. Починаючи збирати інформацію про те, що таке самореалізація, люди можуть отримувати різну (іноді навіть суперечливу інформацію) з окремих джерел. Щоб уникнути перевантаження і не вигоріти, можна використовувати будь-яку техніку релаксації. Це може бути медитація, вона показує надзвичайну ефективність у боротьбі зі стресом.

Самореалізація: що може перешкодити

Якщо самореалізація – це втілення стабільної самооцінки, впевненості у своїх силах, дисципліни та творчої свободи, то протилежні якості є головними перешкодами в її досягненні.

Що може перешкодити на шляху самовдосконалення:

  • невпевненість у собі та своїх силах – що нижча самооцінка, тим менше людина вірить у свій успіх, вона вважає свій потенціал не вартим уваги;
  • прокрастинація – один із головних ворогів успішної людини. Її слід відрізняти від лінощів і не намагатися подолати силою волі. Тільки старанна глибока робота над собою допоможе впоратися з цією перешкодою;
  • самосаботаж – поведінка, за якої людина виконує дії, які завдають їй шкоду. З цією проблемою також дуже складно впоратися без допомоги, найкраще її вирішує комплексна особиста терапія;
  • тривожність, занепокоєння – це прояв страху, що своєю чергою є наслідком численних негативних сценаріїв, які програються у свідомості людини.

Багато експертів з особистого розвитку рекомендують насамперед звернути увагу на ті сфери діяльності, в яких людина вже має успіхи. Те, що в неї виходить найкраще, швидше за все, і є потенційною базою для самовдосконалення. Розуміючи, що таке самореалізація, можна скласти план її досягнення. Однак не варто забувати, що це не кінцева точка, а шлях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *