Корисні поради на кожен день


Фолієва кислота: що це, для чого потрібна та дозування

Фолієва кислота що це, для чого потрібна та дозування

Фолат або вітамін B9 бере участь у багатьох ключових процесах нашого організму. Він відповідає за формування генетичного матеріалу, відповідає за поділ клітин та сприяє синтезу білка. В певній кількості він присутній в продуктах, але, як стверджують вчені, рівень його споживання значно нижчий за норму. Тому для закриття дефіциту зазвичай використовуються фолієва кислота. В цьому матеріалі ми розглянемо, що таке фолієва кислота, чим вона відрізняється від фолату та в чому користь фолієвої кислоти для нашого організму.

Що таке фолієва кислота

Що таке фолієва кислота

Фолієва кислота – це водорозчинний вітамін, необхідний для формування та оптимального функціонування людського організму. Він також відомий як вітамін В9. В тіло людини фолієва кислота зазвичай потрапляє з їжею. Мікрофлора кишківника здатна самостійно синтезувати незначні дози саме фолату.

В 1931 році вчена Люсі Уіллс з’ясувала, що вагітним жінкам з анемією підняти рівень гемоглобіну допомагає дріжджовий екстракт. В наступні роки було проведено ряд досліджень, в ході яких виявилось, що активним лікувальним компонентом в складі дріжджів була саме фолієва кислота. Вже до 1947 року було встановлено для чого необхідна фолієва кислота та як її можна синтезувати хімічним способом.

Сьогодні вважається, що більшість людей отримує недостатню кількість вітаміну B9. Медики та нутриціологи рекомендують приймати фолієву кислоту як жінкам, так й чоловікам. В деяких країнах в кінці XX століття на державному рівні було прийнято рішення про збагачення зерна цією речовиною.

Іноді люди вперше дізнаються, що таке фолієва кислота, під час планування вагітності. Річ у тім, що недостатня кількість вітаміну дуже небезпечна для плоду на найперших строках. Тому лікарі наголошують на тому, щоб жінка почала приймати її завчасно.

Фолієва кислота та фолат: відмінності

Попри різну назву, фолат, вітамін B9 та фолієва кислота – це фактично одне й те саме. Різниця полягає тільки в походженні речовини та ступеню засвоєння.

Користь фолієвої кислоти, фолату та B9 ідентична – підтримка нормальної роботи імунітету та нервової системи, забезпечення правильного кровообігу та участь в метаболічних процесах. Це один з головних елементів клітин ДНК та РНК.

Фолат – це речовина, яка міститься у тваринних та рослинних продуктах (плодах, листі, стеблах). На жаль, близько 50-70% фолату руйнується під час термообробки рослинної їжі, але залишок достатньо швидко засвоюється організмом. Готуючи продукти тваринного походження, можна зберегти трохи більшу частку натурального фолату.

Фолієва кислота – це замінник фолату, який отримують в лабораторіях шляхом синтезу. Потрапляючи в організм у вигляді таблетки, ця речовина спочатку проходить через печінку і лише потім відправляється в кишківник, де всмоктується в кров. Тому її дія відкладена в часі.

Резюмуємо: Фолат та фолієву кислоту використовують як взаємозамінні компоненти, але фолат належить до тієї форми вітаміну B9, який знаходиться в їжі. Фолієва кислота зазвичай вживається як БАД або її використовують для збагачення деяких продуктів.

Головна причина, чому саме фолієва кислота використовується в добавках, полягає у тому, що вона краще зберігає свою структуру. Якщо фолат втрачає свою молекулярну структуру під дією світла або термічної обробки, то фолієва кислота стабільніша в цьому плані. Вона засвоюється швидко та в повному дозуванні.

Але перед тим як приймати фолієву кислоту, необхідно визначити рекомендовану добову дозу. Якщо вона передбачає вживання двох або більше таблеток, їх треба пити з проміжком в кілька годин. Це необхідно, щоб уникнути накопичення препарату. Шкоду для людини становить як нестача, так і надлишок вітаміну.

Фолієва кислота для дітей та дорослих може випускатися як монопрепарат, також вона часто входить в склад мультивітамінних комплексів.

Фолієва кислота: користь

Фолієва кислота користь

Фолієва кислота необхідна для правильного протікання багатьох біологічних процесів в організмі людини. Вона бере участь в діленні клітин та в їх рості. Також вона захищає ДНК від пошкоджень та руйнувань.

Нерідко можна почути ще одну назву фолієвої кислоти – «вітамін росту». Організм вагітної жінки не завжди може забезпечити плід необхідною кількістю вітаміну на початкових етапах розвитку, коли йде швидке ділення клітин. Це значить, що фолієва кислота для вагітних є обов’язковою добавкою до раціону. При її нестачі може постраждати й майбутня дитина, й сама жінка.

Загальний список функцій, які виконує вітамін B9 (фолієва кислота):

  • генерування червоних та білих кров’яних тілець;
  • участь у створенні ДНК та РНК;
  • синтез амінокислот, необхідних для росту клітин;
  • покращення роботи мозку, нервової системи;
  • укріплення імунітету;
  • стимуляція роботи шлунку;
  • допомога в розщепленні жирів, білків, вуглеводів;
  • нормалізація гормонального балансу;
  • зниження рівня гомоцистеїну;
  • допомога в загоєнні пошкоджень шкіри (рани, подряпини, укуси);
  • покращення стану нігтів;
  • виведення токсинів;
  • пришвидшення росту волосся.

Таким чином, користь фолієвої кислоти можна описати як підтримку метаболічних процесів та загальний позитивний вплив на організм людини. Приймаючи цю добавку регулярно, людина помічає підвищення стресостійкості та більш швидке відновлення після навантажень або травм.

Людям, які приймають антидепресанти, варто зібрати інформацію, розібратися в ній і дізнатися, що таке фолієва кислота. Ця речовина посилює дію деяких ліків, що треба враховувати.

Нестача фолієвої кислоти

Читаючи довгий список наукових термінів, не всі люди розуміють, для чого необхідна фолієва кислота. Однак є ознаки, за якими вони можуть визначити дефіцит цього вітаміну.

Зниження рівня фолієвої кислоти зазвичай проявляється наступними симптомами:

  • мегалобластна анемія;
  • глосит;
  • діарея;
  • важка форма депресії;
  • погіршення пам’яті;
  • постійна втомлюваність;
  • нервова збудливість, дратівливість, тривога.

Довготривала нестача вітаміну призводить до безпліддя. У жінок, які не отримували достатньої кількості фолату під час вагітності, можуть бути проблеми з виношуванням дитини. Це проявляється в передчасних пологах та високому ризику викидня. Діти, народжені за умов дефіциту вітаміну B9, часто страждають на розумову відсталість, в них може бути діагностований дефект розвитку нервової трубки.

Нестача вітаміну може стати наслідком неправильного харчування або надмірного вживання алкоголю. Крім цього, проблема може критися в тому, що речовина не всмоктується в кишківнику, дефіциті вітаміну B12 або в прийомі деяких лікарських препаратів.

Протипоказання та застереження: чи може зашкодити фолієва кислота?

Спеціалісти кажуть, що зазвичай вітамін B9 має дуже мало побічних ефектів, також він рідко викликає алергію.

В окремих випадках, можуть спостерігатися:

  • висип на шкірі;
  • свербіж або набряк (частіше за все трапляється на обличчі, язиці, горлі);
  • запаморочення;
  • труднощі з диханням.

Оскільки прояви алергії або побічної дії препарату стосуються функції дихання, необхідно звернутися до медичної установи при перших ознаках.

Щоб дізнатися, чи може зашкодити фолієва кислота, потрібно отримати консультацію кваліфікованого лікаря. Він зможе оцінити ризики та вигоди, вивчивши анамнез та аналізи.

Вживання вітаміну B9 безпечне для більшості людей. Надлишок цієї речовини майже не затримується в організмі, адже він виводиться разом з рідинами (сеча, піт). Однак є категорія людей, яким потрібно ретельно слідкувати за тим, як приймати фолієву кислоту. У разі враження печінки та нирок, вітамін буде виводитись повільніше.

Через надлишок речовини в організмі може спостерігатись:

  • підвищена дратівливість;
  • проблеми зі сном;
  • тривожність, нервова збудливість;
  • гіркий або металічний присмак у роті.

Перевищення норми фолату в крові чоловіків призводить до збільшення ризику появи раку простати. Вагітні жінки, які споживають надмірну дозу фолієвої кислоти, ризикують отримати діабет та ожиріння.

Фолієва кислота для жінок

Жінки, які стикнулися з гормональним дисбалансом та його наслідками, прекрасно знають, для чого необхідна фолієва кислота. Вітамін виконує цілий спектр важливих функцій, в тому числі приводить до ладу роботу органів, що виробляють гормони.

Ще одна поширена хвороба, яку вирішує фолієва кислота для жінок – фолієводефіцитна анемія. Головні симптоми:

  • запаморочення;
  • задишка;
  • прискорене серцебиття;
  • надто швидка втомлюваність, страта сил;
  • деменція;
  • розлад травлення;
  • в крайніх випадках – серцева недостатність.

