Корисні поради на кожен день


Прогулянки лісом: 10 аргументів на їхню користь

Прогулянки лісом 10 аргументів на їхню користь

Для відновлення свого ресурсу люди використовують різні способи та методи. Хтось вважає за краще відіспатися, іншим для перезавантаження потрібна подорож, а для когось найкращий засіб відновлення – спілкування з людьми. Однак є один підхід, який завдає сильного впливу практично на всіх незалежно від особистого сприйняття та переваг. Це прогулянки лісом або парком. В статті ми розглянемо, чому прогулянки лісом мають позитивний вплив як на ментальне, так й фізичне здоров’я, та як їх додати до свого повсякденного життя.

Прогулянки лісом: дослідження

Складно переоцінити той профіт, який природа здатна надавати фізичному і психічному стану людини. Найпомітніший ефект – спокій. Неспішна, спокійна прогулянка під деревами надає розслаблюючу дію на мозок. Цьому сприяють ритмічні рухи, а також різні звуки та запахи, характерні для зеленої зони. Таке природне середовище набагато корисніше, ніж міська атмосфера з різкими та гучними звуками, великою кількістю людей, загальним тривожним фоном.

Існують дослідження, за результатами якого вчені дійшли висновку про те, що гуляти у лісі чи великому парку ефективніше для оздоровлення організму, ніж займатися у закритих приміщеннях. Дослідники дослідили синергетичну користь від фізичних навантажень під час безпосереднього контакту з природою. У контрольної групи до та після виконання вправ вимірювали артеріальний тиск та два психологічних параметри (самооцінку та настрій). Зафіксовано явний вплив вправ на артеріальний тиск, самооцінку та настрій. Вони значно знизили артеріальний тиск, підвищили самооцінку та мали позитивний значний вплив на 4 із 6 показників настрою.

Дослідження, проведене у 2018 році в Ісландії, також вивчало переваги прогулянок на свіжому повітрі порівняно з простим переглядом відео про природу під час ходьби на біговій доріжці або під час спостереження за природою без виконання вправ. Дослідження дійшли висновку, що під час періодів стресу прогулянки на свіжому повітрі найбільше впливають на самопочуття. При цьому у разі глибокого та постійного стресу чи навіть емоційного вигорання просто відпочивати та дивитися на природу було корисно само по собі.

Ще одне цікаве дослідження провели в Чиказькому університеті, дослідивши вплив дерев на стан здоров’я. Посадивши 10 додаткових дерев у районі площею 2500 м2, через певний проміжок часу вони зафіксували, що які проживали в цій місцевості, були в середньому такими ж здоровими, як люди молодші на 7 років.

Варто додати, що у сучасних українських реаліях гуляти треба лише у безпечних місцях. Якщо є ризик, що зелена зона постраждала від бойових дій, не треба порушувати її меж. Тим більше категорично не можна заходити за огороджувальні стрічки, якими відзначають заміновані ділянки лісу.

Лісова терапія

Прогулянки лісом: користь

У більшості українських міст є щонайменше один великий парк, який підходить для прогулянок. Мешканці передмістя та сільської місцевості тим більше знайдуть для себе безпечний, цікавий та мальовничий маршрут. Важливо, щоб у зеленій зоні було якнайбільше дерев. Вони виробляють велику кількість кисню, тому такі прогулянки принесуть найбільшу користь.

Висновки дослідників сходяться з відгуками тих людей, які постійно практикують ходьбу на природі. Вони зазначають:

  • зниження рівня тривожності;
  • швидке звільнення від стресу;
  • загальне покращення настрою;
  • підвищення тонусу судин (нормалізація кров’яного тиску та роботи серцево-судинної системи);
  • зміцнення різних груп м’язів;
  • розкриття творчих здібностей;
  • покращення когнітивних функцій.

Чим частіше людина ходить та дихає справді свіжим повітрям, тим менше зусиль їй доводиться докладати для підтримки здорової ваги. Також вона може помітити, що піша ходьба допомагає справлятися з проявами хронічних захворювань.

Багато сучасних систем охорони здоров’я пропагують приділяти підвищену увагу профілактичним заходам. У цьому аспекті прогулянки лісом можна назвати повноцінним четвертим фактором здоров’я: поряд з налагодженим сном, дієтою та фізичними вправами.

Користь прогулянок лісом

Прогулянки лісом: чим зайнятися в процесі

Доведено, що якщо додати до звичайної ходьби деякі усвідомлені рухи, користь від перебування в зеленій зоні істотно зросте.

Експерти рекомендують освоїти так зване «купання в лісі». Це японська практика, за якої налагоджується зв’язок між людиною та природою. Вона сприятливо впливає на багато систем організму, оскільки запускає режим відновлення.

Як працює «лісова ванна»:

  • активується парасимпатична нервова система (вона відповідає за роботу серцево-судинної, дихальної та травної систем);
  • пришвидшується метаболізм (запускається процес регенерації);
  • відбувається перемикання уваги із зовнішніх подразників (міський шум, голоси людей та тварин) на внутрішні відчуття;
  • спокійні рухи, розмірене дихання та медитативний настрій сприяють появі стану своєрідного трансу (людина перебуває повністю в моменті).

Прогулянки лісом не можна прирівнювати до походу до психотерапевта, проте вони здатні прискорити терапію та зробити її більш ефективною. Фітонциди, які виділяють дерева, потрапляють у повітря, а потім у дихальні шляхи людини. Їхня дія проявляється в тому, що знижується тривожність, а симптоми депресії проявляються менш чітко.

10 аргументів на користь піших прогулянок лісом

Коли люди чують про те, що лісове повітря дуже корисне, вони сприймають цю інформацію, скоріше як просто красиві, прикрашені слова. Вони не ставляться до них як до діагнозу лікаря. Це відбувається тому, що мало хто розповідає про користь лісового повітря докладно. Наступний перелік переваг лісових прогулянок допоможе зрозуміти, які саме зміни відбуваються з людиною в процесі.

Чому варто прогулюватися лісом

Вища якість повітря

Що далі опиняються міські будови, то вище в повітрі концентрація кисню і менше вміст вуглекислого газу. Це результат постійного фотосинтезу у листі дерев та інших рослин. Також дається взнаки відсутність забруднюючих повітря пристроїв, машин і техніки (вихлопні гази, тепле повітря і дим, продукти згоряння різних копалин).

Перебування в таких умовах підвищує еластичність кровоносних судин та збільшує обсяг легень, внаслідок чого нормалізується тиск та пульс.

Активний вплив на імунну систему

Медики вже давно рекомендують по можливості переносити заняття фізичними вправами на свіже повітря. Це стимулює та зміцнює імунну систему організму.

Прогулянки лісом мають такий самий ефект. Регулярна активність на природі допомагає суттєво підвищити кількість активних імунних клітин. Дуже велику роль відіграють фітонциди – це смоли та ефірні олії, що знаходяться у рослинах. Фактично це натуральні антибіотики природного походження.

Користь цих речовин була підтверджена під час випробувань. У них брали участь дві контрольні групи: перша спала у своїх готельних номерах зі звичайним повітрям, інша дихала фітонцидами (терпенами) під час сну. Вже наступного ранку кількість активних імунних клітин у другої групи була більшою. Продовживши дослідження, вчені з’ясували, що влітку фітонциди виділяються у повітря активніше.

Прискорення обміну речовин

Обмін речовин стає швидше за будь-якої фізичної активності. Однак у лісі цьому процесу сприяє як ходьба, так й підвищена концентрація кисню повітря. Цікаво, що під час прогулянки люди спалюють більше калорій, ніж могли б подумати.

Гуляючи лісом, важливо витримати норму. Якщо перевтомитись, то розслаблюючий ефект буде зведений до нуля. Ідеальною дистанцією має стати відстань не більше ніж 5 км.

