Корисні поради на кожен день


Де шукати натхнення у повсякденному житті: поради

Де шукати натхнення

Радість, відчуття «потоку», енергійності та азарту – це те, що заведено асоціювати з поняттям «натхнення». Здатність знаходити своє натхнення важлива як для ілюстратора, так й для умовного програміста. В такому стані легше генерувати нові ідеї, знаходити рішення важливих завдань, влаштовувати особисте життя. Щоб створити чи стимулювати натхнення, можна залучити кілька дієвих способів.

Що таке натхнення

Натхнення – це специфічний стан людини, який супроводжується піднесенням, приливом енергії та підвищенням ефективності. Ті, хто його переживав, розповідають про цілий ряд глибоких та приємних емоцій. Вони відмічають, що їхній мозок міг легко обробляти велику кількість образів та думок. Також цей стан може викликати ясність та спокій, наче людина точно знає, що їй робити далі. Однак в деяких людей замість спокійної розважливості підвищується тривожність. Тоді їм важко впоратись з новими ідеями та візуальними образами.

Зазвичай натхнення викликає таке явище як осяяння, інсайт, проблиск – раптове розуміння того, як потрібно діяти в конкретній ситуації. Попри те, що може здатися, наче осяяння прийшло саме собою, йому передують певні події. Коли людина відчуває натхнення, це означає, що її мозок вже обробив весь обсяг інформації, який було в нього закладено, та згенерував рішення.

Науковці виділяють два типи тригерів натхнення:

  1. Інтрапсихічні – вони виникають в голові людини. Такі тригери можуть становити собою зв’язок між уже відомими людині поняттями. Наприклад, хімік Август Кекуле зрозумів, як влаштоване бензольне кільце, коли йому наснилась змія, що поїдає власний хвіст.
  2. Середовищні – тригери, які встановлюють зв’язок між предметами та явищами зовнішнього світу та вже знайомими людині речами. Тут можна згадати Ісаака Ньютона, який винайшов закон всесвітнього тяжіння, коли побачив падіння яблука.

Джерело натхнення можна шукати будь-де, адже важко передбачити, яка саме картинка, звук чи запах стане поштовхом до появи нових ідей. Заведено вважати, що більшість людей входять в натхненний стан під час прослуховування музики або споглядання краси. Тобто, натхнення викликають речі, створені талановитими людьми. Натомість дуже популярна сучасна тенденція закликає шукає прекрасне в природі, спогляданні, спілкуванні з тваринами та догляді за рослинами.

Як натхнення впливає на ментальний стан

Спостерігаючи за людиною, яка віднайшла джерело натхнення, можна помітити певні зовнішні прояви. Це активні рухи та жести, енергійність та експресія, радісний або сконцентрований вираз обличчя.

Однак всередині самої людини проходять не менш цікаві процеси. Вона відчуває емоційний підйом, радість та щастя, передчуття чогось прекрасного. Одночасно з цим можуть спостерігатися такі ефекти як:

  • сильніше, ніж зазвичай розумове напруження;
  • швидка втомлюваність або навпаки, відсутність втоми протягом довгого часу;
  • надмірна сконцентрованість на певному предметі чи діяльності;
  • забудькуватість, зниження когнітивних навичок, втрата цікавості до всього, що не пов’язано з новими ідеями;
  • порушення відчуття плинності часу (людина може проводити за роботою години, забуваючи поїсти та поспати. При чому їй здається, що пройшло набагато менше часу).

Очевидно, що натхнення – це досить приємний стан, та без належного контролю він може спричинити людині шкоду. Саме тому великі митці наполягали на поєднанні натхнення з дисципліною, розпорядком та наполегливою працею. Томас Едісон якось озвучив свою думку про те, що таке натхнення. Він сказав, що це лише поштовх та додаткова мотивація до роботи.

Сам по собі піднесений стан не здатен замінити освіту, а також щоденну, буденну і часом нудну працю. Якщо людина не знатиме, як втілити свою чудову ідею, від неї нікому не буде користі.

Важливо зазначити, що деяким людям важче справлятися з сильними емоціями та неврівноваженими станами. Якщо їх осяяло, їм складно контролювати час та «перемикатися» між різними видами діяльності. Вони можуть бути схильні до тривожності. В такому разі, їм буде важко виконувати якусь розмірену та нудну роботу, необхідну для втілення нових ідей. Ще одна небезпека криється в різкому зниженні продуктивності по закінченні натхненного періоду. Це може дещо нагадувати прояв біполярного розладу: стадія манії змінюється депресивною фазою.

Коли подібні стани заважають соціалізації чи звичайному життю, це свідчить про те, що потрібно звернутися по допомогу. Грамотна психотерапія зможе врегулювати та збалансувати перебіг натхненного стану в майбутньому.

