Корисні поради на кожен день


Ландшафтний дизайн своїми руками: поради

Ландшафтний дизайн своїми руками поради

Досі вважаєте, що ландшафтний дизайн мають виконувати лише дизайнери? Але ж дизайнери – це творці, а творці – це ті, хто хоч щось створив. Тому варто почати творити самостійно. Якщо досвіду небагато, за амбіційні проєкти краще поки не братися. Можна втілити кілька простих ідей і подивитися, що з того вийде. В цій статті ми розглянемо, що таке ландшафтний дизайн, які стилі ландшафтного дизайну існують та як реалізувати певні ідеї с декору присадибної ділянки.

Що таке ландшафтний дизайн

Ландшафтний дизайн – це суміш мистецтва та науки, яка допомагає облаштовувати стильні садово-паркові композиції. Це планування та реалізація окремих заходів або цілого комплексу проєктів. Завдяки певним принципам та правилам, ландшафтний дизайн допомагає структурувати діяльність, пов’язану з облаштуванням земельної ділянки. Експерти цієї галузі розробили спеціальні алгоритми та схеми, щоб спростити виконання різноманітних задач.

Розуміючи, що таке ландшафтний дизайн, можна досягти будь-яких цілей:

  • створити зелену зону з квітучих чи вічнозелених рослин;
  • прибрати з території все зайве та візуально розширити простір;
  • надати двору затишок, затінити його або відгородити від вулиці;
  • розділити простір на зони.

Сучасний ландшафтний дизайн включає багато елементів: газони та клумби, альпійські гірки, освітлювальні прилади та системи поливу, штучні водойми, декоративні елементи, малі архітектурні форми (гойдалки, альтанки, містки, скульптури).

Прості домашні клумби та сади можна будувати, керуючись інтуїцією та власним баченням, хоча досвідчений дизайнер зможе перетворити на виріб мистецтва будь-яку ділянку. Однак, чим більша територія, тим складніше її впорядкувати. В такому разі дизайнеру не обійтись без знань у сфері рослинництва та ботаніки, архітектури, будівництва та проєктування. Іноді на додачу до цього набору потрібно застосовувати відомості з історії, філософії або навіть езотерики.

Стилі ландшафтного дизайну

Логічно, що ландшафтний дизайн – це вид діяльності, який виник досить давно. Люди в усі часи прагнули прикрасити простір навколо себе приємними оку та корисними рослинами.

Спершу в галузі панували такі стилі як класичний, пейзажний, кантрі, мавританський та китайський. Пізніше сформувались сучасні стилі ландшафтного дизайну: модерн, постмодернізм, хай-тек, мінімалізм, натургарден.

Класичний стиль

Його можна побачити в історичних фільмах, наприклад, у французьких. Сади Версалю спроєктовані саме в класичному стилі. Особливість «класики» в наявності чіткої структури – обов’язково є головна ось або центр симетрії. В списку впізнаваних елементів охайно підстрижені живі огорожі, топіарні форми різних видів, а також прямі доріжки.

Рекомендовані рослини:

  • для формування огорож і топіарних форм підходять самшити, липа, куляста туя, пірамідальна тополя, клен, пірамідальний ялівець, бузок, спіреї, жасмин;
  • квітучі рослини мають бути м’яких відтінків (троянди, бегонії, сальвії).

Найчастіше професіонали використовують класичний ландшафтний дизайн як засіб організації великих територій (понад 15 соток). Між елементами має бути досить багато простору. На компактних подвір’ях класичний ландшафт неможливий. Не випадково його зазвичай обирають для оздоблення заміських маєтків та парків.

Можливий додатковий декор:

  • металеві лави;
  • колони класичних обрисів;
  • великі кам’яні кулі;
  • скульптури в античному стилі.

Центральним елементом часто стає фонтан.

Пейзажний стиль

Пейзажний стиль ландшафтного дизайну – це місцина, в якій майже непомітно втручання людини. Плануючи оздоблення території в даному стилі, дизайнери максимально підлаштовуються під особливості конкретної ділянки. Вони намагаються зробити так, щоб ландшафт імітував незайману природу.

Характерні ознаки:

  • плавні обриси клумб;
  • довільні доріжки без чітких форм та кутів;
  • кущі та дерева мають природну форму, їх майже не обрізають;
  • відсутність ділянок з відкритим ґрунтом, каміння, цегли чи тротуарної плитки;
  • велика кількість зелені, навіть стіни будинків можуть бути вкриті в’юнкими рослинами.

