Корисні поради на кожен день


Випадіння волосся: причини та способи розв’язання проблеми

Випадіння волосся причини та способи розв’язання проблеми

Кожен день у людини починають рости нові волосини, але водночас якась їх кількість втрачається. Нормою вважається випадіння волосся в межах 50-100 волосин. Це природний баланс, і якщо він порушується, то починається алопеція – патологічна втрата волосся. В цій статті ми розглянемо причини випадіння волосся та як зупинити випадіння волосся на ранніх стадіях.

Симптоми випадіння волосся

Причини випадіння волосся

Життєвий цикл однієї волосини може становити від 2 до 9 років. Він залежить від багатьох факторів: внутрішніх та зовнішніх. Більшу частину часу волосина росте, але поступово настає фаза «відпочинку». Остання стадія – випадіння. Це означає, що одночасно в одній зоні можуть знаходитись волосини на різних стадіях життєвого циклу.

Природна втрата волосся проходить непомітно. Зазвичай волоски випадають під час миття, розчісування або тоді, коли людина торкається рукою голови. Про надмірне випадіння можна казати, якщо з’явилися залисини, волосся виглядає посіченим та обламується, через нього проглядає шкіра.

Як зрозуміти, що випадає волосся:

  • чоловіки можуть помітити, що лінія росту волосся змінює контур, а лоб стає вищим;
  • у жінок зазвичай алопеція представлена витонченням та випаданням волосся по всій голові;
  • втрата волосся на окремих ділянках шкіри голови (вогнищева алопеція);
  • випадання волосся не тільки на голові, а й на тілі;
  • на гребінці залишається більше висмикнутих волосин, ніж раніше;
  • після проведення пальцями по шевелюрі можна висмикнути досить багато волосин (інколи навіть цілі пасма);
  • проблеми зі шкірою голови (плями сухої шкіри, лущення, почервоніння, набряк).

Частіше за все, волосся випадає поступово та майже непомітно, але трапляються випадки, коли це стається дуже різко. Окрім алопеції проблеми з волоссям можуть проявлятися у стоншенні волосин. В такому разі шевелюра стає менш густою та об’ємною, що візуально може виглядати, як випадіння волосся.

Помічаючи в себе описані вище симптоми, люди реагують по-різному. Однак, якщо захисна реакція полягає у запереченні факту втрати волосся, або бажанні його приховати, це найменш конструктивний шлях. Лікарі кажуть, що варто почати боротьбу з алопецією якнайшвидше. Вони пропонують кілька науково підтверджених способів того, як зупинити випадіння волосся.

Важливо зрозуміти, що народні засоби та самолікування можуть нашкодити. В найкращому випадку, такі методи просто не дадуть ефекту, в найгіршому – пришвидшать розвиток алопеції.

Особливості обстеження при випадінні волосся

Перш ніж призначити якийсь препарат чи процедуру, лікар проводить обстеження та дослідження:

  • запитує про стан родичів – чи була в когось страта волосся та в якому віці;
  • переглядає історію хвороби людини;
  • призначає аналіз крові для визначення стану щитоподібної залози та рівня заліза;
  • ставить питання про хронічні захворювання, рівень стресу в житті, перенесені операції;
  • розпитує про раціон харчування та спосіб життя;
  • оглядає шкіру голови на предмет інфекції (грибки, себорейний дерматит, псоріаз);
  • за необхідності, робить біопсію шкіри, щоб виявити захворювання;
  • проводить трихоскопію – процедура дослідження стану сальних залоз, шкіри голови, діаметру волосини, щільності росту волосся на 1 см2 (комп’ютерне сканування та збільшення картинки у 20-140 разів);
  • робить фототрихограму – виявлення, на якій стадії росту знаходиться волосся.

В обов’язковому порядку лікар з’ясовує, якими косметичними засобами користується людина та які зачіски обирає.

Причини випадіння волосся

Медики наголошують на тому, що втрата волосся – це результат дії багатьох факторів. Тому варто вдатися до комплексного аналізу.

Найбільш популярні причини випадіння волосся:

  • спадковість (схильність до алопеції може бути успадкована від батьків);
  • похилий вік;
  • грибкове ураження шкіри голови;
  • неправильно підібрані зачіски (надто тугі коси, затягування волосся у вузол або хвостик, кріплення важких пасем нарощеного волосся);
  • агресивний догляд (фарбування неякісними фарбами, хімічна завивка);
  • зміна гормонального фону (вагітність, менопауза, пологи);
  • дія ліків (хімієтерапія);
  • нестача вітамінів, мікроелементів та мінералів (заліза або білка);
  • сильний або тривалий стрес (втрата близької людини, операція);
  • захворювання щитоподібної залози або полікістоз яєчників;
  • різка зміна ваги (через дієти із занадто швидким ефектом схуднення).

Залежно від причини випадіння волосся, розрізняють 4 види алопеції.

Андрогенетична алопеція

Вважається, що близько 95% всіх випадків облисіння серед чоловіків спричинені даним видом алопеції. Жінки, які звертаються по допомогу через втрату волосся, стикаються з андрогенетичною алопецією у 20-60% випадків.

Дослідження дозволили з’ясувати, чому випадає волосся у чоловіків. Коли тестостерон піддається впливу 5-альфаредуктази, він перетворюється на дигідротестостерон. Ця сполука є новим гормоном, який вступає у взаємодію з рецепторами волосяного фолікула. В результаті, останній зменшується в розмірах та укорочується. Цей процес виникає тоді, коли в чоловіка надмірне вироблення дигідротестостерону.

Також причина може полягати в тому, що волосяні цибулини надто чутливі до дії гормону через генетичну схильність. На додачу до всього, дигідротестостерон здатен змінювати склад шкірного сала та впливає на його кількість. Через це може виникнути себорейний дерматит та себорейне облисіння.

Зазвичай, якщо в чоловіків випадає волосся, це стає помітно по лінії росту волосся та на скронях. В потиличній зоні волосся зберігається. Розвиток алопеції андрогенетичного типу не залежить від віку. Вона може початися в будь-який час після статевого дозрівання, навіть у 20 років.

У жінок даний тип алопеції проявляється по-іншому. Лінія росту волосся залишається незмінною, але воно стає значно рідшим у лобно-тім`яній області. Помітити початок алопеції можна по розширенню пробору. Також зміниться загальний вигляд волосся – воно стане тонким, безбарвним, перестане рости.

Дифузійна алопеція

Коли організм здоровий, на місці кожної втраченої волосини згодом виростає нова. Якщо цього не стається, цикл росту волосся змінюється і шевелюра починає рідшати. З’ясовуючи, чому випадає волосся, лікар може поставити діагноз – дифузійна алопеція.

Фактори, що обумовлюють її розвиток:

  1. Гормональний дисбаланс (через патологію щитоподібної залози або новоутворення в яєчниках).
  2. Прийом ліків (атикоагулянтів, цитостатиків, протималярійних засобів, ретиноїдів, нейролептиків та інших).
  3. Інфекційні хвороби.
  4. Стрес.
  5. Отруєння (талій, ртуть, хлорпропілен).
  6. Дефіцит поживних речовин (білка, вітамінів, мінеральних речовин).

Для дифузної алопеції характерне рівномірне облисіння по всій поверхні волосистої частини голови. Це стосується як чоловіків, так й жінок. Лікарі називають цей вид облисіння симптоматичним, адже він вказує на серйозні негаразди з організмом в цілому.

Після виявлення причини втрати волосся та належного лікування його стан відновлюється. Волосяні фолікули починають працювати через 3-9 місяців.

Вогнищева алопеція

Якщо на волосистій частині голови почали з’являтися округлі ділянки шкіри без волосся, то мова може йти про осередкову або вогнищеву алопецію. Ця хвороба вважається аутоімунною, вона вражає людей будь-якої статі. Якщо людина схильна до такого виду облисіння, то воно може проявитися досить рано (середній вік хворих 20-50 років).

Причини:

  • стресові фактори;
  • інфекції;
  • фізична травма;
  • генетика.

На початку захворювання виглядає, як одне або кілька вогнищ облисіння з рівними краями. Фолікули на ділянці шкіри зберігаються, висипу або пошкодження зазвичай немає. Може бути легке почервоніння. Якщо смикнути за волосся, що росте довкола вздовж осередку облисіння, воно легко вирветься.

Вогнищева алопеція може прогресувати, тоді з’являються нові плями, які розростаються та зливаються між собою. Без лікування фолікули здатні безповоротно атрофуватися.

У разі, якщо випадає волоссячерез осередкову алопецію, лікар може поставити діагноз та виявити конкретний вид хвороби: вогнищева, субторальна, тотальна, універсальна.

Після того, як облисіння розповсюдиться по голові, воно може зачепити брови, вії, бороду та тіло.

Рубцева алопеція

Таке захворювання виникає, якщо фолікули в одному місці постійно пошкоджуються. На їхньому місці потім утворюється сполучна (рубцева) тканина.

Рубцева алопеція трапляється з наступних причин:

  1. Травми (удари, рани, опіки, опромінення).
  2. Інфекційні захворювання (мікоз, піодермія, туберкульоз, лепра, сифіліс, лейшманіоз).
  3. Новоутворення на шкірі.
  4. Генодерматоз (генетичне захворювання шкіри).
  5. Набутий дерматоз.

Частіше за все рубцеве облисіння локалізується в тім’яній та лобній областях. Якщо людина не відчуває свербіж, то перші прояви хвороби проходять непомітно. Без лікування облисіння може стати тотальним.

Як зупинити випадіння волосся

У разі, якщо волосся випадає у кількості, більшій за нормальну, перше, що потрібно зробити – це визначити причину цього явища. Залежно від отриманих даних буде формуватися план лікування.

В разі, якщо алопеція стала результатом прийому ліків, потрібно скорегувати схему, дозування або повністю замінити препарат. Якщо втрата волосся спричинена гормональним дисбалансом, лікар призначить спеціальну дієту, обстеження щитоподібної залози, яєчників або скористається іншим методом збалансування роботи гормонів.

Шукаючи, як зупинити випадіння волосся, частіше за все, достатньо вилікувати основне захворювання, але відновити волосся вдається не завжди.

При лікуванні андрогенетичної алопеції частіше за все використовуються наступні заходи:

  • засоби від випадіння волосся, які відпускаються без рецепта (креми), та рецептурні ліки (пероральні медикаменти при чоловічому облисінні);
  • пересадка волосся – пасма волосся з потиличної зони (або інших ділянок з густим волоссям) пересаджуються на безволосу шкіру голови хірургічним методом (трансплантація);
  • використання плазми, збагаченої тромбоцитами – у людини беруть кров і виокремлюють з неї плазму. Потім цю збагачену тромбоцитами плазму вводять в шкіру голови. Таке лікування ефективне для сповільнення темпу облисіння. Також воно допомагає стимулювати ріст нових волосин.

Люди, які проходять хімієтерапію, можуть втратити значну частину волосся через активну дію препаратів. Інколи вдається запобігти цьому, але все залежить від специфіки конкретного протоколу лікування та препаратів.

В тому випадку, коли випадає волосся через пологи чи стрес, його ріст може відновитися за умови настання спокійного етапу в житті.

Дуже велику шкоду волоссю завдає неправильний догляд. Якщо фолікули зазнають пошкодження, з них уже не ростимуть волосинки. Тому варто обережніше завивати та випрямляти пасма. Також необхідно звертатися до професійних перукарів, які знають, як зберегти волосся під час використання фарби та інших агресивних речовин.

Вітаміни від випадіння волосся

Вітаміни від випадіння волосся

Однією з головних причин втрати волосся стає незбалансований раціон. Нестача поживних речовин призводить до того, що волосся стає ламким, січеться та випадає. Додавши в дієту правильні дози певних біологічно активних добавок або продуктів, можна відновити шевелюру.

Як діють вітаміни від випадіння волосся:

Назва вітамінуДія на організм та волосся
В6 (піридоксин)Підсилення інших поживних речовин, зміцнення структури волосся
В3 (ніацин)Покращення кровообігу в коренях волосся
В5 (пантенолова кислота)Прискорення росту
В8 (біотин)Регуляція виділення шкірного сала
В12 (ціанкобаламін)Регенерація фолікула
DНалагодження обміну речовин, запобігання випадіння волосся (особливо актуально в зимовий час)

Надважливо також спостерігати за рівнем мінералів та мікроелементів – селену, заліза та цинку.

Варто пам’ятати, що надлишок конкретних речовин такий же шкідливий для людини, як і дефіцит. Тому, перш ніж іти та купувати перші ліпшівітаміни проти випадіння волосся, потрібно здати аналізи та порадитися з лікарем.

Якщо випадає волосся у підлітків

Підлітковий вік може бути досить складним сам по собі, і колі ж він супроводжується втратою волосся, це стає додатковим стресовим фактором. Батькам можна порадити звернутися до дерматолога. Лікар дослідить аналізи, зробить огляд та призначить засоби від випадіння волосся, відштовхуючись від конкретного випадку.

Що робити, коли з’явилися підозри про втрату волосся:

  • з’ясувати, чи підліток отримує достатньо поживних речовин з їжі (наскільки збалансований раціон, який розмір порцій);
  • простежити, чи не практикує підліток шкідливі дієти, направлені на швидке схуднення;
  • не відкидати ризику існування булімії (переїдання та блювання);
  • припускати можливість нервового висмикування волосся.

До того ж алопеція у дітей та підлітків може бути наслідком глистяної інвазії, захворювань шлунково-кишкового тракту, аутоімунних хвороб, зараження грибками.

Дівчата-підлітки, які захоплюються фарбуванням волосся, укладками та зміною зачісок, можуть помітити випадання волосся. В такому разі їм варто порекомендувати більш м’який догляд, відвести на консультацію до експерта-перукаря або косметолога.

Профілактика випадіння волосся

Шампунь від випадіння волосся

Щоб підтримати своє волосся та не допустити можливі проблеми в майбутньому, можна розробити спеціальну щоденну рутину. В ній має бути спосіб життя, максимально наближений до здорового: правильно сформований раціон, достатньо відпочинку, збалансований режим сну, помірний рівень стресу.

Як доглядати волосся:

  • підібрати шампуні від випадіння волосся, якщо підвищився рівень стресу або виникли інші фактори ризику;
  • мити голову необхідно м’яко, не розтираючи та не смикаючи волосини;
  • слід ввести в рутину користування масками для волосся (бажано з натуральними оліями);
  • звести до мінімуму випадки, коли волосся перегрівається або піддається дії хімічних реактивів (сушіння феном на високій температурі, фарбування, завивка);
  • розчісуватися акуратно, щоб не пошкодити ані волосся, ані шкіру голови;
  • уникати зачісок, які потребують тугого стягування волосся;
  • пити достатню кількість води;
  • не курити (звести випадки до мінімуму або по змозі кинути).

Зазвичай профілактичні засоби від випадіння волосся містять різні натуральні олії. Найпоширенішим компонентом є реп’яхова олія. Вона має потужний ефект, адже живить волосся та шкіру голови. Волосся стає більш гладким та шовковистим, блискучим та об’ємним. Воно краще росте, рідше випадає, зникає ламкість, знижується ризик пересихання. Завдяки додатковому живленню шкіра набуває пружності, зменшуються прояви лупи.

Окрім того, реп’яхова олія ефективно допомагає усунути наслідки впливу навколишнього середовища та агресивного догляду (травматичні процедури, укладки, завивка). Ідеальним варіантом для відновлення здорового вигляду та стимуляції росту є наступна комбінація: шампунь від випадіння волоссята маска за натуральними оліями.

В теплий час року рекомендується захищати голову та волосся від ультрафіолету. Щоб сонячні промені не потрапляли на шкіру та волосини, можна обрати будь-який зручний спосіб – використовувати бандани, капелюхи, плетені брилі, сонцезахисні косметичні засоби.

Знаючи причини та симптоми випадіння волосся, можна убезпечити себе від цього неприємного захворювання. Здоровий спосіб життя, регулярний огляд зон ризику та своєчасне звернення до лікаря дозволяють якомога довше зберігати волосся густим.

Джерела: www.mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, www.aad.org, www.healthline.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *