Якщо своєчасно не обрізати кущі та живу огорожу, вони розростуться в хаотичному порядку. В результаті сад буде виглядати неохайним та занедбаним. Щоб стежити за станом рослин та корегувати їх форму, призначено спеціальний електричний прилад – кущоріз. Підбираючи таке обладнання, варто враховувати кількість кущів, частоту підстригання та багато інших факторів. Яких саме – розглянемо у даному матеріалі.
Садовий кущоріз: це
Садові кущорізи – це популярне та доступне садове приладдя. Через автоматизацію процесу, вони значно спрощують процедуру догляду за садом, огорожею з живих кущів, плодовими та декоративними кущами. Ручний кущоріз (механічний) призначений для швидкої та зручної роботи, тому з ним легко впорається будь-хто. Для складних задач призначені електричні або бензинові пристрої.
Розробляючи конструкції кущорізів, виробники закладають виконання різних функцій. Садівник отримує можливість:
- Обрізувати тонкі гілки та пагони на кущах. Фактично, це головна задача пристрою. Обрізаючи гілки та формуючи крону, можна виконати необхідний догляд за рослиною.
- Видаляти сухі гілки. В міру того, як деякі гілки відмирають та засихають, їх потрібно прибирати. Це обов’язкова гігієна дерев та кущів, вона робить рослину сильнішою та витривалішою. До того ж така процедура запобігає поширенню хвороб.
- Надавати кущам потрібної форми, втілювати дизайнерські задуми. Часто естетика всього саду залежить від форми та розміру декоративних кущів.
- Стримувати ріст. Обрізка гілок залишає огорожу або кущі в необхідних розмірах.
Вибрати пристрій можна за допомогою спеціаліста в магазині. Однак перш ніж піти в торговий зал або зробити замовлення онлайн, варто розібратися в типах кущорізів.
Види садових кущорізів
Якщо догляду потребує невелика кількість рослин, можна придбати механічний прилад. Звичайно ж, ним важче користуватись, ніж електричним або бензиновим, оскільки в процесі потрібно буде докладати більше зусиль. Однак безсумнівною перевагою стає повна автономність (незалежність від електричної мережі) та доступна ціна.
Механічне обладнання можна використовувати в будь-яку погоду, але необхідно слідкувати, щоб воно добре просохло в разі намокання. Експерти радять механічні кущорізи для підстригання невисоких кущів з тонкими пагонами та гілками.
Щоб регулярно впорядковувати земельну ділянку в місті та підстригати багато кущів, варто придбати мережевий пристрій. Для роботи за межею міста, а також для великих територій призначені бензинові кущорізи, але вони не настільки розповсюджені, які інші різновиди.
Акумуляторні кущорізи
Прилади, які оснащені двигуном, належать до різновиду електричних. В межах даного класу вони поділяються на дві категорії: електричні та акумуляторні кущорізи. Головна перевага саме акумуляторних моделей полягає у можливості роботи у віддаленні від мережі.
Акумуляторний кущоріз потрібно зарядити від звичайної розетки. Потім прилад від’єднується і працює на накопиченому заряді до тих пір, поки той не закінчиться. Після чергової зарядки можна буде продовжити стрижку огорожі чи кущів.
Акумуляторні кущорізиможуть мати різні характеристики та конфігурації. Від цього залежить, як довго пристрій працюватиме в незалежному режимі. Чим більша батарея, тим довше пропрацює інструмент. Загалом, середня тривалість роботи кущоріза на акумуляторі складає 40 хвилин.
Робота від акумулятора може бути одночасно як перевагою, так й недоліком даних апаратів. Вони не залежать від наявності струму, але тривалість їх роботи буде обмежена ємністю акумулятора. Їх варто обрати у разі необхідності догляду за невеликим садом чи зеленою огорожею або при періодичному використанні.
Електричні кущорізи
Найпопулярнішими серед усіх різновидів вважаються електричні кущорізи. Вони максимально розповсюджені в продажу та їх можна знайти у лінійках більшості виробників. Електричні садові ножиці відрізняються наступними перевагами:
- простота використання та обслуговування;
- безпечніші для навколишнього середовища, ніж бензинові;
- відносно мало шуму під час роботи.
Окрім всього вище зазначеного, електричні кущорізидостатньо легкі. Вони підходять тим, кому не можна підіймати велику вагу. Порівнюючи характеристики бензинового та електричного приладів, можна сказати, що електричний кущоріз дешевший в 1,5-2 рази.
Як і для всіх приладів, які працюють від мережі, для кущоріза діють певні обмеження. Наприклад, те, що дріт має певну довжину і це не дозволяє користуватися приладом в будь-якому місці саду чи двору. Електричні кущорізиможна під’єднати через подовжувач, але це спричиняє додаткові витрати та незручності.
З міркувань безпеки електричне обладнання не повинно використовуватись в дощову погоду. В разі, якщо всередину нього потрапить вода, існує високий ризик короткого замикання і загоряння або удару струмом.
Обираючи електричні кущорізи, зверніть увагу, що для обрізки тонких гілок дерев (до 2 см) та формування крони високих кущів, передбачені моделі з телескопічною штангою. Телескопічний кущоріз придатний для обрізки рослин висотою до 3 м.
Тип приладу | Плюси | Мінуси |
Акумуляторний | максимальна портативність; зручність використання (не заважають дроти); екологічність. | необхідність ретельно планувати процес роботи: інструмент потрібно періодично заряджати та чекати, поки батарея зарядиться); невисока потужність, можливість використання для догляду за кущами з тонкими гілками. |
Мережевий | нижча ціна; менший рівень шуму; екологічність. | обмеження радіуса доступу (залежить від розташування розетки та довжини подовжувача). |
Бензинові кущорізи
Для бензинових кущорізів практично не існує перешкод. Потужний та витривалий пристрій справляється з будь-якими кущами, живими насадженнями, огорожами та навіть гілками дерев. Бензиновий кущоріз здатен подолати гілки діаметром 3-4 см. Щоб спиляти товщі гілки, вже знадобиться пилка.
Інструмент, який працює на бензині, можна порадити професійним садівникам або тим, кому потрібно доглядати за великою кількістю різноманітних рослин. Зріз, який формується завдяки такому інструменту, виходить рівним та дуже добре заживає.
Окрім описаних переваг бензинові кущорізимають кілька недоліків:
- вища ціна;
- підвищений рівень складності в обслуговуванні та використанні;
- неекологічність.
Останній пункт означає, що під час роботи в повітря будуть надходити випари та продукти згоряння бензину. Це може зашкодити людині, яка постійно працює з даним обладнанням. Також стається забруднення навколишнього середовища.
Ще одна особливість, яку варто враховувати, купуючи інструмент на бензині – вага. Щоб рівномірно розподілити її по тулубу та зняти навантаження з рук, можна придбати спеціальні ремені.
Як вибрати кущоріз: ключові характеристики
Простіше за все підібрати ручний кущоріз, адже всі його якості та властивості очевидні. Більше складнощів виникає в разі підбору електричних пристроїв.
Одна з важливих характеристик – довжина шини. Довга шина, на якій закріплені леза, дозволяє обробляти велику площу огорожі за раз. Однак довжина шини впливає на ціну пристрою. Зазвичай люди обирають електроножиці для саду довжиною 30-40 см.
Довжина леза | Тип гілок, які можна обрізати | Переваги |
30-40 см | Тонкі гілки і пагони (кущі, чагарник) | Менша ціна, компактність |
50-70 см | Широкі гілки (дерева, кущі, високі живі огорожі) | Зручність використання при обробці великої площі огорож |
Основні параметри при виборі кущорізів
Електроножиці для кущів характеризуються кількома параметрами:
- потужність – середнє значення, яке відповідає типовим роботам – це 500-550 Вт;
- тип леза – вони поділяються на односторонні та двосторонні, а також на одноходові та взаєморіжучі. Односторонні леза зазвичай радять новачкам у садівницькій справі. Це леза, призначені для вирівнювання поверхні кущів. З їх допомогою можна досягти лише простих геометричних форм під час декоративної обрізки кущів. Двосторонні леза потребують більшої уважності та певних навичок. Їх використовують досвідчені садівники, для яких важлива швидкість виконання стрижки. Аналогічним чином поділяються одноходові та взаєморіжучі леза: перші рекомендовані новачкам, другі – людям з досвідом;
- крок зубів – для обрізання товстих гілок та пагонів знадобляться ножиці з рідко розташованими зубами. Однак подібний пристрій не дозволить сформувати гладкий зріз. Натомість лезо з густо розташованими зубами гарантує «чисте» зрізання тонких гілок без надломів та надмірного травмування рослини;
- швидкість обертання – кущоріз може працювати на швидкості 1800-3400 обертів за хвилину. Швидке обертання ріжучого елементу забезпечує формування якісного зрізу гілки. Середній показник – 2000-2200 обертів за хвилину. Цього достатньо, щоб доглядати за невеликою кількістю рослин;
- руків’я – звичайною ручкою оснащені електроножиці, якими підрізають невисокі огорожі та кущі. Телескопічний кущоріз знадобиться тим, хто планує формувати крону високого дерева або живого паркану;
- швидкість зупинки – електричні прилади з лезами, які швидко обертаються, частіше за все мають функцію миттєвої зупинки. Це продиктовано міркуваннями безпеки. Щоб запобігти неприємним ситуаціям в майбутньому, варто купити пристрій з такою конструкцією.
Щоб електроножиці для кущів були ще більш безпечними у використанні, варто обрати модель з захистом від випадкового пуску.
Обираючи бензиновий кущоріз, потрібно звертати увагу на такі ж параметри. Щоправда, потужність таких приладів вимірюється кінськими силами. Середньою вважається 1 кінська сила – еквівалент 800 Ват.
Кущоріз: додаткові поради з вибору
Якщо доглядати за рослинами доведеться зрідка, то дискомфорт від важкого та галасливого приладу буде майже непомітним. До речі, в такому разі вигідніше за все обрати механічний ручний кущоріз. Однак в разі постійного використання приладу, необхідно зважати на комфорт оператора (людини, що буде користуватись інструментом).
Деякі електроножиці для кущів можуть працювати досить шумно. Щоб нівелювати дискомфорт, в процесі роботи можна використати спеціальні шумопоглинаючі навушники, однак деякі виробники вже розв’язали цю проблему – вони розробили відносно тихі та комфортні інструменти, рівень шуму яких не перевищує показники в діапазоні від 65 до 100 дБ.
Ще один фактор – вага. Щоб підібрати зручні електроножиці для саду, краще за все сходити в магазин самостійно і спробувати, як «лягають в руку» різні моделі.
Не варто відразу відмовлятися від додаткового оснащення. Продавець може запропонувати захисні окуляри, плечовий ремінь або інші засоби для полегшення роботи з інструментом. Все це дозволить працювати з приладом довше без виснажливої втоми чи неприємних відчуттів.
Якщо вибір приладу все одно здається важкою справою, можна віддати перевагу виробам великих компаній. Брендовий кущоріз захищений гарантією, на нього є відгуки та огляди, легше знайти деталі в разі несправності.