Корисні поради на кожен день


Глід: користь і шкода, корисні властивості, правила вживання

Глід

Глід активно використовується в народній медицині багатьох народів. Цілителі Стародавнього Китаю та інших країн Азії спершу відкрили його корисний вплив на травну систему. Вже потім з’ясувалося, що рослина допомагає регулювати роботу серця, позитивно діє на судини, та загалом містить надзвичайно багато вітамінів і поживних речовин. В цій статті ми розберемо, що таке глід, лікувальні властивості даного продукту, а також зазначимо, як правильно заварювати плоди глоду, щоб отримати максимум користі.

Що таке глід

Глід це

Глід – це загальна назва для кількох сотень видів рослин. Вони всі належать до роду трояндових (Rosaceae) та становлять собою невисокі дерева або кущі. Частіше за все глід є листопадною рослиною, хоча деякі види зберігають своє листя протягом цілого року (вічнозелені види). Серед 200 видів глоду трапляються такі, що мають гладке стебло, однак стебла більшості видів всипані колючками.

Цілющу силу мають всі елементи рослини:

  • листя – форма проста, з прилистками, краї можуть бути пилчастими або розділеними на частини;
  • квіти – з п’ятьма пелюстками забарвлені у білий або рожевий колір. Можуть бути поодинокими, але частіше об’єднані у суцвіття;
  • плоди – яскраво-червоне яблуко невеликого розміру з жорсткими чашолистиками на верхній частині.

В дикій природі глід поширений в Північній Америці, Північній Африці, а також у багатьох країнах Євразійського континенту, Австралії та Новій Зеландії.

Глід дерево

Цікаво, що люди знайшли застосування навіть гілкам та стовбуру глоду. Завдяки високій щільності деревина добре підходить для виготовлення виробів з дрібними деталями.

Види глоду, які зустрічаються в Україні:

  • Карадазький;
  • Двостовпчиковий;
  • Дрібнолистий;
  • Сумнівний;
  • Одноматочковий;
  • Палляса;
  • Кривочашечковий та інші.

Колючі кущі часто використовують для формування живих огорож. Рослини видів «криваво-червоний», «півняча ніжка», «пірчастий» та висаджують в садах і паркових зонах.

Глід: лікувальні властивості

Глід лікувальні властивості

Сьогодні глід відомий переважно, як натуральний засіб для покращення роботи серця. Його можна рекомендувати людям, які страждають від ослаблення тонусу серцевого м’яза і недостатності коронарного кровообігу. Ще одна поширена сфера застосування –  підтримка організму тих людей, які переживають сильний стрес, або лікуються від важкої хвороби.

Лікувальні властивості глоду проявляються наступним чином:

  1. Розширення судин.
  2. Покращення тонусу серцевого м’яза.
  3. Забезпечення надходження кисню до всіх органів та систем.
  4. Нормалізація серцевого ритму.
  5. Зниження надмірної активності серця.
  6. Нормалізація згортання крові.
  7. Регуляція рівня холестерину.
  8. Седативна дія.
  9. Зниження тривожності, дратівливості, перезбудження нервової системи.
  10. Нормалізація сну.
  11. Допомога в лікування мігрені.

Чай з глоду, відвари, настоянки або навіть сирі плоди рекомендовані літнім людям для стабілізації роботи серця.

СировинаВплив на організм
ПлодиПоліпшення кровообігу, очищення судин, допомога при аритмії та тахікардії. Профілактика інфаркту, інсульту, гіпертонії.Заспокійлива дія на нервову систему.
КвіткиНормалізація серцевого ритму, стабілізація тиску, полегшення головного болю, зменшення проявів шуму у вухах.
ЛистяЗниження тиску, заспокійлива дія на нервову систему, зняття емоційної напруги, зниження відчуття тривоги.
Корисні властивості сировини з глоду

Глід: користь

Глід – це доступна та відносно недорога рослинна сировина, яка знайшла своє застосування в кулінарії та медицині. З сушених плодів роблять борошно і чай, зі свіжих – настоянки, екстракти та інші продукти.

Корисні речовини, які містяться в сировині з глоду:

  • фруктоза;
  • кислоти (олеанолова, урсолова, кратегова);
  • холін та ацетилхолін;
  • вітаміни C, E, A, K, B4 (у квітках);
  • мікроелементи – магній, кальцій;
  • кверцетин;
  • кавова кислота;
  • ефірні олії.

Варто розуміти, що глід не може замінити собою курс лікування, призначений лікарем. Його можна розглядати лише як додаток до комплексної терапії або профілактичний засіб. Також необхідно звертати увагу на протипоказання і можливу побічну дію від вживання.

Постачає організму антиоксиданти

Науковці вже довели, що антиоксиданти надзвичайно важливі для правильного функціонування людського організму. Ці сполуки борються з вільними радикалами, які прискорюють старіння, викликають окислювальний стрес та хронічні хвороби.

Ягоди глоду багаті на поліфеноли – рослинні антиоксиданти, що зменшують ризик появи різних небезпечних захворювань. За результатами досліджень, поліфеноли позитивно впливають на метаболізм, когнітивні функції, стан шкіри та волосся. Науковці вважають, що поліфеноли мають потенційну користь в лікуванні деяких видів раку, діабету 2-го типу, астми, певного кола інфекційних захворювань, проблем з серцево-судинною системою, передчасного старіння шкіри.

Допомагає організму в боротьбі з запаленнями

Протизапальний ефект – це один з ключових плюсів всіх елементів рослини. Саме тому лікувальні властивості глоду притаманні будь-якій сировині, отриманій з листя, ягід чи квітів. Учені вважають, що через хронічні запальні процеси в людини можуть виникати найрізноманітніші хвороби, в тому числі й діабет 2-го типу, астма, рак. Вони вивчають цей взаємозв’язок в ході спеціальних досліджень.

Контролює артеріальний тиск

Чи можна їсти глід

Про те, що плоди глоду позитивно впливають на кров’яний тиск, добре знали ще у Стародавньому Китаї. Цей продукт був інгредієнтом багатьох популярних ліків.

Сьогодні науковці офіційно довели, що глід (а саме ягоди) чудово допомагає регулювати тиск. Фактично, вони називають рослину однією з найбільш ефективних поміж усіх, які здатні лікувати гіпертонію.

Настойка глоду розширює судини, в результаті чого кров починає вільно циркулювати по кровоносній системі, і артеріальний тиск падає. Це було доведено в ході відповідного дослідження, в якому брали участь 36 людей з незначним підвищенням артеріального тиску. Щоденно їм давали по 500 мг екстракту глоду, а потім вимірювали ключові показники. Результати цього дослідження показали, що їх діастолічний артеріальний тиск знизився.

Ще одне дослідження мало на меті з’ясувати, як глід впливає на організм людей з діабетом 2-го типу. Його учасники щоденно приймали по 1200 мг продукту, виготовленого з глоду, впродовж 16 тижнів. За цей час вони відзначили стабілізацію артеріального тиску.

Варто відзначити, що вживати концентрований екстракт – це не те ж саме, що застосовувати плоди глоду. Спеціально оброблена та приготована сировина має більший ефект.

Знижує рівень холестерину в крові

Роль настойки глоду в укріпленні серцевої системи багато в чому залежить від її впливу на рівень холестерину в крові людини. Висока концентрація флавоноїдів та пектину гарантує збалансування «хорошого» та «поганого» холестерину.

Якщо рівень холестерину буде порушено, підвищиться ризик появи атеросклерозу. Також можливе накопичення бляшок всередині кровоносної системи. Через ці відкладення судина може виявитися повністю заблокованою. В результаті, кров не потрапляє до певних органів і тканин – це головна причина інсульту та інфаркту.

Дослідження того, як плоди глоду впливають на рівень холестерину, проводились за участю тварин.

Результат досліджень екстракту глоду:

  • зниження загального рівня холестерину;
  • зниження рівня «поганого» холестерину;
  • менша концентрація тригліцеридів у печінці.

Говорити про однозначну користь для людей поки рано, однак вчені роблять дуже оптимістичні прогнози. Вони кажуть, що миші, яким давали екстракт глоду, продемонстрували чудові показники.

Покращує травлення (зменшує болю, лікує від запорів)

Плоди глоду

Ягоди глоду містять багато клітковини. Саме цей фактор став визначальним для травлення. Клітковина працює по аналогії з пребіотиком – вона сприяє появі та розмноженню корисної мікрофлори, позбавляє від запорів. Також клітковина прискорює проходження їжі через травну систему.

Ще одна важлива особливість, якою можуть похизуватися плоди глоду – допомога у вироблення травних ферментів. Це значить, що людині буде легше перетравити жирну та ситну їжу.

Запобігає старінню шкіри

Антивікові властивості глоду зумовлені наявністю великої кількості вітамінів та мікроелементів. Окрім цього настойка глоду та косметичні продукти з цим елементом здатні підвищити рівень колагену, який виробляється в організмі. Також ці засоби мають захисну дію. Вони рятують шкіру від руйнівного впливу сонячного випромінювання.

Особливо помітна користь від настойки глоду, поєднаної з екстрактом женьшеню. Така суміш інгредієнтів попереджає появу ознак старіння шкіри – зморшок, сухості, втраті тонусу. Шкіра стає більш пружною та гладкою, в ній довше зберігається волога, зморшки стають менш помітними.

Косметологи вважають, що така дія є заслугою антиоксидантів. Однак поки що проведено недостатньо досліджень, щоб можна було робити певні висновки.

Позитивно впливає на ментальний стан

Глід фото

Ягоди глоду мають велику цінність для людей, які страждають на тривожність та тривожні розлади, депресію. Науковці вивчають, як саме ці плоди діють на нервову систему. Наразі відомо, що помітний заспокійливий вплив має поєднання:

  • екстракту глоду;
  • магнію;
  • квіток каліфорнійського маку.

На відміну від деяких ліків, що застосовуються для лікування тривожності, настойка глоду не має виражених негативних побічних ефектів.

Як правильно заварювати плоди глоду

Чай з глоду

Глід – це досить популярна в Україні ягода, яку легко знайти на ринку, в інтернет-магазині здорової їжі або в аптеці.

Вживати плоди глоду можна багатьма способами:

  1. В сирому вигляді – солодкуваті та трохи терпкі яблучка глоду можна куштувати, як звичайні фрукти. Однак не варто з’їдати їх разом з насінням, там міститься невелика доза токсичних речовин.
  2. Додати в чай – для приготування напою підходять будь-які елементи рослини. Такий чай можна зробити самостійно, або ж купити готову суміш.
  3. Зварити варення, джем, або спекти пиріг – ягода добре підходить для приготування традиційних солодких заготівок, також її можна подрібнити та використати для начинки пирогів, вареників або пиріжків.
  4. Зробити вино, сироп чи оцет – трохи незвичний спосіб використання плодів глоду дозволяє урізноманітнити раціон. Оцет чудово підходить для приготування салатів і маринадів. Алкоголь та сироп теж знаходять своє застосування.

Простіше за все вживати глід у формі чаю. Щоб чай з глоду зберігав максимальну користь, варто попіклуватися про слідування певним правилам заварювання:

  • використовувати можна свіжу, заморожену або висушену сировину (ягоди, листя, квіти);
  • дозволяється додавати інші інгредієнти (ромашку, собачу кропиву, шипшину);
  • заварювати можна в спеціальному заварнику або прямо в чашці;
  • щоб чай увібрав у себе всі вітаміни, варто накрити її на кілька хвилин.

Лікувальний відвар з плодів глоду потребує іншої технології. На 1 столову ложку сировини потрібно 200 мл фільтрованої води. Суміш доводять до кипіння та варять впродовж 30 хвилин. Після охолодження відвар проціджують та додають ще 200 мл води.

Настойка глоду: користь

Настойка глоду

Для приготування настойки ягоди глоду заливають спиртовим розчином та витримують в спеціальних умовах впродовж довгого часу. Це дуже потужний та дієвий засіб, який допомагає знизити збудливість нервової системи та нормалізувати серцевий ритм.

Лікарі можуть пропонувати його людям, які страждають на порушення серцево-судинної системи або мають функціональні розлади нервової системи. Користь настойки глоду найкраще проявляється під час комплексної терапії.

Приготувати настоянку можна самостійно. Для цього знадобиться 100 грамів якісної сировини (достиглі та висушені ягоди глоду без пошкоджень, грибків та цвілі) та 3 склянки спирту або горілки. Ягоди потрібно подрібнити, залити спиртом та залишити у скляній банці в темному прохолодному місці. Настоянка готується 20 днів. Потім її проціджують та переливають в чисту скляну тару.

Користь настойки глоду:

  • нормалізація серцевого ритму;
  • стабілізація артеріального та венозного тиску;
  • покращення кровообігу.

Приймати такий препарат варто лише за рекомендацією лікаря.

Настойка глоду від тиску

Нормалізація тиску відбувається завдяки тому, що покращується стан судин. Настоянка з плодів глоду поліпшує ліпідний обмін в організмі. Речовини в складі препарату розріджують кров та знижують ризик виникнення тромбів. Також настоянка запобігає ламкості судин, тому що їх стінки стають більш еластичними.

Приймаючи настойку глоду від тиску, можна помітити покращення коронарного і мозкового кровообігу.

Настойка глоду: протипоказання

На відміну від інших продуктів з глоду, спиртова настоянка протипоказана людям, в яких є проблеми з роботою нирок, печінки або шлунку. Не можна вживати препарат тим, хто має виразку шлунку або дванадцятипалої кишки. Також настоянку заборонено вживати дітям молодше 12 років, вагітним та жінкам, які годують.

Ще одне застереження стосується індивідуальної чутливості до компонентів настоянки. Іноді в людей можуть проявлятися побічні ефекти від вживання – пітливість, головний біль, сонливість, легкий висип, серцебиття, шлунково-кишкові ефекти.

Зазвичай глід підходить більшості людей та демонструє високу ефективність в лікуванні серцевих хвороб. Однак не варто призначати його собі самостійно. Краще за все порадитися з лікарем.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *