Корисні поради на кожен день


Особистий бюджет: як вести та з чого почати

Як вести особистий бюджет з чого почати

Достатньо важко досягти успіху у своїх цілях, якщо єдине, про що ти можеш думати – це гроші. Складання бюджету – це перше, що потрібно зробити, якщо ця проблема є актуальною. Це дозволить витрачати менше сил на подібні переживання, спрямовуючи сили та час на конкретні речі. В статті ми розглянемо, чому варто вести особистий бюджет і з чого в принципі розпочати контроль над власними фінансами?

Як сформувати особистий бюджет

Більшості з нас потрібно знайти свій спосіб відстежувати, куди щомісячно витрачаються гроші. Особистий бюджет – це інструмент, за допомогою якого вам буде простіше контролювати власні фінанси, робити заощадження та розбиратися з боргами. Головне правило – знайти той спосіб відстеження витрат, який підходить саме вам. Врахуйте 6 наступних кроків, за допомогою яких можна сформувати особистий бюджет навіть у тому випадку, якщо ви вперше за нього беретеся.

Обчисліть свій чистий дохід

Чистий дохід – це основа бюджету. Під ним потрібно розуміти кінцеву суму, яку ви отримуєте «на руки» після вирахування податків та усіх обов’язкових платежів, наприклад, медичного страхування. Розуміння, скільки саме у вас є грошей, якими можна розпоряджатися, не дозволить скотитися у перевитрати. Це розповсюджена проблема, оскільки багато хто не знає, скільки саме в нього є доступних грошей, концентруючи свою увагу саме на заробітній платні чи не враховуючи при плануванні ті самі обов’язкові платежі.

Ця порада актуальна не тільки для робітників на фіксованій зарплатні – фрилансерам та самозайнятим також варто нотувати усі витрати, від яких не можна відмовитися, навіть у разі нерегулярних доходів.

Відстежуйте усі свої витрати

Після того, як ви з’ясували, скільки саме грошей у вас є, наступний крок – це відстежувати, на що ви їх витрачаєте. Це необхідно для того, щоб класифікувати усі витратити та визначити, на що саме витрачається найбільше грошей і чи можна якимось чином заощадити.

Перша група витрат – постійні. Це наші щомісячні рахунки по іпотеці або оренді нерухомості, комунальні послуги та усі виплати за кредитами. Друга група – змінні витрати. Вони можуть залежати від сезонного фактора та змінюватися кожного місяця. Приклад – рахунки за опалення або гроші на відпустку. Це перша група витрат, з якою можна працювати в плані оптимізації. Продивіться свою банківську виписку та занотуйте власні витрати, які можна віднести до змінних, після чого спробуйте знайти спосіб їх зменшити.

Третя група витрат – це ті, які можна скоротити без втрати звичного рівню комфорту. Тут мова зазвичай про витрати, пов’язані з розвагами та дозвіллям. Кожного місяця купуєте нові паперові книжки, але шукаєте способи заощадити? Перейдіть на електронні – зазвичай вони коштують на 30-40% дешевше. Передивіться свої підписки на стрімінгові сервіси чи преміум пакети в програмах. Можливо ви знайдете ті, якими вже не користуєтеся.

Оберіть для себе зручний спосіб для щоденного фіксування витрат. Це може бути додаток у смартфоні, звичайний паперовий блокнот чи електронна таблиця в Google Docs. Тут важливо обрати саме той формат, який підходить вам і який не буде спричиняти дискомфорту, оскільки працювати з ним доведеться кожного дня.

Ставте цілі, які здатні досягти

Особистий бюджет необхідний не тільки в контексті зменшення витрат, але й для досягнення певних фінансових цілей. При цьому фахівці радять розділити їх на дві категорії: коротко- та довгострокові цілі.

Короткострокові цілі повинні передбачити їх здійснення впродовж 1-3 років, і до їх числа повинен входити:

  • стратегічний резерв грошей на випадок надзвичайних ситуацій;
  • сплата усіх незначних боргів та закриття кредитної картки.

Довгострокові цілі – це стратегічні плани, на виконання яких необхідно закладати відповідну кількість часу. Мова може йти про створення власного рахунку для накопичення на пенсію, накопичення на придбання нерухомості чи навчання для дитини. У вас може бути будь-яка інша власна ціль, але до числа довгострокових вона належить саме через складність її реалізації у короткій перспективі.

Але обидві категорії цілей не повинні стати дамокловим мечем, який буде тільки додавати психологічного навантаження та вводити в депресію. Вони необхідні для додаткового мотивування дотримуватися сформованого фінансового плану. Так, вам буде простіше відмовитися від деяких розваг, розуміючи, що ви заощаджуєте на подорож чи дорогу покупку.

Сформуйте конкретний план

Наступний крок – один з найважливіших в контексті власної фінансової стабільності. Складання плану передбачає врахування доходів та витрат та прописування цілей на їх основі. Розпишіть свої поточні надходження, витрати за декількома категоріями та проаналізуйте їх в розрізі прописаних цілей. Після цього встановить реалістичні ліміти за витратами для кожної категорії.

Оптимізація витрат передбачає баланс між витратами, які не можна скоротити, та тими, з якими це можна зробити. Якщо у вас є автомобіль, ви не можете не купувати бензин. Але похід до кінотеатру або ресторану – це витрати, від яких не залежить ваш щоденний побут. Вказати цю аналогію потрібно для тих, хто шукає способи економії задля досягнення фінансових цілей.

Відкоригуйте свої витрати

Після прописування своїх надходжень та витрат, передивіться їх декілька разів та за необхідністю відкоригуйте їх. Можливо, ви пропустили якісь не дуже обов’язкові платежі. Якщо ж ви вже відкоригували усе, що можна, спробуйте оптимізувати свої щомісячні платежі. Банальний приклад – якщо постійно користуєтеся міським транспортом, придбайте проїзний квиток.

Тут також важливо не додавати в особистий бюджет нових обов’язкових платежів. Якщо ви закрили один кредит, не беріть наступний. Фінансові консультанти стверджують, що, якщо ви можете придбати річ тільки у кредит або розстрочку, по факту ви не можете її собі дозволити. Особливо, якщо мова йде про забаганки на кшталт нової модифікації телефону. Винятком можна вважати тільки дорогу побутову техніку, від якої не можна відмовитися, наприклад, холодильник або пральна машина.

Якщо вам важко відмовитися від улюблених дрібних витрат, наприклад, ранкової кави в улюбленому кафе, врахуйте, що навіть маленькі щоденні заощадження можуть скластися у дуже солідну суму. Для стабільного накопичення чи навіть подальшого інвестування достатньо навіть однієї правки до особистого бюджету.

Регулярно переглядайте свій особистий бюджет

Після того, як ви сформували особистий бюджет, необхідно взяти собі за правило хоча б раз на тиждень переглядати його. Це необхідно для фіксації на встановлених цілях та внесення корегувань, які через певні обставини можуть з’явитися. Інколи ми забуваємо одразу внести до плану певні витрати або з часом в нас з’являються нові джерела прибутку. Врахуйте, що ваш особистий бюджет – це динамічна структура, яка не може бути вигравіювана в камінні.

Спеціально для наших читачів ми розробили авторський макет бюджету у форматі pdf, який можна завантажити, конвертувати у формат doc та користуватися. Він допоможе структурувати особистий бюджет та спростить контроль над витратами. Також додаємо макет у форматі jpg.

Контроль бюджету на місяць

Джерело – bettermoneyhabits.bankofamerica.com/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *