Корисні поради на кожен день


Чорниця: користь для здоров’я та різниця між лохиною

Чорниця користь для здоров’я та різниця між лохиною

Чорницю сміливо можна називати суперфудом. Хоча цей термін не є науковим, а використовується лише маркетологами, наразі він чудово відображає ключові якості продукту. Чорниця – це цінне джерело вітамінів та мікроелементів, вона містить антиоксиданти, має небагато протипоказань та підходить для людей з діабетом. Її можна вживати як у свіжому, так й в приготованому вигляді. Корисні властивості чорниці зберігаються навіть після сушіння та заморозки, тому ягоду дуже зручно зберігати.

Чорниця: це

Чорниця – це назва рослини і ягід, які є її плодами. Рослина становить собою вічнозелений або листопадний чагарник, напівчагарник або чагарничок. Деякі види ростуть у вигляді дерев або ліан. Найбільше поширення рослина отримала в Північній півкулі, в південній вона теж росте, але значно рідше.

Чорниця це

Загалом налічується близько 440 видів чорниці. В тому числі:

  • брусниця;
  • чорниця високоросла;
  • лохина звичайна;
  • чорниця;
  • журавлина.
Чагарник чорниці

Цінність рослини полягає в їстівних ягодах. Це соковиті плоди відносно невеликого розміру (3-10 мм) із забарвленням, що варіюється від червоного кольору до різних відтінків синього. Завдяки зусиллям вчених, сучасні плоди кущів та чагарників мають більші розміри, ніж дикі ягоди. Деякі види цілеспрямовано культивуються та їх вирощують у промислових масштабах. Особливо популярними стали ягоди чорниці, лохини високорослої та журавлини великоплідної. Їх використовують у свіжому вигляді, для приготування джемів та начинок для випічки, як наповнювач та декор для десертів.

Народна медицина ще здавна взяла на озброєння різні елементи рослини. Окрім ягід активно використовуються відвари з листя, порошки та екстракти.

Чорниця: користь

Чорниця користь

Ягоди чорниці містять велику кількість вітамінів та мікроелементів. В них та в листі є арбутин – природний антисептик. Саме цей компонент надає ягодам гіркуватого присмаку. Окрім цього, листя чорниці містить аскорбінову та хінну кислоту, дубильні та тритерпенові сполуки, флавоноїди.

Користь чорниці (саме ягід) пояснюється активною дією наступних нутрієнтів:

  • флавоноїдів;
  • фенольних кислот;
  • каротиноідів;
  • трансресвератролів;
  • проантоціанідинів;
  • антоціанозидів;
  • клітковини;
  • олігосахаридів;
  • пектинів;
  • вітамінів А, Е, К1, С, В6, В9, РР;
  • калію, фосфору, заліза, йоду, міді, цинку, хрому, марганцю, магнію.

Вчені визначили, що одна склянка чорниці здатна забезпечити людині майже чверть від добової норми вітамінів та мікроелементів. Така кількість продукту задовольняє потребу організму в вітаміні С на 24%, вітаміні К на 36%, харчових волокнах на 14%, а у марганцю на 25%.

Користь чорниці проявляється при постійному вживанні. Універсальність продукту полягає в тому, що його можна додавати в йогурти, морозиво, солодкі каші та смузі, заварювати в чай або робити компоти. Єдине, про що попереджають експерти – це довготривала термообробка. Наприклад, коли ягоди піддаються тривалому варінню чи запіканню, вони втрачають більшу частку своїх властивостей. Однак навіть в такому вигляді чорниця здатна поліпшити роботу шлунково-кишкового тракту.

Користь чорниці для організму людини

Корисні властивості чорниці

Завдяки результатам багатьох досліджень було виявлено, яку дію спричиняють ягоди чорниці на організм людей. Їх унікальність полягає в тому, що вони здатні позитивним чином впливати на роботу майже усіх органів та систем нашого організму.

Потрібно уточнити, що описана нижче користь чорниці ні в якому разі не дозволяє відмовлятися від медикаментозного лікування. Як і будь-які інші трави чи засоби народної медицини, ягоди мають входити в склад комплексної терапії. Тому бажано перед їх використанням порадитися з лікарем.

Основна користь чорниці

  1. Покращує пам’ять. Вважається, що ягоди чорниці здатні підвищувати активність мозкової діяльності. В результаті, покращуються ключові когнітивні функції. Регулярне вживання чорниці у вигляді соку в цілому позитивно впливає на роботу мозку. Вчені провели довготривале, масштабне дослідження, результати якого були опубліковані у 2012 році. Вони представили докази того, що чорниця затримує когнітивне старіння на 2,5 роки.
  2. Лікування осередків запалення в організмі. Фітокомпоненти в ягодах чорниці діють як антиоксиданти та протизапальні засоби. Їх дію підсилює вітамін С, який пришвидшує загоєння дрібних ран та подряпин. Комплексний ефект цих компонентів підтримує імунну систему та сповільнює процеси старіння.
  3. Позитивно впливає на серцево-судинну систему. Для встановлення впливу чорниці на здоров’я в одному з останніх досліджень учасниками потрібно було вживати ягоди чорниці тричі на тиждень. Порівняно з людьми з контрольної групи в них на 32% знизився ризик серцевого нападу. Вчені вважають, що це заслуга клітковини – речовини, що затримується в організмі людини, забезпечує відчуття ситості, сприятливо впливає на роботу кишківника, допомагає зменшити рівень холестерину, а також регулює рівень цукру в крові. Важливу роль для здоров’я серця відіграють антоціани – антиоксиданти, які захищають судини від бляшок та покращують кровотік.
  4. Профілактика раку. Вплив ягід чорниці на ракові клітини наразі тільки вивчається. Але медики дають оптимістичні прогнози. Вони вбачають високий потенціал в антиоксидантній дії продукту. Захищаючи органи від вільних радикалів, чорниця потенційно може знижувати ризик розвитку раку.
  5. Покращує чутливість до інсуліну. Попри те, що чорниця містить досить велику кількість цукру, вона не є небезпечною для людей з діабетом. Природний цукор покращує чутливість до інсуліну та допомагає знизити рівень цукру. Таким чином, ягоди знижують ризик резистентності до інсуліну та діабету 2 типу.

Чорницю рекомендують ввести в раціон тим, хто лікується від астми, діабету, хвороби Альцгеймера, екземи, захворювань судин або сечовивідних шляхів.

Як чорниця впливає на органи зору

Окрім всього названого вище чорниця – це загальновідомий ефективний засіб для покращення зору. Дослідження показали, що ягоди дають позитивний вплив при комплексному лікуванні сітківки ока. Як додаток до раціону їх призначають тим, хто бореться з катарактою, глаукомою, AMD (атрофічна вікова макулярна дегенерація), гемералопією (куряча сліпота).

Профілактичне вживання ягід чорниці дозволяє зробити зір гострішим та запобігти виникненню хвороб в майбутньому. Ефективність чорниці обумовлена наявністю антоціанів, які містяться в плодах, та накопичуються в органах зору. З часом людина може помітити, що зір став чіткішим, або що хвороба розвивається повільніше.

Медики описують вплив ягоди наступним чином:

  • в сітківці обмежується генерація та накопичення аутофуоресцентних пігментів (профілактика AMD);
  • стабілізуються фосфоліпіди клітинних мембран;
  • відновлюється нормальний рівень родопсину;
  • антиоксиданти захищають органи зору від вільних радикалів;
  • зміцнюється сітківка та стінки судин в органах зору.

Враховуючи такий активний вплив на очі, не дивно, що чорниця – це важливий компонент багатьох фармакологічних препаратів для зору.

Лохина і чорниця: різниця

Іноді буває не дуже зрозуміло, чим відрізняється лохина від чорниці. Насправді ці ягоди дуже схожі за походженням, але відрізняються за зовнішнім видом, корисною дією та складом.

ВмістЧорницяЛохина
Калорії62 ккал57 ккал
Вуглеводи15,62 г14,49 г
Цукор12,71 г9,96 г
Харчові волокна2,92 г2,4 г
Жири0,32 г0,33 г
Білок0,39 г0,74 г
Поживна цінність чорниці та лохини на 100 грамів

Візуально різниця між лохиною і чорницеюполягає, перш за все, в кольорі. Чорниця має більш насичений синій колір, ближчий до чорного або темно-фіолетового. Поверхню плоду вкриває легкий наліт. Лохина – це ягода світлішого, блакитного кольору. Вона вкрита сизим нальотом. За розміром чорниця значно менша за плоди лохини.

Краще за все відмінність між цими двома типами ягід можна вставити при дослідженні кольору соку. Чорниця дуже бруднить своїм темно-фіолетовим соком руки та одяг. Плями від неї важко відіпрати, недарма люди здавна використовували його як барвник. Навіть зараз деякі фермери обирають цей природний засіб, щоб проставляти штампи на м’ясі. Лохина – це ягода з зеленуватим м’якушем та соком, який взагалі не фарбує руки чи тканину.

Шкірка лохини пружніша, ніж у чорниці. Тому цю ягоду легше транспортувати. Нерідко вона навіть коштує дешевше.

Ще одна різниця дуже помітна неозброєним оком. Лохина – це більш велика ягода. Її розмір варіюється від 5 до 16 мм. Розмір чорниці зазвичай не перевищує 10 мм.

На смак чорниця більше насичена, з відтінками. В порівнянні з нею лохина має трохи блідий смак, солодший та наче водянистий.

Порівняння властивостей чорниці та лохини

ХарактеристикаЧорницяЛохина
Основна дія на організм людинилікує сітківку ока; допомагає при проносах, ентероколіті, бродінням і кишківнику.протизапальна, жарознижуюча дія; підвищує імунітет; лікує суглоби.
Вітаміни, мікроелементиВітаміни А, Е, К1, С, В6, В9, РР.
Залізо, калій, фосфор, йод, мідь, цинк, хром, марганець, магній. Вуглеводи, пектини, клітковина, олігосахариди, фенольна кислота.
Вітаміни С, К, РР, А, В. Магній, кальцій, фосфор, залізо. Кислоти: нікотинова, аскорбінова, щавлева, оцтова.
Рівень цукру в кровіЗнижуєЗнижує
Обмін речовинНормалізуєПокращує
Робота серця, судиниПокращуєПокращує
Сечовидільна системаПротизапальна, антибактеріальна, сечогінна діяЖовчогінна дія, протимікробна дія
Стан шкіриПокращує, робить глибокі зморшки менш помітнимиПокращує, продовжує молодість шкіри

Черниця та лохина – це корисні та цінні ягоди зі схожими характеристиками. Але деякі дослідження вказують на те, що використання чорниці ефективніше.

Якщо людина планує вживати ягоди без конкретної цілі, а просто задля підвищення імунітету, то різниця між лохиною і чорницею майже не має значення. Обидва види смачні, поживні та корисні. Вони мають естетичний вигляд, добре переносять заморозку та підходять для великої кількості рецептів. Але знаючи, чим відрізняється лохина від чорниці, можна точніше сформувати збалансований раціон.

Лохина і чорниця різниця

Чорниця: як вживати

Перед тим як ввести ягоди у свою рутину, варто зробити пробу на алергію чи індивідуальну непереносимість. Попри те, що протипоказань до їх вживання майже немає, не варто зловживати продуктом. Експерти зазначають, що для підтримки здоров’я дорослої людини достатньо 3 столових ложок свіжої ягоди, 1 столової ложки сухої або 200-250 мл соку на день.

Нутриціологи попереджають, що через свій активний вплив на організм чорниця може мати адитивний ефект з препаратами, призначеними людям з діабетом. Окрім цього ягоду слід з обережністю вживати тим, хто страждає на сечокам’яну хворобу, має важку патологію печінки або проходить через гострий етап хвороби травної системи.

Чорниця і лохина – це прекрасний додаток до сніданку. Тому їх часто використовують як компонент молочних каш, наповнювач для йогуртів та смузі.

Як правильно їсти чорницю

Окрім цього можна перетерти ягоди з цукром, так вони довше простоять в холодильнику. Варто старатися вживати ягоди, які не піддавалися термічній обробці: заморожені або сушені. Однак, якщо потрібно одночасно обробити велику кількість плодів, з них можна зварити варення. Воно матиме менше лікувальних властивостей, проте буде достатньо смачним. Чорниця добре смакує не тільки з солодкими стравами. З цих плодів можна приготувати кисло-солодкий соус для м’ясних страв.

Відзначимо, що в медицині чорниця – це не лише ягоди, а й листя. Його можна вживати свіжим або сушеним. Свіже листя, так само як і ягоди з лісу, необхідно ретельно вимити перед застосуванням в їжу.

Якщо ввести у свій раціон чорницю в натуральному вигляді не виходить, можна купити біологічно активні добавки у формі таблеток або сиропу. Щоб не виникло конфлікту між добавкою та фармацевтичними препаратами, варто проконсультуватися з лікарем.

Чорниця допоможе активізувати внутрішні резерви організму, укріпити імунітет, покращити зір, зменшити кількість вільних радикалів, покращити роботу серця та шлунково-кишкового тракту. Важливо розуміти, що ефект настане через деякий час, а не одразу. Необхідні умови вживання – регулярність та помірні дози.

Джерела: www.healthline.com, www.verywellfit.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *