Зміст
Шипшина – це багаторічна рослина родини Розових. Більшість її різновидів походить з Азії та Південної Америки та лише мала частина – з Європи. У нас же шипшина росте майже у кожному дворі, тому для багатьох – це широко відома рослина, збір якої приходиться саме на осінь. Основна причина попиту на шипшину – великий вміст у її плодах каротину та вітаміну С. В цьому матеріалі ми розглянемо, через які властивості шипшина здобула шалену славу та як заварювати шипшину, щоб отримати від неї максимальну користь. Ми також зазначимо, чому чай з шипшини може бути повноцінною підтримкою імунітету в зимовий час.
Шипшина: що це
Шипшина – це окремий дикорослий різновид троянд, вся цінність якого полягає в унікальних плодах. Плоди шипшини формуються під пелюстками та зовні становлять собою помаранчеві округлі цибулини, заповнені насінням.
На відміну від троянд, які цвітуть навесні та влітку, шипшина зазвичай росте після того, як пелюстки розпустилися й почали опадати, що зазвичай відбувається на початку або в середині осені.
Плоди шипшини відрізняються антиоксидантними властивостями, допомагаючи організму у боротьбі з хворобами та підтримці молодості. В цій статті ми розповімо усе, що потрібно знати про користь шипшини, найкращий формат її застосування та потенційні побічні ефекти. Як заварювати шипшину, щоб зберегти вітамін C, чутливий до термічного навантаження?
Коли збирати шипшину?
Якщо спиратися в цьому питанні на офіційні дослідження, то існує два оптимальні проміжки часу для збору плодів шипшини. У разі, якщо головна мета – зберегти високий вміст каротиноїдів, то краще плоди зібрати після перших заморозків. Якщо ж бажаною є максимальна концентрація вітаміну Е та вітаміну С, тоді збір краще проводити раніше – у вересні.
Шипшина: поживні речовини
Головним джерелом поживних речових є дрібне їстівне насіння в середині плодів. Усього 2 столові ложки плодів шипшини забезпечують:
- 76% від ДН (добової норми) вітаміну C;
- 6% від ДН вітаміну E;
- 4% від ДН вітаміну A
Характерний червоно-помаранчевий колір плоди шипшини мають через каротиноїдні пігменти – бета-каротин та лікопін. Численні дослідження доводять, що вони сприяють покращенню зору та стану шкіри. Плоди шипшини також багаті на такі антиоксиданти як кверцетин, катехіни, вітамін C та елагова кислота. Додавання до раціону шипшини дозволить зменшити рівень запалення та окислювального стресу у нашому організмі. Також врахуйте, що Вітамін C – ключовий елемент, який відповідає за наш імунітет та синтез колагену.
Але вміст поживних речовин у плодах шипшини залежить від типу ґрунту, конкретного різновиду самої рослини та технології її обробки.
Шипшина: корисні властивості
Через свої протизапальні властивості та здатність стимулювати імунітет плоди шипшини століттями активно використовуються як в народній, так й традиційній медицині.
Допомога у втраті зайвої ваги
Шипшина сприяє безпечному схудненню, що було доведено у відповідному дослідженні. Впродовж 3-х місяців 32 людини щодня приймали таблетки з шипшиною задля зменшення абдомінального жиру, що призвело до його суттєвого зниження у порівнянні з групою, яка вживала плацебо. Науковці пов’язують такий ефект з тілірозидом – природним антиоксидантом, який прискорює метаболізм жирів.
Зменшення болю при артриті
Одним з найбільш поширених видів артриту є остеоартроз, на який страждає 10-13% людей похилого віку, старших за 60 років. Хвороба проявляє себе у поступовому зменшенні хрящів у суглобах, що призводить до формування запального процесу та болю.
За роки досліджень, в яких встановлювалася користь шипшини, найбільше уваги приділялося саме її впливу на зменшення болю при остеоартрозі. Через боротьбу з окислювальним стресом та зменшення запалення, шипшина може нівелювати прояви хвороби та зменшувати їх інтенсивність.
Антивіковий ефект
В косметології активно використовується олія шипшини, яка саме через високий вміст вітаміну C має anti-age ефект. Але офіційних досліджень цього питання – небагато. Олію з плодів шипшини отримують шляхом холодного механічного віджиму, що дозволяє зберегти в ній усі поживні речовини.
До складу насіння шипшини також входять поліненасичені жири, необхідні для підтримання здорового стану мембрани шкіри та усунення запальних процесів, спричинених забрудненим навколишнім середовищем, сигаретним димом та ультрафіолетовими променями.
У 8-тиждневому дослідженні було встановлено, що щоденне вживання екстракту шипшини призводить до суттєвого зменшення зморшок та збільшення зволоженості шкіри. На думку дослідників, такий результат обумовлений комбінацією вітаміну C та жирних кислот, які входять до складу шипшини. Саме їх синергія призводить до збільшення синтезу колагену та оновлення клітин шкіри.
Олія шипшини також використовується для загоєння ран. Експеримент, проведений на щурах, довів, що рани, для обробки яких застосовувалася олія шипшини, загоювалися скоріше та мали суттєво меншу кількість рубців, у порівнянні з контрольною групою, в якій таке оброблення не було передбачено.
Покращення роботи серця
Шипшина також має позитивний вплив на стан серцево-судинної системи. Вона здатна зменшувати рівень холестерину та нормалізувати кров’яний тиск. Зокрема, вживання 40 грамів порошку шипшини впродовж 1,5 місяців призвело до зниження артеріального тиску у гіпертоніків та рівня поганого холестерину.
Один з факторів, який призвів до таких результатів – велика кількість клітковини у складі шипшини. На думку фахівців, щоденне споживання достатньої кількості клітковини сприяє покращенню роботи серця, що у купі з високим вмістом антиоксидантів збільшує цей ефект.
Шипшина: як використовувати
Використовувати шипшину можна як у її природному вигляді, так й у формі БАДів, порошку та олії. Олія шипшини частіше за все застосовується саме у косметичних цілях для запобігання старінню. В домашніх умовах її буде отримати достатньо важко, тому краще придбати її у косметичних магазинах.
Оптимальний спосіб вживання плодів шипшини – у вигляді чаю. Це досить розповсюджений зігрівальний напій, на який варто звернути увагу саме восени та взимку з метою зміцнення імунітету на покращення загального психологічного стану.
Чай з шипшини: чим корисний
Як вже зазначалося вище, чай з шипшини – найпростіший спосіб отримання усієї користі від самих плодів. Його легко заварювати, при цьому при термічному навантаженню в них залишаються усі корисні властивості. Чай з шипшини має нейтральний квітковий аромат, він солодкуватий, але відрізняється характерним терпким присмаком.
Ключова користь чаю з шипшини полягає у його антиоксидантних властивостях. У проведеному досліджені 6 різновидів екстрактів фруктів вчені довели, що найбільший вміст антиоксидантів має саме шипшина. При цьому доведено, що в сушених плодах їх кількість буде значно меншою, ніж у свіжих. Тому за можливістю краще заварювати чай саме зі свіжих. Зберегти усі поживні речовини також можна, якщо висушити ягоди у сушарці, придбати яку можна в будь-якому магазині побутової техніки.
Чай з шипшини – це також чудовий спосіб підтримати імунну систему. Це обумовлено саме високим вмістом вітаміну С. Він головну роль у стабільній роботі імунної системи, зокрема:
- стимулює утворення лімфоцитів, які відповідають за захист нашого організму від інфекцій;
- бере участь у формування інтерферону;
- активізує здатність імунних клітин виокремлювати та знешкоджувати віруси та бактерії;
- позитивно відображається на стані шкіри, формуючи захисний бар’єр від патогенних мікроорганізмів.
Окрім вітаміну С, чай з шипшини також містить поліфеноли та вітаміни А та Е, які також допомагають зміцнити та захистити імунну систему. Тому до нього варто придивитися саме у холодну пору року задля зміцнення опірних функцій організму.
Дослідження, проведені на мишах, також показали, що шипшина здатна захищати від діабету II типу. Так, вживання подрібнених сухих плодів шипшини впродовж 4-х місяців знизив рівень цукру в крові та рівень інсуліну при вимірюванні натщесерце.
Наразі не має точного, науково затвердженого бачення як саме плоди шипшини можуть протидіяти діабету саме II типу, але деякі дослідження показують, що вони деякою мірою можуть зменшити його прояви. Однак у дослідженні за участю дорослих з ожирінням щоденне вживання порошку шипшини не мало суттєвого впливу на рівень глюкози натщесерце та збільшення чутливість до інсуліну. Ці результати стосувалися як здорових, так і людей зі зниженим рівнем цукру в крові.
Чай з шипшини: як правильно заварювати
Чай з шипшини чудово підходить як у якості вечірнього, так й ранкового напою. Але за можливістю не використовуйте плоди шипшини з кущів, які обприскували хімікатами та пестицидами.
Для приготування чаю з шипшини вам необхідно підготувати плоди, попередньо добре промивши їх під проточною водою, змивши з них будь-яке забруднення. На чашку 250 мл достатньо 6-8 плодів. На 1 л води потрібно 30 грамів плодів. Залийте їх окропом, який охолонув до 70°С, та дайте настоятися впродовж 6-8 годин, але певний смак напій отримає і через 3-4 години. Після вийміть плоди та за бажанням додайте до напою мед. Ця технологія підходить як для свіжих, так й сушених плодів. Якщо сушені плоди подрібнені, їх достатньо 1-2 чайної ложки на 200-250 мл води. Для зручності заварювання краще використовувати ситечко.
Чай з шипшини смакує як холодним, так й гарячим.
Шипшина: побічні ефекти
Вживання шипшини є цілком безпечним, але не має досліджень, які б підтвердили її безпечність для вагітних та жінок, які годують груддю. Але врахуйте, що у разі вживання надмірної кількості плодів шипшини (понад 2-х столових ложок на добу) можуть проявитися побічні ефекти через передозування вітаміном C. Частіше за все мова йде про розлад шлунку, нудоту або печію. Надмірна кількість вітаміну C також може завдати шкоди у разі каменів у нирках. Тому перед тим як заварювати шипшину, радимо проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем.
Джерело – www.healthline.com/