Якщо творче натхнення відсутнє протягом тривалого часу, це може бути симптомом депресії, гормональних порушень чи надмірного рівня стресу. В такому разі також потрібно звернутися до медичної установи, зробити чек-ап організму, проконсультуватися з психотерапевтом.

Де шукати натхнення: поради

Багато хто вважає, ніби натхнення приходить непередбачувано та раптово. На їхню думку, від людини цей процес не залежить, тому потрібно тільки чекати, поки все станеться саме по собі. Однак дуже часто натхнення стає наслідком послідовної роботи. Це фінальна стадія обробки інформації, коли мозок видає людині результати у вигляді образів, ідей та задумів.

Необхідно розуміти, що жоден з двох шляхів не можна доводити до абсурду. Лежачи на дивані та не маючи фахової освіти й досвіду, неможливо придумати дизайн архітектурного об’єкта. Водночас постійний перегляд референсів та безперестанне навчання навряд чи допоможуть прикликати творче натхнення.

Експерти з мотивації та психологи дають свої рекомендації щодо пошуку цього омріяного та жаданого стану.

Вести книгу чи журнал

Інколи люди очікують, що хвиля творчого натхнення накриє їх з головою і тоді можна буде почати по-справжньому працювати. Для когось це дійсно актуально, та частіше натхнення приходить короткими спалахами. Щоб не втратити ідеї, які виникають під час таких спалахів, варто їх фіксувати. Потім можна повернутися до записів та використати відокремлені часточки, як «хлібні крихти» на шляху до великого проєкту. Як саме фіксувати свої напрацювання, кожен обирає для себе сам.

Найкращі способи:

  • записувати ідеї та думки словами в книгу, журнал, зошит чи блокнот – такий прийом підійде тим, хто любить працювати зі словами, вміє та любить формулювати думки;
  • робити замальовки та ескізи – цей спосіб знадобиться візуалам, а також людям, які створюють матеріальні предмети чи ілюстрації;
  • створити колаж із різних матеріалів (вирізок з газет, журналів, листівок), дрібних предметів, красивих стрічок чи декору – колаж зможе зробити навіть той, хто не має ніякого хисту до образотворчого мистецтва. Однак це потужний інструмент для візуалізації, адже відомо, що мозок швидше за все реагує на картинки.

Щоб ідеї не забувались та не накопичувались у шухляді, їх можна розмістити на видноті. Найбільш демонстративний спосіб – повісити коркову дошку на стіну та кріпити «хлібні крихти» натхнення туди.

Також не варто ігнорувати сучасні технології. Вести книгу ідей в ноутбуці чи смартфоні дуже зручно – зробити запис чи зберегти картинку можна в будь-який час, легко щось додати чи переписати, поміняти фрази місцями чи зробити голосовий запис. Якщо людина аудіал, їй варто створити спеціальний плейлист (наприклад, під назвою «Музика для натхнення»).

Виконувати прості, мотивуючі творчі вправи

Навіть люди, які не вважають себе творчими, можуть отримати користь від малювання, спонтанного письма, танців, вокалу, збирання картин з мозаїки та інших занять.

Дудлінг – неусвідомлене малювання, відносно новий та дуже цікавий спосіб розблокувати джерело натхнення. Це те, що багато хто з людей робить, не замислюючись, коли розмовляє телефоном або чекає замовлення в кафе. Варто приділити такій техніці час, купити блокнот і те, чим малювати (фломастери, гелеву ручку, фарби тощо).

Звичайно ж, можна обрати будь-яку техніку образотворчого мистецтва, яка видається «своєю». Якщо немає ніяких ідей щодо цього, можна пробувати всі по черзі.

Помітну користь приносить регулярне виписування думок, емоцій та почуттів у журнал. Це може мати форму «ранкових сторінок» або ж писати можна в будь-який інший зручний час. Головне – виписувати думки без цензури, не прискіпуватись до себе, не корити за погане формулювання, не добиватися перфекціонізму.

Сформувати для себе розпорядок дня

Роздумуючи над тим, що таке натхнення, мало хто може прийти до думки про необхідність введення чіткої щоденної рутини. Зазвичай це результат того, як зображують митців у кіно та книжках – розхристані, неорганізовані, нервові.

Однак насправді багато хто з видатних людей мав певний графік роботи. Композитор Ерік Саті писав, що прокидається о 7:18, а натхнення відчуває з 10:23 до 11:47.

Варто прислухатись до себе, поспостерігати за власними звичками та алгоритмами дій. Тоді стане зрозуміло, який період доби є найпродуктивнішим. Маленькі ритуали часто допомагають людям налаштуватися на новий етап роботи й «прикликають» натхнення – розбір пошти, прибирання на робочому столі, заварювання чаю в гарній чашці тощо.

Дізнайтесь те, чого не знали раніше

Нові знання розвивають нейропластичність мозку, тому він швидше вирощує нові нейрони та створює нейронні зв’язки. Це дуже корисно, адже стимулює мислення та покращує когнітивні функції.

Ще один аргумент на захист отримання нових знань – безпечний вихід із зони комфорту. Коли немає можливості з’їздити на відпочинок, на допомогу приходять курси іноземної мови, майстер-класи з рукоділля або лекції з історії мистецтв. Це надає можливість поглянути на звичні речі свіжим поглядом.

Добре спрацює нова книга або незнайома музика для натхнення.

Додати в життя різноманіття

Ми писали про користь рутини, яка допомагає структурувати день та підвищує продуктивність. Однак це підходить далеко не кожній людині. Деяким необхідно іноді «вириватися з буднів». Зазвичай це важливо в тих випадках, коли людина змушена постійно робити одне й те саме.

Де шукати натхнення, якщо все життя підпорядковане режиму?

Можливі варіанти:

  • змінити маршрут до роботи, магазину, іншого звичного місця;
  • обрати нову локацію для роботи, якщо це доступно (попрацювати пару днів на тиждень в кав’ярні, а не вдома);
  • змінити рутину, яка стосується побуту (поїсти в їдальні, а не замовляти доставку, спробувати приготувати десерт або домашнє варення);
  • урізноманітнити свій відпочинок (сходити в оперу замість кінотеатру, запросити друзів на вечір настільних ігор).

Важливо розуміти, що тут працює принцип контрасту. Якщо людина часто ходить на прогулянки, можливо, їй варто кілька днів побути вдома і навчитися медитації. Новий досвід гарантує виникнення інсайтів.

Шукати красу у звичайних речах

Поринаючи в буденні справи, люди часто забувають, навіщо взагалі починали той чи інший проєкт. Наприклад, беручи додаткове замовлення, дизайнер може подумати: «На ці гроші куплю гарне крісло». Потім людина купує меблі й не користується ними. Однак колись вона мріяла про це крісло, вона його довго обирала, шукала в магазинах, турбувалась про доставку. Можливо, варто звернути увагу на те, яке воно гарне, як чудово підходить до інтер’єру.

Розуміючи, що таке натхнення, не потрібно вирушати на його пошуки в далекі краї. Осяяння може статися навіть під час домашнього обіду, коли людина помітить, як сонячне світло розкладається на спектр і утворює веселку.

Жити з метою

Безсенсовність існування та знецінення мети може послужити причиною втрати натхнення. Мільйони українців стикнулися з цим після 24 лютого 2022 року.

Пошук нової мети й сенсів може бути довгим. Цілком можливо, що на цьому шляху знадобиться допомога спеціаліста – психолога, групи підтримки, близьких людей. Однак результат того вартий.

Часто люди, яких спіткало лихо, відкривають для себе такий напрямок психотерапії як логотерапія. Цю модель розробив Віктор Франкл – австрійський психолог, що провів роки у концтаборі. Хто, як не він здатен розказати, як знайти натхнення.

Лягти спати

Як це не парадоксально, але сон часто стає в пригоді тим, хто не знає, де шукати натхнення. Досить добре виспатися, як думки в голові починають вкладатися, і розв’язання давньої проблеми стає очевидним. Це актуально для тих, хто помічав, що прокидається натхненним.

Науковці пов’язують таку здатність сну з тим, що він супроводжується швидкими рухами очей. Це свідчить про перемикання фаз від швидкого сну до нестабільного і призводить до активації різних ділянок мозку.

У пошуках творчого натхнення люди можуть знаходити наступні популярні поради:

  1. Проводити більше часу на природі.
  2. Практикувати вдячність.
  3. Спробувати прослуховування класичної музики (багато хто стверджує, що це найкраща музика для натхнення).
  4. Робити фізичні вправи, підвищити рівень щоденної активності.
  5. Навчитися медитації.
  6. Уповільнити роботу свого мозку, не метушитися.
  7. Створити «команду мрії» з видатних людей, які викликають захоплення.
  8. Знайти спільноту людей зі схожими інтересами.

На жаль чи на щастя, ніхто не може дати один-єдиний рецепт того, де знайти натхнення. Кожен має подолати цей шлях самостійно, але і винагорода теж буде належати лише йому. Правильно реалізоване натхнення може започаткувати щось грандіозне. Якщо і ні, то людині принаймні буде весело в процесі.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *