Корисні поради на кожен день


Робочий час: як визначити найкращі години для роботи

Робочий час як визначити найкращі години для роботи

Більшість сучасних людей працює близько восьми годин на день. Однак не всі ці години однаково продуктивні. Знаходячись в енергійному стані, працівник може швидко та ефективно виконати великий обсяг роботи. Якщо ж в нього немає ресурсу, то найпростіше завдання займає багато часу. Це пов’язано з тим, що рівень продуктивності коливається протягом доби. Визначивши свій ідеальний робочий час, можна оптимізувати будь-які трудові процеси.

Робочий час: це

Робочий час – це чітко визначений період доби, протягом якого працівник має виконувати свої трудові обов’язки. Норми робочого часу встановлює законодавство України в Кодексі законів про працю (КЗпП). Офіційно тривалість робочого тижня не може перевищувати 40 годин, тобто, в середньому, 8 годин на день за умови 5-денного робочого тижня.

Зазвичай робочий день передбачає мінімум одну перерву на обід, яка не враховується при обчисленні відпрацьованих годин. Це значить, що теоретично людина має пропрацювати кілька годин, зробити перерву і далі знов виконувати свою роботу протягом залишку часу.

На жаль, жоден працівник не здатен постійно зберігати однаковий рівень концентрації. Дехто відчуває більшу наснагу зранку, після хорошого сну та ситного сніданку. Інші люди навпаки, стають більш активними та результативними ближче до вечора. Розуміючи свої особливості, працівник може керувати власною продуктивністю. Точніше, йому вдасться більш ефективно використовувати свої фізичні та розумові ресурси.

Види робочого часу

Кожен роботодавець може самостійно розробити графік роботи на підприємстві, фірмі чи компанії. В його владі визначити кількість змін та їх тривалість. Однак він має керуватись КЗпП та враховувати його вимоги – кількість робочих годин за тиждень на одного працівника має бути не більше 40. Зменшувати робочий час дозволено. Насправді збільшувати теж можна, але тоді він оплачується за підвищеними розцінками.

Зазвичай роботодавці використовують один з трьох варіантів розподілу робочого часу:

  1. П’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними (5/5).
  2. Шестиденний робочий тиждень з одним вихідним (6/1).
  3. Змінний графік (можливі різні варіації, в тому числі нічні зміни).

Науковці вважають, що для здоров’я людини краще за все підходить п’ятиденний робочий тиждень. При цьому робочий день має починатись о 10.00, а закінчуватись о 19.00 з врахуванням обідньої перерви тривалістю 1 годину. Такий розподіл часу дозволяє ефективно працювати та достатньо відпочивати. Головне, що він запобігає виснаженню працівників через недосип та раннє пробудження. Наразі більшість компаній та підприємств в нашій країні працюють з 9.00 до 18.00, або з 8.00 до 17.00.

Розрізняють наступні види робочого часу:

  1. Нормальної тривалості.
  2. Скороченої тривалості.
  3. Неповний робочий час.

Ми вже згадували, що нормальний робочий тиждень включає не більше 40 робочих годин.

Робочий час скороченої тривалості

Скорочений робочий час встановлюється для робітників, які мають справу зі шкідливими речовинами, або дуже важкими умовами. Зазвичай це актуально для підприємств хімічної, видобувної та іншої промисловості. Тривалість скороченого тижня складає від 24 до 39 годин. Це залежить від конкретного виду діяльності підприємства.

Також скорочений робочий час передбачений для неповнолітніх працівників:

  • люди віком від 16 до 18 років мають працювати не більше 36 годин на тиждень;
  • підлітки у віці 15-16 років можуть проводити на роботі лише 24 години на тиждень;
  • учням віком 14-15 років дозволено працювати не більше 24 годин на тиждень.

При цьому враховується період року. Якщо робота припадає на навчальний рік, то неповнолітні учні можуть працювати половину вказаного вище часу. Діти 14-16 років – не більше 12 годин на тиждень, а учні 16-18 років – не більше 18 годин.

Неповний робочий час

Під час прийняття працівника на роботу може бути оформлена спеціальна угода, в якій буде закріплена зменшена тривалість робочого тижня і вказана кількість щоденних робочих годин. Окрім цього, робітник може бути переведений на місце з робочим часом неповної тривалості вже після наймання.

Неповний робочий час визначається для певної категорії працівників або ж для когось одного в індивідуальному порядку.

Що значить «робочий час неповної тривалості»:

  • неповний робочий день (зменшення обсягу роботи, кількості задач, тривалості зміни тощо);
  • неповний робочий тиждень (кожен робочий день триває нормальну кількість часу, однак людина працює меншу кількість днів);
  • комбінований вид – поєднання перших двох типів неповного робочого часу (наприклад, робочий день тривалістю 5, а не 8 годин, та 4, а не 5 робочих днів у тижні).

Неповний робочий час відрізняється від скороченого обсягом оплати. Якщо люди зі скороченим робочим часом отримують повний оклад при меншій кількості роботи, то людям на неповному робочому часі перераховують зарплату відповідно до фактично відпрацьованих годин).

В КЗпП окремо вказані й інші види робочого часу, такі як понаднормова робота, залучення працівників у нічний час, позмінний вид організації діяльності, чергування та вахтовий метод тощо.

Що таке продуктивна робота

Продуктивна робота передбачає виконання задач в повному обсязі в найкоротші терміни з економним використанням ресурсів. Відповідно, продуктивний працівник – це той, хто робить всі завдання добре, не вичавлює з себе останні сили та не затримується на роботі допізна. Він вміє розподіляти доступні йому фізичні та розумові ресурси, знає свої сильні та слабкі сторони, володіє навичкою командної роботи. В результаті, його ефективність не є чимось випадковим або тимчасовим. Це надійний працівник, на якого можна розраховувати в довгостроковій перспективі.

Трудоголізм, який часто романтизується і є соціально схвалюваним, психологи ставлять в один рівень із залежностями від алкоголю, наркотичних речовин чи азартних ігор. При трудоголізмі мова не йде про продуктивність, адже людина замкнена в циклі «ейфорія/вигорання».

Якщо описати ідеальну модель продуктивного дня, вона буде включати лише кілька годин дійсно напруженої праці.

В чому проблема сучасних працюючих людей

Бюро статистики праці США опублікувало дослідження, в якому взяло участь 2000 людей, яке пояснює механізм формування продуктивності. За їхніми даними звичайний офісний працівник знаходиться на роботі 8,8 години на день. Однак по-справжньому працює він лише 3 години. 

Виявилось, що їхня робоча рутина включає безліч зовсім непродуктивних дій:

  • читання новин в інтернеті;
  • гортання сторінок соцмереж;
  • розмови з колегами на неробочі теми;
  • пошук нового місця роботи;
  • перекури;
  • дзвінки додому або друзям;
  • перерви на чай та каву.

Цікаво, що приблизно така ж картина вкладається у тих, хто працює вдома. В середньому, вони витрачають на роботу 3 години на день.

Ця офіційна інформація може допомогти трохи зменшити рівень тривоги у людей, які переживають, що показують мало результатів. Не варто думати, що інші колеги зберігають стабільну продуктивність протягом всього дня.

Ще один плюс, який варто взяти до уваги – знаючи, що на роботу буде витрачено близько 3 годин, буде легше відрегулювати робочий час і час відпочинку. Можна дослідити, коли саме приходить натхнення та переформатувати робочий день.

Робочий час у циклі «продуктивність/виснаження»

Варто уточнити, що тригодинна тривалість продуктивного періоду властива не всім. Загалом це характерно для тих, хто має справу з творчими, розумовими завданнями. Люди, які виконують механічну роботу, можуть працювати по кілька годин підряд. Тобто, здатність до ефективної праці часто залежить від характеру самої праці та стану працівника.

Іноді люди роблять над собою сильне вольове зусилля та зберігають продуктивність протягом довгого часу. Вони можуть результативно пропрацювати 10 годин підряд, але потім їм необхідне тривале відновлення. До речі, подібний режим роботи характерний для людей з РДУГ. Їхня продуктивність підвищується напередодні дедлайну.

Держава не дарма суворо регулює робочий час. Рівномірно розподіляючи навантаження між днями тижня, вдається досягти значних успіхів у довготривалій перспективі. Звичайні, середньостатистичні люди мають постійно працювати, щоб забезпечити себе та свої сім’ї. Вони не можуть дозволити собі брати відпустки для відновлення на невизначений термін.

Завдяки правильному розподілу фізичних та розумових ресурсів будуються успішні кар’єри, реалізуються масштабні плани та сміливі ідеї.

Як визначити свій оптимальний робочий час

Вирішуючи піти в найм, люди частіше за все не можуть впливати на тривалість свого робочого дня. Також їм рідко вдається самостійно розподілити робоче навантаження впродовж дня чи тижня. Виключення становлять працівники, що працюють віддалено (однак не завжди). Для зручності розроблені різні види робочого часу: можна домовитись про неповний день, оформити трудові договори з кількома роботодавцями, укладати окремі контракти на виконання певних задач тощо.

Якщо ж у людини є змога обрати час для роботи, їй знадобиться кілька порад, щоб знайти свій оптимальний ритм.

Уважність до себе та саморефлексія

Найпростіший спосіб визначити оптимальний режим роботи – це прислухатися до своїх потреб, бажань та настрою.

Це актуально для тих, хто знаходиться в хорошому контакті з собою. Організм сам підказує людині, коли їй потрібно працювати, а коли пора відпочити. Наприклад, у багатьох прилив енергії стається зранку. Їм хочеться бути активними, є ресурс для виконання фізичної та розумової праці. Варто сказати, що такий стан багато в чому залежить від правильно організованого нічного сну та ранкової рутини. Велике значення також має збалансоване харчування, достатній рівень вітамінів та мінералів, відсутність хвороб.

Ще один фактор – характер роботи та оплата праці. Якщо людина ненавидить свій офіс, з огидою ставиться до робочих завдань, не може забезпечити себе найнеобхіднішим через малу зарплатню, то її ранок навряд чи буде активним та бадьорим.

Інвентаризація робочого часу

В разі, коли необхідно дослідити продуктивність, але на інтуїцію надії мало, можна залучити науковий підхід. Інвентаризація робочого часу – це метод, який використовують на виробничих підприємствах для підвищення продуктивності.

Зазвичай це проста фіксація того, що фактично робить працівник на робочому місці. Щоб можна було вивести статистику, потрібно вести записи впродовж тижня. Якщо робочі задачі дуже сильно варіюються залежно від часу, береться більший термін (місяць, сезон).

Щоб провести інвентаризацію робочого часу, необхідно скласти 2 списки. У першому вказуються всі види діяльності та задачі, які людина має виконувати. В другому – перешкоди, які заважають їй використовувати свій час максимально ефективно.

Для зручності записів можна розбити робочий день (тиждень, сезон) на часові відрізки. Зазвичай це 15-30 хвилин. Протягом дня потрібно записувати, чим саме займається людина в конкретний відрізок часу. Можна скористатися функцією нагадування або будильника в смартфоні.

В результаті перед очима постане чітка картина. Буде зрозуміло, як розподіляється робочий час, коли людина була продуктивною, скільки відпочивала. Також можуть проявитися відволікаючі фактори, що дуже корисно для підвищення продуктивності.

Враховувати циркадні ритми

Науковці прийшли до висновку, що на фізичний та емоційний стан люди сильно впливають циркадні ритми. Це циклічні коливання різних біологічних процесів у організмі людини, які пов’язані зі зміною дня і ночі. Їх ще називають «внутрішнім годинником».

Циркадні ритми чинять вплив на роботу ендокринної системи (вироблення гормонів) та імунної систем, метаболізм, серцево-судинну систему, нервову систему, процеси травлення. Не дивно, що від них залежать важливі фізіологічні процеси в тілах людей.

Враховувати циркадні ритми значить:

  • регулярно харчуватися;
  • старатися спати в темний час доби;
  • переносити активність на світлий час доби.

Надзвичайно важливим є режим сну. Хронобіологи, які вивчають взаємозв’язок циркадних та біологічних ритмів, рекомендують лягати спати в один і той самий час.

Брати до уваги ультрарадіанні ритми

Фізіологія людини протягом дня підпорядковується певним ритмам. Їх тривалість може становити кілька секунд, наприклад, дихання чи скорочення серця. Інші ритми тривають 90-120 хвилин, вони впливають на продуктивність праці.

Від ультрарадіанних ритмів залежить концентрація людини, її когнітивні здібності, швидкість мислення і мовлення.

На початку ритму людина відчуває бадьорість, вона енергійна та зосереджена. Звісно, її продуктивність буде досить високою. Ближче до кінця ритму ці показники знижуються, також може спостерігатися втома, дратівливість, навіть розпач.

Користуватися результатами своїх досліджень

Від простого спостерігання за собою чи ведення записів робочий час і час відпочинку не врегулюється. Необхідно використати нову інформацію для корегування свого робочого графіку.

Як підвищити ефективність:

  1. Зафіксувавши індивідуальні ритми, можна узгодити їх з графіком роботи. Найважчі задачі краще перенести на початок ритму, а в кінці варто відпочити.
  2. Потрібно прибрати або мінімізувати відволікаючі фактори. Якщо виявилось, що людина кожні пів години відривається від роботи, щоб, наприклад, погратися з котом чи перекусити, не варто дивуватись низькій концентрації уваги. Непомітні буденні справи крадуть дуже багато часу.
  3. Можливо, доведеться змінити фізичне місце роботи або облаштувати нові умови – працювати в коворкінгу, залишати телефон в іншій кімнаті, виділити окремий час для спілкування з домашнім улюбленцем.

Одним з найважчих етапів налагодження оптимального робочого графіку є захист нових кордонів. Старі звички будуть прориватися через нову дисципліну. Людині знову захочеться весь день читати цікаву книгу, а за роботу сісти вночі. Однак робочий час – це дуже важлива складова дня. Варто виділити на нього більше енергії, щоб отримати кращі результати. Організувавши свій робочий час з урахуванням перерахованих вище нюансів, можна помітити зростання мотивації, більше задоволення від процесу та результатів, підвищення якості роботи й зменшення втоми.

Джерело: www.atlassian.com

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *