Коли в організм людини в достатній кількості надходять основні вітаміни, мікроелементи та нутрієнти, це відображається на її зовнішньому вигляді та рівні енергії. Біотин – один з ключових вітамінів. Він впливає на стан шкіри, волосся та нігтів. Окрім цього, біотин забезпечує людині силу, витривалість, стійкість до стресів та фізичних навантажень. В цій статті ми розглянемо, що таке біотин, чому він важливий для нашого здоров’я та як приймати біотин, що не нашкодити.
Біотин: це
Біотин – цефермент, який продукується в кишківнику та відповідає за регулювання обміну білків, жирів та вуглеводів. Однією з функцій біотину є постачання в організм людини сірки, за допомогою якої виконується синтез колагену. Також біотин необхідний для активації та транспортування вуглекислого газу.
Намагаючись з’ясувати, що таке біотин, можна трохи заплутатись в термінології. Річ у тім, що це водорозчинний вітамін, який належить до вітамінів групи В. Його називають В7, а також вітамін Н, біос-II, коензим R, «вітамін краси». У здорових людей, які мають збалансований раціон, біотин виробляється в достатній кількості. Але дана сполука майже не накопичується. До того ж є ряд факторів, які заважають її засвоєнню.
Чому може виникнути дефіцит біотину:
- спадковість (особливості організму);
- недостатньо магнію для правильного засвоєння;
- метаболізм біотину пригнічують продукти з деякими консервантами, сирий яєчний білок, рослинні олії після теплової обробки;
- прийом ліків з сіркою;
- проходження курсу лікування антибіотиками;
- надмірне вживання алкоголю.
Правильне, збалансоване харчування дуже важливе для вироблення ферменту в кишківнику. Тому ще однією причиною нестачі біотину є захоплення шкідливими дієтами.
Що таке біотин вчені дізналися на початку XX століття. Сьогодні ця речовина входить до складу біологічно активних добавок для дітей та дорослих, її додають до дієтичних продуктів та дитячого харчування. Щоб підвищити ефективність, сполуку рекомендують комбінувати з вітамінами В1, В6, В9 та В12.
Корисні властивості біотину
Функції біотину поширюються на численні обмінні процеси в людському тілі. Попри те, що дефіцит цієї речовини спостерігається досить рідко, її можна приймати додатково для покращення стану волосся, нігтів та шкіри. Надлишок біотину майже не затримується в організмі, через те, що це водорозчинна сполука, яка виходить разом із сечею.
Розщеплення глюкози при діабеті
Люди, яким було діагностовано цукровий діабет, можуть відчути користь біотину завдяки покращенню самопочуття та росту рівня енергії.
З’єднуючись з інсуліном, біотин розщеплює глюкозу. Він допомагає регулювати вміст цукру в крові та запобігає накопиченню його надлишків. Речовина захищає нирки людей, які вимушені постійно приймати інсулін.
Потрібно уточнити, що дослідження в цій сфері проводились тільки в пробірці та на тваринах. Щоб казати про однозначну користь, необхідні додаткові перевірки і тести.
Надає енергію, запобігає вигорянню
В список головних функцій біотину входить вироблення гемоглобіну та підтримка системи кровотворення. Чим більше гемоглобіну в крові, тим краще почувається людина. Тож в даному контексті користь біотину проявляється в тому, що він надає відчуття енергійності, стійкості до фізичних навантажень, пришвидшує відновлення після важких тренувань чи виснажливих подій.
Позитивний вплив на нервову систему
Досліджуючифункції біотину, науковці провели ряд тестів та випробувань. Вони встановили, що в деяких випадках речовина здатна сповільнити прогресуючі захворювання нервової системи. У відповідних дослідженнях брало участь 889 людей з розсіяним склерозом. Симптоми цього захворювання центральної нервової системи включають втому, труднощі з ходьбою та загальну слабкість. В оприлюднених результатах дослідження було встановлено, що деякі з учасників, які приймали високі дози біотину, зазначили полегшення перебігу хвороби.
Медики припускають, що ефект пов’язаний з активацією ацетил-КоА-карбоксилазу (фермент, який необхідний для синтезу білків та жирів нервових тканин). У людей з розсіяним склерозом знижується синтез даної речовини, тому потенційна користь біотину очевидна.
Біотин допомагає захистити від пошкодження нервову систему людей, які вимушені вдаватися до діалізу через хвороби нирок. Вивчення цієї властивості вітаміну В7 проводилось на невеликій вибірці. Тільки 3 людини помітили, що тривалий прийом великих доз речовини дав позитивний результат.
На жаль, стабільних та повторюваних результатів домогтися не вдалось. Вивчення дії вітаміну В7 на організм людини досі триває, цим займаються вчені різних країн.
Користь для чоловіків
Біотин – це активна сполука, яка достатньо інтенсивно впливає на організм людини. Говорячи про конкретний вплив, медики зазвичай зазначають наступні аспекти:
- загальна підтримка імунітету;
- зменшення больового синдрому в разі високих фізичних навантажень;
- покращення деяких когнітивних функцій;
- допомога при відновленні після тривалих виснажливих подій (зменшується відчуття втоми);
- нормалізація рівня холестерину;
- більш активний синтез чоловічих гормонів.
Підсумовуючи, можна сказати, що біотин підвищує фертильність та витривалість чоловіка. Цю добавку можна порекомендувати тим, хто займається важкою фізичною працею. Також вона допоможе підвищити якість сперми та буде корисною людям, які планують поповнення в сім’ї.
Біотин для жінок
Важлива властивість біотину – нормалізація рівня цукру в крові – убезпечує жінок від ментальних проблем. Вчені встановили, що в жіночому організмі цукор накопичується повільніше та в меншому обсязі (на 25%). Тому жінки схильні до зниження рівня глюкози. На цьому фоні в них може коливатися настрій, змінюються емоційні реакції. Відомо, що саме низький цукор є частою причиною дратівливості, проблем зі сном, депресії, низького рівня енергії та швидкої втомлюваності.
Через те, що біотин – це фермент, який синтезується кишківником, він впливає на травлення, засвоюваність корисних речовин з їжі, загальний стан імунітету та багато інших процесів в організмі.
Чому біотин корисний вагітним жінкам
Деякі жінки під час вагітності можуть страждати від нестачі біотину. Це пов’язано з тим, що речовина споживається не одним, а двома організмами. Також дефіцит може бути спричинений токсикозом, адже тоді всі вітаміни засвоюються в недостатній кількості.
Зробити висновок про дефіцит конкретної речовини може тільки лікар, він же повинен розказати, як приймати біотин (в який час доби та в яких дозах).
Важливість біотину для дітей
Частіше за все діти мають нормальний рівень біотину від народження. У випадках, коли його недостатньо, педіатр може виявити це протягом кількох місяців. Якщо є підозра дефіциту біотину, необхідно якомога раніше почати лікування – давати препарати з біотином. Запізнення може призвести до пошкодження мозку та стати причиною розумової відсталості.
Нестача біотину виявляється за допомогою спеціального тесту. Його роблять, якщо у дитини спостерігаються наступні симптоми:
- судоми;
- погіршення зору та слуху;
- висипи, почервоніння, лущення шкіри;
- випадіння волосся;
- постійні інфекційні хвороби.
Наразі Всесвітня організація охорони здоров’я висуває ініціативу з проведення тестів на біотин серед всіх новонароджених.
«Вітамін краси»
Доволі часто люди починають цікавитись, що таке біотин, коли в них з’являються проблеми зі шкірою, нігтями або волоссям.
Дефіцит цієї сполуки у дорослих проявляється наступним чином:
- волосся стає тьмяним, починає випадати;
- шкіра втрачає свіжість, її колір стає блідим, з’являється сухість та лущення;
- навколо очей, рота, носа, статевих органів проступає червоний висип;
- розлад харчової поведінки;
- ламкість нігтів;
- зміни в роботі сальних залоз (шкіра та волосся жирніють швидше).
Якщо нестача вітаміну триває впродовж довгого часу, можуть з’явитися серйозні симптоми: підвищиться холестерин та глюкоза в крові, почнуться галюцинації та напади, може поколювати ноги та руки (іноді відчуття оніміння), атаксія (втрата контролю над тілом), знизиться імунітет (на цьому фоні почнуться бактеріальні та грибкові зараження), може виникнути захворювання печінки.
Завдяки добавкам з біотином організм отримує сірку, яка необхідна для нормальної роботи сальних залоз. До того ж біотин бере участь в синтезі колагену, а ця речовина також має сильний вплив на зовнішній вигляд людини.
Біотин для волосся,шкіри та нігтів важливий ще з однієї причини – він стає базовим компонентом кератину, який утворює більшість зовнішніх покривів людського тіла.
Джерела біотину
Більшості людей не потрібно думати, де шукати та як приймати біотин, оскільки він знаходиться в багатьох популярних продуктах, тому зазвичай потрапляє в організм в достатній кількості.
Рейтинг продуктів з найвищим вмістом біотину:
- Печінка яловича.
- Яйця (особливо, жовток).
- М’ясо лосося.
- М’ясо свиняче.
- Насіння соняшнику, а також більшість горіхів.
Загалом, експерти радять стежити за тим, щоб в раціоні були молочні продукти, горіхи, бобові, яйця, сезонні фрукти та ягоди, зелень та морепродукти. Таким чином, вдасться забезпечити денну норму життєво важливої сполуки.
Важливо додати, що нормалізація раціону дозволяє знизити ризик виникнення побічних ефектів біотину. Передозування можливе лише при вживанні дуже високих доз цієї речовини у вигляді пігулок або капсул.
Що їсти, щоб підтримувати рівень біотину
Деякі науковці зазначають, що біотин в продуктах рослинного походження більш цінний. Він краще засвоюється, ніж той, що знаходиться в м’ясі.
У субпродуктах, а особливо, у яловичій печінці, міститься багато важливих вітамінів та мікроелементів: різноманітні вітаміни групи B (включаючи біотин), фолієва кислота, якісний білок. У 100 грамах вареного продукту знаходиться близько 30 мкг біотину.
Варені яйця можуть стати чудовим джерелом біотину, оскільки в кожному з них міститься до 10 мкг речовини. Окрім цього яйця дозволяють людині отримати білки з високим вмістом амінокислот, вітаміни А і D, селен, цинк і йод. Такий багатий вміст позитивно впливає на роботу ендокринної системи.
Про користь лосося написано вже немало, але можна ще додати декілька фактів стосовно наявності біотину. У 100 грамах м’яса лосося є 5 мкг вітаміну В7. Разом з омега-3 жирними кислотами ця речовина допомагає зберегти здоров’я серця, покращити когнітивні функції, вилікувати запалення, поліпшити стан шкіри та волосся. Необхідно уточнити, що найбільшу користь приносить лосось, який виріс у диких умовах, а не на фермі.
Якщо з якихось причин лосось недоступний або небажаний, біотин можна отримати з тунця. В 100 грамах готової риби міститься 0,6 мкг вітаміну. Нутриціологи радять обирати невеликі за розміром рибини, бо в них менше ртуті та інших шкідливих речовин.
Вегетаріанці та вегани можуть поповнити рівень біотину завдяки горіхам. Відомо, що в ¼ чашки смаженого мигдалю містить 1,5 мкг біотину. На додачу до цього в горіхах високий вміст магнію, вітаміну Е та клітковини. В одному ряду з мигдалевими горіхами знаходиться кеш’ю, арахіс, волоський горіх. Хорошим джерелом біотину і мікроелементів є насіння соняшника.
Вівсяна крупа або пластівці присутні на кухнях багатьох українців. Варто знати, що на одну чашку цього продукту приходиться 0,2 мкг біотину. Однак користь приносить тільки цільнозернова крупа, а не оброблені зерна швидкого приготування. Вживаючи «правильну» вівсянку, можна додатково знизити рівень холестерину та запобігти виникненню діабету 2 типу.
Поціновувачі м’якого Чедеру будуть раді дізнатися, що в 30 грамах продукту знаходиться близько 0,4 мкг біотину. Наявність великої кількості білка, незамінних кислот, калію та фосфору робить сир Чедер дуже корисним для людини.
Надзвичайно добре засвоюється біотин в продуктах із свіжої зелені. Лідерами в даній сфері є шпинат і броколі. Приготований шпинат в кількості ½ склянки може містить до 0,5 мкг цінної речовини. Окрім вітаміну В7, в ньому містяться вітаміни інших груп, мінерали та мікроелементи, клітковина, хлорофіл та антиоксиданти.
Половина склянки броколі містить 0,4 мкг біотину. Однак це стосується тільки свіжого продукту, який не піддавався термічній обробці. Додатковий плюс при вживанні броколі полягає в тому, що в організм потрапляють вітаміни А, К і С, антиоксиданти та клітковина. Броколі як продукт з унікальним складом також здатен укріплювати кістки та покращувати стан шкіри.
Люди, які не вживають їжу тваринного походження, можу отримати біотин з сої. Соєві боби та продукти з них містять дуже велику кількість ферменту – у 100 грамах знаходиться 60 мкг біотину.
Біотин для волосся
Добавки з біотином для волосся допомагають не тільки покращити його зовнішній вигляд, а й зробити його густішим. Тобто, додатковий біотин стимулює волосяні фолікули, він насичує їх сіркою та активізує ріст нових волосин.
Завдяки нормалізації роботи сальних залоз на волосистій частині голови вітамін В7 зводить до мінімуму ризик надмірної жирності або пересихання шкіри. До речі це є ефективною профілактикою появи себореї.
В чому користь біотину для волосся:
- В крові збільшується загальна кількість еритроцитів, які доставляють до волосяних фолікул кисень.
- Нормалізація рівню цукру сприяє тому, що до кожної волосяної цибулини надходить достатня кількість глюкози.
- Постачання кератину, який надає волоссю еластичності та захищає від агресивного впливу середовища або механічних пошкоджень під час догляду.
Завдяки нормалізації рівня вітаміну В7 волосся стає густішим, до нього повертається блиск та еластичність (воно перестає сіктись).
Як лікувати волосся біотином
Щоб покращити стан волосся, знадобиться час, терпіння та грамотний лікар.
Добова доза речовини коливається залежно від симптомів:
- Підтримати волосся під час зимового періоду або в разі агресивних процедур (фарбування) можна за допомогою 1000 мкг на день.
- Коли помічено сухість, ламкість, проблеми з ростом волосся, варто додати до раціону біотин в більшій кількості – до 5000 мкг.
- В разі, коли волосся помітно випадає, спостерігаються перші признаки алопеції або з’явились шкірні захворювання, допоможе висока доза біотину – понад 10000 мкг.
Але вказане дозування носить виключно рекомендаційний характер. Точну дозу повинен затверджувати лікар.
Зазвичай курс лікування триває близько 3 місяців. Лікар може призначити таблетки або рідше уколи. Препарат завжди приймають перед або під час чергового прийому їжі. Необхідно обов’язково запивати його великою кількістю води.
Добова норма біотину
Підбираючи оптимальне дозування при додатковому вживанні біотину, необхідно враховувати загальні рекомендації виробників конкретних БАДів, вказівки лікаря та спосіб життя самої людини.
Базова потреба дорослої людини у вітаміні В7 складає 30 мікрограмів на день. Цю кількість досить легко отримати з продуктів, якщо правильно сформувати свій раціон.
Вагітним жінкам, а також годуючим мамам рекомендована підвищена доза біотину – 35 мкг.
Рекомендоване дозування біотину (як ознайомча інформація):
Вік людини | Кількість біотину в мікрограмах |
До 3-х років | 10-20 |
Від 4 до 6 років | 25 |
Від 6 до 10 років | 30 |
Після 10 років | 30-100 |
Якщо в дитини виявлено дефіцит біотинідази, лікування починають з початкової дози 5-10 мкг щоденно.
Побічні ефекти біотину
Через те, що біотин – це водорозчинна сполука, він вважається відносно безпечною речовиною. Його надлишок не затримується в організмі. Але, все ж таки, існують випадки, коли через передозування у людей проявлялися побічні ефекти біотину: висипання на шкірі, нудота. Це відбувалось в разі прийому дуже високої дози препарату.
Експерти не радять поєднувати біотин з ліками проти судом, бо вони заважають засвоєнню коензиму. Якщо необхідно обов’язково поєднати ці препарати, то потрібно приймати їх в різний час.
Біотин: протипоказання
Надлишок ферменту може спостерігатися навіть, якщо побічні ефекти біотину не проявилися. Це не становить смертельної загрози для людини, але все одно є ознакою дисбалансу.
Лікар може скасувати препарат або значно зменшити дозування, якщо аналізи показали:
- низький рівень вітаміну С;
- зниження концентрації вітаміну В6;
- підвищення рівня цукру в крові;
- зниження вироблення інсуліну.
Також не можна приймати біотин одночасно з вітаміном В5 та альфа-ліпоєвою кислотою. В такій комбінації організм не зможе засвоїти всі ці корисні речовини.
Як приймати біотин
Щоб дізнатися, як приймати біотин та в якій кількості, потрібно звернутися до свого лікаря. Вірогідно, він запропонує здати основні аналізи та дослідити історію хвороби.
Деякі експерти вважають, що найкращий спосіб компенсації дефіциту вітамінів – це збалансоване харчування та здоровий спосіб життя. Однак іноді більш зручним та доступним є біотин у вигляді пігулок чи капсул.
Джерела: www.health.com, www.healthline.com, www.webmd.com, health.clevelandclinic.org