Пейзажний стиль виник у Великій Британії, тому він так нагадує англійський стиль. В ньому переважає вертикальне озеленення, дуже активно використовуються багаторічні рослини, які висаджують ярусами. Якщо є водойми, їх оформлюють в природному вигляді – нерівні контури, наявність водних рослин (водяних лілій, німфей, латаття та інших).

В Україні парки в пейзажному стилі – це Софіївка та Олександрія.

Стиль Кантрі

Сільські стилі ландшафтного дизайну надзвичайно популярні в усьому світі. Попри масштабний розвиток галузі та появу нових стилів, сільський стиль досі один з найпопулярніших. Його шанувальники часто обирають підстиль кантрі.

Характерні риси даного стилю:

  1. Відсутність чітких ліній та форм.
  2. Доріжки мають довільний силует (немає розлініяних газонів та ідеальної геометрії).
  3. Кольори можуть будь-якими – строкатими яскравими.
  4. Декоративні елементи частіше за все виконані з дерева.
  5. Якщо є газон, то він має природний вигляд.
  6. Водойми – природні ставки або колодязі старовинного дизайну.
  7. Для вертикального озеленення застосовуються досить прості рослини, що не потребують особливого догляду.
  8. Присутні овочеві клумби або город.

Для оздоблення території використовується реквізит, який нагадує про сільський побут – колеса від возів, дерев’яні діжки та годівниці для птахів, парканчики з дощок або тини, керамічні горщики, коромисла, солом’яні опудала. Підбираючи садові меблі, зазвичай віддають перевагу плетеним виробам із лози.

Китайський та японський стиль

Ландшафтний дизайн двора в східному стилі (китайський або японський) не може обійтися без джерела води. Важливим елементом є також каміння. Воно може утворювати цілий кам’яний сад з мінімальною кількістю рослин.

Характерні особливості:

  • асиметрія майже в усіх формах;
  • доріжки сформовані з окремих кам’яних плит з розривами або з суцільних кам’яних брил. Також часто використовується комбіноване мощення;
  • стримана колірна гама – сірий, зелений, коричневий, білий. Наявність напівтонів, плавних переходів кольорів;
  • рослини – сосна, ялівець, туя, ялина, кипарисовик, вишня, слива, декоративна яблуня, клен;
  • кущі та чагарники – рододендрон, японська спірея та айва, форзиція;
  • квіти – хоста, злаки, осока.

Японський стиль ландшафтного дизайну зазвичай передбачає дерев’яні або кам’яні містки, перекинуті через водойми або сухі струмки.

Стиль хай-тек (мінімалізм)

Простий та візуально не перевантажений сучасний ландшафтний дизайн відрізняється зрозумілими геометричними формами, функціональністю, легкістю і зручністю в догляді.

Частіше за все використовують наступні матеріали:

  • скло;
  • метал;
  • бетон;
  • якісний пластик;
  • каміння.

Загальна кольорова гама має бути витримана в приглушених, спокійних відтінках – сірий, чорний, зелений, коричневий, блакитний, фіолетовий. Ландшафтний дизайн двора в стилі хай тек передбачає кілька яскравих деталей-акцентів. Це можуть бути кольорові червоні, оранжеві, жовті, сині клумби, дерев’яні вироби.

Варіанти оздоблення:

  • бетонні стовпчики;
  • об’ємні кам’яні скульптури;
  • скляні додатки до клумб;
  • куби та кулі з кераміки;
  • кольоровий гравій;
  • дзеркальна плитка;
  • абстрактні фігури;
  • металеві контейнери-квітники.

Дуже часто в сучасний ландшафт вводять водойми. Це може бути один великий ставок або водойми, об’єднані в групи. Їх форма суворо геометрична – переважно квадрат, круг або овал.

Рослини:

  • декоративно-листяні;
  • квітучі – іриси, лілейники, космеї, настурції, жоржини;
  • злаки;
  • низькорослі чагарники.

Іноді в стиль хай тек додають овочеві культури: томати, гарбузи, кукурудзу.

Ландшафтний дизайн своїми руками: поради

Якщо є час, бажання та можливість займатися озелененням своєї території самостійно, то варто спершу дізнатися про технологію і порядок виконання робіт.

Ландшафтний дизайн своїми руками починається з визначення бажаного стилю. Також неодмінно потрібно прибрати безлад на ділянці. Обов’язковий етап – вимірювання території. Неможливо розробити хороший план без розуміння масштабу. Можливо, варто залучити спеціаліста, який надасть поверхневу консультацію. Базова професійна інформація, адаптована під конкретний двір, буде надзвичайно корисною і допоможе направити думки садовода-початківця в конкретному напрямку.

Ідеї ландшафтного дизайну можуть приходити поступово, тому не варто намагатися одразу оформити всю територію. Експерти кажуть, що для остаточного формування зовнішнього вигляду саду або присадибної ділянки потрібно кілька років. Можливо, за цей час доведеться дещо змінити перші наміри. До цього варто бути готовим.

Як спроєктувати та реалізувати дизайн території:

  1. Скласти короткий список найнеобхідніших речей. Першими в списку мають бути вказані головні елементи, які дійсно подобаються власнику ділянки і щодо яких немає жодних вагань. Перелік може бути коротким, але це вже база, на яку будуть нашаровуватись інші доповнення.
  2. Прописати головний план. Щоб зробити це, варто подумати про майбутнє використання кожної зони. Даний етап необхідний, щоб уникнути вартісних помилок. Наприклад, якщо з’явиться бажання робити зону для барбекю, то потрібно буде дотримуватись певних правил пожежної безпеки. Якщо згодом захочеться будувати альтанку, для неї знадобиться фундамент. Краще за все починати планування з «будівельних блоків». В цьому сенсі варто розглядати ландшафтний дизайн як засіб організації свого простору. Про декор поки що не йдеться.
  3. Спланувати бюджет. Коли вже є розуміння того, що потрібно буде купувати, можна скласти перший кошторис.
  4. Розмітити, які рослини будуть присутні на ділянці і де вони мають бути розміщені. На даному моменті побудови плану потрібно визначити: місцеположення грядок та джерел поливу, зону відпочинку, доріжки, водойми, декоративні елементи (садові скульптури, вази, фонтани тощо).

Розглядаючи різні ідеї ландшафтного дизайну, бажано органічно вбудовувати їх в стиль дому. Якщо будинок та його інтер’єри виконанні в стилі кантрі, сад зі східним вайбом буде геть недоречним. Однак, це лише порада. Кожен воліє обирати сам і самостійно формувати простір навколо себе.

Основні принципи ландшафтного дизайну

Людям, які далекі від садівництва, може бути складно компонувати різні види рослин. Основний принцип ландшафтного дизайну – врахувати потребу сусідніх рослин у воді, сонячному світлі та тіні, складі ґрунту, схильність до розростання, агресивність (наприклад, чи буде одна рослина оплітати іншу).

Можна сформулювати ще один основний принцип ландшафтного дизайну – потрібно вміти бачити загальну картину, яка складеться в результаті реалізації всіх ідей і планів.

Насправді експерти визначають близько шести головних засад, на яких будується робота ландшафтного дизайнера:

  1. Баланс – це непроста задача для новачка, через те, що досягнення балансу вимагає певного досвіду та «надивленості». Баланс поділяється на симетричний та асиметричний. Рівновага досягається тоді, коли елементи по різні сторони уявної центральної осі є рівними за умовною вагою.
  2. Колір – кольори допомагають надати ландшафту об’єму, тривимірної структури. Теплі відтінки візуально наближають об’єкти до спостерігача, а холодні навпаки, віддаляють.
  3. Єдність – передбачає наявність повторюваних елементів, тобто дизайн має бути послідовним.
  4. Перехід – необхідний для плавної зміни експозиції, це поступова зміна розміру рослин чи їх кольорової гами. Перехід також виконується за допомогою текстури кори, каміння, форми листя, розміру елементів.
  5. Лінія – один з ключових інструментів ландшафтного дизайну, її використовують буквально скрізь.
  6. Повторення – цей принцип невіддільний від пункту «Єдність». Він передбачає необхідність повторення певних елементів у заданому дизайнером ритмі.

Звичайно ж, не можна розуміти всі ці принципи занадто буквально. Кожен з них важливий, вони формують ландшафтний дизайн як діяльність. Однак набагато важливішим є прояв індивідуальності дизайнера, його задуму, ідеї та намірів.

Джерела: www.architecturaldigest.com, www.bhg.com/gardening, www.southernliving.com

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *