Корисні поради на кожен день


Що таке щастя та чи можна його досягти

Що таке щастя та чи можна його досягнути

Слово «щастя» ми достатньо часто використовуємо у своєму повсякденному житті. При цьому кожен закладає в нього свій сенс. Прийнято вважати, що всі прагнуть або повинні прагнути цього чарівного стану. Тобто щастя – це головна ціль за замовчуванням.

Щастя: це

Через те, що це поняття так широко використовується, воно встигло багаторазово видозмінитися та спотворитися. Маркетологи активно експлуатують образ безмежно щасливих людей, щоб підвищити показники продажів. Коучі та тренери запускають різні марафони, курси та гайди, в яких розповідають, як досягти щастя. Результатом нерідко стає тотальна підміна понять та вигорання людей, залучених у нескінченну гонитву за омріяним відчуттям перманентного щастя. В цій статті ми спробуємо розібратися в тому, що таке щастя, які типи щастя були виокремлені психологами та чи можна досягти щастя в сучасних реаліях.

Щастя – це стан, який пов’язаний із вдоволеністю та задоволенням. Воно виникає у разі задоволення життя та закриття базових потреб. Цей стан тісно пов’язаний з емоціями та почуттями. Будучи щасливою, людина відчуває радість, захоплення, цікавість, оптимізм, умиротворення. Таке визначення дають поняттю сучасні психологи. Також вони виділяють різні типи щастя та виявляють його вплив на фізичний та ментальний стан людей.

Концепція щастя говорить про те, що це не кінцева точка, до якої потрібно прийти, і тоді все назавжди буде добре. Експерти різних психологічних шкіл сходяться на думці про те, що щастям слід вважати саме емоційний стан. Ще одна особливість – щастя не може бути всеосяжним та перманентним. У житті будь-якої людини так багато аспектів, що десь неминуче будуть невдачі та втрати. Виходячи з цього, щастя можна назвати «суб’єктивним благополуччям». Тобто це період, коли все швидше добре, ніж погано.

Одним з головним дослідників щастя як поняття вважається Арістотель. Він сформулював два терміни: гедонія та евдемонія. Гедонія – це задоволення від турботи про себе, виконання бажань, відчуття вдоволення. Евдемонією він називав такий тип щастя, що є результатом успішного пошуку сенсу (цінності свого життя, сенсу існування, глобальної життєвої мети).

Щастя за Арістотелем

У своїй книзі «Щастя за Арістотелем» Едіт Холл – британська дослідниця давньогрецької культури та літератури – розглядає саме етику Арістотеля як одного з найвидатніших філософів та митців. Попри величезну відмінність культурної парадигми Древньої Греції та наших часів, майже усі твердження Арістотеля можуть бути орієнтирами й сьогодні. Зазначимо лише ключові ідеї книги:

  1. Щастя за Арістотелем базується на розкритті внутрішнього потенціалу, закладеного в людину, при одночасному прагненні до самовдосконалення на тому рівні, на якому цього дозволяють обставини.
  2. Щастя – це звичка вчиняти правильно, спираючись на 3 фундаментальні аспекти: совість, самодисципліну та благі мотиви.
  3. Відносини з іншими – одна з основних частин нашого життя. Тому вкрай важливо розуміти, з ким ми взаємодіємо, та який вплив це має на нас.
  4. Основа щастя – це чесноти, які своєю чергою формуються під час виховання та самовиховання. Для цього людина повинна самостійно визначити, які саме якості її душі можуть біти кращими та свідомо їх розвивати.

На думку Арістотеля, попри обставини, кожен з нас має достатньо сили волі, щоб вирішити стати щасливим.

Ознаки щастя

Щоб звести до спільного знаменника суб’єктивні оцінки різних людей і вивести формулу щастя, психологи провели ряд досліджень. Вони склали перелік найхарактерніших проявів цього стану.

Ознаки щастя:

  • людина може впевнено сказати, що задоволена умовами свого життя та в цілому проживає її так, як хотіла;
  • у неї є відчуття, що вона зможе реалізувати свої цілі та досягти поставлених довгострокових завдань;
  • є вдоволеність життям;
  • статистично вона частіше відчуває позитивні емоції, ніж негативні.

Що таке щастя: наукові висновки

У ході численних досліджень вчені отримали певні результати, які дозволяють краще зрозуміти, що таке щастя. Один з таких висновків – щастя потребує постійної активності. Дослідження, в якому взяли участь кілька британських сімей, показало, що людям набагато цікавіше добиватися щастя, ніж насолоджуватися його наявністю. Саме в процесі досягнення мети вони мають найбільше задоволення. Можливо тому динамічність і невизначеність на початку відносин приносить набагато більше позитивних емоцій, ніж подальша стабільність. Це може здатися поверховим, якщо не зробити висновок. Щоб залишатися щасливим, потрібно підтримувати себе в тонусі. Нудьга, буденність, відсутність динаміки вбивають щастя.

Ще одне дослідження проводилося вченими США протягом 20 років з 1983 по 2003 рік. В ньому було задіяно майже п’ять тисяч людей, які відповідали на низку питань. Головний результат полягає в тому, що був виведений взаємозв’язок між рівнем щастя людини і тим, наскільки щасливими є люди в його оточенні. Важливо уточнити, що йдеться про такий феномен як «поширення щастя». Тобто в оточенні радісних і задоволених життям людей людина має високий шанс самій стати щасливою.

Суб’єктивне відчуття задоволеності своїм життям зростає пропорційним до того, скільки щасливих людей є в колі спілкування людини.

Вплив щастя інших людей рівень добробуту людини (базовий рівень щастя 100%)

Основні параметриКолегиДругПартнерБрат/сестраСусіди
Рівень щастяНе впливають125%116%128%170%
Відстань між людьмиДо 1 кмДо 1,5 кмСусідній дім/двір

Врахувавши результати цього дослідження, можна дійти висновку про те, що для досягнення щастя варто знайти (чи сформувати) спеціальне оточення.

Різновиди щастя

Вивченням щастя активно займався американський психолог та письменник Мартін Селігман. Наприкінці 90-х років минулого століття він сформулював модель PERMA. Це абревіатура, складена англійською з перших букв слів, які перекладаються так:

  • позитивні емоції та приємне життя в цілому;
  • причетність (відповідальність, зобов’язання);
  • відносини;
  • сенс;
  • досягнення (успіх чи відчуття успіху).

В теорії Селігмана присутні п’ять рівнів, вони відображають різні види щастя, доступні людям.

РЕRMА

Типи щастя за Селігманом

Позитивні емоції

Коли ми відчуваємо такі позитивні емоції як довіра, оптимізм чи гордість, ви умовно «відкриваємо» ті центри мозку, які можуть бути нам недоступними, коли ми переживаємо негативні емоції. Останні зазвичай призводять до звуження нашого мислення та відволікання наших мозкових центрів на вирішення передбачуваної загрози. Позитивні емоції ж навпаки робить наш мозок більш відкритим до навчання та отримання нового досвіду. Це спрощує нам процес саморозвитку, роблячи при цьому щасливішими.

До цієї категорії також належить все те, що відбувається з людиною кожен день: дрібні події та рутина. Коли радісних переживань та емоцій набагато більше, ніж неприємних та тяжких, то створюється базове відчуття щастя. Розуміючи цю закономірність, можна керувати своїм життям. Додаючи в побут приємні справи та прибираючи те, що не подобається, можна стати щасливішим.

Якщо резюмувати, то нам набагато легше відчувати смак життя, по-справжньому цінувати його та бути вдячними, коли ми щоденно знаходимося у позитивному емоційному стані, формуючи його на основі комфортної рутини.

Стан потоку свідомості (причетність)

Це дивовижне, легке та надихаюче відчуття, яке ми переживаємо, повністю поринаючи у діяльність та частково втрачаючи зв’язок з реальністю. Іншими словами, це навичка жити теперішнім моментом та повністю зосереджуватися на тому, що ви робите.

Перебуваючи «в потоці», людина повністю концентрується на моменті. Вона легко приймає рішення без виснажливих сумнівів. Її діяльність приносить їй задоволення і відчувається правильною. Такий стан є ознакою того, що людина займається тим, що їй справді підходить, вона на своєму місці.

Але як досягти стану потоку, та разом з ним і повної залученості в те, що ви робите? Як зазначають психологи, шлях до даного стану передбачає поєднання двох умов: цікавого поточного завдання та володіння навичками, необхідними для досягнення хорошого результату з цим завданням. Якщо рівень ваших навичок буде занадто високим, це може призвести до нудьги. Якщо ж навпаки ваш рівень навичок надто низький, це може призвести до надмірного стресу.

В окремому дослідженні Селігман та його колеги виявили, що люди частіше відчувають потік, коли використовують свої найсильніші сторони. Дослідження, яке вони провели щодо використання сильних сторін для досягнення стану потоку, показало, що люди, які намагаються використовувати свої сильні сторони в якомусь іншому контексті, але щодня, були щасливішими та менш депресивними у довготривалій перспективі.

Які практичні рекомендації можна винести в цього дослідження? Використовуйте свої сильні сторони більше часу, щоб отримувати задоволення від того, що ви робите. Будуйте своє життя таким чином, щоб ви мали можливість якнайчастіше проявляти саме сильні сторони своєї особистості.

Відносини

Важко переоцінити значущість взаємин у житті людей. Фактично, це один з фундаментів будь-якої особистості. Людина – істота соціальна, тому для досягнення щастя та відчуття повноти життя їй необхідні доброзичливо налаштовані до неї люди. Тільки якісні, щирі та взаємні почуття підвищують рівень щастя. Формальні стосунки для галочки так не працюють.

І мова йде про усі типи стосунків, які ми маємо у житті – друзів, колег, родичів, партнерів, знайомих, усіх. Деякі західні дослідження встановили взаємозв’язок між соціальною взаємодією та нашим фізичним самопочуттям. Так, щирі та взаємні відносини знатні знижувати ймовірність формування запального процесу, що, як відомо, є першопричиною багатьох хвороб. Останні дослідження також показали, що постійні соціальні контакти у людей похилого віку запобігають погіршенню когнітивних функцій.

Сенс життя, значущість

Протягом багатьох тисячоліть головним завданням цілих поколінь було виживання. Досягаючи цієї мети, люди були щасливі. Сьогодні сучасні технології та медицина значно спростили побут, забезпечили більшість доступною їжею, позбавили людей необхідності формувати та утримувати великі родини.

Виживати стало простіше, у містах із цим справляються навіть самотні люди з обмеженими можливостями. Що вже говорити про сильних та працездатних людей. Однак кількість страждаючих від депресії та ментальних розладів зростає з кожним роком. Річ у тому, що звільнені від важкого побуту люди не можуть знайти сенсу у своєму існуванні. Виявилося, що цей фактор є дуже важливим для загального рівня щастя.

В цілому ж, це достатньо складне та одночасно вагоме питання, оскільки сенс життя для кожної людини свій. Для декого він полягає у присвяті себе чомусь більшому, ніж вони, для інших – у розумінні та формування власного шляху до самореалізації.

Щоб зрозуміти свою мету, психологи радять розпочати з аналізу власних цінностей, оскільки сенс життя часто формується саме на їх основі. Переконайтеся, чи проживаєте ви своє життя саме відповідно до своїх цінностей.

Досягнення

Остання літера в моделі PERMA означає «досягнення». Мова йде про досягнення цілей, які є для нас важливими.

Постановка цілей, діяльність для їхнього втілення та насолода від результату дозволяють нам відчути власну компетентність. Це дає нам можливість зрозуміти, що ми робимо щось добре та привносимо у світ щось нове. Такі емоції напряму корелюються з рівнем щастя. Однак важливо уточнити, що цілі мають відповідати глибинним переконанням та цінностям людини. Тільки тоді вдасться досягти щастя.

Як досягати цілей та бути при цьому щасливим? Головна порада – використовувати власні сильні сторони та не переставати постійно самовдосконалюватися. Але вкрай важливо навчитися правильно розглядати та власні невдачі – саме як можливість навчитися, винести з ситуації корисний досвід, а не як нищівну поразку.

Хорошим способом збільшити ваші шанси на успіх під час прагнення до мети є використання моделі SMART – зробіть вашу мету конкретною, вимірною, досяжною, актуальною та обмеженою в часі.

Проходячи цими п’ятьма рівнями, деякі люди зупиняються на тому чи іншому ступені, обирають для себе свої типи щастя. Вони можуть дійсно знаходити найвищу радість у прогулянках лісом, у написанні віршів або в тому, щоб проводити час зі своїми онуками.

Також багато хто залишається на рівні досягнень. Вони бачать радість у тому, щоб розвивати свою справу чи вдосконалюватись у професії. Відносно невеликий відсоток людей вибирає продовження шляху самовдосконалення. Щоб досягти щастя на п’ятому ступені, вони виконують велику роботу над собою. Іноді їм доводиться повністю переглянути своє життя, змінити коло спілкування та діяльність. Щоб прискорити процес та уникнути помилок на шляху, вони звертаються до фахівців – психотерапевтів, а іноді й до психіатрів.

Вплив щастя

Протягом багатьох десятиліть американські експерти в галузі психічного здоров’я помічали взаємозв’язок між щасливими переживаннями та фізичним станом людей. Щоб підтвердити це та вивести зі сфери припущень у сферу доведених фактів, було проведено понад 150 досліджень.

Результати дуже переконливі: щасливі люди справді мають міцніше здоров’я, живуть довше, ведуть повноцінне життя.

Існує кілька теорій, які пояснюють це. Деякі стосуються поведінкових факторів, оскільки щасливі люди часто мають здорові звички та краще стежать за своїм здоров’ям (вчасно проходять обстеження, займаються спортом, збалансовано харчуються, мають мотивацію для лікування, отримують підтримку у важких ситуаціях).

Інші гіпотези ґрунтуються на фізіологічних процесах. Доведено, що у щасливих людей міцніша серцево-судинна система, краще імунітет, здоровий гормональний фон. У них швидше проходять запальні процеси та загоюються рани.

Існує таке поняття, як гормон щастя. Фактично це чотири гормони, які відповідають за добробут ключових систем організму: ендорфіни, дофамін, серотонін, окситоцин.

Ендорфіни здобули найбільшу славу під визначенням поняття «гормон щастя». Це обумовлено тим, що вони здатні зменшувати відчуття болю та викликати ейфорію. Дофамін працює як система винагороди. Він допомагає запам’ятовувати інформацію, діяти імпульсивно, знаходити мотивацію та займатися творчістю. Важливу функцію виконує серотонін. Він впливає на підвищення самооцінки, допомагає врегулювати сон та апетит. Такий гормон щастя як окситоцин відповідає за емпатію, дозволяє встановлювати та підтримувати зв’язки з людьми.

Люди, які задоволені своїм життям, нервують менше. З цим пов’язаний той факт, що вчені включають до ознаки щастя зниження рівня кортизолу (гормону стресу) у крові.

Як досягти щастя

Люди справді дуже відрізняються один від одного: деяким від природи відомо, що таке щастя. Іншим важко стати щасливим, їм доводиться посилено працювати над собою, щоб помітити хоча б деякі ознаки піднесеного стану.

Психологи рекомендують практикувати кілька простих технік, щоб підвищити свій рівень щастя:

  • вивчати себе та ставити цілі, виходячи з внутрішньої мотивації. Неправильно поставлені завдання можуть призвести до швидкого вигорання, тому варто витратити час і сили на розпізнавання своїх дійсних бажань;
  • тренувати навичку бути вдячним. Це дозволяє отримати максимум задоволення від кожного досягнення та надбання, а в перспективі допоможе стати щасливим;
  • перейти від негативу до позитиву. Еволюційно люди виробили звичку концентруватися на негативних подіях, щоб убезпечити себе та свої сім’ї, бути напоготові та у стані постійної бойової готовності. Проте сьогодні базовий рівень безпеки набагато вищий, ніж кілька тисяч років тому. Тому немає нічого страшного в тому, щоб іноді розслаблятися, дозволяти собі думати про хороше, мріяти про приємні речі. Навіть несприятливі події можна переосмислити заново, наголошуючи на позитивних моментах;
  • будувати тривалі, міцні, близькі стосунки. Насправді цей пункт мав бути першим, тому що саме соціальну підтримку вчені назвали найпотужнішим чинником щастя;
  • регулярно займатися фізичними вправами. Багато досліджень довели користь помірних (від 10 хвилин на день), але постійних навантажень;
  • зайнятися благодійністю, усунути якусь несправедливість чи надати допомогу. Така діяльність позитивно впливає на ментальний стан людини.

Підсумувавши, варто нагадати, що щастя – це шлях, а не кінцева точка. Іноді люди очікують, що воно настане, коли будуть скинуті «зайві» кілограми, закінчиться навчання чи буде укладено шлюб. У їхній уяві все відразу стане добре само по собі, ніби хтось перемикнув тумблер. Однак насправді щастя більше схоже на поступовий прогрес, який потроху покращує якість життя.

Джерела: www.strengthscope.com, www.verywellmind.com, www.healthline.com, newviewpsychology.com.au

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *