Дислексія належить до числа найрозповсюдженіших розладів навчання. Якщо дитина плутає літери, важко читає нові слова та не розпізнає ті, що вже знає, це є одними з симптомів цього розладу. В межах даного матеріалу ми розглянемо симптоми дислексії, причини її формування та способи подолання.
Що таке дислексія?
Дислексія – це специфічне нейробіологічне порушення читання, розпізнавання та використання звуків у мові. Одразу варто зазначити, що наявність цього порушення не свідчить про те, що дитини має проблеми з інтелектом та не зможе навчатися. Своєчасна та правильно підібрана корекція дислексії за сприянням логопедів з https://logosfera.com.ua/dysleksiya/ дозволить скорегувати це мовне відхилення.
Дислексія формується внаслідок пошкодження або недостатнього розвитку психічних функцій організму. В нормі наш мозок здатен миттєво обробляти текст, який читає, та коректно його відтворювати. Але у разі наявності цього порушення обробка будь-яких символів відбувається з певними помилками та затримкою. При цьому діти з дислексією зазвичай мають великий потенціал та часто відрізняються образним мисленням, креативністю та нестандартним підходом до виконання завдань.
Симптоми дислексії
Як зазначають фахівці, діти з дислексією часто проявляють ознаки цього порушення ще до того, як підуть до школи. Вони можуть почати говорити пізніше, аніж більшість дітей. Також в них можуть виникати певні складнощі з вивченням віршів з найпростішими римами.
До числа найтиповіших симптомів дислексії належать наступні прояви:
- уповільнене засвоєння алфавіту;
- невміння складати речення;
- складнощі з запам’ятовуванням звуків та букв;
- помилки при читанні: перестановка літер або їх додавання;
- помилки при правописі, навіть якщо дитина знає правила написання слів;
- невпевненість у мовленні, труднощі з добором слів;
- зниження концентрації уваги при читанні, написанні тексту.
У дітей з дислексією також може бути низька самооцінка та проблеми в комунікації з однолітками. Через порушення вони можуть переживати розчарування, невпевненість у собі, зниження потягу до навчання та соціалізації. Тому такі діти також потребують багато уваги та емоційної підтримки як з боку вихователів, так й безпосередньо батьків.
Але встановити діагноз «дислексія» може тільки фахівець: логопед чи психолог. Тому за наявності зазначених проявів порушення варто проконсультуватися зі спеціалістом.
Причини дислексії
Фахівці виокремлюють декілька основних причин дислексії:
- Фактори вагітності – порушення функції мозкової діяльності внаслідок гіпоксії, родової травми, передчасних пологів та інших перинатальних проблем.
- Спадковість – якщо в родині вже були випадки дислексії, порушення може проявитися в нащадків.
- Травми та інфекційні захворювання у перші роки життя дитини.
- Недостатній розвиток фонематичного слуху, обумовлений зниженою соціалізацією дитини.
Незалежно від причини виникнення дислексії, вона потребує відповідної корекції.
Як проходить корекція дислексії

Дислексія належить до числа порушень, які не минають самі по собі. Дитини також не може її просто перерости. Але за умови своєчасної діагностики та корекції вона зможе навчитися компенсувати труднощі та опанувати читання та письмо. Важливо, щоб корекція проводилася регулярно та з врахуванням індивідуальних потреб конкретної дитини.
На початковому етапі логопед-дефектолог проводить бесіду з батьками задля розуміння загальної клінічної картини, зокрема, з якими саме труднощами дитини стикається у повсякденному житті. Потім проводиться фонетичний аналіз, необхідний для виявлення її поточних вмінь розрізняти звуки. На основні проведеної діагностики логопед формує індивідуальну програму корекції, яка базується на подоланні конкретних проблем.
Паралельно можлива робота з психологом над розвитком мислення та пам’яті, зниженням рівня тривожності та в цілому подоланням емоційного бар’єра у навчанні.
Дислексія – це не вирок. Це достатньо розповсюджене порушення, яке потребує комплексного підходу у подоланні. Якщо вчасно виявити симптоми дислексії та надати дитині відповідну допомогу, вона зможе впевнено навчатися та розвиватися.