Корисні поради на кожен день


Гриб шиїтаке: користь і шкода, властивості та як готувати

Гриб шиїтаке користь і шкода, властивості та як готувати

Користь для імунітету, антибактеріальна та противірусна дія, цікавий смак та аромат. Може здатись, що це опис ягоди або фрукту. Насправді мова йде про гриби шиїтаке – один із найвідоміших сучасних суперфудів. В цій статті ми розглянемо, що таке гриби шиїтаке, в чому полягає їх користь та лікувальні властивості.

Гриб шиїтаке: це

Гриб шиїтаке це

Гриб шиїтаке – це вид їстівних грибів, які походять з Азії. У перекладі з японської назва означає «каштанниковий гриб». Це пов’язано з технологією його вирощування, адже історично ці гриби росли саме на каштанниках. Сьогодні їх розводять на деревині інших дерев – дуб, горіх, евкаліпт. На фермах гриби вирощують на субстраті змішаного складу.

Гриби шиїтаке надзвичайно цінуються у країнах Східної Азії. Вони здавна вважались делікатесом, іноді їх застосовували як приправу та лікарський препарат. Що таке гриб шиїтаке, чудово знають у Японії, Китаї, Кореї, Тайвані та В’єтнамі. В різних країнах його називають чорним, зимовим, імператорським або дубовим грибом.

Гриби шиїтаке мають досить невеликі розміри, близько 5-10 см у діаметрі. Темно-коричневий або жовтувато-коричневий гриб має світліший капелюшок. На поверхні капелюшка розташовані білуваті лусочки, вздовж краю є бахрома. На стеблі може бути вовняне кільце. М’якуш гриба має білуватий колір.

Гриб шиїтаке: склад

Склад грибів шиїтаке вражає своєю різноманітністю. Унікальність гриба полягає в тому, що він містить певні амінокислоти, які надають йому схожість із м’ясом. У грибах шиїтаке міститься 18 амінокислот, 8 із них є незамінними – людський організм їх не виробляє, йому потрібно отримувати ці речовини із зовнішнього середовища.

Важливі речовини в складі грибів:

  • аспаргінова кислота;
  • глутамінова кислота;
  • аланін;
  • валін;
  • аргінін;
  • лейцин;
  • серин;
  • лізин.

Окрім цього, в м’якоті грибів багато вітамінів групи B, присутній вітамін С та D. З мінералів найбільш важливими є мідь, залізо, селен, цинк, натрій, кальцій, марганець, магній, калій, фосфор та фолат.

Гриб шиїтаке склад

Науковці встановили, що гриби шиїтаке є хорошим джерелом харчових волокон (клітковини). В цьому продукті мало калорій, а також небагато ліпідів та жирів. До того ж велике значення мають полісахариди, глюкани, нуклеїнові кислоти, сульфіди, лентинан та коензим Q10.

Харчова цінність грибів шиїтаке (100 г):

РечовинаКількість
Калорії29 ккал, 129 кДж
Білки2,2 г
Вуглеводи6 г
Жири0,3 г
Клітковина2 г
Цукор2 г

Через низьку калорійність та високу концентрацію корисних речовин гриби шиїтаке можна зустріти у дієтах, розроблених для зниження ваги.

Гриб шиїтаке: лікувальні властивості

Гриб шиїтаке лікувальні властивості

Люди вживають цей вид грибів впродовж кількох тисячоліть. Не дивно, що в народній медицині накопичилось безліч рецептів їхнього застосування. Цікаво, що гриби шиїтаке використовуються не тільки як їжу, а ще і як медичний препарат. Китайські лікарі називають їх «еліксиром життя».

Сьогодні відомо про наступні лікувальні властивості грибів шиїтаке:

  • гепатопротекторна дія (гриб додають до складу біологічно активних добавок та використовують в лікуванні цирозу печінки або гепатиту);
  • стимулювання вироблення гормонів щитоподібної залози та надниркових залоз;
  • покращення репродуктивної функції, підвищення лібідо;
  • позитивний вплив на нервову систему (покращення стану при розсіяному склерозі, синдромі хронічної втоми, депресії);
  • активація власних захисних сил організму, укріплення імунітету.

Цілющі властивості грибів проявляються при їх вживанні як звичайний харчовий продукт. Однак найбільш помітний ефект можна отримати, якщо використовувати добавки з грибами шиїтаке у складі. Це можуть бути капсули, рідкий екстракт або порошок.

Варто зазначити, що необхідно суворо дотримуватись рекомендацій виробника добавки. Попри всю свою користь, гриб шиїтаке не може замінити лікування фармацевтичними препаратами. Краще за все, перед тим, як приймати новий продукт, проконсультуватись зі своїм лікарем.

Гриб шиїтаке: користь

Гриб шиїтаке – це природне джерело міді для людського організму. Належний вміст міді забезпечує правильне функціонування кровоносних судин, міцність кісток та позитивно впливає на імунітет. Експерти зазначають, що у половині склянки сушених грибів міститься близько 72% щоденної норми міді для дорослої людини. Ще один важливий компонент грибів – селен. Половина склянки продукту здатна забезпечити 33% від денної норми.

Позитивний вплив на серце

Завдяки еритаденіну гриби шиїтаке здатні знизити рівень холестерину в крові людини. Також важливу роль відіграють бета-глюкани (особливий тип клітковини). Вони ефективно борються із запаленнями. Ще одна їхня функція – запобігання всмоктування холестерину кишківником.

Були проведені дослідження, які показали, що шиїтаке у вигляді сухого порошку дуже добре позначаються на рівні кров’яного тиску. Вживання цього продукту допомагає підтримувати кров’яний тиск в нормі та запобігає його підвищенню. Потрібно додати, що дослідження проводилось на щурах. Тому його результати вважаються попередніми, їх ще потрібно повторити та підтвердити. Суть дослідження полягала в тому, що щури були поділені на дві групи. У тих, які отримували добавку у вигляді грибів, було виявлено значно менше жиру в печінці, ніж у представників другої групи. Також у них було менше осадів на стінках артерій і нижчий рівень холестерину.

Зміцнення імунної системи

Гриби шиїтаке

Науковці називають склад грибів шиїтаке унікальним. Неповторне поєднання всіх компонентів надзвичайно корисне для організму людини. Якщо регулярно вживати цей продукт, можна помітити покращення стану імунітету, а також поліпшення загального самопочуття.

Щоб це підтвердити, були проведені дослідження. Виявилось, що гриби шиїтаке дійсно покращують імунні маркери. Другий важливий ефект – зниження рівня запалень. Дослідники пов’язують такі результати із дією полісахаридів в складі грибів. Вони впевнені, що ці особливості продукту будуть особливо корисні літнім людям. Імунітет погіршується з віком, а шиїтаке можуть уповільнити цей процес.

Потенційна допомога в лікуванні раку

Науковці всього світу пильно вивчають будь-яку можливість прискорити лікування раку, або навіть запобігти його появі. В даному контексті гриби шиїтаке мають великий потенціал. Дослідження показали, що багато сполук у їхньому складі допомагають боротися з ростом аномальних клітин.

Зокрема, була названа така речовина як полісахарид лентинан. Вона активує імунну систему, призупиняє ріст клітин та запобігає поширенню клітин лейкемії. На сьогодні у Китаї та Японії лентинан уже використовують під час лікування раку. Цю речовину вводять у вигляді ін’єкції одночасно із хімієтерапією та іншими методами. Такий комбінований підхід застосовується під час лікування раку шлунку.

Додаткова користь грибів шиїтаке полягає в тому, що вони містять еритаденін, емітанін, KS-2 та L-ерготіонеїн. Ці речовини допомагають боротись із вільними радикалами, таким чином зменшуючи окислювальний стрес. До того ж вони підсилюють власний імунітет людини та мають антиканцерогенні властивості. Науковці вважають, що гриби шиїтаке запобігають появі раку на ранніх стадіях, вони попереджають поділ мутованих клітин. Однак, щоб отримати докази або спростувати ці теорії, потрібні додаткові дослідження.

Джерело антиоксидантів

У грибах шиїтаке багато корисних речовин, які здійснюють позитивний вплив на організм людини. Зокрема науковці виділяють фенольні сполуки – антиоксиданти. Вони виявили, що вміст антиоксидантів у різних видів грибів відрізняється. Також значення має ступінь зрілості грибів та середовище, в якому вони були вирощені.

Антиоксиданти дуже важливі для організму людини, адже вони беруть участь у знищенні зайвих вільних радикалів. В результаті, зменшується шкода, заподіяна цими молекулами. Вільні радикали призводять до окислювального стресу, вони можуть спровокувати появу або загострення хронічних хвороб та загалом прискорюють процеси старіння.

У ході досліджень, які проводяться для вивчення корисних властивостей шиїтаке, використовувались не свіжі гриби, а концентрований екстракт.

Користь для шлунково-кишкового тракту

Коли мова заходить про лікувальні властивості грибів шиїтаке, багато хто згадує про позитивний вплив продукту на травлення. Дієтолог може порекомендувати гриби або їх екстракт людям з проблемами шлунково-кишкового тракту.

Науковці вважають, що ефективність грибів може пояснюватись протизапальною, протигрибковою та антибактеріальною дією продукту. Потрапляючи у травну систему людини, гриби допомагають знищувати запалення, інфекції та бактерії.

Високий вміст клітковини в продукті має значний вплив на нормалізацію процесу травлення. Понад 90% клітковини – це нерозчинні харчові волокна. Це сприяє налагодженню регулярності випорожнень, запобігає запорам, попереджує появу раку товстої кишки.

Боротьба з мікробами та вірусами

Гриб шиітакі

Однією з проблем сучасної медицини стає зростання стійкості організму людей до антибіотиків. Тому науковці прикладають максимум зусиль для дослідження антимікробного потенціалу грибів шиїтаке. Особлива увага приділяється вивченню сполук, що допомагають грибам виживати у природному середовищі. Такі речовини як лентинан, щавелева кислота та лентіонін мають здатність боротися з грибками та мікробами. Щоправда, це було доведено тільки в ході проведення досліджень у пробірках.

Існують докази того, що гриби шиїтаке ефективні в боротьбі з нитчастими грибами, вірусами, грампозитивними та грамнегативними бактеріями, дріжджами.

Варто додати, що додавання грибів в раціон не допоможе позбутись вірусних, бактеріальних та грибкових інфекцій у людей. З такими хворобами здатні впоратись лише виділена та очищена концентрована витяжка з певного сорту грибів шиїтаке.

Гриб шиїтаке користь

Як приготувати гриби шиїтаке: рецепт

В країнах Азії ці гриби зазвичай використовують у свіжому вигляді. Причому їдять лише капелюшки, адже ніжки надто жорсткі. Якщо шкода викидати ніжки, то їх можна заморозити, а потім додати до складу овочів для бульйону. В українських магазинах також можна знайти свіжі гриби, однак частіше продукт потрапляє до нас у сушеному вигляді.

Рецептів того, як приготувати гриби шиїтаке, досить багато. Їх цілком можна готувати так само як інші види грибів. Вони добре смакують у складі омлетів, запіканок, соусів для пасти. Це популярний інгредієнт, який додають у суміш овочів для смаження. Завдяки грибам шиїтаке страви набувають аромату, їх смак стає більш яскравим та різноманітним.

Сушені гриби потрібно обов’язково замочувати, краще за все в гарячій воді. Тоді вони стають м’якіші і їх легше різати.

Як приготувати гриби шиїтаке

Гриби шиїтаке мають важливе значення для вегетаріанців та веганів. У цьому продукті міститься велика кількість поживних речовин, це допомагає збалансувати раціон та забезпечити організму необхідну кількість вітамінів, мінералів, мікро- та макроелементів.

Євген Клопотенко дає рекомендації  щодо того, як приготувати гриби шиїтаке. Він пропонує приготувати том ям, це класичний таїландський кисло-солодкий суп. Однак існують і простіші страви з меншою кількістю інгредієнтів.

Паста з грибами шиїтаке:

  • паста – 300-400 г;
  • свіжі гриби шиїтаке – 200 г;
  • гливи – 150 г (не обов’язково);
  • сметана – 150 г;
  • біле сухе вино – 150 мл;
  • часник – 3 зубчики;
  • томати (в’ялені або сушені) – 5-7 шт.;
  • сир моцарела – 150 г;
  • свіжі помідори – 50-100 г;
  • олія для смаження;
  • сіль, перець.

Перш за все потрібно обсмажити на пательні часник, гриби шиїтаке (нарізані пластинками) та в’ялені томати. Коли суміш трохи підрум’яниться, настає час залити її білим вином, перемішати та потримати 5-10 хвилин, щоб випарувався алкоголь. Наостанок необхідно додати сметану і перетертий на терці сир, ретельно перемішати.

Готовий соус потрібно викласти на відварену пасту, додати свіжі помідори. За бажанням, посипати зеленню або додати ще сиру.

Ті, хто вже скуштував гриби шиїтаке, запевняють, що їхній смак просто неймовірний. Він надає страві справжнього лісового аромату та стає головним смаковим акцентом.

Джерела: www.webmd.com, sugimoto.co

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *