Корисні поради на кожен день


Як знайти своє покликання та що робити потім

Як знайти своє покликання та що робити потім

Дехто навіть у досить зрілому віці не здатен чітко відповісти на питання «ким я хочу бути, коли виросту». Життєвий шлях часто обирається похапцем, без належних роздумів та аналізу. Не дивно, що через кілька років робота стає ненависною. Саме тому пошук покликання актуальний для представників різних поколінь, а не тільки для молодих людей. В цій статті ми розглянемо, що таке покликання, чому воно важливо, як знайти своє покликання та що з цими знаннями варто роботи далі.

Що таке покликання

Покликання – це сильний потяг, бажання або почуття обов’язку, яке спонукає людину виконувати певну роботу. Саме таке визначення слова дає оксфордський словник.

Дане поняття часто поєднують з якимось сакральним езотеричним змістом, наче його посилають або призначають якісь вищі сили. Однак сучасні психологи та коучі схильні вважати, що покликання – це модель, яку будує підсвідомість людини. Це значить, що немає завчасно визначеного плану на життя, який треба відшукати чи розшифрувати. Скоріше, покликання – це те, що необхідно відкрити в собі, віднайти, усвідомити. Воно доступне тим, хто працює над собою, знайомиться з власними бажаннями та потребами, будує свої цінності, формує принципи.

Покликання не завжди реалізується в професійній діяльності. Воно цілком може проявлятись в хобі, стосунках, волонтерстві, благодійності. Фактично, покликання – цезаняття, під час якого час стає непомітним. Коли людина поринає в таку справу, вона забуває про весь навколишній світ, їй не потрібно шукати додаткову мотивацію чи підбадьорювати себе, їй цікаво, немає нудьги. Стимул до своєї роботи за покликанням людина відчуває зсередини.

Як знайти своє покликання

Справжні щасливчики вже з дитячих чи юнацьких років чітко розуміють, ким хочуть працювати в майбутньому. Це може бути косметологія, медицина, будівництво чи будь-що інше. Вони просто знають і все. Зазвичай, такі люди присвячують своїй справі все життя і цілком задоволені цим.

Також є категорія людей, які знають, чого б їм хотілось, але не можуть займатись цією справою з різних причин.

Всі інші гадки не мають, в чому їхнє покликання. На думку психологів, це вважається нормальним. Щоб бути щасливим, зовсім не обов’язково мати справу всього життя. Це нормально – не відчувати потягу до певної кар’єри чи діяльності.

Як зрозуміти, до чого лежить душа

Досвідчений психолог або кваліфікований коуч можуть підказати, як знайти своє покликання, не витрачаючи на цей процес усе життя. Велике значення має індивідуальна допомога, адже вона концентрується на особливостях конкретної людини.

Також існують поради для самодопомоги:

  • подумати про теперішнє замість того, щоб надмірно перейматись майбутнім;
  • «приміряти» на себе різні види зайнятості, хобі, роботу, дозвілля;
  • приділити увагу дивним, на перший погляд, варіантам;
  • шукати нерозв’язані проблеми навколо, над якими можна було б попрацювати;
  • мати на увазі, що життя не обов’язково буде йти за планом, допускати можливість зміни курсу;
  • зробити все можливе, щоб іти власним шляхом, а не нав’язаною кимось дорогою;
  • інтегрувати свої навички в незвичні та нові сфери діяльності, це допоможе знайти свіжі рішення та створити щось креативне;
  • спілкуватися з людьми, які по-справжньому подобаються;
  • дозволити собі помилятися та змінювати думку;
  • не імітувати шлях інших людей, бездумне слідкування за чужою мрією не допоможе знайти відповідь на питання «як знайти своє покликання?».

Наостанок варто зазначити, що не варто шукати один-єдиний правильний шлях. Ідеального способу реалізувати себе не існує, в кожного є цілий набір життєздатних варіантів.

Науковий підхід

Люди, які віддають перевагу науковому підходу, можуть використати надбання сучасних технологій. Тест особистості Маєрс-Брігс (МВТІ) дозволяє доволі влучно визначити вподобання та схильності людини. Потрібно відповісти на 60 запитань, відповідь буде дана у вигляді шкали:

  1. Орієнтація свідомості – Е (екстраверт, зовнішні обставини) або І (інтроверт, внутрішні переживання).
  2. Орієнтація в ситуації – S (сенсорика, тобто зважання на факти та досвід) або N (інтуїція, інтуїтивні дії).
  3. База в прийнятті рішень – T (мислення та логіка, раціональний аналіз) або F (почуття і мораль, прийняття емоційних рішень).
  4. Метод формування рішень – J (судження та раціональність, планування та порядок) або P (імпровізація, ірраціональність, гнучкість, дія за обставинами).

В результаті проходження тесту буде визначено один з 16 типів особистості. Для прикладу – якщо людина віддає перевагу екстремальному спорту, готова до ризику, прагне досягти контролю та володіє лідерськими якостями, вона може мати тип особистості «керівник/підприємець». Але це всього 1-3% людей. Більшість належить до типу «виконавець-захисник».

Погляд в минуле: що завжди приносило радість?

Експерти радять одну просту вправу тим, хто не знає, як знайти своє покликання та самореалізуватися. Можна звернутися думками до свого дитинства або підліткового віку та згадати, яке заняття приносило задоволення. Відповідь може бути неочевидною, адже дорослі зазвичай дітей скеровують у їхніх інтересах та активностях (іноді навіть всупереч їхньому бажанню). Орієнтуватися можна на відчуття радості, загубленості в часі, бажання робити щось нескінченно. Цікава інформація може бути прихована в попередніх роботах, навіть якщо працевлаштування було неофіційним і короткостроковим.

Варто пригадати всі свої вдалі проєкти:

  • роботу онлайн чи офлайн, на повний чи скорочений робочий день;
  • літні підробітки;
  • стажування;
  • побічні проєкти (аутсорсинг, робота для друзів);
  • громадську діяльність;
  • благодійність та неоплачувані проєкти;
  • хобі та дозвілля;
  • робота або діяльність, яка була здійснена в подорожі.

Краще за все працювати зі спогадами в письмовому форматі. Записуючи своє минулі проєкти, варто ставити відмітки біля кожного пункту. Потрібно описати свої емоції та враження. Усвідомити своє покликання буде легше, якщо окреслиться коло речей, які приносять натхнення, зацікавленість, приємне хвилювання, відчуття повноти життя, енергійність.

Мозковий штурм

Іноді зашореність мислення заважає побачити нові перспективи у звичних буденних речах. Тому варто влаштувати мозковий штурм для генерування нових, свіжих ідей. Таку роботу краще проводити з кількома довіреними людьми.

Список питань для мозкового штурму:

  1. Що б хотілося робити, якби не потрібно було заробляти на прожиття?
  2. Що б довелося робити, якби грошей було обмаль?
  3. Що дозволяє відчувати щастя (заняття, діяльність)?

До кожного питання потрібно написати не менше 5 відповідей. Дуже важливо звертати увагу на відповіді інших людей, адже їм може бути видніше, яка саме діяльність викликає приємну реакцію друга.

Як знайти своє покликання в роботі

Трудова діяльність – це надважлива сфера в житті більшості людей. Дуже рідко трапляється так, що перше місце роботи стає постійним і єдиним. Зазвичай люди змінюють роботодавців, компанії, навіть рід занять.

Як зрозуміти, що потенціал реалізується не на повну силу:

  • є враження, що можна зробити більше, краще, якісніше, креативніше;
  • відчуття своєї неважливості;
  • думки про те, що ця робота безглузда і не має сенсу для людини;
  • враження, що життя проходить повз;
  • дні стають однаковими, тижні пролітають непомітно, відчуття глухого кута;
  • немає мотивації вставати вранці, нелюбов до понеділка чи початку зміни;
  • навіть при хороших результатах немає відчуття радості;
  • життя в енергоощадному режимі, шкода витрачати сили на роботу.

Звичайно, що в таких умовах не йдеться про якийсь розвиток та перспективи. Коли людина мріє про вихідні, вона не буде старатися виконувати свої обов’язки якнайкраще. Однак думки про зміну роботи можуть бути лякаючими та тривожними. Якщо не провести ґрунтовні дослідження і не знайти своє призначення, нове місце буде практично таким же нещасливим.

Як усвідомити своє покликання

Щоб усвідомити своє покликання, можна виконати наступні 3 кроки:

Вивчити власні інтереси

Люди, які знайшли свій справжній інтерес, порівнюють його з внутрішнім вбудованим магнітом. На нього притягується інформація, ресурси, допомога інших, а також інші важливі речі. Покликання завжди поєднане зі щирим інтересом. Однак потрібно навчитися помічати, що саме притягує увагу, що викликає захват і позитивні емоції, від якої діяльності неможливо втомитися. Все це ознаки справжнього інтересу.

Знати свої сильні сторони

Насправді розуміння своїх переваг корисне не тільки для пошуку покликання. Однак в даному розрізі це важливо, тому що зазвичай люди схильні до тієї або іншої діяльності. Набагато раціональніше сконцентруватись на тому, що дається просто, без зайвих зусиль, природно і відносно легко. Це не значить, що навчання або тренування не потрібні. Просто не варто намагатись битись з надважкими задачами, якщо є легший і приємніший шлях.

Розкрити персональні цінності

Цінності є у всіх, але інколи вони прививаються людині штучно (сім’я, школа, оточення, культурний та соціальний контекст). Однак, якщо не знати своїх особистих, природніх цінностей, не варто й починати шукати відповідь на питання «що таке покликання?». Знаходячи свої цінності, людина розуміє, хто вона така. Звичайно, що після таких інсайдів їй буде набагато легше визначити, яка робота їй підходить найкраще. Цінності генерують потужну внутрішню мотивацію.

Як знайти «роботу мрії»

Після підготовчого етапу можна серйозно взятися за пошук оптимальної сфери діяльності.

Експерти радять письмово зробити наступні вправи:

  1. Скласти список професій, які спадають на думку. Варто намагатися згадати якнайбільше назв, адже «саме тією» може виявитися будь-яка.
  2. Оцініть кожну з них за 10-бальною системою. 1 бал – не викликає ніяких приємних емоцій, 10 балів – зацікавленість, азарт, ентузіазм, радість тощо.
  3. Провести розвідку в тих сферах, які отримали найвищий бал. Під розвідкою мається на увазі збір інформації, консультація з представниками професій, пошук тематичних блогів та Ютуб каналів, а також інші доступні заходи.

Є альтернативний метод пошуку ідеальної роботи. Усвідомити своє покликання можна, орієнтуючись не на конкретні професії, а на сутність роботи.

Приклади діяльності, яка може викликати внутрішній відгук:

  • організація речей та простору;
  • сприяння змінам, участь в оновленні та переформатуванні;
  • аналіз інформації;
  • турбота про людей, рослини чи тварин;
  • дослідження явищ, процесів та предметів;
  • розвиток відносин;
  • створення речей;
  • слухання;
  • керівництво людьми;
  • приносити радість;
  • надавати підтримку;
  • участь у спільній діяльності;
  • розв’язання конфліктів;
  • лагодити речі;
  • створення зв’язків, модерація;
  • викладання, вчителювання;
  • проєктування;
  • виконання завдань та розпоряджень;
  • створення структури.

Можна повісити цей список вдома на видноті, щоб він частіше попадався на очі. Це буде стимулювати роботу мозку і прискорить розв’язання питання.

Що робити після того, як знайшов своє покликання

Пошук свого покликання може займати досить багато часу та потребує немало зусиль. Однак, що робити, коли воно знайдене?

Перш за все не варто спішити та похапцем приймати якісь рішення. Краще за все взяти паузу та дати собі звикнути до змін. Усвідомити своє покликання може бути страшно, адже часто це така діяльність, до якої людина не ставилася серйозно.

Ще одна порада: набратися сміливості. Вона знадобиться, коли доведеться пробивати собі шлях в новій професії або під час розробки нового курсу вже існуючого бізнесу.

Якщо заплановані життєві чи кар’єрні зміни зачеплять інших людей, варто двічі подумати, як зробити перехід максимально екологічним. Можливо, знадобляться професійні консультації, які допоможуть знайти оптимальний варіант дій. Не треба бояться звертатись до психотерапевтів, коучів або НR-спеціалістів.

На останок відмітимо, що немає конкретного віку, до якого обов’язково потрібно визначитися зі справою всього життя. Деякі люди починають вдаватися до питання того, як знайти своє покликання, вже в пенсійному віці. До речі, в них є певна перевага перед молодими – свобода від очікувань, менше обов’язків та соціальних якорів, що могли б їх гальмувати. Покликання не має терміну придатності, то ж шукати його можна протягом всього життя.

Джерела: www.betterup.com, thecoachspace.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *