Корисні поради на кожен день


Хлорофіл: що це та корисні властивості

Хлорофіл що це та корисні властивості

Хлорофіл – це зелений пігмент, що міститься в хлоропластах рослинних клітин. Він відіграє ключову роль в процесі фотосинтезу, але також має величезний вплив на здоров’я людини: від боротьби з вільними радикалами до вироблення хлорофілу. В статті ми розглянемо, що таке хлорофіл, чим корисний та як хлорофіл впливає на наш організм. Ми також зазначимо, як пити хлорофіл, щоб отримати максимальну користь, та в яких продуктах його вміст найбільший.

Хлорофіл: це

Хлорофіл це

Хлорофіл – це компонент, який присутній у всіх фотосинтезуючих організмах (вищі рослини, водорості, ціанобактерії, найпростіші фотоавтотрофні, бактерії). Саме завдяки хлорофілу рослини набувають характерного зеленого пігменту. Через цю властивість добрива з високою концентрацією хлорофілу допомагають повернути листю кімнатних рослин природній зелений колір, позбавляючи від плям та вицвілих ділянок. Харчовий хлорофіл – це добавка до раціону, зареєстрована в європейському реєстрі під кодом Е140.

Як вже зазначалося вище, хлорофіл – це зелений пігмент, який виробляється рослинами. Він бере участь у процесі фотосинтезу, допомагаючи перетворити неорганічні речовини на органічні під впливом сонячних променів. Значення хлорофілу складно переоцінити, адже саме з його допомогою вуглекислий газ перетворюється на хімічні вуглецеві зв’язки, а також виділяється кисень, яким дихають усі живі істоти на планеті.

Хлорофіл розташований у хлоропластах, які можна знаходити в різних частинах клітин, але особливо у листках. У хлоропластах хлорофіл абсорбує світлову енергію, а потім використовує її для фотосинтезу, який передбачає перетворення світлової енергії на хімічну, а з вуглекислого газу та води утворюються органічні речовини, зокрема глюкоза.

Хлоропласти

Хлорофіл та хлорофілін: різниця

Досліджуючи питання того, що таке хлорофіл, важливо зазначити, що хлорофіл та хлорофілін – це різні речовини. Хлорофіл належить до жиророзчинних речовин. Він руйнується під впливом сонячних променів, в етанолі та кислому середовищі.

Хлорофілін – це мідний комплекс (тринатрієва сіль), відомий як харчовий барвник. У європейському реєстрі йому надано номер Е141. Ця сполука має смарагдово-зелений колір та здатна зберігати свої властивості протягом тривалого часу. Хлорофілін розчиняється у воді та водно-спиртових розчинах. Через те, що мідь належить до важких металів, ця харчова добавка має ліміт на концентрацію в харчових продуктах.

Хлорофіл: користь

До числа переваг використання добавок з хлорофілом належить:

  • укріплення імунної системи;
  • позбавлення від неприємного запаху тіла;
  • очищення кишківника;
  • детоксикація крові;
  • усунення грибкової інвазії;
  • профілактика онкологічних захворювань.

Однак важливо врахувати, що, результати досліджень щодо того, чи може хлорофіл справді покращити ваше здоров’я, неоднозначні. Для оцінки потенційної користі хлорофілу для здоров’я потрібні масштабніші та ретельніші дослідження. Наприклад, дослідження, проведені на тваринах, довели здатність хлорофілу впливати на ракові пухлини, але в контексті впливу на людський організм необхідні додаткові тести.

Через активне вивчення того, що таке хлорофіл, і як він працює, та публікації відповідних досліджень, попит на хлорофіл став стрімко збільшуватися. Однак важливо розуміти, що це не ліки, а суперфуд, БАД (біологічно активна добавка), який не піддається обов’язковим тестам та сертифікації. Це означає, що вимоги до якості та ефективності цієї речовини є нижчими, ніж ті, які законодавство пред’являє до фармакологічних препаратів.

Жидкий хлорофіл

Який хлорофіл в БАДах

Насправді в більшості БАДів, які називаються «хлорофіл» міститься водорозчинний хлорофілін. Його одержують шляхом екстракції хлорофілу з люцерни. У процесі речовина стає більш стабільною, вона зберігає свої властивості та достатньою мірою засвоюється. Користь таких добавок полягає у тому, що це найважливіші інгредієнти в ньому залишаються незмінними (вітаміни, мікроелементи та жирні кислоти).

Перед тим, як приймати рішення про купівлю, варто вивчити, що таке хлорофіл за даними з відкритих джерел. Також рекомендується порадитися зі своїм лікарем (дієтологом, нутриціологом), наскільки безпечним та в цілому доцільними буде вживання хлорофілу саме для конкретної людини.

Ще одне важливе попередження стосується способу вживання хлорофілу. Не можна використовувати його як основний захід боротьби із захворюванням. Це не медичний препарат, тому його не потрібно прирівнювати до ліків. Досліджень, які на 100% підтверджують ефективність хлорофілу, досі немає. У випадках, коли ця речовина мала позитивний результат, хлорофіл зазвичай був частиною комплексної терапії.

Як на організм впливає хлорофіл: користь та переваги

Розглянемо, як працює хлорофіл (хлорофілін) та як впливає на організм у вигляді відповідної таблиці:

Принцип діїВплив на органи та системиРезультат  
Профілактика та захист від вірусних інфекцій  стимуляція фагоцитозу  людина рідше вірусними захворюваннями і швидше виліковується від них  
Поліпшення зовнішнього вигляду  стимуляція синтезу колагену  поліпшується стан шкіри, відновлюється тонус, вирівнюється колір  
Відновлення після травм  антибактеріальний ефект та знищення патогенної мікрофлори;
блокування гнильних та бродильних процесів
прискорена регенерація тканин, загоєння ран, відновлення пошкоджених на тренуваннях м’язів, допомога у відновленні після операцій;
підтримка здорової мікрофлори;
захист слизової оболонки шлунка та кишківника;
помітне зменшення неприємних тілесних запахів  
Очищення  зв’язування та виведення токсинів;
блокування всмоктування канцерогенів  
зниження інтенсивності алергічних симптомів, покращення роботи основних систем організму;
зменшення шкоди, що завдає організму сигаретного диму та інших отруйних речовин 
Антиоксидант  блокує чи знижує активність вільних радикалів  зменшує збитки через окисний процес;
знижує шкоду від впливу опромінення та канцерогенів;
запобігає та допомагає лікувати рак товстого кишківника та підшлункової залози;
є профілактикою раку печінки

Досліджуючи, що таке хлорофіл, вчені також виявили його сприятливий вплив на синтез еритроцитів. В ході деяких тестів було зазначено, що добавки з хлорофілом знижують рН крові та видаляють з неї шкідливий холестерин. Також є дані про позитивний вплив на роботу печінки та нирок.

Вчені Національного інституту здоров’я США склали загальний список захворювань, при лікуванні яких можна додавати хлорофіл до складу комплексної терапії:

  • рак різних видів;
  • проблеми зі шкірою;
  • хвороби серцево-судинної системи;
  • ендокринний дисбаланс;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • збої в роботі сечостатевої системи;
  • респіраторні захворювання та хвороби органів дихання;
  • проблеми з опорно-руховим апаратом;
  • захворювання печінки;
  • укуси отруйних комах.

Розуміючи, навіщо і як приймати хлорофіл, можна поліпшити роботу багатьох систем нашого організму, зменшити прояви запальних процесів, відрегулювати гормональний баланс. Препарати з хлорофілом мають виражений кровотворний ефект, тому їх рекомендують приймати жінкам під час менструації.

Чим корисний хлорофіл для спортсменів

Окрема сфера застосування БАДів з хлорофілом – покращення якості тренувань. Препарат допомагає збільшити тривалість тренуватися та знижує болючі відчуття після інтенсивних навантажень. Зокрема, хлорофіл покращує тканинне дихання, що сприятливо впливає на загальну ефективність тренувань.

Також ця речовина лікує мікротравми у м’язах та зменшує прояви крепатури. Підтримуючи оптимальний pH-баланс в організмі, хлорофіл робить шкіру більш гладкою та рівною, сприяє зміцненню зв’язок та сухожиль, захищає хрящову тканину від пошкодження.

Бодибілдери використовують цей препарат для схуднення у процесі підготовки до змагань чи фотосесій. Вони зауважують, що навіть 1 прийом на день значно посилює ефект спеціальної дієти та вправ для схуднення.

Ризики та побічні дії хлорофілу

Хлорофіл належить до числа нетоксичних речовин, але в деяких випадках може проявлятися індивідуальна реакція організму у вигляді розладів травлення та діареї. Через характерний зелений пігмент хлорофіл також здатен забарвлювати кал у темно-зелений колір. Це не є патологією.

У будь-якому випадку, вводити в раціон БАДи на основі хлорофілу дітям віком до 14 років можна лише після консультації з лікарем. Так само, максимально обережно потрібно підбирати препарати для вагітних та жінок, що годують.

Медики не рекомендують пити рідкий хлорофіл тим, хто приймає фотосенсибілізуючі препарати. Інгредієнти можуть увійти в конфлікт, який зазвичай проявляється у вигляді алергічної реакції на шкірі.

Дослідження цієї речовини досі ведуться. Тому варто періодично перевіряти інформацію про те, як приймати хлорофіл і чи знайдено нові побічні дії хлорофілу. Моніторинг дозволить вчасно дізнатися про переваги та недоліки препарату.

Природні джерела хлорофілу

Найвищий вміст зеленого пігменту хлорофілу було виявлено у листі наступних рослин:

  • шпинат;
  • листя салату;
  • селера;
  • будь-яка пряна зелень;
  • зелені сорти капусти;
  • боби квасолі та гороху;
  • паростки пшениці та ячменю;
  • морські водорості.

Щоб отримати максимум користі від цих продуктів, їх варто споживати свіжими. При тривалому зберіганні та термічній обробці вміст хлорофілу знижується. Але специфіка даної проблеми полягає в тому, що людини достатньо складно з’їсти настільки велику кількість зелені, щоб відчути ефект від хлорофілу. Тому експерти рекомендують комбінувати природні джерела та спеціальні БАДи, наприклад, рідкий хлорофіл, препарат у капсулах або таблетках.

Існує дуже багато варіацій того, як приймати хлорофіл із продуктів. Одним з популярних способів є приготування салату зі свіжозірваного листя, додавання зелені у фреш або перші страви. Багатьом людям смакує фреш, який повністю складається з інгредієнтів з високим вмістом хлорофілу – яблук, огірків, селери, мікрогріну та спіруліни.

Зелений смузі з хлорофілом

Зміст хлорофілу в овочах та зелені

ПродуктКількістьВміст хлорофілу (мг)
Шпинат240 грамів23,7 мг
Петрушка120 грамів19,0 мг
Крес-салат240 грамів15,6 мг
Стручкова квасоля240 грамів8,3 мг
Рукола240 грамів8,2 мг
Цибуля-порей240 грамів7,7 мг
Ендивій240 грамів5,2 мг
Горох240 грамів4,8 мг
Китайська капуста Пак-Чой240 грамів4,1 мг

Отримувати хлорофіл можна з рослин або добавок, хоча добавки можуть бути більш ефективними. Це обумовлено тим, що хлорофіл може недостатньо довго перетравлюватися для всмоктування.

Як приймати хлорофіл

Підбираючи препарат на основі хлорофілу, можна зупинитися БАДах в капсулах (таблетках) або на рідкому концентраті. Усі три форми широко представлені в продажу, тому кожен зможе підібрати оптимальний варіант під себе.

Хлорофіл в таблетках

Головною діючою речовиною в усіх препаратах даного типу є хлорофілін. Його отримують здебільшого з люцерни, яка сама по собі має ряд лікувальних властивостей. Вона відрізняється протизапальною, сечогінною та бактерицидною дією. Люцерна широко використовується в лікуванні гострих та хронічних інфекційних захворювань, циститу, простатиту, хвороб шлунково-кишкового тракту, ревматизму та артриту.

Як пити хлорофіл зазвичай розповідає лікар чи нутриціолог. Якщо ж конкретних інструкцій не має можливості отримати, можна скористатися такими рекомендаціями:

  • для підтримки імунітету –  1 капсула (60 мг) 1 раз на день (бажано вранці);
  • для зниження маси тіла – по 2-3 капсули 2 рази на день (вранці та вдень);
  • щоб прибрати неприємний запах поту – по 2 капсули 3 рази на день;
  • для захисту печінки, поліпшення стану шкіри, профілактики онкологічних захворювань – по 5 капсул за 3 прийоми;
  • щоб полегшити перебіг ПМС, менструацій або клімаксу – по 1 капсулі 3 на день;
  • для запобігання дефіциту заліза – 3 капсули за 3 прийоми.

За даними Університету штату Орегон, середня доза добавок хлорофіліну становить від 100 до 300 міліграмів (мг) на день у трьох розділених дозах. Також існують загальні рекомендації щодо того, як пити хлорофіл. Найкраще приймати капсули або свіжий сік із зелені за 15-20 хвилин до їжі.

Як і багато активних препаратів, хлорофіл не варто вживати постійно. Потрібно періодично робити перерви. Наприклад, на 1-2 тижні після вживання препарату впродовж 1-2 місяців

Хлорофіл не тільки відіграє ключову роль у фотосинтезі. Попри обмеженість, наявні дослідження також доводять терапевтичний ефект хлорофілу, включаючи антиоксидантну, антимутагенну, антигенотоксичну та протиракову дію. Розуміючи, що таке хлорофіл і як він впливає на організм людини, можна суттєво покращити своє самопочуття. Однак потрібно розробити для себе власну комбінацію натурального хлорофіла та БАДів. У такому разі буде досягнуто максимального ефекту.

Джерела: www.healthline.com, www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.verywellhealth.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *