Корисні поради на кожен день


Комбуча: що це, чим корисна та як приготувати

Комбуча що це, чим корисна та як приготувати

Освіжаючий газований напій з натуральних інгредієнтів є чудовим доповненням до збалансованого меню. Він позитивно впливає на процеси травлення, допомагає позбутися «поганого» холестерину та навіть актуальний для хворих на діабет. В статті ми розглянемо, що таке комбуча, що спільного вона має з чайним грибом, чим корисна комбуча та чи можна її приготувати вдома.

Що таке комбуча

Комбуча – це напій, приготований методом ферментування чайної основи. Зазвичай базою для неї стає заварений зелений або чорний чай. Комбуча готується без застосування термообробки. Ферментація проходить при кімнатній температурі завдяки взаємодії ацетобактерій та дріжджових грибків з солодким чаєм. Фактично, комбуча – це те ж саме, що і «чайний гриб», «японський гриб» або «маньчжурський гриб».

Вперше напій, зроблений з чайного гриба, згадується близько 220 року до н.е. в китайських літописах. Пізніше екзотична комбуча поширилася світом – через Ближній Схід до Германії та інші країни Європи. Цікаво, що назва «комбуча» походить від японського слова, що в транскрипції звучить як «комбутя». В Японії так називають напій з водоростей комбу. Чайний гриб також поширений в цій країні, там його називають «ко тя кіноко».

Що таке комбуча

Пояснюючи, що таке комбуча, можна провести паралель з процесом ферментації капусти. Молочна кислота, яка утворюється в процесі бродіння лактобактерій, взаємодіє з клітинами капусти, розриваючи їхню структуру та впливаючи на текстуру листя. Це призводить до м’якшого стану капусти в порівнянні з сирою. Щось схоже відбувається з молоком, коли в нього додають закваску для приготування йогурту. Процес квашення взагалі є методом консервації, оскільки молочна кислота, яка утворюється, допомагає зберігати продукт, запобігаючи розвитку шкідливих мікроорганізмів.

Якщо повернутися до процесу приготування комбучі, то бродіння перетворює цукор у чаї на спирт та вуглекислий газ, а далі ключову роль відіграє молочна кислота, яка надає напою характерного кислого смаку.

Комбуча: склад

Компонент, який запускає процес ферментації чаю, становить собою симбіоз кількох видів мікроорганізмів. Залежно від виду це можуть бути різні оцтовокислі бактерії та дріжджові гриби. Перебуваючи в солодкому розчині (заварений чорний або зелений чай), цей організм утворює з цукру глюкозу та фруктозу. Також в готовому напої присутній фермент інвертази та етанол, незамінні мінерали, кислоти (оцтова, глюкуронова, глюконова).

Результатом ферментації стає зниження рівню рН. Рівень етанолу спочатку підвищується, а потім поступово знижується. І максимальний його вміст становить 0,55%.

Комбуча склад

До складу комбучі зазвичай входять антиоксиданти, вітаміни групи В, вітамін С та молочнокислі бактерії. Завдяки такій комбінації вона позитивно впливає на травлення.

Сучасна комбуча – це натуральний та смачний напій, який може мати різноманітні смаки. В магазинах продаються варіації з доданими фруктами та ягодами на будь-який вибір. Це дозволяє кожному підібрати різновид напою під власні смаки.

Комбуча: користь

Комбуча користь

Науковці, які вивчали властивості комбучі, публікували досить цікаві результати відповідних досліджень. В процесі дослідів на щурах, як саме комбуча діє на наш організм, було виявлено, що чайний гриб здатен покращувати роботу підшлункової залози та підсилювати функції печінки та нирок щурів, які страждали на діабет.

Однак, щоб говорити про доведений лікувальний ефект від споживання комбучі, необхідні додаткові досліди та тестування на людях.

Якщо спиратися на оприлюднені результати досліджень, користь комбучі полягає у наступному:

  • покращення роботи шлунку та шлунково-кишкового тракту;
  • допомога у боротьбі з запаленнями та болями;
  • позитивний вплив на артеріальний тиск, стан судин та суглобів;
  • можливість використання у комплексній терапії верхніх дихальних шляхів;
  • нормалізація роботи нервової системи;
  • додатковий компонент в складі комплексного лікування діабету та його профілактики;
  • підвищення рівня енергії, тонізуюча дія.

Загалом користь комбучі можна описати як зміцнення імунітету. Антиоксиданти, вітаміни та пробіотики, які містяться в напої, активізують власні резерви організму. В результаті він краще протистоїть інфекціям, вірусам та патогенним бактеріям. Деякі науковці впевнені, що комбуча здатна вплинути на розвиток ракових клітин, однак дослідження в цьому напрямку ще ведуться.

Чим корисна комбуча

Орган чи система органівВплив, властивості, застосування
Весь організмЗавдяки дії пробіотиків та електролітів комбуча допомагає спортсменам відновитися після виснажливих тренувань.
Серцево-судинна системаБагатий склад напою вирівнює артеріальний тиск, виводить «поганий» холестерин та підвищує рівень «хорошого». Продукт підходить для профілактики серцевих захворювань та рекомендований для включення в комплексну терапію атеросклерозу.
Опорно-рухова системаМожна застосовувати при лікуванні поліартриту і ревмокардиту.
Органи дихання, ротова порожнинаДієвий засіб проти ангіни, тонзиліту, нежиті. Можна використовувати для полоскання рота, щоб позбавитися від інфекційних захворювань та запалень. Природні антимікробні властивості допомагають побороти стоматит.
ШлунокУнікальна комбінація бактерій та дріжджової флори нормалізує травлення, покращує засвоєння корисних речовин з їжі. Ефективна при лікуванні колітів, ентеритів, гастритів, інших бактеріальних хвороб.
Нервова системаКористь комбучі проявляється в нормалізації роботи мозку та вегетативної системи. Приймаючи напій вранці, можна отримати заряд бадьорості. Комбуча на ніч допомагає заспокоїтись і розслабитись, покращує сон.
Нирки, печінкаАнтиоксидантна, протизапальна та очищувальна дія напою здатна покращити роботу печінки та сечостатевої системи. Регулярний прийом призводить до зниження навантаження на печінку.

Варто додати, що комбуча – цепродукт, який прискорює обмін речовин. Тож не дивно, що він може стати в пригоді тим, хто бажає нормалізувати вагу тіла.

Побічна дія та протипоказання до вживання комбучі

Перш, ніж почати приймати грибний квас у великих обсягах, рекомендується зібрати інформацію та почитати, що таке комбуча. Це обумовлено тим, що не всім людям можна вживати продукти бродіння, а комбуча – це саме такий напій.

Через те, що комбуча не є лікарським препаратом, немає офіційних даних про дозування та норми прийому. Приймаючи напій вперше, треба зробити пробу. Не виключено, що деякі компоненти можуть викликати індивідуальну реакцію. В разі алергії чи непереносимості від комбучі доведеться відмовитися.

Іноді можуть спостерігатися такі ефекти як розлад шлунку, діарея, нудота. Частіше за все, це є результатом неправильного приготування в домашніх умовах. Щоб комбуча приносила лише користь, необхідно використовувати чистий, стерилізований посуд та якісні інгредієнти. Також потрібно слідкувати за чистотою рук, адже через бруд і бактерії в напої може з’явитися пліснява.

Інші протипоказання:

  • підчищена кислотність шлунку;
  • знижена згортуваність крові;
  • знижений тиск;
  • гастрит та виразка шлунку:
  • вагітність, лактація, діти молодшого віку, водії транспортних засобів (через вміст алкоголю).

Комбуча: рецепт

Комбуча рецепт

Рецепт комбучі базується на використанні SCOBY. Це так званий «гриб мама», який потрібно поєднати з чаєм та цукром. Його можна купити в готовому вигляді, але багато хто віддає перевагу SCOBY, приготованому власноруч.Власне, чим корисна комбуча окрім позитивного впливу на здоров’я – це тренування дисципліни. Щоб виростити гриб і готувати якісний домашній напій, необхідно дотримуватись технології.

Класичний рецепт комбучі передбачає підготовчий етап:

  1. Заварити 1 літр чаю. Бажано обрати крупнолистовий без добавок типу ефірних олій чи ароматизаторів. Підходить як чорний, так і зелений.
  2. Банку ретельно вимити та висушити. Залити в неї чай та додати 5-7 чайних ложок цукру.
  3. Накрити марлею, зав’язати та залишити на 1,5-2 місяці. Місце дозрівання гриба має бути теплим.

Цукор створить поживне середовище для потрібних бактерій. З часом на поверхні рідини утвориться полівка. На ній будуть наростати нові шари, вона ставатиме товщою та об’ємнішою. Фактично, суміш бактерій та грибкових культур – це і є те, чим корисна комбуча, приготована таким чином. Через кілька тижнів гриб потрібно обережно перекласти в інше поживне середовище. Весь процес займає приблизно декілька місяців.

Набагато простіше та швидше почати приготування комбучі з уже готової культури. Від материнської основи відшаровується тонкий пласт. Його необхідно промити водою та залишити у вистиглій кип’яченій воді на 24 години. Потім він поміщається в підготовлений солодкий чай. Коли гриб підніметься на поверхню, почнеться процес ферментації.

Комбуча це

Рецепт комбучі з готовим грибом

  1. Перший рівень ферментації – культуру поміщають в поживне середовище та залишають на 6-10 днів. За цей час проходить процес бродіння.
  2. Другий рівень ферментації – напій зливають з ємності, де він готувався. Проціджують, додають різні компоненти на свій смак. На даному етапі можна збагатити рецепт комбучі будь-якими фруктами, овочами, ягодами, соком, сушеними інгредієнтами. Щоб завершився процес бродіння і напій отримав весь об’єм смаку від додаткових компонентів, потрібно від 3 до 10 днів.

Звичайно, щоб дізнатися, що таке комбуча, не обов’язково вигадувати складні коктейлі з екзотичними добавками. Але яскравий та приємний оку декор у вигляді зелених паростків м’яти чи тархуну значно прикрасить напій при подачі.

Попри довгий список того, чим корисна комбуча, починати пити її потрібно помалу. Найкраща добова доза – близько 60-80 мл. Згодом можна збільшити її до 500 мл. Не варто зловживати напоєм з пробіотиками. Організму буде важко перетравити понад 1 л комбучі на добу.

Окрім невеликої кількості алкоголю, у комбучі міститься кофеїн. В середній склянці (230-250 мл) його може бути до 10 мг. Це значить, що людям з чутливістю до цього інгредієнту потрібно враховувати час доби. Їм прекрасно підійде комбуча зранку, але слід утриматись від її вживання за 4 години до сну.

Сподіваємося, наші поради стосовно того, що таке комбуча, якими властивостями відрізняється та чим корисна, дозволять по іншому подивитися на цей напій.

Джерела: www.healthline.com, www.mayoclinic.org, www.webmd.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *