Протягом багатьох століть лаванда носить титул королеви ароматерапії. Рослина, яка широко поширена в різних країнах, використовується для виготовлення ефірної олії, як харчова добавка, декор приміщень та ландшафту. В цій статті ми розглянемо, в чому полягають особливості лаванди, які роблять її такою популярною, та як їх можна використовувати у повсякденному житті.
Лаванда: опис
Лаванда – це розповсюджена трав’яниста рослина, яка належить до сімейства Яснокотових. Воно включає 47 видів рослин, найпопулярнішими з яких вважаються:
- Lavandula latifolia (колосоподібна, колючка, широколиста, італійська);
- Lavandula angustifolia (англійська, французька чи справжня лаванда).
У дикій природі різні види лаванди зустрічаються у Європі (переважно, на Сході), Африці (північний і східний регіон), Аравії, Індії, Австралії, і навіть на території Канарських островів. Однак садівники достатньо давно «одомашнили» цю рослину. Через свою здатність пристосовуватися до будь-яких кліматичних умов кущі лаванди можна побачити у дворах та садах по всій земній кулі. У промислових масштабах рослину розмножують у регіонах з низьким рівнем опадів.
Залежно від сорту лаванда може виростати від 45 до 120 см заввишки. Рослина є напівчагарником або чагарником, а деякі сорти лаванди ростуть у вигляді трав. Колись квіти мали лише синій або блакитно-фіолетовий колір, але після виведення гібридних типів лаванди з’явилися кущі з насичено-фіолетовими, рожевими та білими квітами.
Лаванда: використання
Популярність рослини багато в чому зумовлена широким спектром її застосування. Квіти лаванди у свіжому чи сухому вигляді додають у десерти, каву та смузі, випічку, навіть у алкогольні напої. Ефірну олію часто використовують у лікарських цілях в домашніх умовах. Крім того, через яскравий та впізнаваний запах вона часто стає компонентом парфумерних композицій.
Різні сорти лаванди відрізняються за складом, проте є ряд елементів, характерних для рослин усіх видів:
- фенолові кислоти;
- терпенові спирти;
- кумарин;
- периловий спирт;
- умбелліферон;
- складні ефіри;
- таніни;
- оксиди;
- кетони;
- урсолова кислота;
- альдегіди;
- герніарин;
- камфора.
Лаванда: особливості
Наразі науково підтверджених даних про властивості лаванди існує небагато. Експерименти, які проводяться, часто проходять за участю тварин, а не людей. Крім того, результати можуть бути спотворені через суб’єктивну оцінку випробуваними свого стану. Тому складно стверджувати, що рослина має лікарський ефект або певним чином впливає на стан людини.
Можна лише припустити, що лаванда має таку дію:
- протизапальна;
- антиоксидантна;
- болезаспокійлива;
- спазмолітична;
- загоювальна;
- седативна;
- інсектицидна.
Люди використовують лаванду протягом тисячоліть, помічаючи її властивості та виводячи закономірності. В результаті, у багатьох культурах сформувалися цілі списки рекомендацій щодо застосування цієї рослини.
Найчастіше з листя, стебел і квітів добувалася ефірна олія лаванди, яку потім додавали маленькими дозами в парфуми, масажні масляні суміші, їжу та миючі засоби. Нерідко рослину просто спалювали у вогнищі чи каміні, щоб ароматизувати приміщення. Потім лаванду стали заварювати в чай, замішувати в тісто, поєднувати з іншими травами при приготуванні лікарських настоїв.
Сьогодні лавандові продукти представлені у максимально можливій різноманітності. Це ретельно очищена та безпечна ефірна олія лаванди, капсули з порошком із подрібненої рослини, листя та квіти, зібрані в екологічно чистих регіонах та просушені правильним чином.
Види лаванди
Лаванда всіх сортів є багаторічною рослиною. Її висаджують у відкритий ґрунт чи горщики. Згодом кущам може знадобитися спеціальний захист від зимових морозів, проте є види, які чудово перечікують зиму самостійно.
Найпопулярнішими виявилися такі сорти:
- Лаванда вузьколиста – це один із найпоширеніших видів рослини. Він вважається невибагливим, оскільки чудово розмножується самосівом і може прижитися на будь-якому ґрунті. Кущі виростають до 1 м у діаметрі, вони складаються з численних гіллястих стебел з вузьким листям сизого відтінку (довжиною до 5 см). Завдяки успішній селекції це дуже яскраво забарвлена лаванда. Букет можна скласти з синьо-фіолетових, яскраво-синіх та рожевих кольорів. Лаванда вузьколиста належить до морозостійких сортів. Цвіте вона близько місяця на початку літа.
- Зубчаста лаванда – рослина, виведена для вирощування у теплих країнах чи регіонах з м’якими зимами. Кущі можуть розростатися до 1,5 м, а квіти значно більші, ніж у вузьколистого сорту. Листя довжиною близько 4 см відрізняється нерівним краєм. Уздовж кожного листочка проходять дрібні зубчики.
- Широколиста лаванда – кущі досягають 1 м у висоту, листя ланцетовидної форми виростає до 6 см. Рослина цвіте в період з кінця весни-початку літа до кінця липня. Ароматні суцвіття можуть мати різне забарвлення, тому саме цей сорт часто використовують ландшафтні дизайнери. Така лаванда в горщику може прикрасити приміщення, балкон чи терасу. На відкритому ґрунті її найчастіше використовують для формування декоративних огорож або висаджують уздовж доріжок.
- Лаванда шерстиста – висота куща в середньому досягає 1 м, на окремо стоячих стеблах росте лінійне довгасте листя. Цікаву назву сорт отримав завдяки дрібним ворсинкам, які покривають стебло та листя. Забарвлення суцвіть зазвичай лілове. Цей вид лаванди прийшов з Іспанії, тому не дивно, що він потребує гарного освітлення та відносно високої температури.
Незалежно від того, який вигляд має лаванда, букет з її квітів буде мати достатньо інтенсивний аромат. Свіжі квіти простоять відносно недовго, однак, якщо попередньо гілочки добре просушити, аромат такого букета протримається до трьох місяців, але буде значно менш виразним.
Для отримання екстрактів, витяжок, гідролатів та ефірної олії рослини збирають та обробляють за спеціальною технологією. Для косметології та ароматерапії підходять лише певні сорти. Крім того, велике значення мають умови вирощування, а також процес сушіння та зберігання сировини.
Унікальні властивості лаванди
Багатокомпонентний, насичений склад забезпечує продуктам з лаванди широкий спектр якостей. Найчастіше ефірна олія лаванди використовується як ароматизатор. Приємний, деревний, впізнаваний запах є ключовою перевагою продукту. Він сприятливо впливає на нервову систему людини, викликає позитивні емоції та допомагає знизити рівень стресу. Також користь лаванди проявляється у сприятливому впливі на стан шкіри, серцево-судинну систему та шлунково-кишковий тракт.
Однак медики попереджають, що ефірна олія лаванди або інший фітопродукт із цієї рослини не може бути єдиним засобом боротьби із захворюванням, розладом чи тяжким станом. Лаванда повинна входити до складу комплексної терапії під наглядом лікаря. Тільки фахівець зможе сказати, чи підходить чай лаванди, ефірна олія чи інший вид продукту для конкретної людини. Має значення індивідуальна реакція на інгредієнти та поєднання лаванди з іншими препаратами.
Система організму | Спосіб використання | Хвороби та розлади |
Нервова система | Ароматерапія | Проблеми зі сном, стрес, нервові розлади, головний біль |
Шлунково-кишковий тракт (травна система) | Ароматерапія, внутрішнє застосування | Проблеми із травленням, що виникли через нервовий розлад; поява виразок та наривів у ділянці шлунку |
Дихальна система | Ароматерапія, інгаляції, полоскання | Простудні захворювання, напади астми, ангіна |
Опорно-рухова система (суглоби та м’язи) | Зовнішнє застосування | Забиті м’які тканини, ревматизм, розтягнення зв’язок і м’язів, крепатура після тренувань |
Шкіряний покрив | Зовнішнє застосування (змащування, примочки, ванни) | Подразнення та висипання на шкірі, легкі опіки невеликої площі (сонячні, термічні), рани та подряпини, укуси комах, лущення (псоріаз, екзема) |
Серцево-судинна система | Ароматерапія | Напади стенокардії (зниження інтенсивності внаслідок розслаблення нервової системи) |
Аромат лаванди також має специфічну дію на паразитів та комах – він відлякує моль та комарів, тому саше з лавандою можна покласти до шафи або шухляд з метою захисту особистих речей. Також лаванда використовується для боротьби з паразитами у людей та тварин (воші, кліщі, блохи).
Допомога при стресі: заспокійливий ефект
У багатьох людей лаванда (букет зі свіжих квітів, сухоцвіт або ефірна олія) асоціюється зі спокоєм, розслабленням, відпочинком та умиротворенням. Дану властивість цієї рослини помітили достатньо давно, ще до появи сучасної науки, тому протягом століть травники, знахарі та медики використовували лаванду саме для лікування тривоги. Вважається, що поєднання активних фітокомпонентів у листі та квітах спричиняє розслаблюючу дію на нервову систему.
Щоб вивчити це, неодноразово проводилися дослідження. Проте, на думку науковців, їхні результати є неоднозначними. Головною складністю є суб’єктивність оцінки людьми свого стану.
Традиційно ефірна олія лаванди додається в масажні базові олії, чаї із заспокійливими зборами та суміші для інгаляцій. Фахівці з ароматерапії кажуть, що найпомітніший ефект має прийом лаванди всередину. Однак це потрібно проводити максимально обережно, оскільки можливі побічні ефекти та алергія. Потрапляючи в організм, лаванда впливає на парасимпатичну нервову систему. Вона справляє седативну, знеболювальну та нейропротекторну дію. Також відзначається протисудомний ефект.
Регуляція сну: безсоння, проблеми із засипанням та тривалістю сну
Дослідження того, як ефірна олія лаванди та чай лаванди впливають на організм людини під час сну, проводилися переважно на невеликих вибірках. Ці випробування зазвичай тривали недовго, тому можна говорити лише про потенційну користь.
Наприклад, під час одного з тестів випробуваними були студенти. Вони зазначили, що мають проблеми зі сном, проте при цьому не дотримуються гігієни сну. Усім учасникам дослідження видали пластирі, які ті мали прикріпити на ніч на груди. Деякі пластирі були пусті, інші містили 55 мікролітрів ефірної лавандової олії. Самі учасники не знали, отримали вони пластир із препаратом чи плацебо. Після закінчення двох тижнів у студентів, яким дістався лавандовий пластир, покращився сон. Фінальне опитування показало, що ці молоді люди відзначили наступні зміни:
- скоротився час засинання;
- покращилася якість сну;
- при пробудженні відчувалася бадьорість.
Квіти лаванди мають сильний, впізнаваний запах, що запам’ятовується, який спричиняє інтенсивний вплив на нервову систему людини. Фактично, допомога цієї рослини у засипанні є прямим наслідком її заспокійливої дії.
Зменшення інтенсивності головного болю
Лікувальний ефект лаванди у цій галузі також було вивчено за допомогою кількох досліджень.
У ньому брали участь люди, які зазнавали головного болю як ускладнення після спінальної анестезії. Їм пропонували вдихати ефірну олію лаванди протягом 15 хвилин. Перед цим вони мали оцінити ступінь інтенсивності свого головного болю. Далі оцінка болю проводилася з інтервалом 30 хвилин – тобто, через 30, 60, 90 та 120 хвилин. Виявилося, що запах лаванди дійсно допоміг знизити біль, але на дуже короткий період одразу після вдихання ефірної олії.
Лікування запальних процесів
У цій сфері немає досліджень із достовірними та перевіреними результатами. Випробування, які можна знайти та вивчити, проводилися на тваринах.
Зокрема, вчені застосовували лавандову олію на мишах. Їм давали олію перорально, а також точково наносили на шкіру. Дозу препарату та тривалість лікування варіювали. В результаті було виявлено, що у разі короткочасного впливу лаванда допомагала зменшувати запалення, однак великі дози часто спричиняли подразнення.
Загоєння ран
Щоб перевірити теорію про те, що ефірна олія лаванди допомагає загоювати відкриті рани, опіки, подряпини та укуси, вчені провели цілу низку досліджень. Понад 20 різних тестів показали, що препарати з лавандою справді прискорюють процес загоєння пошкодженої шкіри. Це пов’язано з прискореним виробленням колагену – вкрай важливого для здоров’я шкіри білка.
Проте досліджень, які б проводилися на людях і дали б підтверджені результати, поки що не проводилося.
Завдяки своїм загоюючим та антибактеріальним властивостям лаванда використовується в місцевому лікуванні акне та вугрової висипки. Серед косметологів ця рослина відома тим, що допомагає звузити розширені пори на обличчі.
Косметичний ефект
Ефірна олія лаванди та інші продукти різних елементів рослини надзвичайно широко використовуються в косметології. Фахівці, які вивчають процеси старіння шкіри, говорять про результати, які їм вдається отримати за допомогою лаванди:
- захистити шкіру від руйнівної дії вільних радикалів. Завдяки цій антиоксидантній дії уповільнюється старіння шкіри, вона стає більш пружною;
- вирівняти колір шкіри, освітлити її;
- прибрати або освітлити пігментні плями та постакне;
- зменшити кількість дрібних зморшків, зробити глибокі зморшки менш помітними;
- тонізувати та стимулювати шкіру за рахунок підвищення її еластичності;
- зменшити прояви куперозу (зробити сітку капілярів менш помітною).
Крім цього, користь лаванди була відзначена у роботі з волоссям. Вона використовується при лікуванні від лупи, а також допомагає активізувати волосяні фолікули, завдяки чому волосся стає густішим та росте швидше.
Форми лаванди
Цікава особливість рослини в тому, що вона має потужні властивості у свіжому та сухому вигляді. Перевага сухоцвіту в простоті заготовляння та зберігання в домашніх умовах.
Коли ж йдеться про купівлю препаратів та засобів з лавандою, то найчастіше люди віддають перевагу ефірній олії (концентрату) або капсулам з безпечною дозою лаванди.
Основні форми лаванди:
- свіжі та сушені квіти (іноді стебла та листя);
- ефірна олія;
- капсули та таблетки (з олією або сушеними інгредієнтами);
- відвари, настої, чаї;
- косметичні продукти (креми, лосьйони, мазі, масажні олії, шампуні, бальзами).
Лаванда вузьколиста дуже добре поєднується з іншими оліями та активними компонентами. Тому дуже часто у складі косметичних та лікарських засобів вона представлена як один із багатьох інгредієнтів.
Лаванда в горщику: як вирощувати
Лаванда вважається відносно невибагливою рослиною, тому за бажанням її можна виростити у будь-яких умовах. Достатньо знати основні правила догляду, щоб забезпечити кущам відповідні умови.
Для вирощування в горщику найкраще вибрати такі сорти як лаванда широколиста та зубчаста. Це теплолюбні види, які добре приживаються у різних кліматичних режимах. Лаванда в горщику добре зростатиме лише тоді, коли для її кореневої системи буде достатньо місця. При цьому потрібно подбати про майбутнє зростання куща – необхідно підбирати горщик діаметром не менше 30 см та об’ємом не менше 3 літрів. Якщо кущ зацвів надто дрібними квітами, це може означати, що йому мало місця у горщику. Ємність повинна бути непрозорою та світлою, щоб вона відображала сонячні промені та не перегрівалася.
При посадці на дно горщика потрібно викласти дренаж на висоту 5-6 см. Такий запобіжний захід допоможе захистити рослину від надмірної вологи. Ґрунт повинен складатися з піску, перегною та землі листового типу у пропорції 1:1:2, при цьому земля має бути досить пухкою. Щоб кущ зростав максимально активно, йому потрібне достатньо розсіяного світла.
Квіти лаванди можна використовувати як інгредієнти. Концентрація ефірних олій залежить від періоду, коли цвіте лаванда. Найвищий вміст спостерігається в середині фази цвітіння, коли колоски відцвіли приблизно наполовину. Цей час є оптимальним для збору та заготівлі. Згодом із сухих інгредієнтів можна робити чай, використовувати для декору десертів та випічки, пошити саше для захисту одягу від молі.
Якщо ж квіти вирощувалися для того, щоб сформувати декор із гілок, то зрізати їх потрібно на початку періоду, коли цвіте лаванда. У такому разі букет не опаде, а простоїть справді довго.
Як розмножити лаванду
Вирощувати цю рослину можна з насіння, кущика чи пагона. Садівники відзначають, що живці чудово приживаються, їх навіть не потрібно накривати банкою. У пошуках оптимального способу, як розмножити лаванду, вони виявили цікаву особливість. Лаванда може дати пагін, якщо гілку просто пришпилити до землі та сформувати зверху земляний горбик. Поливаючи цю ділянку та підтримуючи стабільну вологість, можна за кілька місяців отримати новий корінець.
Якщо потрібно одночасно виростити велику кількість кущів, варто вивчити всі можливі варіанти, як розмножити лаванду. Купівля та висадка саджанців дасть швидкий результат. Однак вирощування кущів із насіння буде дешевшим. Насіння спочатку сіють на розсаду, потім кожен пагін пікірують і висаджують у ґрунт.
Як використовувати лаванду
Свіжа або сушена лаванда чудово підходить для боротьби з комахами. Букет на її основі можна поставити у кутку або на верхню полицю шафи. Ефект буде більш виражений, якщо розставити в кімнаті кілька невеликих букетів. Також врахуйте, що букет потрібно періодично струшувати чи перебирати. Це посилить випаровування олій у повітря та відновить аромат. Замінити пучок необхідно через 3-5 місяців, оскільки він починає розсипатися, і пахне не так інтенсивно, як спочатку.
Обираючи оптимальну форму використання лаванди, врахуйте, що суха лаванда пахне не так сильно, як свіжа. Але перевага сухоцвіту в тому, що йому не потрібна вода.
Необхідно подбати про те, щоб на букет не потрапляли сонячні промені. Також потрібно дотриматись певної відстані між сухими травами та нагрівальними приладами. Це вимога пожежної безпеки.
Як виготовити саше для ароматизації білизни
Якщо для приміщення чудово підходить суха лаванда (букет або простий пучечок з декількох стебел), то для шаф й комодів знадобляться спеціальні саше.
Гілочки з суцвіттями або лише квіти, відокремлені від стебел, складають у мішечки з натуральної тканини. Саше можна зашити або зробити зав’язку, щоб потім замінити його вміст. Щоб аромат поширювався по всій шафі, саше варто підвісити. Здавалося б, можна розкласти кілька таких мішечків між одягом (постільною білизною, рушниками, в’язальною пряжею). Однак у такому разі ефірна олія лаванди просочується через тканину та залишає плями на текстилі. Якщо немає бажання чи можливості робити мішечки, можна розкласти квіти лаванди у будь-яку відкриту ємність – скляні та керамічні чаші, блюдця, маленькі вази.
Сильний аромат лаванди відлякує міль, тому пряжа та одяг із вовни будуть у безпеці. Через деякий час запах вивітриться, але зазвичай саше залишаються ефективними до початку наступного сезону цвітіння лаванди.
Лаванда для релаксу: чай, ванна, масажне масло
Наявність ароматної рослини в приміщенні вже сприятливо позначиться на емоційному стані людей. Гарний зовнішній вигляд та насичений заспокійливий аромат створить приємну атмосферу.
Сушені квіти та листя можна використовувати для заварювання чаю. Зазвичай при цьому застосовується лаванда вузьколиста.
Технологія приготування дуже проста:
- Сухі квіти скласти у ємність (чайник чи чашку) та залити окропом.
- Накрити та витримати протягом 4-6 хвилин (не довше, інакше чай стане гірким).
- Процідити.
За бажання чай з лаванди можна підсолодити цукром або медом. На 2 чайні ложки сухої лаванди потрібно 300 мл окропу.
Щоб відрегулювати режим сну, варто додати лаванду у вечірню рутину. Відмінний спосіб розслабитися – прийняти теплу ванну з ефірною олією лаванди. Щоб олія рівномірно розчинилася у воді, а не плавала на поверхні, її потрібно накапати в морську сіль чи молоко. Тільки потім отриману суміш виливають у воду. На стандартну ванну достатньо 3 крапель лавандової олії та 1 столової ложки морської солі чи молока. За бажанням можна також додати інші ароматні речовини – олію шавлії, ромашки або чайного дерева. Прийом такої ванни за 10-20 хвилин перед відходом до сну допоможе розслабити м’язи та заспокоїти розум.
Для збагачення косметичних засобів лавандою достатньо лише кількох крапель ефірної олії. Почати застосування лаванди можна з виготовлення масажної олії. На 10 мл бази (будь-яка олія для тіла або косметична олія) потрібно додати 3-5 крапель ефірної олії лаванди. Якщо є ризик алергічної реакції, необхідно зробити пробу на внутрішній стороні зап’ястя за 24 години до масажу. Це актуально для всіх типів косметики з активними ефірними оліями.
Косметологи не рекомендують піддавати шкіру впливу сонячних променів протягом 4 годин після використання лавандової олії. Однак, її можна використовувати для лікування шкірних покривів при сонячних опіках.
Попри те, що користь лаванди очевидна і її часто додають до складу дитячих доглядових засобів, вона може виявитися надто активною для дітей віком до 18 місяців.
Лаванда: побічна дія
Лаванда відрізняється досить активною дією на більшість систем організму людини, тому перед застосуванням необхідно переконатися у відсутності алергічних реакцій.
Індивідуальна чутливість до лавандової олії може проявитися у подразненні та почервонінні шкіри або слизових оболонок (в носі, очах). Ці симптоми виявляться при контакті з олією. Для проби потрібно крапнути речовину на ділянку шкіри на внутрішній поверхні зап’ястя. Якщо алергія є, вона стане помітною протягом кількох годин. У такому разі доведеться відмовитись від використання продукції з лавандою.
Крім алергії, побічні ефекти можуть проявлятися наступним чином:
- головний біль та прискорене серцебиття (ароматерапія);
- відрижка, діарея, розлад шлунка (при прийомі лаванди внутрішньо);
- дерматит та екзема (місцеве нанесення).
Медики не рекомендують експериментувати з лавандою вагітним та жінкам, які годують. Також вони говорять про дуже обережне використання лаванди для лікування дітей. Особливу увагу необхідно приділити можливим конфліктам компонентів рослини з лікарськими препаратами. Перш ніж використовувати лаванду, варто порадитись із лікарем.
Джерела: www.everydayhealth.com, www.healthline.com, www.verywellhealth.com, pharmeasy.in