Корисні поради на кожен день


Страх змін: чому виникає і як подолати

Страх змін чому виникає та як подолати

Будь-який страх – це захист, який людський мозок застосовує у реальних стресових ситуаціях або в очікуванні небезпеки. Страх входить до списку шести базових емоцій та є необхідним для життя. Він проявляється у різних стратегіях, найпопулярнішими з яких стали: «бий», «біжи», «замри». Але у деяких людей природна реакція набуває надмірних масштабів, вона починає заважати їхній роботі та відносинам. В статті ми розглянемо чому виникає страх змін, як проявляються та як подолати страх змін без домопоги психологів.

Страх змін: це

Страх змін або неофобія – це завчасна реакція на події, які ще не сталися. Він небезпечний тим, що стримує людину, заважає їй розвиватися і рости, унеможливлює повноцінне життя. Це може здатися парадоксальним, але люди важко переносять його саме тому, що бояться подій, що ще не трапилися.

Неофобія виснажує нашу нервову систему, оскільки сама по собі стає помітним стресовим фактором. Уникаючи неприємних переживань, люди зі страхом змін відмовляються від нових знайомств, бояться змінювати роботу та підшукувати для себе найкращі умови. Вони роками підтримують відносини низької якості та згодом зазнають дедалі більше труднощів із соціалізацією.

Страх перед змінами був вирощений еволюцією. Цей внутрішній механізм дозволяв давнім людям створювати відносно комфортну та безпечну рутину, яка стала основою виживання усієї спільноти. Мозок сучасної людини також невпинно прагне стабільності та рутини. Він, як і раніше, бачить у цьому гарантію свого виживання. У його баченні вірогідні зміни звичних речей несуть у собі потенційну загрозу, адже звичні блага можуть зникнути, необхідних ресурсів може не вистачити, нові умови можуть бути надто суворими. Всі ці побоювання день у день крутяться в голові людини, підвищуючи рівень тривожності та знижуючи її продуктивність.

Причини формування страху змін

Потураючи своєму страху змін, люди стають закритими, обмеженими та інфантильними. До цього схильні представники майже всіх верств населення. Причинами появи страху змін у сучасному світі стають переважно сильні травмуючі переживання. Рутина і безпека важливі для тих, хто виріс у токсичних сім’ях або довго перебував в аб’юзивних відносинах. Люди, які втратили близьких через смерть, переїзд чи розлучення, можуть надто сильно зануритися в сумування.

Ще одна причина формування страху змін – це перфекціонізм. Це обумовлено тим, що людина боїться бути новачком, який робить помилки.

До списку вразливих груп входять люди:

  • зі стабільною роботою;
  • які мають сім’ю;
  • у тривалих та стабільних відносинах;
  • які вийшли із декрету.

Страх змін – це деструктивна емоція. На відміну від конструктивного, виправданого страху вона виникає без об’єктивної небезпеки. Людина живе ніби у передчутті біди, залишаючись у такому стані на роки.

Симптоми страху змін

Зрозуміти, що в житті з’явився страх змін можна за симптомами:

  1. Занепокоєння, яке часто виникає і, начебто, не має раціонального пояснення.
  2. Депресія та депресивні стани.
  3. Самоізоляція, уникнення контактів.
  4. Затяжний стрес.
  5. Шкідливі звички, потяг до вживання заборонених препаратів та алкоголю.
  6. Руйнівний спосіб життя, перебування у нездоровому середовищі.
  7. Знаходження у токсичних відносинах із батьками, романтичними партнерами, друзями, дітьми.
  8. Наявність суїцидальних думок.

Людина може не помічати у себе ці симптоми, поступово погіршуючи свій стан. При цьому вона може мати лише кілька проявів зі списку.

Як проявляється страх змін

Неофобія виглядає по-різному, це залежить від багатьох чинників. Найчастіше вона зачіпає фізичну, інтелектуальну та емоційну сфери. Тобто впливає як на тіло, так й на мозок. У деяких випадках цей вид страху може спричинити зміни особистості людини.

Основні симптоми страху змін:

  • людина почувається, що застрягла в ситуації, ніби застигла. Однак при цьому не намагається запровадити зміни;
  • підтримка відносин, які вже давно зжили себе. Можливо є бажання розлучитися, але кроки у цьому напрямі не робляться;
  • робота не приносить радості та задоволення, але немає прагнення її зміни. Людина не хоче отримувати інших навичок або йти на підвищення;
  • спостерігається постійна тривога та занепокоєння з приводу того, як життя складеться надалі;
  • є складнощі для того, щоб приймати будь-які зміни у звичному ході речей незалежно від контролю людини над ними;
  • повсякденна рутина набуває великого значення. Людина ретельно її дотримується, тому що не знає, що станеться, коли режим зіб’ється;
  • людина уникає запрошень на свята та заходи, вона перестає ходити в гості до друзів та родичів.

У багатьох випадках при неофобії виникають соматичні проблеми, коли людині доводиться думати про зміни. Це може бути збій у роботі шлунку або кишечника, прискорене серцебиття, тремтіння і тремор, пітливість.

Як подолати страх змін

Якщо все зайшло надто далеко і якість життя стрімко погіршується, людині варто звернутися за допомогою до фахівця: психолога, можливо, до психотерапевта. Однак через ізоляцію зробити рішучий крок непросто.

У такому випадку корисні методи самодопомоги:

  • ведення щоденника – записи слід робити вільно, без цензури. Тільки так можна виявити думки та переконання, які турбують найбільше;
  • медитація – потужна практика, яка сприятливо позначається на стані людини. Медитації можна проводити впродовж будь-якої комфортної кількості часу під музику, звуки або навіть під начитування інструкцій про те, як потрібно медитувати;
  • дошка візуалізації – це колаж з фотографій, аплікацій та малюнків, який втілює собою всі найбажаніші речі та поняття. У процесі її створення людина звертається до творчої сторони своєї особистості, таким чином вона формує нестрашну та гарну картинку майбутнього;
  • соціальна підтримка – один із ключових аспектів самодопомоги. Розмови та обговорення проблем з друзями та близькими показують людині, що вона не самотня та при необхідності може отримати допомогу;
  • встановлення мікро- та макроцілей – якщо неофобія має легку форму, то вона може відступити перед у разі, якщо людина ставить невеликі за масштабом цілі та досягає їх;
  • змінити саме ставлення до змін – психологи радять змістити фокус з небезпеки на нові можливості. Такий підхід дозволить менше турбуватися та спростить процес впровадження змін у своє життя.

Самопоміч може включати й інші методи, їх можна придумати самостійно. Головне, щоб вони були дієві.

Коли потрібне втручання лікарів

Невеликий і короткостроковий страх перед змінами уражає всіх, це частина інстинкту самозбереження. Однак, якщо цей стан посилюється, знадобиться втручання медиків. Неофобія потребує лікування, коли виявляються такі симптоми:

  • надто сильний страх та занепокоєння;
  • зміна апетиту, порушення режиму сну;
  • гнітюче відчуття безнадійності;
  • низька мотивація чи її повна відсутність;
  • втрата інтересу до хобі та улюблених занять.

Психологи зазначають, що звертатися за допомогою потрібно тоді, коли ці прояви тривають два тижні й більше. Також яскравою ознакою є ізоляція – коли людина не може ходити на роботу, навчання та підтримувати стосунки.

Терапія передбачає роботу з переконаннями та глибинними установками людини. Також лікар допоможе налагодити здоровий режим, правильно розподілити робочі навантаження, нормалізувати work-life balance.

Важливим аспектом лікування є навчання розпізнавати свої негативні думки. Оскільки зазвичай страх змін викликається тривогою перед невизначеним майбутнім, варто виробити навичку побудови позитивних сценаріїв. Якщо дати мозку варіанти того, як розвиватимуться події, то майбутнє стане вже не таким страшним. Цікаво, що навіть очікування реалізації гіршого сценарію дається людині легше, ніж невизначеність.

Гарний ефект дає техніка, за якої психотерапевт вчить людину знаходити опору в попередніх досягненнях. Кожен має той чи інший життєвий досвід. Напевно, в ньому знайдеться кілька ситуацій, в яких людина проявила себе добре. Варто сконцентруватися саме на цих подіях, запам’ятати емоції та думки, відчуття у тілі. Це дозволить екстраполювати впевненість у своїх силах на ситуації у майбутньому.

Нарешті, важливо знати, які стадії проходить будь-яка зміна, що впроваджується в життя. Існує чотири етапи:

  • очікування – людина в захваті та з нетерпінням очікує на цікаві події;
  • регресія – запал згасає та значення набуває дисципліна, необхідність розмірено і поступово втілювати заплановані зміни);
  • прорив – досягнуті результати, знов з’являється ємоція ейфорії;
  • консолідація – зміни інтегровані в побут, вони стали звичними та більше не сприймаються як щось нове.

Щоб екологічно пережити зміни у житті і не поринути у страх, можна вибрати особисту терапію, або знайти спеціальну групу для роботи з іншими людьми.

Джерела: www.verywellmind.com, uopeople.edu, www.verywellmind.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *