Корисні поради на кожен день


Обліпихова олія: користь, використання та протипоказання

Обліпихова олія користь, використання та протипоказання

Обліпихова олія впродовж тисячоліть використовувалася як природній лікувальний засіб. Її отримують з ягід та насіння обліпихи, яка є невеликим кущем, широко поширеним у Центральній та Південній Азії. Обліпихова олія є ключовим елементом традиційної китайської та аюрведичної медицини. В статті ми розглянемо, що лікує обліпихова олія, якими унікальними властивостями відрізняється та в цілому чим корисна обліпихова олія для нашого організму.

Що таке обліпихова олія

Обліпиха – це багаторічний чагарник, поширений в багатьох країнах Східної Європи, Кавказу, а також у північних регіонах Середньої Азії та Сибіру. В диких умовах вона часто застилає нижній ярус листяних лісів, формуючи непрохідні хащі. Характерна відмінність самого куща полягає у гострих колючках, які формуються на основі тогорічних пагонів.

Обліпиха

Головна цінність рослини полягає у невеликих круглих ягодах, з яких і видобувається обліпихова олія. Зазвичай її використовують внутрішньо, але також вона буде корисна й у разі зовнішнього застосування. Купити обліпихову олію можна в аптеці, супермаркетах або в магазинах здорового харчування. Це ліпідний матеріал, який має характерний насичений оранжевий колір з червоним відтінком. Олія відтворює аромат та смак плодів, з яких її готують.

Завдяки унікальному складу обліпихова олія може бути потенційно корисним як профілактичним, так й лікувальним засобом. Досліджуючи питання того, що лікує обліпихова олія, науковці прийшли до висновку, що через поєднання вітамінів, мінералів та фітонутрієнтів, вона може запобігати серцевим захворюванням та онкології. Тому її бажано додати до власного раціону тим, хто знаходиться у групі ризику через генетичну схильність.

Склад обліпихової олії

До складу олії з плодів обліпихи входять наступні мікроелементи:

  • магній;
  • марганець;
  • алюміній;
  • бор;
  • залізо;
  • кремній;
  • титан та інші.

Олія з обліпихи також відрізняється наявністю таких біологічно активних речовин:

  • бета-ситостерин;
  • альфа-ситостерин;
  • ненасичені жирні кислоти (лінолева, ліноленова, олеїнова);
  • каротиноїди;
  • філохінон;
  • вітаміни Е, С, К та Р;
  • фітонциди.

Окрім триагліцеринів з ненасиченими та насиченими жирними кислотами, в обліпиховій олії містяться деякі рослинні антибіотики. Каротиноїди – це природні антиоксиданти, що посилюють імунний захист організму. Висока концентрація вітаміну Е допомагає засвоювати жири та відповідає за регуляцію статевої функції.

Через те, що олія з обліпихи містить всі необхідні організму людини речовини, аскети в давнину могли довгий час харчуватися лише нею та рисом. При цьому їх не спіткав авітаміноз та цинга. Для продукту характерне оптимальне співвідношення ключових мікроелементів та мінералів.

Обліпихова олія: користь

Чим корисна обліпихова олія

Широке використання олії обумовлено тим, що вона активно впливає на різноманітні процеси в організмі людини. Олію з плодів обліпихи зазвичай використовують в медицині (часто вона присутня в домашніх аптечках), косметології та кулінарії.

При зовнішньому використанні обліпихова олія кориснадля зрілої шкіри. Через високий вміст ненасичених жирів, антиоксидантів, вітаміну E та фітостеролів, вона захищає шкіру від негативного впливу зовнішнього середовища та сприяє її швидкому оновленню.

Обліпихова олія є чудовим джерелом пальмітолеїнової кислоти, яка є природною для людської шкіри. Тому її можна використовувати для пришвидшеного загоєння ран та лікування опіків.

Чим корисна обліпихова олія при зовнішньому використанні

Вітаміни, мінерали, мікроелементиКількість на 100 грамів продуктуДія на організм
Омега-3
Альфа-лінолева кислота
не менше 30%Стимуляція синтезу гіалуронової кислоти, покращення шкіри, боротьба зі зневодненням, антизапальна та антиоксидантна дія.
Омега-6
Лінолева кислота
не менше 30%Підтримка захисних функцій шкіри, надання шкірі еластичності, продовження молодості (боротьбі з процесами старіння), лікування висипів, акне, зменшення проявів псоріазу, захист шкіри від сухості та лущення.
Омега-9
Олеїнова кислота
20%Важлива для підтримки пружності та еластичності шкірних покровів, захищає епідерміс від зневоднення.
Каротиноїди
Вітамін А
близько 40 мгАнтиоксидант, який надає шкірі здорового вигляду, зберігає її рівною, затримує вікові зміни. Саме цей вітамін надає олії насиченого кольору.
Вітамін Ене менше 150 мгАнтиоксидант, який відповідає за боротьбу з вільними радикалами, затримує процеси старіння шкіри.

Фітостероли, а саме бета-ситостерол, також забезпечують шкірі захист від пошкоджень, зберігають її молодість, борються з запаленнями, ранами та подразненнями, запобігають пошкодженням від ультрафіолету. Вітамін K укріплює судини, роблячи їх пружнішими, завдяки чому зводиться до мінімуму ризик появи куперозної сітки (розацея).

Обліпихова олія: зовнішнє використання

Якщо не вдалося підібрати готовий косметичний засіб, який вже містить олію з обліпихи, продукт можна купити окремо. Якісна та правильно приготована олія продається в аптеках. Окрема перевага полягає в тому, що вона підходить практично будь-якому типу шкіри. Однак, важливо зробити попередню пробу. Може виникнути алергічна реакція через індивідуальну непереносимість якихось інгредієнтів.

Обліпихова олія для обличчя

Олію можна наносити на очищену шкіру обличчя та тіла:

  • як самостійний засіб для догляду;
  • включити в склад улюбленого крему (змішати в долоні краплю олії і разову порцію крему);
  • використовувати як останній етап догляду за обличчям, адже олія може блокувати всмоктування в шкіру інших косметичних продуктів;
  • для лікування тріщин, подразнення, висипів;
  • як засіб проти пігментації (олія зменшує видимість постакне та вікових пігментних плям);
  • для захисту від ультрафіолетового випромінення та закріплення засмаги (до та після сонячних ванн);
  • як догляд за сухою та подразненою, атопічною шкірою.

Обліпихова олія також широко використовується для покращення стану волосся. При цьому вона прекрасно діє одночасно й на волосся, й на шкіру голови. Епідерміс стає більш пружним, проходить сухість, зменшується кількість лупи. Обліпихова олія для волосся швидко проникає в структуру кожної волосини, живлячи її та надаючи здорового блиску. В результаті регулярного використання олії волосся стає гладкішим, не пушиться, також воно виглядає більш пружнім та здоровим.

Обліпихова олія для волосся

Для волосся обліпихову олію може використовуватися як головний інгредієнт масок. Також її часто додають до готових косметичних масок: кілька крапель треба змішати з однією порцією маски. Не варто додавати олію прямо в банку з косметикою. Натуральний продукт має невеликий строк зберігання, тож може прогіркнути та весь об’єм косметики буде зіпсований.

Цінна дія олії проявляється в стимулюванні «сплячих» волосяних цибулин. Саме тому продукт корисний в боротьбі проти алопеції та випадінні волосся. До того ж він здатен покращити ріст вій.

Що лікує обліпихова олія

Обліпихова олія відома своєю зміцнювальною дією на організм людини. Але попри усю користь, яку вона може нести у разі регулярного використання, це не медичний препарат, тому важко стверджувати саме про лікувальний ефект. Науковці обережно говорять про потенційно позитивний вплив. Розглянемо основні сфери, в яких обліпихова олія може бути корисною.

Обліпихова олія при гастриті

Серцево-судинна система

Оскільки обліпихова олія багата на фітостероли, які належать до числа рослинних сполук та відрізняються протизапальними властивостями, при регулярному вживанні вона дозволить запобігти багатьом хворобам серця. Фітостероли не допускають засвоєння «поганого» холестерину, що запобігає закоркуванню артерій та судин. До складу обліпихової олії також входить кверцетин – антиоксидант, одна з доведених функцій якого – нівелювання ризику серцево-судинних захворювань.

Діабет

У дослідженні на тваринах було виявлено, що завдяки регулярному вживанню обліпихової олії можна стабілізувати рівень цукру в крові та збільшити чутливість до інсуліну. Це є запобіжним заходом для попередження діабету 2 типу. Однак така міра повинна бути схвалена лікарем.

Імунітет

Одна з корисних властивостей обліпихової олії полягає у її здатності посилювати роботу імунітету. Науковці пояснюють це високою концентрацією у її складі флавоноїдів. Це рослинні сполуки, які разом з антиоксидантами можуть захищати від вірусів та патогенних бактерій. Але усі дослідження, які доводять ці властивості олії, були проведені в пробірки. Наразі відповідних досліджень на людях не проводилось.

Травнева система

Обліпихова олія для шлунку корисна тим, що вона знижує кислотність, активізує ліпідний обмін, налагоджує секрецію шлункового соку. Цей природний засіб рекомендований при гастриті та неспецифічному виразковому коліті. Людям з виразкою шлунку та дванадцятипалої кишки також підходить обліпихова олія. Для шлунку важливо, щоб загоєння ран та запалень проходило без побічної шкоди. Натуральний засіб з вітаміном А є оптимальним в цьому сенсі.

Печінка

Через вміст корисних жирів, вітаміну Е та каротиноїдів обліпихова олія здатна захищати клітини печінки від пошкодження. Це було доведено у відповідному дослідженні на щурах. В іншому дослідженні, яке тривало впродовж 6 місяців, люди зі встановленим цирозом тричі на день приймали 15 грамів обліпихового екстракту. В процесі було виявлено підвищення показників функції печінки в крові у порівнянні з групою, яка приймала плацебо.

Обліпихова олія для шлунку

Найрозповсюдженіше використання обліпихової олії – це лікування захворювань травневої системи. Багато препаратів для лікування гастриту (запалення слизової шлунку) містять цей продукт. Обліпихова олія при гастриті сприяє загоєнню слизової, зменшує рівень хвороботворних мікробів та бактерій. Вона також зменшуєть запалення, заліковує подразнені ділянки та виразки.

Обліпихова олія при гастриті приймається курсами. Вона створює тонку плівку всередині шлунку й тим самим захищає його від додаткового ураження.

Обліпихова олія для шлунку

Обліпихова олія для горла

Обліпихова олія як масляний продукт з протимікробною дією незамінний при різних респіраторних захворюваннях. Олію можна приймати внутрішньо, зовнішньо чи у вигляді інгаляцій.

Обліпихова олія для горла корисна в наступних випадках:

  • ангіна та фарингіт;
  • бронхіт та кашель;
  • синусит;
  • отит.

Олію розбавляють в теплій воді, щоб полоскати горло та порожнину рота. Можна наносити крапельно на окремі ділянки слизової. Обліпихова олія для горла також може використовуватися у вигляді інгаляцій. Щоб правильно провести процедуру, достатньо кількох крапель олії на два літри окропу. Дихаючи випарами, треба намагатися вдихати якомога глибше. Пити гарячі напої при болях в горлі заборонено.

Обліпихова олія в гінекології

Науковці кажуть, що обліпихова олія в гінекології стає хорошим допоміжним засобом при лікуванні ерозії шийки матки, ендокардиту та вагініту. Користь зумовлена тим, що продукт відновлює пошкоджені тканини, спричиняє позитивний вплив на слизові та бореться з патологічною мікрофлорою.

Обліпихова олія в гінекології також відома своєю дієвістю при запаленнях. Її широко використовують в разі виникнення проблем з сечостатевою системою. Зазвичай це супозиторії, які містять олію.  

Обліпихова олія: протипоказання

Олія обліпихи

Перш ніж почати вживати обліпихову олію внутрішньо, доцільно порадитися зі спеціалістом. Річ у тім, що продукт достатньо активний, тому може вступити в конфлікт з ліками (підсилити або зменшити їх дію), викликати алергічну реакцію або просто не підійти конкретній людині.

Характерні прояви алергії на олію з обліпихи – це свербіж та почервоніння шкіри навколо очей (при внутрішньому вживанні) або в місці нанесення. В разі виникнення таких проявів, слід припинити використання.

Передозування олією може призвести до нудоти, блювання або діареї. Людям з хворобами печінки, підшлункової залози та жовчного міхура не варто приймати олію у великих дозах.

Обліпихова олія підходить навіть вагітним та жінкам, які годують. Нею можна змащувати шкіру, щоб запобігти появі розтяжок. Також це ефективний засіб для лікування тріщин під час грудного вигодовування.

Сподіваємося, наше роз’яснення того, чим корисна обліпихова олія, дозволить сформувати хоча б базове уявлення про корисні властивості цього продукту. Але уся представлена інформація носить виключно інформативний характер та може бути використана як заміна консультації з лікарем.

Джерела: www.healthline.com, www.sciencedirect.com, www.ncbi.nlm.nih.gov

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *