Як це не дивно, але самодисципліна може бути важливішою за вроджений талант, природні здібності, мотивацію та якісь інші чинники успіху. Коли людина розуміє, яким чином напрацьовуються навички та звички, вона може керувати своєю поведінкою. В результаті, їй вдається сформувати бажаний стиль життя і досягти намічених цілей. В цій статті ми розглянемо, що таке самодисципліна, чому вона важлива та як навчитися самодисципліні та закріпити цю навичку.
Самодисципліна: це
Самодисципліна – цездатність самостійно без зовнішнього контролю та спонукання дотримуватись правил, стандартів, графіку, норм поведінки. Жодна людина не народжується з цим даром. Кожен і кожна має знайти свій власний спосіб впоратися з тимчасовими спокусами, щоб отримати відстрочену вигоду.
Самодисциплінованість тісно пов’язана з самоконтролем та саморегуляцією. Мається на увазі уміння людини домовитися з собою для виконання неприємної роботи чи важкого завдання.
Важливими додатковими навичками є:
- управління негативними емоціями, які можуть завадити виконанню задачі;
- вміння долати аналітичний параліч;
- здатність працювати за рамками свого комфорту.
Фактично, поняття «самодисципліна» об’єднує в собі мотивацію, силу волі, наполегливість, працьовитість та цілеспрямованість.
Типи самодисципліни
Існує декілька типів самодисципліни, які залежать від контексту.
Активна
Передбачає дії, які потрібно виконувати в цей момент. Прикладом може бути здорове харчування (шкідлива їжа викинута або її вдалося не купувати), цілеспрямоване навчання (вимкнутий телефон, прибрані інші подразнювачі), заняття спортом (виконаний комплекс дій для того, щоб рано встати, взути правильні кросівки, зробити певні вправи).
Реактивна
Характерна для ситуацій, в яких потрібна свідома реакція. Наприклад, коли під час руху по дорозі спускає колесо, дисциплінована людина не буде витрачати час на лайку, розпач та інші непродуктивні дії. Вона зробить те, що допоможе швидше розв’язати питання – поставити запаску, викликати евакуатор або ремонтників, залишити авто і взяти таксі тощо.
Ще один приклад – спілкування з грубим співрозмовником. Замість того, щоб агресивно та імпульсивно реагувати на його репліки, дисциплінована людина зможе стриматися, виявити справжні мотиви та причини такої поведінки іншої людини, спланувати свої подальші дії.
Проактивна
Цей тип самодисципліни допомагає запобігти неприємним подіям. Люди, яким вдалось опанувати цією навичкою, мають резерв і план «В» для різних ситуацій. Найпростіший приклад – проглянути прогноз погоди та взяти з собою парасольку.
Задумуючись про те, як виробити самодисципліну, багато хто боїться втратити миттєві радощі та обмежити повноту свого життя. Однак вміння керувати собою веде до активного управління своєю реальністю.
Також самодисципліна не має нічого спільного з покараннями. Робота над собою не має бути виснажливою, неприємною та саморуйнуючою.
Чому самодисципліна важлива
В останні десятиліття соціологи провели велику кількість опитувань та досліджень в сфері психології успіху. Вони виявили, що самодисципліна – цешлях до дійсно значущих досягнень, вражаючих результатів та визнання. Водночас було зроблено висновок про те, що завдяки самодисципліні людям вдається стати щасливими, знайти задоволення та радість, жити бажаним життям.
Здавалось би, дисципліна пов’язана з деякими обмеженнями та не може призвести до щастя, але науковці прив’язали саме поняття «щастя» до довготривалої перспективи. Воно є більш цінним та значущим на відміну від тимчасових задоволень, таких як смачна, але некорисна їжа, алкоголь, ігроманія, виснажлива робота, безладні стосунки та тимчасові зв’язки. Вміючи відмовлятися від таких спокус або навчившись розумно їх дозувати, людина може сконцентруватися на дійсно важливих для неї справах і задачах. Самодисциплінованість робить її більш рішучою, витривалою, енергійною, зменшує тривожність. Людина краще розуміє, яка діяльність або поведінка піде їй на користь, та обирає саме такі шляхи.
Важлива перевага самодисципліни – вміння направляти свою енергію в бажане русло. Коли вдається не відволікатися на подразнювачі та самостійно спрямовувати життєвий вектор, це значно економить ресурси (енергію, стосунки, здоров’я, гроші, матеріальні цінності).
Окрім всього іншого, завдяки самодисципліні можна вберегтися від різноманітних небезпек. Імпульсивні люди, які не можуть керувати своїми емоціями та поведінкою, нерідко стають жертвами насильства, руйнують свої стосунки, втрачають гроші та майно, хворіють на ЗПСШ.
Як навчитися самодисципліні
Багатьох людей в дитинстві намагалися привчити до дисципліни силоміць шляхом примусу, погроз чи залякування. Працюючи над тим, як виробити самодисципліну в дорослому віці, варто уникати таких способів. Набагато краще працюють екологічні методи, такі як пошук індивідуальної мотивації, знаходження власних джерел емоційних ресурсів, врахування своїх вподобань.
Додатково слід навчитися застосовувати практику самоспівчуття. Ніщо не гнітить більше, ніж постійне прискіпування до самого себе. Замість того, щоб сприймати себе як ворога, який заважає йти до мети або лінується, варто привчитись працювати з собою як з партнером, союзником.
Визначення цілі
Цей пункт недаремно перший в списку, від нього залежить левова частка мотивації та бажання розвиватися. Людині може бути важко зрозуміти, як привчити себе до дисципліни, коли вона не знає, навіщо це потрібно саме їй.
Щоб уникнути помилок при визначенні цілей, можна звернутися до експерта. Це може бути коуч або психолог. Ставлячи довгострокову мету, важливо подбати про її актуальність для конкретної людини.
Далі варто зробити візуалізацію своєї мети. Мозок чудово сприймає картинки та образи. Їх потрібно прикріпити так, щоб бачити якомога частіше.
Великою помилкою буде постановка глобальної цілі та намагання досягти всього й одразу. Набагато ефективніше працює метод розділення задач на складові частини. Досягаючи проміжного результату, людина отримує відчуття впевненості та позитивне підкріплення своїх зусиль. Таким чином в неї зберігається мотивація для подальшої роботи.
Розставлення пріоритетів
Люди, які розуміють, як себе дисциплінувати, більш ефективні у виконанні складних, некомфортних, але важливих справ. Вони не відкладають до останнього дня сплату рахунків, вчасно відвідують лікарів, вміють розподіляти свій бюджет і накопичувати гроші. Їх секрет простий – розставлення пріоритетів.
Формуючи список цілей та завдань, дисципліновані люди розуміють, що треба зробити негайно, а з чим можна почекати. Деякі з них навіть проставляють відмітки – помічають у планері нагальні справи літерою А або якимось певним кольором. Це допомагає уникнути ситуації, при якій час і сили було витрачено на задачі з меншим пріоритетом, а важливі справи залишись незробленими.
Експерти дають різні поради щодо того, як саме виконувати пріоритетні задачі. Дехто наполягає на тому, що дані справи потрібно виконувати першими (на початку дня, місяця, звітного періоду). Однак деяким людям потрібно спочатку накопичити ресурс для такої активності. Тому вони в першу чергу виконують щось «приємне» (прогулянка, йога, поїздка на велосипеді), а потім беруться за «важливе» (похід в податкову, дзвінок постачальникам).
Розуміння своїх слабких сторін
Загалом, кожному і кожній буде дуже корисно познайомитись із собою, вивчити свої переваги та недоліки. Це допоможе визначитись з довгостроковими планами в житті та буде необхідним в ході їх реалізації.
В даному аспекті особливо важливо знати свої фізичні, психологічні та генетичні особливості. Маючи відносно слабке та тендітне тіло, не варто обирати професію, де потрібна витривалість і сила. Якщо у людини рухома та нестабільна нервова система, їй буде важко працювати у сфері обслуговування. При наявності розладу дефіциту уваги (з гіперактивністю чи без неї) буде дуже важко виконувати чіткі інструкції та витримувати рутину. Людям з РДУГ взагалі рідко підходять поради, які складають нейротипові люди. Щоб покращити концентрацію, вони зазвичай звертаються до психіатрів та отримують рецепти на певні препарати.
Формування оточення, пошук заохочення
Маючи підтримку від друзів та близьких, можна значно прискорити свої успіхи в опануванні мистецтва самодисципліни.
Для багатьох людей зовнішнє заохочення є потужним стимулом. Роздумуючи над тим, як привчити себе до дисципліни, варто залучити когось для контролю та підтримки. Однак дуже важливо, щоб ці дії були виконувались максимально екологічно. Примус, покарання чи погрози неприпустимі. Від друзів чи близьких буде потрібна об’єктивна оцінка ситуації та чесні відповіді на запитання, коли в цьому виникне потреба. Також вони повинні уміти давати м’яку підтримку, а за необхідності вчасно сказати, що пора залучити фахівця (лікаря, тренера, іншого спеціаліста).
Дуже добре працює тактика, коли люди знаходять такого ж цілеспрямованого партнера, друга, знайомого. З ним можна ділитися досягненнями та успіхами, відстежувати прогрес, заохочувати та підбадьорювати одне одного.
Винагороджування себе за прогрес
Позитивне ставлення до дисципліни сформується лише в тому разі, коли мозок буде отримувати дофамін після кожного проміжного або глобального досягнення. Це значить, що людина має знайти для себе валідну винагороду, яка буде відповідати масштабу задачі.
Наприклад, за дотримання графіку сну протягом цілого тижня можна винагородити себе десертом в улюбленій кав’ярні. Однак винагорода за успішно укладену угоду або знаходження інвестора для проєкту має бути більшою – поїздка для відпочинку на вихідні або покупка якоїсь досить дорогої речі.
Складання «плану В»
Тривожним і завбачливим людям дуже важливо мати відчуття безпеки. Насправді це базова потреба для всіх, але люди з рухливою неврівноваженою нервовою системою більше за інших потребують захисту від неочікуваних ситуацій.
Їм необхідно подумати про запасні варіанти перед тим, як себе дисциплінувати. Наприклад, якщо вони переходять на здорове харчування, їм знадобиться альтернативне меню для зайнятих днів. Якщо керівник раптом викличе на роботу, людина не встигне приготувати обід. Вона має знати, яку саме здорову їжу можна буде купити по дорозі в офіс.
Як розвинути дисципліну в собі: приклади
Роблячи перші кроки та намагаючись зрозуміти, як розвинути дисципліну в собі, деякі люди губляться. Їм важко визначитись, де в першу чергу застосувати нові навички, адже важливим здається й особисте життя, робота чи здоров’я.
Щоб спростити вибір, можна скласти загальний список бажань, а потім розбити пункти на категорії. На наступному етапі треба виділити найбільш важливі категорії або ж запланувати виконання 1-2 пунктів з кожної. Головне – не перевантажити себе, інакше не вдасться сформувати позитивне враження про дисципліну.
З чого почати тренування самодисципліни:
- заняття в спортзалі кілька разів на тиждень перед або після роботи;
- правильний догляд за собою (вечірня або ранкова рутина);
- певна організація часу на робочому місці (новий порядок справ, введення обмежень або кардинальна зміна графіку);
- контроль своїх емоцій під час самовираження (керування гнівом, зменшення кількості лайливих слів або слів-паразитів);
- записування своїх витрат, контроль сімейного бюджету;
- робота над своїм саморозвитком, щотижневий візит до психотерапевта, виконання його домашніх завдань тощо.
Варто додати, що самодисципліна має залишати місце для вільного самовираження людини. Багато хто шукає способи, як навчитися самодисципліні,але не варто брати в шори всі сфери свого життя. Джерелом натхнення може бути хобі, творчість, танці або організація вечірок – все залежить лише від власних побажань.