Варто уточнити, вітамін не має лікувальних властивостей, бо це не медикамент. Тобто не можна сказати, що лікує фолієва кислота. Але безсумнівно ця біологічно активна добавка є необхідною для нормального функціонування організму людини.

Широке застосування отримала фолієва кислота для волосся. Жінки, які бажають покращити зовнішній вигляд свого волосся, вводять в раціон додаткові дози вітаміну. Це може бути натуральний фолат з продуктів рослинного або тваринного походження. В такому разі необхідно впевнитися, що корисні речовини будуть засвоєні організмом в потрібній кількості.

Також високу ефективність має фолієва кислота для волосся, яка випускається в таблетованій формі. БАД стимулює ріст волосся, підтримує стабільний колір, надає йому блиску, відстрочує появу сивини. Завдяки вітаміну укріплюються волосяні фолікули, тому волосся рідше випадає. В результаті посиленого росту та укріплення, волосся стає більш густим.

Помітний вплив спричиняє B9 на нігті. В список того, що лікує фолієва кислота, можна додати ламкі нігті, з плямами. Вітамін стимулює кровообіг в нігтьовому ложі, в результаті чого нігті ростуть швидше. Вони стають більш міцними, не ламаються та не розшаровуються. Зникає або значно зменшується пігментація – лейконіхія.

Перш ніж приймати рішення про використання вітаміну в косметичних цілях, необхідно здати аналізи й звернутися до лікаря. Варто порадитися з ним щодо добавок та розпитати, чи може зашкодити фолієва кислота в конкретному випадку.

Фолієва кислота для чоловіків

На чоловічий організм цей вітамін спричиняє таку ж дію, як на жіночий. Фолієва кислота для чоловіків корисна тим, що активізує головні функції організму, захищає мозок від деменції та покращує когнітивні здібності.

Специфічна дія проявляється у впливі на статеву систему. Фолієва кислота для чоловіків необхідна в тому разі, коли родина готується до зачаття дитини. Лікарі радять почати прийом заздалегідь. Тобто підготовка потрібна обом партнерам.

Фолієва кислота для чоловіківнеобхідна тоді, коли аналізи показали низьку активність сперми. Також вітамін допоможе покращити якість сперматозоїдів – в них оптимізується хімічний склад. Таким чином можна значно зменшити ризик чоловічого безпліддя. Крім того, нижчою стане імовірність появи генетичних аномалій, таких як синдром Дауна.

Чоловікам призначають фолієву кислоту в наступних випадках:

  • діагностоване безпліддя;
  • порушення статевої функції;
  • затримка статевого дозрівання;
  • хвороби нервової системи;
  • захворювання серця.

Враховуючи весь спектр станів, що лікує фолієва кислота, чоловіки також можуть звернути на неї увагу у разі виникнення косметичних проблем. Вітамін дозволить призупинити втрату волосся, а згодом, можливо, відновити його ріст. Також B9 відстрочує появу сивини.

Фолієва кислота для дітей

Про те, навіщо та як приймати фолієву кислоту на етапі вагітності, ми детально розказали в цій же статті раніше.

Однак цей вітамін дуже важливий для дітей будь-якого віку. Рекомендується відстежувати його рівень за допомогою аналізів. Якщо фолієва кислота знаходиться в дефіциті, то необхідно одразу ж почати лікування і додати в раціон відповідні продукти або добавки.

Дефіцит вітаміну B9 у дітей призводить до:

  • відставання в наборі ваги (гіпотрофія);
  • пригнічення функції головного мозку;
  • хвороби слизової оболонки шлунково-кишкового тракту;
  • проблем зі шкірою (ентерит, попрілості);
  • затримка психомоторного розвитку.

Окрім всього переліченого, фолієва кислота для дітей в достатній кількості здатна попередити появу ракових пухлин, але вкрай важливе саме дотримання дозування. Вона також не може виступати як лікарський засіб у разі діагностованої онкології.

У 2021-2022 році вчені проводили дослідження того, як рівень вітаміну B9 під час пренатального періоду впливає на розлад аутичного спектра у дітей. Результати показали, що прийом достатньої кількості фолієвої кислоти на ранньому строку корелює з низьким ризиком РАС. Жінки приймали як мінімум по 400 мкг вітаміну щоденно. Однак існують дослідження з протилежними висновками. Це значить, що вплив речовини на ризик виникнення РАС треба підтвердити. Науковці продовжують роботу в цьому напрямі.

Фолієва кислота для планування вагітності

Надзвичайно важливо забезпечити достатню кількість вітаміну В9 вагітній жінці. Як вже було сказано вище, фолієва кислота для вагітних стає життєво необхідним елементом. Плід, який росте та розвивається в утробі, використовує дуже великі дози фолієвої кислоти, яку отримує з організму матері. Якщо станеться дефіцит цієї речовини, постраждають обоє – і мати, і майбутня дитина. Жінка може отримати серйозні проблеми зі здоров’ям через передчасні пологи або викидень. Також в неї може розвинутися анемія, діабет або ожиріння.

Частіше за все подібні випадки трапляються, якщо жінка пізно дізнається про свою вагітність, адже плід росте дуже швидко вже на перших тижнях. Додаткова фолієва кислота для вагітних допоможе уникнути дефіциту вітаміну через блювоту, яка часто супроводжує початок вагітності. Ще одна причина нестачі вітаміну в організмі матері – багатоплідна вагітність.

Лікарі говорять про те, що фолієва кислота для планування вагітностіє незамінною біодобавкою. Її потрібно приймати, щоб не допустити наступні хвороби:

  • прееклампсія;
  • порушення розвитку нервової трубки;
  • розщелина хребта;
  • вроджена вада серця;
  • недостатня вага при народженні;
  • відшарування плаценти.

Фолієва кислота для планування вагітностімає бути включена в раціон за 2-3 місяці. Приймати її необхідно протягом всього строку та впродовж періоду лактації. Це дозволить значно знизити ризики. Особливу увагу на фолієву кислоту варто звернути тим жінкам, у яких в анамнезі є порушення перебігу вагітності.

Призначати цю добавку і визначати дозування має досвідчений та кваліфікований лікар.

Варто додати, що фолієва кислота для жінок важлива своєю дією в післяродовий період. Достатній рівень цього вітаміну запобігає прояву післяродової депресії.

В яких продуктах є фолієва кислота

В яких продуктах є фолієва кислота

Попри нестабільність фолату, лікарі радять додати до свого раціону його природні джерела.

Досліджуючи питання того, в яких продуктах є фолієва кислота, враховуйте, що у разі харчових продуктів мова йде саме про фолат:

  • яловича печінка;
  • краб Дандженесс;
  • яйця;
  • відварений шпинат;
  • спаржева квасоля та спаржа;
  • брюссельська капуста;
  • латук;
  • авокадо;
  • броколі;
  • паростки гірчиці;
  • зелений горошок;
  • квасоля;
  • свіжі апельсини та грейпфрути;
  • апельсиновий сік;
  • смажений арахіс;
  • папая;
  • банани;
  • горіхи (фундук, грецький);
  • мускусна диня.

Досліджуючи, в яких продуктах є фолієва кислота, врахуйте, що природні джерела фолату не дозволять покрити дефіцитний стан. Це обумовлено низьким вмістом вітаміну у більшості продуктів та його поганою засвоюваністю. Тому закривати дефіцит вітаміну B9 можна тільки шляхом вживання фолієвої кислоти як окремого препарату. Але її дозування та тривалість споживання встановлює виключно лікар.

Список продуктів з достатньо високим вмістом B9

Назва продуктуВміст фолієвої кислоти на 100 грамів продукту (мкг)% від добової норми (400 мкг)
Бобові:
відварена квасоля
відварена сочевиця  

74  
181

18,5  
45
Спаржа (варена, сушена)  14937
Шпинат (сирий)  19448,5
Буряк (сирий)  10927
Яловича печінка (варена, тушкована)  25363
Зародки пшениці (сирі)  28170
Авокадо (сирий)  8120

Цікавлячись тим, в яких продуктах є фолієва кислота, не варто забувати про свої власні вподобання та індивідуальну реакцію на певні продукти. Наявність в них корисного вітаміну не скасовує потенційну шкоду, яка може бути заподіяна організму через алергію.

Як приймати фолієву кислоту

Щоб виявити оптимальну добову норму вітаміну B9, науковці проводили спеціальні дослідження та тести. Нинішнє дозування рекомендоване Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Добова норма прийому фолієвої кислоти:

ВікДобова доза (мг)Верхній поріг дози (мг)
0-6 міс0,06
7-12 міс0,08
1-3 р0,150,3
4-8 р0,20,4
9-13 р0,30,6
14-180,40,8
19 і більше р0,41,0

Вагітним та жінкам, які годують груддю, рекомендують вживати близько 0,6 мг вітаміну щоденно, але це має бути схвалено лікарем.

Важливо додати, що потреба у вітаміні B9 зростає, якщо людина пережила високе навантаження, зазнала сильної травми або виснаження.

Сподіваємося, що наші роз’яснення того, що таке фолієва кислота та як вона діє, дозволили сформувати базове уявлення про цей вітамін. Але уся зазначена інформація носить виключно інформаційний характер та не є лікарською рекомендацією.

Джерела: www.nhs.uk, www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.cdc.gov, www.webmd.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *