Для когось магазини секонд-хенду є можливістю обрати якісний та недорогий одяг. Інші заходять туди, щоб відчути себе в ролі шукача скарбів. Третя категорія людей віддають перевагу вживаним речам, бо є прихильниками концепції Zero Waste. Щоб шукати речі у секонд-хенді, потрібен деякий час. Зазвичай в таких магазинах немає консультантів, які б могли допомогти з підбором. Ще одна умова вдалої покупки – напрацювання навичок пошуку. Існує кілька правил, які допоможуть швидко зорієнтуватися в асортименті та підібрати дійсно хороші речі.
Що таке секонд-хенд
Секонд хенд (з англійської second hand – друга рука) – загальна назва для вживаних речей, яким дають друге життя. Частіше за все, в магазинах секонд-хенду продається одяг.
Також дуже часто там можна знайти інший текстиль:
- постільну білизну;
- пледи, ковдри, покривала;
- м’які іграшки;
- костюми для концертних виступів, маскарадів, дитячих заходів.
Останніми роками в українському секонд-хенді стало продаватися взуття, посуд, інтер’єрний декор та інші корисні речі. Більшість товарів поставляються до нашої країни з Великобританії, Німеччини, Нідерландів, США та інших куточків планети. Шукати речі у секонд-хенді – це весела і корисна справа для азартних людей. Неможливо передбачити, яка знахідка потрапить на очі наступною. Бренди з відомими на весь світ іменами опиняються поруч з речами, зробленими вручну, вінтажними предметами одягу та цінними раритетами.
Походження секонд-хенду:
1. Магазинний – в цю категорію входить продукція, не реалізована в магазинах, або залишки зі складів виробника. Це нові речі, які не були у вжитку. В них можуть бути зрізані етикетки, але трапляються нові речі з оригінальними лейбами.
2. Домашній – такий секонд-хенд отримується безпосередньо від людей. Існують різні методи збору речей. Деякі компанії приїздять на вантажівках у певні райони міста та обходять будинки з проханням віддати непотрібні господарям предмети. Інші надсилають запити онлайн, а потім заїжджають за підготовленими пакунками.
3. Контейнерний – передбачає масовий збір одягу, взуття та домашнього текстилю в спальних районах великих міст. Компанії, що займаються збором, розміщують великі контейнери, спеціально обладнані для прийому та зберігання речей.
Зібраний одяг сортується, обробляється розчинами для дезінфекції та захисту від молі, а потім транспортується в інші регіони.
Види секонд-хенду
Офіційної класифікації товарів секонд-хенду немає, однак є кілька груп, за якими закріпилися звичні й знайомі багатьом назви.
Секонд-хенд поділяється на групи:
- Оригінальний – несортовані речі в тому вигляді, в якому вони були віддані для повторного вжитку. Це товар, що поставляється в Україну з інших країн великими пакунками.
- Сортований – перебраний та розподілений за певними групами.
Частіше за все товари сортують за якістю. Залежно від цього показника виділяють:
- Люкс (крем, екстра) – це назва товарів найвищого сорту. Щоб відшукати речі у секонд-хенді саме люксової категорії, потрібно знайти відділ з відповідним написом. Товари даного сорту відокремлені від інших та мають вищу ціну. В категорії люкс зібраний новий або майже новий одяг, він може мати етикетки або навіть магазинні цінники.
- Перший сорт – в цю групу включені модні речі хорошої якості, що не мають пошкоджень або видимого зносу. Також тут можуть бути предмети одягу з незначним браком, який легко усунути (наприклад, відірваний ґудзик).
- Другий сорт – одяг та взуття, яке вийшло з моди. Також тут можна знайти речі з помітними слідами зносу, або з невеликим браком.
- Третій сорт – товари найнижчої якості зі значними дефектами. Вони зазвичай не підходять для використання за призначенням, тому їх купують на ганчір’я або з іншою метою.
Всі товари, окрім предметів із категорії люкс, мають єдину вартість. Купуючи такий одяг, постільну білизну або взуття, людина оплачує їх фактичну вагу. Ціна за кілограм міняється залежно від того, як довго товар знаходиться в магазині. В перший день (завоз) ціна найвища, потім вона знижується через зменшення кількості якісних речей в асортименті.
Іноді магазини секонд-хенду використовують змішаний тип ціноутворення. Вони окремо оцінюють люксові речі, а всі останні продають на вагу.
5 порад, як шукати речі в секонд-хенді
Сучасні магазини секонд-хенду – це затишні, добре організовані та впорядковані приміщення з величезним вибором різноманітних товарів. Вони є практично в будь-якому місті України, а завдяки інтернету шукати речі у секонд-хенді можна онлайн.
При підборі одягу, взуття, прикрас, іграшок чи предметів інтер’єру варто звернути увагу на кілька моментів. Очевидно, що перш за все потрібно оцінити зовнішній вигляд речі: її цілісність, наявність дефектів та легкість їх усунення, покрій та колір, розмір, сезонність.
Враховувати матеріал, з якого виготовлена тканина
Загальна рекомендація для людей будь-якого віку, статі та гендеру – обирати одяг та взуття з натуральних матеріалів. Синтетика теж може знайти свої місце в гардеробі, однак це зазвичай стосується специфічних речей. Наприклад, мереживо, сітка, прозорі та блискучі тканини частіше за все виготовляються зі штучних матеріалів.
Перевага натуральних тканин полягає в тому, що вони «дихають». Це значить, що через просвіти між нитками проходить повітря, випаровується волога, вивітрюються запахи. В натуральному одязі люди почувають себе більш комфортно, вони менше пітніють влітку, а взимку їм легше нагрітися.
Плюс синтетики в тому, що вона довше служить та повільніше зношується.
Натуральні тканини, які «добре старіють»:
- вовна (шерсть) – якщо забезпечити їй правильний догляд, вона буде служити десятиліттями. Навіть, якщо на одязі з’являться затерті місця, це буде мати вінтажний вайб;
- денім (джинс) – цей вид тканини виготовлений з бавовни, дуже міцної та витривалої сировини. Денім стійкий до зношування та має прекрасний вигляд незалежно від наявності потертостей або дірок;
- шкіра – один з найміцніших матеріалів. Тому з нього шиють одяг, взуття, сумки, гаманці, головні убори. За умови хорошого догляду і правильного зберігання шкіра буде носитися дуже довго;
- льон – тканина, що виготовляється з цінної рослинної сировини. Нові речі з льону можуть бути дещо жорсткими, однак з часом ця тканина стає набагато м’якшою та пластичнішою;
- шовк – традиційно з ним асоціюють велич, достаток, хороший смак, вишуканий дизайн. Шовк надзвичайно приємний до тіла, має блиск, гарантує прекрасну вентиляцію. Добре піклуючись про шовкові речі, можна носити їх багато років.
Дізнатися, з якої тканини виготовлено одяг, просто. Ця інформація вказана на маленькій бирці, вшитій у боковий шов з лівого боку. Деякі тканини можуть мати змішаний склад, наприклад, 80% вовни та 20% нейлону. Варто зважати на назву матеріалу, який складає основу. Його властивості будуть найбільш проявлені. Не потрібно боятися невеликого включення синтетичних волокон. Нейлон, еластан, акрил, поліамід додають тканинам міцності та допомагають відіпрати бруд.
Вивчити ступінь зношення та дефекти
Знаючи, що в асортименті магазину представлені речі, що вже були у вжитку, необхідно уважно переглядати кожен предмет на наявність пошкоджень.
Ознаки того, що річ не варто купувати:
- помітні ознаки зносу на внутрішній стороні коміра, манжетах, під пахвами (там, де одяг найбільше контактує з тілом людини);
- розтягнуті елементи (коліна штанів, лікті блузок та лонгслівів, горловини футболок тощо);
- різноманітні пошкодження тканини (дірки, протерті ділянки, брудні плями, розпороті шви, витягнуті петлі та нитки);
- вилинялий колір, ділянки тканини, які вигоріли на сонці;
- зламані застібки та елементи декору, які важко буде відновити.
Шукати речі у секонд-хенді настільки захопливо, що іноді люди купують пошкоджений або забруднений одяг в надії полагодити та відчистити його. Перш ніж будувати схожі плани, необхідно об’єктивно оцінити свої можливості. Цілком імовірно, що річ ніколи не буде приведена до належного вигляду.
Купувати речі не в сезон
Більшість людей ідуть в магазин, коли починається новий сезон. Не дивно, що потрібних речей на всіх не вистачає. Саме тому на початку весни вже пізно підбирати пальто, а в червні мало шансів знайти хорошу літню сукню.
Оптимальний спосіб сформувати гардероб – шукати речі у секонд-хенді не в сезон. Влітку вішаки зі светрами та теплими речами залишаються переповненими навіть в останній, найдешевший день. Така ж ситуація складається взимку – одяг із легких тканин доступний у величезному асортименті. Якщо потрібно підшукати урочисте вбрання на Новий рік, не варто відкладати похід в магазин до останнього тижня. Потрібно вже з початку осені заглядати у відповідний відділ.
Виділити на похід в секонд-хенд достатньо часу
Речі в таких магазинах розкладені по категоріях, однак все одно їх дуже багато. Щоб обійти всі стійки та передивитись товари, знадобиться не менше 2-х годин.
Поспіхом навряд чи вдасться уважно оглянути стан одягу та оцінити його склад.
Приміряти кожну річ
В багатьох магазинах є таблиці з європейськими та американськими розмірними сітками. Однак багато хто з постійних відвідувачів секонд-хенду воліє мати власні нотатки в телефоні, або ж навіть виписані на папір.
Якщо людина вирішила шукати речі у секонд-хенді, їй потрібно приділити цьому процесу максимум своєї уваги. Інколи може здатися, що примірочні надто незручні або черга задовга, щоб чекати. Купуючи одяг чи взуття без примірки, варто пам’ятати, що обміняти чи повернути товар не вдасться.