Тиша та приємні звуки

Попри те, що в лісі або парку може бути досить галасливо через людей, птахів, тварин і самі рослини, цей шум значно відрізняється від міських звуків. Вони мають природне походження, а їх інтенсивність, все ж таки, нижче (це можна виміряти в децибелах). Такий фон діє на людину розслаблююче. Це один із факторів зниження рівня тривожності та ослаблення депресивних симптомів.

Зміна пейзажу – відпочинок для очей

Найчастіше люди більшу частину дня проводять, концентруючись на ближніх цілях (екрани комп’ютерів та планшетів, смартфони та книги). Хоча окулісти невпинно говорять про користь зміни ракурсу.

Блукаючи поглядом по віддалених предметах та охоплюючи відразу велику площу, люди дають відпочинок своїм очам. Також значення має різноманітність кольорів та текстур. Можна спостерігати, як день у день змінюється колір листя, як виглядають птахи та тварини. Подібне тренування буде корисним як у короткостроковій, так і в тривалій перспективі.

Переваги перебування на природі

Посилення концентрації

Наші мозок та очі звикають до великої кількості постійних штучних стимулів. Це необхідно для елементарного виживання, адже на кожному кроці його оточують автомобілі, електричні прилади, яскраві предмети та гучні сигнали.

На тлі такої активності мозок відпочиває, сприймаючи складні та природні структури. Перемикаючись, він відновлюється та наново набуває здатності до концентрації. Дослідження доводять, що подібний ефект мають навіть відеозаписи з прогулянками лісовими стежками.

Щоб зробити тренування концентрації ще ефективнішим, можна навмисно шукати листя, плоди та квіти під час прогулянки. Характерний приклад – це збирання грибів, яке потребує концентрації на відносно віддалених об’єктах. До того ж це дуже захоплюючий процес. Але при цьому необхідно дуже обережно ставитись до того, які саме гриби чи ягоди були знайдені. Якщо ви не впевнені в їх безпечності, їх краще не вживати.

Збирання грибів на природі

Зниження рівня гормонів стресу

Факт у тому, що гормони стресу приносять користь лише за короткострокового викиду. Якщо явної загрози немає, але через тривогу та занепокоєння кортизол продовжує вироблятися, негативні наслідки зазнає весь організм.

Прогулянки лісом допомагають знизити рівень цього гормону до норми. Також є докази вироблення гормонів радості та щастя – серотоніну та ендорфінів. Тому після прогулянки може відчуватись легка ейфорія.

Тренування знаходження у моменті

Через те, що фразу «бути в моменті» занадто часто використовують у неправильному контексті, вона встигла багатьом набити оскомину. Однак в процесі прогулянки лісом людина справді найлегше може відчути, як це – перебувати тут і зараз. У зеленій зоні набагато менше відволікаючих стимулів, ніж у місті чи вдома. Вона може зосередитися на всьому одночасно (повітря, звуки, фактури, відчуття на шкірі) або вибрати одне почуття і поринути у нього.

Спочатку може виходити погано, але з часом такі вправи робити буде набагато простіше.

Деталізація – значення окремих елементів

Знаходження на природі допомагає побачити безліч незвичайних та незвичних речей, на які ми не звикли звертати увагу в умовах містах.

Варто навчитися помічати окремі деталі та фокусуватись на них. Це можуть бути тварини або птахи, види дерев та рослин, ягоди та квіти. Кожна людина може вибрати, на що їй дивитися на природі. Це допомагає прислухатися до себе та побачити красу у найпростіших предметах.

Уроки налагодження зв’язків

Навчившись концентруватися на деталях, людина здатна помічати причинно-наслідкові зв’язки між ними. Прогулянки лісом допомагають побачити, як зароджується життя рослин, а потім завмирає на зиму. Також можна спостерігати наслідки сильної бурі та грози, снігопадів та посухи. Спостереження за стихією здатне пробудити мудрість і, напевно, сприятливо вплине на ментальний стан.

Щоб прогулянки лісом були максимально ефективними, не варто намагатися думати про рутинні проблеми або шукати вирішення побутових питань. Залишаючись віч-на-віч із природою, потрібно постаратися побачити її та себе серед неї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *